Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelimden utanmıyorum..!

gökhan_

Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
0
Merhaba ben gökhan,
Aslında hepimiz bişeyler saklarız,sanırım bende engelimi saklıyorum..Ama her saklamanın bir sebebi yokmudur?
Ben kendi sebebimi yeni yeni anlamaya basladım..BİLİNÇSİZ TOPLUM..
ilk olarak lise yıllarımda eski fotograflara bakarken anladım sakladıgımı sonra bir isyan evresi oldu daha sonra hayatımı düzene soktukdan sonra anladım,ilk arabamızı ben 6 yasındayken cok sıkıntı cekerek almıstık babamla konusurken çocukluk yaslarımda toplu tasıma araclarında sanki 3-4 yasımda dünyanın en büyük günahını işlemişimde Allahdan bana bu ceza olarak gelmiş gibi muamele etmişler,işte bak yalan söylersen sende onun gibi olursun vs ..
Şimdilerde anladım neden sokakda hep elim cebimde geziyorum,Bu utanmak degil üzülmek istemiyorum 10 yasımdayken bir arkadasım diğer elinide ben öyle yapmayım demişti,bende Allah seninde basına verirse ben sana öyle demem demiştim o arkadasımın bacagı trafik kazasında koptu ve hep kendimi suçladım..
Şimdilerde ise engelimin bana bir lutuf olarak geldiğine inanmaya basladım çünkü hal ve hareketlerim bütün cevremce sevilmekte,
Elektrik-Elektronik mühendisi adayıyım,aynı zamanda acık öğretimden işletme okuyorum ve iyi derecede ingilizcem var inşallah son kursuma gidip güzel bir sertifika almak istiyorum,
Herzaman daha sefkatli oldum,yalan söylemedim,hiç kötü alıskanlık edinmedim,hiç sigara içmedim,elimden geldiğince ailemi üzmemeye calıstım bilmiyorum belki engelli oldugum içindir bu kadar cabam,şunu yaparsan Allah sana bunu yapar diye örnek gösterirmek degilde..''Helal olsun ne güzel bir delikanlı'' diye anılmak için,
Bu arada rahatsızlıgım sol el agenezisi buda küçüklük resimlerim,eger üniversitelerde belirli fiziksel şartlar olmasaydı beyaz önlük giyebilecegim mesleği yapmak isterdim

Başarılarınızın devamını diliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

''Helal olsun ne güzel bir delikanlı'' ,maşallah :)

Başarılarının devamını dilerim.

Merhaba Gökhan_ ..

Başarını, azmini ve ahlakını tebrik ediyorum.
Ne kadar şanslı bir ailen var ..
Çünkü anne baba için, senin karakterinde bir evlada sahip olmak, büyük bir ödül ..

Rabbim yolunu açık etsin.
Hayatta herşey isteğin doğrultusunda olsun.

Sağlıkla Kal ..

sanırım senle aynı kaderi paylaşıyoruz. ben de mühendisim ve benim de sol elimin parmakları yok doğuştan. uzun bi süre elim cebimde gezmiştim. daha sonra master eğitimim için ingiltereye gittiğimde orada engellilere hiç acınası gözle bakılmadığını ve gayet doğal karşılandığını gördüm ve elimi cebime sokmaktan kurtulmuştum. 2 yıl orada çalıştım ve artık bu huyumdan tamamen kurtulmuştum ki türkiyeye geri döndüm ve burada hala insanlar engellilere o acınası şekilde bakıyorlar yani aynı tas aynı hamam. ama bu saatten sonra tekrar elimi cebime sokacak değilim :))
bence insanların engellilere acıyarak bakması tamamen eğitim ve kültürle alakalı bir meseledir.

evet çok şey başarmışınız ama burada toplumun genelinde bir algı sorunu var o arkadaşınız ne sizin elinizle ilgili fikirleri yüzünden ne de sizin ona söyledikleriniz yüzünden kaybetti uzvunu herkesin hayatı kendini ilgilendirmekte ve engellilerin hem yakın çevresinde hemde engellilerde hep aynı kanı var varolan durumu birşeye bağlamak yada başkalarının durmunu yine tanrı rolüne soyunup yargılamak. kolay gelsin size.

