Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ehliyette kod değiştirmek için yapılması gerekenler nelerdir? | 2024

Master

Üye
Konular
40
Reaksiyonlar
25
Arkadaşlar merhaba

2016 yılında ehliyet değiştirmiştim, ehliyet arkasına 10.02 ve 33.02 kodları yazılmıştı. Bu şekilde araç aldım sıkıntı yoktu. Tabi o zamanlar kodlar yeni çıktığından kimsenin kodlar hakkında bilgisi olmadığı için bana yanlış kod yazıldığını kimse farketmedi.

Fakat şu an yeni araç alacağım zaman, 33.02 kodu olmaz dendi ve 32.01 yazması gerektiği söylendi.

Şimdi ben bu kod değiştirmek için komple ehliyet değiştirme işleminden mi geçeceğim yoksa sadece kod değişimi için daha kolay bir işlem var mı?

33.02 İki elle dış kuvvet tarafından idare edilen kombine hızlanma, fren ve direksiyon sistemi (Bu şuan ki hatalı kod)
32.01 Tek elle idare edilen kombine fren ve hızlanma sistemi (Bu da olması gereken kod)

@Master

Ehliyet değiştirmek için almış olduğunuz raporun tarihi eski olduğu için baştan ehliyet alır gibi işlemleri yaparsanız yeniden il-ilçe sağlık müdürlüğünde heyete girebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yani,
Aile hekimi,
Hastane (aile hekimi hangi doktora sevk ettiyse)
İl sağlık müdürlüğü
Komisyon
Nüfus müdürlüğü
Bu sırayla sürüneceğim sanırım :)

@Master,

Aynen öyle İl sağlık müdürlüğü'nün vereceği kodlarla nüfus müdürlüğünde ehliyetine işleyecek hatta kod yazılıyorsa farklılık olacağından yeni ehliyet verilmesi gereklidir ;)

Bugün aile hekimine gittim, zar zor oraya buraya telefon açarak ve öğrenerek sürücü sağlık raporu verdi. (Tabi hastaneye sevk etti o ayrı konu tabi)
Yani güzel ülkemde kimsenin hiç bir halt bildiği yok. Daha bismillah dedik, cahil doktorla karşılaştık.
Karşılaştığım her sorunu ve çözümü liste halinde paylaşacağım. Bu yoldan gitmek isteyenlere bilgi sağlayacağım.
Hayde bismillah yarın sabah 06:30 da yollara çıkıyorum. (Hastane 150 km)

@Master,

abi merhaba aynı işlemleri bende yaptım benim ehliyette de kod hatası varmış o yüzden araç alamıyorum. ben şimdi komisyondan gelecek randevuyu bekliyorum.bu 2.hafta oldu.komisyona girdikten sonra bakıcaz daha neler göreceğiz.

Komisyona gittim randevu aldım. Randevunun 1 ay sonraya verildiğini duyunca moraller sıfır tabi. Cimer'e şikayette bulundum. İzmir de 4 ayrı komisyon toplanıyor. Bu komisyonların bazıları bu ay sonu toplanıyor. Beni oraya sevk etmelerini istedim bakalım ne olacak.
Bu arada;
Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir
Yazması gereken raporu da aynı gün aynı hastaneden ehliyet sağlık raporu ile aldım. (Tabi bu büyük şans oldu)
Şimdi heyet raporunun e devlete düşmesini bekliyorum. Artık elden rapor vermiyorlarmış. Direkt e devletten veya e nabız'dan rapor düşüyormuş.
Bakalım ileri ki günlerde neler yaşayacağım.

Arkadaşalar şu kodları görebileceğimiz bir çizelge var mı ?
Ben de çarşamba ehliyet değişikliği için son defa komisyona gideceğim. Dün itibariyle ilgili doktorlara muayene oldum ehliyet değişikliği için, 2012 raporumda sol ayağını kullanmasını gerektirmeyen otomatik araç kullanır şeklide olan sürekli bir raporumda yanımda olmak suretiyle bu minvalde yine sol bacakta güçsüzlük şeklide nöroloji uzmanını açıklaması üstüne diğer doktorlarda onun görüşünün üzerine raporun düzenlene bileceği konusunda görüş bildirdi özellikle ortopedi uzmanı. Şimdi çarşamba günü başıma ne gelecek öncelikle onu bilmiyorum o yüzden sizlere sormak istedim hangi kod işlenmesi gerekli arkadaşlar ?

@HCZCI,

@HCZCI,

sol ayak olduğu için sizin kodlarınız şu şekilde olacaktır

102. Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz
10.02 Otomatik vites
47. İki tekerlekli araç kullanamaz
78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir

@yolculukta,

Aynı gün rapor almak için orda burda bir tanıdık olması gerekiyor. Aksi halde mümkün değil, onun için hastanenin bir önemi yok. Türkiyede bu işleri yapmaya çalışıyorsan bir yerde dayın olacak.

