Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Balthazard Kaldırılması nedeniyle emekli olamayacak mıyım!?

Blue01

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,25 yıllık öğretmenim %37 isitme kaybı yuzde 8 fıtık,surekli 43 raporla vergi indirimi aldım,balthazard kaldırıldıgı icin emekli olamayacağımı öģrendim,tekrar rapor alacagım,onceki raporda meniere hastalıgım dikkate alınmadı,sayet isitmeden yuzde 40 alirsam emeklilik icin yeterli olur mu?TEŞEKKÜRLER

@Blue01, malulen emekli olmak için sgk sizden %60 üstünde rapor istiyor %40 malulen emekli olmaya yeterli bir oran değildir. Kısa sürede emekli olmak için kadronuzu engelli kadrosuna alırsanız o zaman kısa sürede emekli olma şansınız vardır engel oranına göre çalışma süresi belirlenmiştir buna göre emeklilik işlemleriniz yapılır.

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce maluliyet, çalışma gücü kaybı veya erken yaşlanma durumlarının tespiti talebinde bulunan sigortalılar ile bunların hak sahibi veya bakmakla yükümlü olduğu çocukları için, yürürlükten kaldırılan ilgili sosyal güvenlik mevzuatının Kanuna aykırı olmayan hükümleri uygulanır.

Yönetmeliğin geçici maddesine göre; yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce alınan oranlar geçerli olması gerekiyor.
Uygulamada neler olacak yaşayıp göreceğiz. Benim 1999 yılında alınmış % 40 oranlı raporum vardı. Daha sonra emekli olmak istediğimde güncel rapor istediler. Hastaneye gittim % 12 rapor verdiler. Halbuki sonraki mevzuat değişikliklerinin hepsinde de önce verilen oranların geçerli olduğuna dair madde vardı. Türkiye'de her türlü abuk uygulama mümkündür. 🙂

@mahmut-2323,
Memurlarda daha once engelli emekliliginde yuzde 40 ve 18 yıl hizmet suresi yetiyordu,bu yazdıgınız sanırım isci emekliliginde gecerli

@OturanBoğa,
Merhabalar,

Bu konuyu yanlış anlamış olabilirim lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz?

Ben göz ve nöroloji polikinliğinden heyet e başvuruda bulundum. Örnek olması açısından soruyorum şu an için belli olan birşey yok. Diyelimki gözden 30 nörolojiden 15 olarak oranlar aldım. Bu şekilde emeklilik için başvuru yaparsam emekli olamayacamıyım?

Teşekkür ederim.

@serwol,

İlk sigortalılığı 1 EKim 2008'den önce başlayıp emekliliği 4a statüsünde gerçekleşecek olanlar HARİÇ herkes artık emeklilikte SGK Hastalık Listesi'ne göre değerlendirilecekler ve bu kişilerin sadece en yüksek oranda işgücü kaybına neden olan tanısı işleme alınacak. Bu kişilerde Balthazard Formülü ile toplama işlemi yapılmayacak.

Teşekkür ederim.

Benim uzun dönem sigorta başlangıcım 2003 ve sigorta kolum 4a.

Anladığım kadarı ile ben belirtmiş olduğum gibi gözden 30 nörolojiden 15 almam durumunda vergi indirimi ile emeklililik için başvuruda bulunabilirim?

@Blue01,

SGK'nın 2018/38 genelgesinde şöyle der,
- Kanunun 4/1- (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum sağlık kurulunca tespit edilen sigortalı malul sayılacaktır.
- ... 4/1-(c) kapsamındaki sigortalıların, görev yaptıkları Kurum tarafından Kanunun 48 inci maddesi uyarınca malulen emekliliğe sevk onayı alınmış ve görevleriyle ilişiklerinin kesilmiş olmalıdır.

yani, Kurumunuzun sevki ile alacağınız "Hali Hazır Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu"nun incelenmesi sonucu çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum sağlık kurulunca tespit yapılır. Hali Hazır Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu, üzerinde oran yazmaz. Hastalıkların arıza durumunu belirtir.

Burada karıştırılan şey, engellilik oranı ile çalışma gücü oranıdır. Engellilik oranının en az %40 ve üzeri olması SKR şartlarından yararlanmanıza imkan sağlarken, Kurum Sağlık Kurulu, oranı değil, mevcut hastalıklardan en arızalı olanının üzerinden ilerleyerek mevcut durumu belirlemektedir. En arızalı hastalık, çalışmanıza engel ise görevinizi yapamıyorsanız, %60 ve üzeri olarak sonuçlanır. Emekli olursunuz.

@serwol,

Evet, doğru. Siz toplamda %40 ve üzeri rapora karşılık elde edeceğiniz vergi indirimi ile emekli olabileceksiniz.

Üst Alt