Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

EKPSS 2024 işleyiş tarihleri

kara duman

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
94
İki yılda bir gerçekleştirilen ekpss 2024 yılında gerçekleştirilecek.
Tek konu üzerinden devam edilirse bilgiler daha derli toplu olur.
Yeni bilgiler geldikçe konu sürekli güncellenecektir.

ÖSYM GÖRE SINAV TAKVİMİ ŞU ŞEKİLDE

Başvurular :12-29 şubat 2024 tarihleri arasında alınacak.

Kura başvuruları :6-21 mayıs 2024 tarihleri arasında alınacak.

Sınav : 28 nisan 2024 te olacak.

Sonuçlar : 23 mayıs 2024 açıklanacak.

sınav takvimi resmi belge linktedir

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2023/GENEL/stakvim_d06112023.pdf

BAŞVURU ŞEKİLİ

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak 12 Şubat 2024 tarihinden itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

BAŞVURU KILAVUZU

Klavuz yayınlandığında eklenecektir.

İSTENEN BELGELER

Adayların ÖSYM başvuru merkezine giderken aşağıda belirtilen belgeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur (Başvuruda, fotoğrafsız kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmeyecektir.):

1) Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğünden alınmış aday ve görevli tarafından imzalanmış mühürlü Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi,

2) Doldurulmuş 2024-EKPSS/Kura Aday Başvuru Formu ve Engel Bilgi Formu,

3) Mezun olanlar veya öğrenimlerine devam edenlerin öğrenim durumunu gösterir belge (diploma, mezuniyet belgesi, sınava/kuraya başvurduğu öğrenim düzeyinden sınavın geçerlik süresi içinde mezun olabileceğini gösterir resmî belgenin onaylı bir örneği),

4) Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı veya fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış fotoğraflı pasaportun aslı ve fotokopisi

Nüfus cüzdanında fotoğrafın olması zorunludur. Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.) Bunların dışında; sürücü belgesi, meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler, geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir

EKPSS SONUÇLARI NERELERDE KULLANILACAK?

Bu sınavın sonuçları;

A) Memur statüsünde personel istihdam eden;

a) 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun eki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kurumlar ile döner sermayeli kuruluşlar, kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıklarına,

b) İl özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı müessese, işletme ve döner sermayeli kuruluşlara,

c) 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Devlet memuru istihdam eden diğer kamu kuruluşlarına,

B) İşçi statüsünde personel istihdam eden kamu kurum ve kuruluşlarına; engelli personel alımlarında kullanılacak.

C) Millî Eğitim Bakanlığınca yapılacak engelli öğretmen alımlarına ilişkin yerleştirme işlemleri de EKPSS sonuçlarına göre ilgili Bakanlık tarafından yapılacak.

Kuraya ise; ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecekler.

Son düzenleme:
Sınava girecek arkadaşlara şimdiden iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Mezun olanlar veya öğrenimlerine devam edenlerin öğrenim durumunu gösterir belge (diploma, mezuniyet belgesi, sınava/kuraya başvurduğu öğrenim düzeyinden sınavın geçerlik süresi içinde mezun olabileceğini gösterir resmî belgenin onaylı bir örneği),"

Diploma ibraz etmek şart mı gerçekten, Ösym'de yok mu bu bilgiler, benim diploma üniversitede ve mezun olma gibi bir durumum yok, nasıl yaparım?

Born2die

okuldan veya e devletten alacağın öğrenci belgesiyle sınava girebilirsin sanırım ama mezun olamayacak durumdaysan lise seviyesinden girersin sınava.

EKPSS: Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
ORTAÖĞRETİM

İşitme-1 Testi Soru ve Yanıtları (% 10)

Genel, Görme ve İşitme-2 Testi Soru ve Yanıtları (% 10)

Zihinsel Engelli Testi Soru ve Yanıtları (% 10)
Ösym sitesinde çıkmış sorular eksik verilmiş, daha önce hiç ekpss tecrübem yok, bipolar biri hangi kategoriden sınava girecek? Genel mi zihinsel mi anlamadım.. kitap alırken neye dikkat etmeli bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Born2die

bipolarlar genel görme işitmeden girecektir
kocakafa youtube kanalında gazi hoca ösymden soruları aldık tüm sorular 600 tl civarına satılacak diye açıklamalarda bulundu çıkmış sorular 2012-2022 tüm çıkmış sorular
bu videoyu izlemeniz faydalı olabilir

Born2die ayrıca sadece 2022 çıkmış sorular kitabını prömiyer yayıncılık satıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
EKPSS sürecindeki kura başvuruları ne anlama geliyor?