aynı kaderi paylaşanlardanız.ben senden daha engelliyim hatta.sağ kolum kısa ve elimde baş parmağım yok,ayrca skolyozumda var ota derecede...7 kere ameliyat geçirdim çocuk yaştan bu yana.babam vefat etti 15 yaşımdayken.ben ne engelimden utandım ne de kendimi aciz gördüm.bunda annemin payı büyüktür.şuan öğretmenim.hemde noral kpss ile başımdan bir sürü terslik geçerek atandım.doğudayım...yılmıyorum,okadar da şikayet etmiyorum halimden.ahlakımla,terbiyemle,aklımla ve kişiliğimle hep parakla gösterildim.engelli olmayanların örnek aldığı insan oldum.koluma olan bakışlardanda ne utanıyor ne de takıyorum.çünkü kendimi fazlasıyla gerçekleştirdim.sende gerçekleştirmişsin.
tek yaşadığımız ortak sorun engelliyiz diye birilerinin bizi eş olarak yanına yakıştıramaması gerçeği.onu da sorundan saymıyorum artık.okadar kendini beğenmiş zihniyetlerle de bizim işimiz olmaz değilmi:eek:

allah yardımcın olsun ve yolunu daima açık etsin

herkez engelli olamaz kaldıramaz:) bence şanslıyız kendi adıma

Engelinizden niye utanıyorsunuz?kimi engeller vardır aslında çok şey öğretir insana.ben işitme engelliyim hiç sorun etmedim kendime göre ama yaşadığım toplum sistem bir türlü kendilerini yenileyemediler degistiremediler

Engelinden utanmana neden olacak bir zihniyette toplum varsa o toplum utanmalı esas ama olumsuz düşündürüp bundan utanacak bir toplum malesef yok ! Engellilere engel değil destek olup, teşvik edip, mutlu yarınlar oluşturacak bir toplum malesef ülkemiz için ütopik bir beklenti asıl sorunumuz bu kardeşim.

Utanma tabii
engel yeter ki yürekte ve zihinde olmasın.

umutsuzbiri

Rahat ol, benim 1 bacagım ampute o şekil üniversite bitirdim, şimdi çalışıyorum vs.
Canın yanabilir, üzülebilirsin ama hayatın ve senin gerçeğin bu.
Yaşamana ve hayatının tadını çıkarmaya bak.
Merak etme kimse seni dışlamaz, zaten dışlayan biri ile de senin işin olmaz ;)

Herkese merhabalar, sağlıklı, mutlu, başarılı günler olsun :) (korona laneti de evinizden, sevdiklerinizden uzak olsun inşallaaaahh.)
9 sene önce açtığım konu tekrar canlanmış :) biraz duygulanmadım değil :) bu 9 senede yaşadıklarımı yazmak istedim :)
Öncelikle mühendislik adaylığından bahsedeyim :) 2011-2015 arasında güzel bir serüven oldu. Güzel dostlar biriktirdim, güzel anılar yaşadım. Kabuğunuzdan çıkmaktan çekinmeyin, yeni kapıları aralamaktan.. Bu kapılar size neler getirir bilemezsiniz :) Çok güzel bir üniversite hayatım oldu. 2022 maaşı, başbakanlık bursu, özel vakıf bursları derken çok güzel imkanlarla okudum. Okulda her dönem onur öğrencisi oldum, bölüm ikincisi ve onur öğrencisi olarak mezun oldum. (onca başarı, ödül, proje, uykusuz ve zor geceler :)) yaklaşık 5 yıldır piyasadayım :) Mezuniyetin ilk senesi zor geçti. Ailemi daha iyi şartlarda yaşatma isteği nedeniyle hem çalıştım hem E-KPSS'ye hazırlandım. Bu sırada yaklaşık 12 iş görüşmesi teklifi geldi (bayaa da büyük firmalar tanap, huawei, yapı kredi, garanti, zorlu, çalık, schindler vs.) Neyse zaten sınava hazırlanıyorum diye iş değiştirmek istemedim. Mülakatlara girmedim. sonrasında zorlu EKPSS süreci bitti, 93 civarı bir puan aldım ve Enerji Bakanlığı'na atandım. Bu sırada sektöründe Türkiye'nin en büyüğü, yaklaşık 9000 çalışanı olan bir savunma sanayii şirketinden kabul aldım. İmkanları daha güzel diye orayı tercih ettim. Yaklaşık 4 yıldır buradayım.
El saklama mevzusu 2017 ye kadar devam etti. Yeni şirketimdeki iş arkadaşlarım, abilerim, ablalarım sayesinde tamamen aştım :)
Arkadaşlar utanmayın, sıkılmayın. Bu durumun sebebi biz değiliz, yapabileceğimiz de değiştirebileceğimiz de bir şey yok. Sadece daha emin adımlarla yola devam etmeliyiz. 9 yıl önce silkelenip kendime gelmesem şuanda hala debelenmeye devam ediyordum. ancak şuan hem ben, hem ailem; çok güzel ortamlarda, çok güzel kişilerle, çok güzel şartlarda yaşıyoruz.
Burada destek veren herkese çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız :)
Biraz detaylı anlatmamın sebebi övünmek değil, umarım yanlış anlaşılmaz :) sadece benim zamanında aradığım gibi dik durmaya, devam etmeye neden arayanlar için örnek teşkil etmek :)

