Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli maaaşı alanlar yetim aylıgı alabilir mi?

theboy

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
2
Merhaba, Ben sydv üzerinden engelli maaşı almaktayım bu durumda Annem Sağ Ama babam vefat etti %68 raporum var bu durumda vakıflar bankası üzerinden muhtaç aylıgı başvurusu yapsam alır mıyım Yaşım 24.

babanın maaşinı alırsın ama diyer maaş aldın yer kesilir babandan maaş almaya başlıcan için ssk lı oluyorsun ve ötekileride otomatik kesiliyor

aykut35 Hmm ama annem alıyor babamın aylıgını zaten ölüm aylıgı olarak.

annen alması birşey deyiştirmez sende alırsın abim hisse ne düşerse sana sanırsam %25 falan ilerde ALLAH gecinden verisin annen birşey olursa mefaat ederse ozaman %50 olarak sana döner

aykut35 Sağol Gerçekten bilgilendirdigin için meraktan soruyorum bunu ben 5 gün boyunca bir mobilya montajcılıgı yaptım sonra işden cıkarıldım 15 yaşında felan ssk girişim var peki mesela engelli aylıgım kesildi sonra çalışmaya başladım veya çalışmadım annem allah göstermesin vefat ettiginde maaşı direkt olarak %50 olarak bana mı baglıyorlar yetim aylıgı olarak?

sgk sevkli alcan heyet raporun incelencek %60 bulursan maaşın bağlanır bakıma muthaç oldun için ve sgk eski o pek fark etmez uzun süreli deyil ama en kesin cevabı sgk ya gibip ordaki yetkiliden direk bilgisayara bakım ordan sana daha net verirler cevap ama olmaması icin bir sebeb yok kardeşim unutma sgk sevkli alıncak raporla anca maaş bağlanır öle eldeki olan raporum var diye bağlamıyrlar maaş iice didik didik ediliyor scrn cıkarttılıyor öle diyim sana ona göre olur umarım .

aykut35 Tam anlamadım benim raporum vb bitti diyelim engel raporum yok annem vefat etse annem babam ve bakacak kimsem yok annemin maaşını bana baglamıyorlar mı ?

tek varisci sen oldun icin tek alırsın maaşı ama rapor oranın tutarsa iyice araştirilıyor öle gel maaş bağlancak diye bişe yok cok didik didik ediliyor tepeden tırna kadar mauayeneden geciyorsun şartlar tutarsa tek varis sen olcak ama ALLAH annene uzun ömürler versin anne baba gibisi yok ben her 2 kısınıde kaybettim o yüzden sev sevilki sevilesin ama şuandan başlayıp baş vuru yap derim ilerde annene bişe olursa ozaman ssk ya gidip tek kişi olarak güncellenir aylık

Malul raporu calisamaz rapor vermesi lazım bende %65 şizofreniyim babamdan yetim ayligi almam için malul olmam lazim çalışma olanağı vermeyen olmasi lazim

Her ikisini alamazsin

Şamil67 Yok ben 2 sinide deil Benim babam vefat etti çok önceden annem vefat ederse bana kim bakacak diye çalışamadım bayadır epilepsi lenfoma kanseri Epilepsi 1 gün hapı içmesem direkt bayılıyorum.

.mka Merhaba bir sorum varda rica etsem bakabilir misiniz? Benim annem emekli ama babamın maaşını alıyor vefat ettiydi babam o yuzden. Ben annem ve ben beraber oturuyoruz evimizde eski dökük bir ev yıkılıyor evin köşeleri felan ev eşyası olarakda koltuk vb yok klasik odundan koylerde bulunan o oturma yatma şeyleri var televizyon yok bi bilgisayar var internet var engelli aylıgı alıyorum 1200 TL zamlanacak mı bilmiyorum Kira olarak 650 TL odenıyor internet 179 TL elektirik yardımım var su 140 tarzı bir miktar geliyor bazen 200 felan Annem maaş olarak normalde 3.500 alıyor ama kredi cektigi için malesef şimdi 2000 1.500 arası alıyor bu durumda bana yetim maaşı baglanır mı babam vefat ettigi için yaşım 24 1998'liyim. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. Saygılar.

