Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bedensel engel mi, pskilojik engel mi daha zor?

Mustafa788

Üye
Konular
28
Reaksiyonlar
7
herbirimizin farklı bir engeli var size şeçim yapma şansı doğsa pskilojık olarakmı yoksa bedensel olarak mı tercih yaoardınız
not:elimizde olsa hiçbir engelin olmamasını isteriz burası net

Ruhsal ve Duygusal olarak tercihimi yapardım. Çünkü her ikisininde birer olumsuz yönleri var.

Aslında 2 bakış açısı olması lazım burada. İlki engellinin kendisi için hangisi zor, diğeri de beraber yaşadığı insanlar için hangisi zor...

Galiba psikolojik engelli olmak daha zordur. Mesela birçok engelli gördüm iş hayatında, sosyal hayatında kendi ayağı üstünde duran, sevilip, sayılan... Henüz psikolojik engelli olup böyle olanı "ben görmedim". Psikolojik engelli olanlar daha fazla yalnızlık çekiyorlar gibi. Yanılıyor olabilirim, illa haklıyım demiyorum. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Ruhsal engelliyim, bedensel engelli olmayı tercih ederdim.

Hepsi de zor engellerin. İşitme engelliyim. Toplumdan dışlanmışlık ve yalnızlık içinde yaşıyorum. Sosyal hayat diye bir şey kalmadı. Psikolojik engelim yok fakat işitme engelim de benzer sıkıntılara yol açıyor.
Her engelde benzer sıkıntılar yaşanabiliyor.
Ortak yanımız sanırım hep kimsenin bizi anlamadığı bir yalnızlık duygusu ve mahrumluk.

Öncelikle herkese merhaba ve geçmiş olsun. Bu soruya nesnel bir cevap için iki durumuda yaşayıp görmek lazım galiba. İlaveten naçizane olarak şunu söyleyebilirim, bedensel engel iyi yonetilemiyorsa bir süre sonra psikolojik olarak yıpratıyor ve zihinsel sorunlara kapı aralıyor.

Üst Alt