Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beyin felci geçirdim. Denge bozukluğu geçer mi ve neler yapmalıyım?

Sefad

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
2021 yılında beyin sapı pıhtı atma sonucu tüm vücut felç sağ taraf bir tık iyi 2 ay yoğun bakım sonrası boğazım delik yutma yok, oturamıyordum.Tedavilerle şu an ayağa kalktım, ama dengem yok bir ayağımı kaldırdığımda tek ayakta olunca vücudu taşıyamıyorum ve kendimi atarak hızlı bir şekilde düşüyorum ve birinin yardımı olmadan kalkamıyorum.Yani bir çok şeyi geri geldi ama denge yok bu dırum kalıcı mı geri gelir mi bilmiyorum destek olmadan tek adım atamıyorum.Buna benzer rahatsızlığı olanlar yardım edebilir mi neler yapılırkısada olsadenge gelip yürümek desteksiz yürümek istiyorum.Bu durumu yaşayanlar lütfen bilgi paylaşsın
Bu durum için balık yağı ve başka birşey faydalı olur mu
Yardımlarınız için teşekkür ederim

@Sefad Allah yardımcın olsun inşallah. 2 yıl önce yaklaşık 4 saat süren glial-2 4.5 cm beyin tümör den ameliyat oldum ve inme sorunu yaşadım. Tümör konuşma ve hareket bölgesine çok yakın durumda olduğu için ameliyatım geçmişe dönük sohbet ve 50 sayfalık kitap ve resim isimlerini söyleyerek geçti çok şükür. Test sırasında cevap alamadıkları anda ameliyat ertelenir ve beyine fazla müdahele edilemez.. Sonra yoğun bakıma alındım. Ortalama yoğun bakımda 3 saat kaldıktan sonra normal odaya alındım. Ameliyatı gerçekleştiren dokturum ziyaretime geldi. Benimle sohbete başladı ama konuşamıyordum cevap veremiyordum hareket çok ama çok sınırlıydı. Kendisi bana sakin ol stres yapma sakın ve korkma dedi. Ameliyattan 1 gün sonra normal odada yatarken gece saat 4 gibi nasıl oldu anlamadım ama uyurken yanimda bulunan babam için baba nerdesin diye bağırdım. Sabah doktorlar hemen yanima geldi test yapıldı.1 ile 10 arasında sayı saymam ve dilimi sağ sol oynatmam istendi ve çok şükür testler başarılı geçmişti. Doktorumla sohbet yaptım ve fizik tedavi uygulanacak ve uğraş gayret edeceksin demişti. Taburcu olmadan geceleri hastenede hiç bir zaman geceleri uykuya ara verip yürüyüş yaptım en az 1saat .Kameradan doktorum izlemiş ve hemşire kardeşler haber vermiş. Sonrasında doktorum 30 seans fizik tedavi almamı ve sonrasında yürüyüşe devam etmemi iletmişti. SGK destekli Özel bir hastane tarafından 30 seans fizik tedavi uygulandı. Allah'ıma şükürler olsun ki tümör tamamı çıkartıldı ve normal olmasada sağ hareketler ve konuşma %70 düzeldi. Eski gücüm de %30 düşüş yaşanıyor ama beyin gayretim yüzünden bana kızıyor bazen:) sana en büyük tavsiyem geceleri uykuya biraz ara ver ve sadece ama sadece kendi kendine egzersiz uygula yürüyüş uygula.Geceleri beyin uyumak ister ve gayretin olduğu sürece beyin sana kızar nolur uyu artık der.Ama ona sakın aldırış etme sakın beyin gündüz çalışır gece uyur. Beyin uyku mod a geçerken ona sadece 1 tane görev verirsen beyin kabul etmek zorunda kalır ve tamam başlayalım hadi diye ileti gönderir sana...Hareket sinirlerini kendisi üretmez sinirleri düzeltmek üretmek senin elinde...

