Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin Teknoloji Kullanırken Yaşadıkları Sorunlar..?

gokhancss

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhabalar, ben de %77 engelli bir yazılımcıyım. Yazılım yazarken engelli insanları da düşünmek gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla bir yazı dizisi başlattım. Sizden de bir ricam var;
Engelinizi ve teknolojik ürünlerde size ne gibi engeller karşınıza çıkıyor benimle paylaşır mısınız?

Özellikle bilgisayar kullanımı ile ilgili. Teşekkürler.

merhaba aslında bizde farklı epilepsi hastasıyım ama teknolojiyi çok seviyorum özelliklede telefon ve bilgisayar ama bildiğim kadarıyla bunlar bizim için sakıncalı ancak gelde teknolojiden uzak dur çok zor birşey ama ilaç kullanıyorum vede büyük ölçüde faydasını göremiyorum işimiz zor galiba allah bana ve benim gibi olan arkadaşlara yardım etsin peki sizler ne düşünüyorsunuz...

teknoloji elbetteki engelimizi kolay yasamamiz kisitlanmanin daha az olmasi icin cok yararli birsey.
biz isitme engellilerin isitme cihazinida bu teknoloji denen kategoriye alirsak
bisey bilmeyen saticilara yem olmamamiz icin /kendi cihazimizin hic olmazsa pes ton tiz ton ayarlarini kendimiz yapabilecegimiz bi duzenek icat etmiyorlar:( odyometritlere bagimli bi hayat istemiyorum:mad: bizim nasil duydugumuzu ne duydugumuzu bizden daha bilen oluyolar:pkulagimiz duymazsada herhalde kafayi yememisizdir:mad:durmadan kucuklu buyuklu degisiklikler yapip yeni bisey olmadan masal anlatilmasina gicik oluyorum.
yeni bi teknoloji suremiyorlar bari olan teknolojiyi berbat etmeseler.

Ben yıllarca kamuda memur olarak çalışıyorum. Hala normal klavyeyi tek elle kullanıyorum. Bazen iki elle tuşlara basmak gerekiyor. Özel işaretler için mesela. O zaman sıkıntı olabiliyor. Piyasada kolaylaştırıcı ürünler var mı bilmiyorum ama ortapedik engeli olanlar için bilhassa üst extremite rahatsızlıkları olanlar için uygun klavye en temel ihtiyaç bence.

Tek elle kunlanmayı kolaylaştırıcı klavye gibi ürünler varsa paylaşabilirlerse iyi olur..

Teşekkürler..

Sesleri anında yazıya çeviren program yapabilirmisiniz? Konuş bas bırak alt yazı çıksın medotu istenmiyor. Programın kendisi anında çevirsin isteniliyor. Bunun için hazır müşteriler sıra bekler...

sol tarafında tuşu olan foto makinesi istiyorum sağ kolum kısa tutamıyorum foto makinesini

Bu başlığı açan eleman kaçtı galiba...

Mr.No burda baslik acan daha cok makalesine arastirmasina materyal arayip isi bitince kaciyor tabiikide:eek:
yaralarimi destin. hepte bu senin dedigin duzenek bi gun hayata gecirilecek diye yasarmisim:eek:bana gore hicte olmayacak gibi bisey degil. bi olursa yasadik biz sagir milleti:eek:valla billa cihaz bilem gerekmeden ne guzel bi hayat surerdi bizim takim:eek:

Teknoloji ve insan ayrılmaz ikili, bir coğumuz bilir, avrupada teknoloji çok ilerde bizlerin buluşları icatları her zaman onların kopyele yapıştırı olmuştur, buda insanları vurdum duymaza sürüklüyor, Bilgeystin muhteşem bilgisayar kuruculuğu hiç şüphesiz su götürmez, fakat avrupada okadar çok bilgisayar isimleri varki, buda tamamen amatörcülüğü yok ediyor, yeni bir proģram geliştirilse, bunları önce büyük kurumlar satın alıyor bizde olduģu gibi ya türkcell ya vadafon veya türktelekom,
Yazılımcılık nasıl fazla bilmiyorum misal bir, Robota komut yapmasını saģlatan uzaktan kumanda gibimi yani internetle wifi kullanımı arasındaki fark gibimi kafam biraz karıştı, belkide çok ihtiyaç duyduğumuz fakat fazla iceriğini bilmediğimiz bir konu,
Mekanik ve hidrolik bilgim çok kötü sayılmaz fakat bilgisayar yazılımları beni aşıyor yinede şunu yazabilirim rahatlıkla gigaset isimli bir tabletim var ben misal Ahmet yazıyorum tabletim hemen onu ceviriyor albak gibi istem dışı bir ifade yazıyor fakat bir başka tabletim var narmal türkçeyi yazıyor yani sesidincilik yapmıyor şaşırmıyor, fakat gigaset tabletimi seviyorum onu olduğu gibi kullanıyorum
hoşumada gitmiyor deyil,
Şimdi bende bir engelliyim sizin gibi şaşırmak teknolojiyemi bağlı veya tesadüfler bence malisef teknolojiye bağlı canımıza okuyorlar avrupalılar çok geriyiz teknoloji adamların ellerinde

Diyelim ki bir arkadaşım bana biriyle olan konuşmasını screenshot şeklinde atıyor, tek sıkıntım o fotoğraftaki yazıyı voice over'in bir uygulama yardımıyla okumaması. Yani fotoğraf şeklindeki ayzıları okuyan bir uygulama bulamamış olmam. Umarım bu da sayılıyordur...

ekran klavyesi geliştirilebilir..

Valla benim kulaktan yana olduğu için rahatça yazıyorum çok şükür. Ama klayeler değişirse sorun çözülür sanırım.

Mr.No

O sistem var,telefonla yada bilgisayarına uygulama indir klasik klavye uygulaması

yalniz06

Rica etsem Erdal Bey...
Sistemin tam adı nedir? Bir sürü saçma şey denedim işime yaramadıkça sıkılmaya başladım.

Mr.No

Google sitesini ac, klavye uygulamaları yaz birçok klavye uygulamaları çıkar yükle

hepsini denedim :).. Teşekkür ederim. Ama aradığımı bulamadım maalesef yeterli değiller. Kalabalık Toplantı-tartışmalı sohbet gibi ortamda hiç işe yaramıyor. Birebir toplantı sohbet konularda zaten biz yeterliyiz.

söyle diyelim dudak okuruz; işitme yetimiz yok. Biri konuştuğunda ona bakana (konuşanı bulabilirsek şanslıyız) kadar hepsini kaçırırız.

Mr.No

bızım nasıl duydugumuzu bılen yok:(normal duyanlar ve az ısıtme kayıplı olup konusmayı anlayanlar bızım halımızden anlamaz. elımızdekıne sukur:)teknolojıde bızı es gecıcekmıs gıbı.

Üst Alt