neden bölüm ikincisi oldunuz da birincisi olamadınız peki...😹😹😹(darılmayın şaka yapıyorum....😌)

hımm iyiymiş. gayet iyi. tebrik ederim.
bende öğretmenlikteyim şuan. ama ...allı ballı mühendislik yapmaya niyetliyim ki yaptığımı da düşünüyorum.
önce basit işlerden başlamış olduğumu düşünüyorum ama olsun, gerçi kompleks şeyler düşünmekte üstüme yoktur ama işte mühendislik te o kompleks şeyleri gerçekleştirirken dikkatli olmak gerekiyor ..

yoksa herşey barrrr :) :)

neyse. Bana da dua eder misiniz , bir rica..
valla ben esasında fen alanında olduğumdan muhtemelen bu sebepten öyle buyuk şirketlerden teklif almadım. enfazla sanıyorum jet2.com ve türk ekonomi bankası (TEB) den mülakat talebi gelmişti.

yaş 30 hala görünürde bazı bikaç yayından başka birşey yok bunlar tescil edilmemiş henüz.

yinede umut var bence. evet ben çok umutluyum. bakalım hayırlısı.
Allah büyük.

engelden utanma konusu psikiyatri grubunda çok farklıdır yalnız, çünkü bize üzerinize afiyet her türlü ruh sağlığıyla alakalı kötü sıfatı reva veya müstehak görebiliyrlar.

ama yinede çok çalışıcam ben , projelerimi tescil ettirmeli ve dahası hayata geçirmeliyim diye düşünüyorum.

esen kalın..