deasn12
Çok geçmiş olsun herkesin derdi farklı malesef inadına 2 yıla yakındır fizik alıyorum ve yapıyorum bir türlü denge konusunda hiç ilerleme olmadı tekbaşına ayakta duramıyorum ve adım atamıyorum özellikle denge konusunda hiç bir ilerleme olmadı.Ümidimi kaybetmedim mücadeleye devam takdir Allah'tan
Buna benzer bir rahatsızlığı olanlar, farklı ne yapabılabilir yardımcı olurlar ise sevinirim

Sefad
Anladım. Rabbim her zaman yanımızda olsun inşallah. Ama sana en büyük tavsiyem hiç ama hiç bir zaman umutsuzluğa düşme. Her zaman Allah'a şükür et..

deasn12

Artık her halimize binlerce şükür olduğu kadar olmadığı kader
Destek olarak şu an walker yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Buna benzer bir şey var mı bildiğiniz

Sefad

Walker yürüteç konusunda malesef bilgim yok. Ama size tavsiyem evde ayaklarınızı uzattığınız zaman günde en az 70 defa olmak üzere kafanızı kaldirmadan sadece ama sadece orta kalça kemiğini kaldırma yaparak hareket ettirmeniz. Hareketi kontrol altına alan orta kalça kemiğidir.

deasn12

Sanırım yatarak köprü kurmayı diyorsunuz en çok yaptığım ısrarla devam ediyorum bilgilendirme için teşekkürler

Sefad

Valla yanlış anlama köprü ve nehir bilmem ben 😁 fizik tedavi alırken devamlı uygulamamı istenen yöntem. Bahsettiğim gibi ben gündüzleri uyur geceleri balkonda yürüyüş yapar ve egzersizleri uygulardım. Beyini uyku üzerinde yakalamak bana verilmiş bir tavsiyeydi..

deasn12

Düz yatıp bacaklar karına doğru çekip kalçayı ve beli kaldırmak doktor tavsiyesi bana yapabildiğin kadar çok yap.
Ama normal insanlar gibi olmuyor tabi çok az hareket ediyor önceden hiç bir hareket yoktu

Sefad
işte dediğim gibi hatta ameliyatı gerçekleştiren doktorum bile köprü harekatı çok ama çok önermişti..
İnşallah tez zamanda eski günlerine dönersin..Rabbim yar ve yardımcınız olsun..

Beyin sapı felci geçirenlerin durumu hk.

Merhaba beyin sapı felci geçirdim yoğun bakım sonrası çok hızlı ilerledi fakat şimdi özellikle son biryılda durdu ya da çok yavaş ilerleme oluyor.İlerleme devam eder mi 3 yıl oldu yoksa oldu o kadarı bu kaar mı
Özellikle beyin sapı felç geçirenlerin durumları ve süreç hakkında bilgilendirme yapabilirlerler mi

Sefad çok geçmiş olsun fizik tedavi alıyormusunuz? Birinin yardımı ile ayakta denge egzersizleri yapabilirsiniz. Ayakta durarak agırlık aktarma yapabilirsiniz. Köprü egzersizi yaparken bacak ön üst taraf kasları kalça bel kasları çalıştıgı için dr.unuz onun için o egzersizi önermiştir. Fizyoterapistinizden ayakta denge çalışmasını isteyebilirsiniz. Yada bir fizyoterapistle görüşüp ne yapılması gerektigini ögrenin.

CORTU teşekkür ederim tavsiyenilerinizi zaten yapıyorum sorun orda yaptığım halde olmuyor ya da zaman lazım bilmiyorum fizik alıyorum ve ayakta durma egzrsizleri yapıyorum tek ayak üstünde durmak gibi ama bırakın 2 ayak üzerinde duramıyorum, parel barda engelleri aşıp yürümüye çalışıyorum denge olmadığı için kesin tutuyorum.bol bol köprü yapıyorum son bir yılda ilerleme yok ya da az gibi ama görenler daha uzun adım attığımı söylüyor.Zaman ve hayırlısı diyelim.

Sefad fizik tedavi alıyorsanız fizyoterapistiniz gerekeni yapar yada anlatır diye düşünüyorum. Bazı durumlar zaman ve sabır gerektirir. Geçmiş olsun

Üst Alt