Arkadaşlar merhaba.

Ben bu sene EKPSS'ye başvurmayı düşünüyorum. EKPSS süreciyle alakalı google bir arama yaptığında "06-21 Mayıs'ta ise kura başvuruları alınacak" cümlesiyle karşılaştım, bunun ne anlama geldiğini bana birisi açıklayabilir mi?

@MadResister, Otizm genel grupta değerlendiriliyor.

Sınavda engel gruplarına göre 4 farklı test uygulanmaktadır.
  • Genel Engelliler (Ortapedik, Ruhsal ve Duygusal, Süreğen (kronik) hastalıklara sahip engelliler, Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olanlar (Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB), Asperger, RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluk vb.), Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü Olanlar (Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Disleksi vb. olanlar), Dil ve Konuşma Bozukluğu Olanlar, CP hastası olanlar.

Merhabalar ben ekpss ile 2018 de atandım, meb de memurum ancak
Teknik eğitim fakültesi otomativ öğretmenliği bölümü okudum .
Bu sebeple tekrar ekpss girip öğretmen olabilir miyim.
Süreç hakkında bilgi talep ediyorum

Ösym sitesinde ekpss sınav ve başvuru tarihleri yakın işlemlerde görünmeye başlamış her sıvavda kaçıran arkadaşlar oluyor kaçırmayalım:)

Sınava girilecek yerler açıklandı.
Önceden gidip sınav yerini görmeniz ve ulaşımın nasıl olacağını araştırmanız iyi olabilir.

EKPSS sınavına ilk defa gireceğim çok heyecanlıyım çok çalışma şansım da olmadı ne yapacağımı bilmiyorum 2022 de girenler var mıdır sınava kendını belli edebilir mi ?

HERKESE BOL ŞANS HAYIRLISI OLUR İNŞALLAH HERKES İÇİN ÇOK ÇALIŞAMADIK AMA NASİP

3 ay çalışabildim yeni engelli durumuna düştüm. sınava hazırlanmak için bu 3 aydan başka bir şansımda yoktu. elimden geleni yaptım ama 36 yaşında hastalık stresi normal hayat derken çok verimli geçiremedim. çok ortadayım. sınavda Allah yürü ya kulum derse o aradan çıkarım yoksa memur olma ihtimalim diye birşey kalmıyor. çünkü 2026 daki sınava dahil olmam.

Bu yıl ortaogretim ekpss ye girdim. İlk deneyimim. Bilmediğim için soruyorum. Sanırım ilk önce kura olacakmış. Bu süreç nasıl işliyor? Aydınlatırsanız mutlu olurum.

@dreamfail,
ilk önce atamalar olur sonra kura çekimi olur kazananlar evrak teslim yapar nereye girdilerse mevzu bu

@Overlord, atamalar derken daha önce ekpss ye girenlerin ataması mi olacak? Ve kura çekimi öncesinde tercih formu dolduracakmiyiz?

@dreamfail,
nisanda sınav olur puan 4 sene geçerli her ocak ayında da atama olur kurada form dolduruluyor mu bilmiyorum ama başvurunuz şart ayrıca ortaöğretim ekpss girmişsiniz kura ilkokul mezunları için yanı kuraya almazlar sizi

Diğer bir başlıkta sordum buradan da sorayım. Diyelim ki öğretmenlik tercihi yaptım fakat öğretmen olur raporu alamadım. Dolayısıyla atamam iptal edildi. Aynı puan ile tekrar memurluğa başvurabilir miyim? Ben geçen yillarin klavuzunda puan bir defa kullanılır diye okuduğumu hatırlıyorum ama şimdi o kılavuzu bulamadım. Bilen varsa aydınlatabilir mi? Ataması bu şekilde iptal olan bir arkadaş ısrarla oluyor diyor kafamı karıştırdı.

@testertr,

ösym ye sorun birde çünkü atamayı onlar yapıyor vardır bi açıklaması

Üst Alt