@ahmedduman60,

ilk girdiğim komisyonda bu kodlara ilaveden ayna terdivatlarıda vermişti oysaki sadece işitme problemim vardı :D itirazlar neticesinde sadece otomatik vites maddelerini kaldırabildim, tabi A sınıfı motorsikletde istediğim için bu kararı kabul ettim mi kesinlikle hayır 2 yıl uzatmalara girince eski tip ehliyetle yola devam

Dün heyete girdim, sürücü olamaz raporu verdiler, itiraz ettim başka hastaneye sevk edildim.
Beni şaşırtan dururumlar o kadar fazla ki 12 yıldır bir fiil otomatik vites araç kullanıyorum 200.000km üzerinde yolculuğum var bir tane kazam yok, Türkiye'nin kalabalık 5 metropolünde araç kullandım, o an heyet önünde biraz heyecanda yaptım biraz bacağım titredi elim titredi diye kendimi anlatmama bile fırsat vermeden sürücü olamaz kararı ağır geldi arkadaşlar gerçekten.
İtiraz durumları için önerisi olanlar var mı, itiraz öncesi başka uzmanlardan muayene olup sonuçlarını rapora eklesem ve durumu anlatır bir yazı yazsam, çünkü araba benim elim kolum ayağım ailemin birçok işini ben yapıyorum .

@HCZCI,
Dünya da sadece tek bir kolu olan insanlar araç kullanır ilen bizim ülkemiz de saçma sapan işler ile ömür tüketmeye devam ediyoruz. Elimde imkan şartlar olsa ülkeyi terk edeceğim. O kadar daral geldi.

Ehliyetimi 2019 da yenilemiştim. 2029’a kadar geçerli.
78 10 02 33.01 42 06 kodlar yazılı ve bu kodlarla 2019’da tertibatlı ötv indirimli araba aldım.
5 yıl geçti, yeni arabamı aldım ödemesini yaptım. TSE ehliyetimdeki 33.01 kodu kabul etmedi. Kodlar değişmiş… 33.01 olan kodun 32.01 ile değişmesi gerekiyormuş.
Sıfırdan ehliyet çıkarmam gerekiyormuş.
Her yıl bi taraflarından kod uyduruyorlar diye ben neden süresi dolmamış ehliyetimle , aynı hastane sürecini yaşıyorum. Daha yeni Ötv indirimi için Sağlık Kurulu Raporu çıkardım. Tekrar hastane yolu göründü, 1 ay daha arabasız kaldım. Ehliyetim geçerli diye güvenmiştim.
Şikayet edip sonuç alan oldu mu?
Cimer’e zaten yazacağım.

@Master,

Bu kodla aşağıdaki tertibatı mı yaptırmak gerekiyor?

Ya da ehliyetimde 32.01 var, 32.01'e göre yapılan bir el direksiyonda iken diğer elde gaz fren tertibatının olduğu tertibat yerine istesem bu tertibatı yaptıramaz mıyım? Araç muayeneden geçmez mi?

@Mehmet_Can, dostum 32.01 ile bu tertibatı kullanamazsın. Direksiyon işin içine girince kodlar farklı oluyor. Hangi kodu kullanacağını, "izmir zafer oto tertibat" yazıp çıkan yeri ara ve whatsapp ile iletişim kur, resmi at ve hangi kod ile ne kullanacağını öğren. kolay gelsin

@Master

Ehliyetimde 40.15 kodu mevcut. tertibatcım 40.11 ile 40.15 in aynı tertibat olduğunu iddia ediyor ve mevcut durumda proje 40.15 e ait tertibatın görülmemesinden dolayı tse onayından geçmiyor. son noktada ehliyetimi yenileyip 40.15 kodunu kaldırma aşamasına geldim ama hiç bu yüke girmeden süreci ilerletmek, 40.15 koduna ait tertibatın ne olduğunu gün yüzüne çıkarmak istiyorum. Bilginiz dahilinde ise aydınlatabilir misiniz?

@Master,

Ehliyetimde ve aracımda 32.01'a göre tertibat var, ehliyetime göre kullanılması gereken tertibatın geri çekince gaz, ileri itince fren olan tertibat + topuz olduğunu biliyorum, zaten o günkü bütçe imkanları dahilinde de bu tertibatı yaptırdım. Şikayetçi değilim de yaptırdığım tertibata göre çok daha maliyetli olsa da direksiyonu iki elle kullanabileceğim, henüz ülkemizde mevzuat uygun olmasa da kendi aracım olup olmamasından bağımsız ve daha pratik şekilde farklı araçlarda kullanabileceğim bir tertibata sahip olmak güzel olurdu. Youtube'da tekerlekli sandalyeli olup otomobil tanıtımı yapan yabancı biri vardı mesela o bu tarz tertibat kullanıyor sanırım.

