Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler için implant diş tedavisi SGK tarafından karşılanır mı?

Konular
7
Reaksiyonlar
0
Merhaba
Sevgili Engelliler Biz sayfası yönetici ve müdavimleri.
Ben % 80 Engel raporlu ve aynı zamanda da Malulen emekli birisiyim.Şeker hastalığı nedeni ile üst ve alt çenedeki tüm dişlerimi kaybettim.Ağzımdaki tüm dişlerim çekildi.Diş hekimim protez damak yapacaktı fakat alt çenedeki damağım şeker hastalığının etkisi sebebi ile erimiş .Doktor bu sebepten dolayı protez damağın tutmayacağını söyleyerek beni Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesine sevk ettiler.Hastanede tarafıma implant (Yerli implant adet 1500 TL) sgk tarafından karşılanmadığını ücretini kendimin ödersem yapılabileceğini ilettiler.Ayriyeten de iplantın çeneye yerleştirme ameliyatının da ayriyeten ücretli olduğunu (Her diş için 1600 TL) ilettiler. İmplantlar çeneye yerleştirildikten sonra implantların üzerine uygulanan protezlerinde ücrete tabi olduğunu söylediler.Ekonomik gücüm olmadığı için bunları yaptıramayacağım
Bir arkadaş bana eğer engelli raporunuz varsa ve ağzınızdaki tüm dişler çekildi ve damakta erime yada protez tutamayacak durumda olursa yapılan implantların SGK tarafından ödendiğini söyledi ?
Sizlerden konu ile bilgisi olan varsa bana yol gösterip yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek.Şimdiden sonsuz teşekkürler.

Şeker rahatsız lığınız varsa yara geç savacağı için bayağı acı çekebilirsiniz implantlar ücretlidir engelliler e ücretsiz yapılmıyor

bilgeadam

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Bende son çare olduğu için bu yola başvuruyorum başka türlü tedavi imkanı yok damaklarda hiç diş yok.Kısaca ağzım bomboş.Buda çok daha zor.
İmplantı anladımda Üniversite hastanesinde malulen emekli ve % 80 engelli birisinden implantın yerleştirme operasyonu için ayriyeten ücret istemeleri birde üstüne üstelik implan yapıldıktan sonra üzerine protez kaplama da ayriyeten ücret istemelerine anlam veremedim.Tedavi emeklilere ücretsiz değil mi acaba TÜRKİYE de ??????

Protez ücretsiz implant ücretli devlet karşılamıyor

Protez ücretsiz implant ücretli devlet karşılamıyor

İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.
Benim bahsetmeye çalıştığım implant vidaları çeneye yerleştirirken istenen ücret inanın imolantan daha pahalı implan yerli 1500 vidayı çeneye yerleştirmek için ise üniversite 1600 TL talep ediyor.Birde bu işlemler bittikten sonra implantın üzeri protez ile kaplanıyormuş bu da ayrı ücretmiş bu konuda ben ne yapabilirim.

İmplant yerleştirmek ameliyat gibi kolay bir şey değil sgk devlet İmplant ı karşılamadığı için para isteniyor sonuçta özel üniversite hastaneleri ticari kurumdur

Fark etmez sgk mu izin vermediği sürece izinsiz yapmazlar devlet kurumlara izin verirse ücret siz olur bu ilaçlardada aynıdır örnek vermek gerekirse Dr size reçete yazıyor diyorki eczane Dr un yazdığı ilacı SSK ödemiyor fark çıkacak sgk ne derse odur

bilgeadam

Evet haklısınız Hocam.Anladığım kadarı ile yapacak bir şey yok.Paran varsa diş takılır paran yosa ne halin varsa gör mantığı.Keşke damağım erimemiş olsaydı da bende bu şekilde kıvranmasaydım ama yapacak bir şey yok.Burası Türkiye

implant işlemi süreci zorludur. Damaklarınız eridiyse vidaları nasıl koyacaklar? Takma dişi düşündünüz mü? Sağlık güvenceniz varsa hastanelerde takma dişi yaptıra bilirsiniz. Ücreti de zorlamaz sizi.

Mektepli1967 çene bozukluğu ve cerrahi işlem zorunluluğu için devlet hastanesinden rapor alabilirsen implant tedavisi yapılıyor . Engelli nasılsa diyerek devlet tüm masrafları üstlenmiyor . Tek yolu sağlık raporu alarak ücretsiz yaptırabilirsin , uygun değil derlerse mecburen implant bedelini ödüyorsun .

Diğer kol , ayak protezi , takma göz protezi , işitme cihazı , işitme için koklear implant işlemlerinde dahi ücretleri engelli kişiler cebinden ödeyerek alıyorlar . Hayati protezler de bile engelli raporu pek bir işe yaramiyor . SGK çok cuzi bir ödeme yapıyor ki insanlar protez temininde zorlanıyorlar .

-DORLION-

Merhaba
ilginiz için sonsuz teşekkür ederim.Bugün il sağlık müdürlüğüne konu ile ilgili görüşme yaptım.Verilen cevap eğer sağlık raporu alırsam sizin dediğiniz gibi implant başına 90 TL ödüyormuş.Bende bu kadar cüzzi bir bedel için uğraşmaya değmez diye düşünerek Üniversite hastanesine müraacat ettim.Yarın nasip olursa inşallah üst ve alt damağa yerli bir implant markasından 12.Adet takacaklar.Yarın operasyon olacağım çaresiz kALINCA YAPACAK BİR ŞEY YOK.Bunada şükür.

yuh yani bunların amacı nedir yanhuuuu zaten engelli aldığı maaşta fazla değil yok yok bu hükümetten bi cacık olmaz...

Mektepli1967 bilgi icin sagolun herhalda tek impilant yapım artı malzeme 4000 tl ye geliyor degilmi

Üst Alt