theboy

Erkek engelli yetim maasi için calisamaz %60 rapor lazım
Çalışma olanağı vermeyen rapor olmasi lazim.
Annen alıyorsa annenin ayligi ndan kesip sana verecekler.
Bence annen sagken alma derim.

theboy

2022 yani engelli maaşı alan biri.başka bir maaş alırsa 2022 kesilir.siz yetimsiniz ve yetim maaşı almak için başvurusanız ve kabul edılırse aldıgınız 2022 kesilir.
[FONT='inherit']Soru 43: Herhangi bir mevzuat gereği düzenli aylık alanlar 2022 aylığından faydalanabilir mi?[/FONT][FONT='inherit']
Sosyal güvenlik kurumlardan aylık veya gelir hakkı elde eden kişilerin kendileri 2022 sayılı Kanun kapsamındaki aylıklardan faydalanamaz. Muhtaçlık değerlendirmesi; hanede yaşayan tüm bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplamada kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3'ünden az olması gerekmektedir. Haneye giren düzenli aylıklar kişi başına düşen gelir hesabına katılmaktadır[/FONT]

theboy

2022 yani engelli maaşı alan biri.başka bir maaş alırsa 2022 kesilir.siz yetimsiniz ve yetim maaşı almak için başvurusanız ve kabul edılırse aldıgınız 2022 kesilir.
[FONT=&]Soru 43: Herhangi bir mevzuat gereği düzenli aylık alanlar 2022 aylığından faydalanabilir mi?[/FONT][FONT=&]
Sosyal güvenlik kurumlardan aylık veya gelir hakkı elde eden kişilerin kendileri 2022 sayılı Kanun kapsamındaki aylıklardan faydalanamaz. Muhtaçlık değerlendirmesi; hanede yaşayan tüm bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplamada kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3'ünden az olması gerekmektedir. Haneye giren düzenli aylıklar kişi başına düşen gelir hesabına katılmaktadır[/FONT]

Peki hocam 2022 engel maaşım kesilince başvurabilir miyim ? cünkü benim engel raporum 5 senelik 5 senelik maaş alacam sonra kesilecek çünkü .mka

Peki hocam 2022 engel maaşım kesilince başvurabilir miyim ? cünkü benim engel raporum 5 senelik 5 senelik maaş alacam sonra kesilecek çünkü @.mka

elbette 2022 maaşı kesilince başvurabilirsiniz.fakat 5 sene sonrası ne olur bilemeyiz.sürekli değişiklik ediyolar.o zamankı şartların tutarsa elbette yetim maaşına başvurabilirsin

arkadaşlar eyer yetim aylı almaya başladınızda yani siz direk ssk ya geçtinizde engelli aylı almanız olasılı sıfıra düşer ssk lı oldunuz için yetim maaşı alırsın ama sen dersen ben engelli aylı alcam onu alırsın ama yetim aylı alcaksan onu alırsın sen engelli aylı aldında sen yeşil kartlısın o yüzden ssk gectinde maaş alamazsın engelli aylı

arkadaşlar eyer yetim aylı almaya başladınızda yani siz direk ssk ya geçtinizde engelli aylı almanız olasılı sıfıra düşer ssk lı oldunuz için yetim maaşı alırsın ama sen dersen ben engelli aylı alcam onu alırsın ama yetim aylı alcaksan onu alırsın sen engelli aylı aldında sen yeşil kartlısın o yüzden ssk gectinde maaş alamazsın engelli aylı daha acık acık ne yazalım onu anlamadık.

Merhaba. Emekli Sandığından malulen emekli memurum. %60 engelli raporum var. Vefat eden babam emekli sandığından emekli idi. aldığı maaş bana bağlanır mı?.... Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Üst Alt