Merhaba dostlar.
En son komisyonu bekliyorum yazmışım, sonrası şöyle gelişti;

Komisyonu 1 ay bekledim ve zamanı gelince komisyon toplandı, komisyonda tabiri caizse kapıdan göründüm geri döndüm. 2 gün sonra komisyon kararı çıktı ve hemen nüfus müdürlüğünden randevu aldım. (yeni ehliyetimi almak için) Nüfus müdürlüğüne sabah gittim kızın karşısına oturdum. Evrakları verdim. Kız bana demez mi sizde bir problem var. Hah dedim problem olmazsa olmaz tabi. Zaten bekliyordum bakalım nerede sorun çıkacak diye! Dedim hayırdır ne problemi. Kız demez mi sizin A sınıfı yani motor ehliyetiniz var. Hey Allahım :) Dedi burdan olmaz nüfus il müdürlüğüne gidin, ilçeden çıktık merkez müdürlüğe gittim. Durumu anlattım, dediler ki sizin 2016 da aldığınız raporu arşivi arattırıp bulduracağız ve A sınıfı var mı yok mu kontrol edip sonra size yeni ehliyet vereceğiz. Dedim benim bu kadar vaktim yok. Araç firması beni sıkıştırıyor hadi aracı alın, daha fazla bekleyemeyiz diye. E haliyle bende hemen aracımı altıma almak istiyorum. Orada bir yol gösteren biri çıktı. Benden bir dilekçe alındı ve kendi rızamla A sınıfı ehliyetimden feragat ediyorum diye ıslak imzalı dilekçe verdim ve A sınıfından kurtulup sonunda ehliyetimi verdiler. Kodlar vs hepsi doğru şekilde. Yani dostlar ne aptalkca şeylerle uğraşıyoruz, herkes şahit olsun diye uzun uzun böyle yazıyorum. Engelli sağlık kurulu e-raporumu ve ehliyetimi alıp tertibat çizimi için TSE ye aracı yolladım ve 2 günde iş bitti ve TSE raporunu elime aldım. Ondan sonra araç, çekici üzerinde ÖTV indirimi için taşıtlar vergi dairesine gitti ve sadece 2 dakikalık ÖTV indirimi işini tam 21 günde yaptılar. Aracımı geçen ay 22 Martta teslim aldım, bugün de taşıtlar vergi dairesine gidip MTV muafiyeti için başvurdum. Ehliyet fotokopisi, TSEtertibat proje evrağı fotokopisi, ruhsat fotokopisi, e-rapor fotokopisi çekip kendilerine teslim ettim ve birde dilekçe verdim. Bu iştende kurtuldum. (Tabi bir problem çıkmazsa)

Tamam çok iyi bir indirimle araba alıyoruz bunun için minnettarım fakat şu evrak kürek işleri insanı araba kullanmaktan soğutuyor yemin ediyorum. 5 sene sonra inşallah bu sistemler kalıcı olur da aynı rapor ve aynı ehliyet ile yeni aracımı alabilirim.

Darısı herkesin başına inşallah. Hepiniz en iyi arabaları alırsınız inşallah.
Saygı ve sevgilerimle.

@Sema,

İl sağlık müd. şikayet ettim cimerden de yazdım hiç bir sonuç alamadım, 25 mayısta günüm doluyor aile hekiminde sistemde baktım, günüm dolar dolmaz ehliyette ki alakasız kısıtları kaldırmak için tekrardan bir hastane koşturması yine görünüyor.

merhaba ehliyetimde 78 25.03 ve20.03 kodlari mevcut B sinifi ehliyetime ek olarak sinif farki egitimi ile ceki kullanabilmek adina BE ehliyet almak istiyorum . kullanacagim aparatlar ve arac degismeyecek .mumkun mudur? kurslarin bilgisi yok . cimer suru olur raporu ve sinif farki egitimi ile alabilecegimi iletti

Merhaba,
Bugün 8 Mayıs itibarı ile Şubat ayında satın aldığım arabayı halen teslim alamadım. Kredinin 3. taksidi geldi ama arabayı hiç kullanmadan soğudum. Ehliyet sürecim yeni bitti. 33.01 yazdıkları kodu 32.01 olarak değiştirdiler. . Geçen her 5 yılda daha çok uğraştırıyorlar daha çok yoruluyorum.
Benim gibi kod hatası yüzünden bir çok kişi aynı durumu yaşadı. Kendi iş bilmezlikleri, hataları yüzünden her gün işe giden, toplu taşıma kullanamayan engellilere yaşattıkları eziyet hiç umurlarında değil.

Üst Alt