Asla vazgeçmeyen bir insanı yenemezsin siz de zor zamanlar geçirip sonunda güzel şeyler başarmışsınız hiç birşey olmadı en azından artık meslek hayatınızda mutlusunuz vazgeçmemek önemli ben de henüz vazgeçmedim memurluk hayalimden aslında kendi işimi yapıyorum memurluktan daha güzel paralar kazanabiliyorum ama kendi işim de olsa özel sektör özel sektördür diyorum ve zaten işim gereği dışarıda koşuşturmakla geçiyor ve bazen beden gücüne dayalı olarak çalışmak bir şeyler ağırlıklar kaldırmam yüklemem gerekiyor ben de artık salt masabaşı bir işe girmek istiyorum yoruldum tek hedefim memurluk bir iibf bölümü mezunuyum ve kpss b p3 puanı bizim bölümde yüksek kapatıyor 90 a yakın ben ise daha önce hiç p3 çalışmadım kpss a dan alan sınavları (hukuk iktisat maliye muhasebe) ağırlıklı çalışıp hep uzmanlık müfettişlik sınavlarına girdim kpss a dan 85 civarı puanlar alarak ve mülakatlarda elendim ben de artık kendime şöyle bir yol çizmeye karar verdim 2022 kpss de ilk defa p3 yani matematik Türkçe ve genel kültür çalışıp girecem kendi bölümüm en son merkezi atamalarda bile 90 civarı kapattığı için açıköğretim iibf iktisata da yazıldım onun puanlar 80 82 lere kadar düşüyor mesela sorun şu ki aslında ben de ekpss istiyorum oradan atanmak daha kolay olurdu ama ona beni almıyorlar ben de sağlık sorunu olarak sadece bir gözüm yüzde 50 civarı görüyor göz tembelliği var sabit ve ilerlemeyen gözlük kullanmayı gerektiren bir bozukluk diğer göz ise yüzde 100 görüyor kendim bile farketmedim bu göz sorununu daha önce ufak bir kaza geçirmiştim sanırım orada olmuş bu durum askere giderken ortaya çıktı bu göz bozukluğu ve askere gitmeme de engel teşkil etmedi kaldı ki e kpss için en az yüzde 40 rapor veriyorlarmış ben yüzde 10u bile zor alıyormuşum hatta o kadar oran bile verilmiyor ama ben de sizin gibi vazgeçmiyorum hem işime devam edip hem kpss b p3 merkezi atamalar için çalışıp atanmaya çalışacam bakalım artık sizi de tekrar tebrik ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum iyi geceler

Benim görünürde şimdilik bir engelim yok, ailemde engelli biri yok, bu foruma annemin aslında kendine bakmayı becerememesi sonucu , mecburi yaşın getirisini de ekleyerek %96 engelli raporu verilmesinin ve en son mali olarak mecbur kalınmasının sonucunda , ötv muhafiyetsiz araç alımı için, doğru bilgiye ulaşmak için girmiştim.. Bırakamıyorum.., kendimden de utanıyorum ayrıca bu sebeple girdiğim için, okudukça farkındalık yaşıyorum diyelim.
Siz hepiniz (aslında hepimiz) tabi ki engelinizden utanmayacaksınız, utanıyorsa insan hatasından utanır (bknz benim foruma giriş sebebim gibi), varsa hatanız buyrunuz utanınız, umarım bu sizin bir daha hata yapmanızı engeller, yoksa hatanız, siz değilseniz sebebi engelli olmanın gram utanılacak yanı yoktur.

Sizin şefkatli olmanız, aileniz dahil kimseyi üzmeme çabanız tamamen sizin karakterinizden: özünüzden ibarettir, bunun engelinizle ilgisi varsa bile bence azdır. Aldı verdi dünyasıdır ilişkiler hep, ne olursa olsun kim sizi kaybederse kaybetsin siz bu tavrınızı kaybetmediğiniz sürece sonuçta sizde kalan gülümseme kaçınılmazdır -ki şu iki ayda okuduklarımla forumda engelli insanların birbirine neden olduğunu ne yazık ki algılayabildim şekilde kırıcı davrandıklarını görmüşlüğüm çoktur.

((yazdığımı bir okuyayım dedim arada , en basiti imla hatası yapmayayım diye, saygıdır sonuçta okuyana.(@bahtsız bedevi dikkat) bir baktım 2011 postuna yazıyorum, Allah'tan 2020 güncellemesi yapılmış, pozisyon iyiymiş, hakkıdır, eee bende devam o zaman başladık madem))

9 yıldır başka yazınız varmı bilmiyorum, ama pozitiviteye (attım böyle bir kelime olmayabilir / oladabilir bence anladınız) ihtiyaç var. İki aylık engelsiz üye olarak ben size kırgınım, tebrik ederim oturup yazmaya teşvik edecek samimiyette yazınız/varlığınız için, ama kırgınım 9 yıl sonra gelen cevap için...

Benim engelim de psikiatrik bir hastalık.ilaç tedavisi alıyorum. Bende de kabullenmeme ve utanma oluyor engelimden.

engelli_eskisehir

Vay be helal olsun bana akıl hocalığı yapacak üzerimde ölü toprağı atmama yardımcı olacak birisi olsa çok sevineceğim

benim engelli olduğumu çoğu kişi biliyor ailem söylüyor

Üst Alt