Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük hizmet tespit davasında zaman aşımı ne kadardır?

Akr3pKraL

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
işe ilk olarak 22 haziran 1995 te okullar tatil olunca başladım ve okulların
açıldığı eylül ayına kadar üç aya yakın bir zaman zarfında çalıştım.
Akabinde 1996 yılında okulların yine tatile girdiği haziran ayında başladım
ve okulların açılıŞ ayı olan eylül ayına kadar devam etti. Bu 1997-1998-1999 yıllarındada
aynı şekilde devam etti.
Akabinde 2000 yılı haziran ayında liseden mezun olunca tekrardan okullar kapanınca
haziran 2000 yılında işe girdim ve sigorta girişimi 21.12.2000 yılında yaptılar
ve 02.03.2001tarihinde askerliğimden dolayı ayrıldım...
Askerden geldikten bir süre sonra 22.04.2003 tarihinde aynı şirkete iş başı yaptım ve bilgim ve haberim olamadan 28.05.2004 tarihinde çıkış ve 28.05.2004
aynı gün tekrardan giriş yapmışlar. Akabinde aynı şekilde 30.01.2005 çıkış 02.02.2005 giriş yapılmış ve 01.08.2005 çıkış 02.08.2005 giriş yapılmış...
2017 ekim ayında çıkış giriş yaparak tazminatımı aldım ve halen çalışmaya devam etmekteyim...
*Sigorta giriş 2000 yılı olduğundan dolayı EYT den yararlanamayacağım. Şahitlerim vardır halen çalışanda var aynı senelerde çalışıpta ayrılanlarda var. Acaba geriye dönük hizmet tespit davası açarsam zaman aşımı olmuş olurmu. Bilgisi ve ilgisi olan arkadaşlar cevap verebilir mi. Hatta konuya hakim olan bir avukat varsa görüşüp konuşabiliriz...

Çok önemli
"Hizmet Tespit Davası"
Benim de merak ettiğim konulardan biri.

merhabalar geriye doğru dönük hizmet tespiti istifa sonrasında 5 yıldır.
örneğin 31.12.2017 tarihinde işten çıkan birisi
31.12.2022 yılına kadar iş mahkemesinde hizmet tespiti ile ilgili dava açabilir.

Merhabalar, hizmet tespit davalarında dava zamanaşımı 5 yıl olmasına karşın bunun istisnaları mevcuttur. Örneğin zamanında sizin elinizde bulunan SGK memurları tarafından verilen işe giriş bildirgesi bu zamanaşımını ortadan kaldıran bir belgedir. Bu gibi durumlarda uzmanından yardım almanız sizin için daha iyidir.

Üst Alt