Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bacakdaki yanık yarası nasıl iyileşir?

imQ

Üye
Konular
87
Reaksiyonlar
6
Merhaba arkadaşlar, omirikilik felçlisi olduğum için his yok, elektrikli sobaya yakın olduğum için fark etmeden yaktım, tam diz kapağın orda baloncuklar oldu patlatım sora yara büyüdü, doktora gittim enfeksiyon oluşmuş dedi birkaç tane antibiyotik ilaç yazdı 2 gün de biri pansuman yaptır dedi, şidi yaranın etrafı kırmızı beyazım bazı bölgeleri, ama tam yaranın orta kısmında demir para büyüklüğünde siyah bir tabaka oluşmuş, bacağımın kesilmeismden korkmaya başladım, sizce nasıl geçer, doktor antibiyotik ve pansuman dedi 1 hafta oldu gelişme yok

Bacağının kesilmesine bağlantıyı nasıl kurdun?
Öyle şey olmaz.

Yaranın etrafında kızarıklık olması düzelmeye dokuların toparlanmasına işarettir.

Ortada siyah oluşum yanan derinin kalınlaşmış ölü dokusudur...halk arasında kalınlaşmış yara kabuğu olarak bilinir.

Yanık çok büyük ve derin ise...korkuların var ise tekrar bir hekime göster...ölü dokuların temizlenmesi yaranın daha tez iyileşmesini sağlar.

imQ

Pansuman yapan kişi, bu yara ileşmez birinin öyle olmuştu, kestiler fln, bende yarayı öyle kötü görünce inanmaya başladım, o siyahlıktta ölü hücredir yayılır dedi

Tamam işte ölü hüçre veya doku

Gereksiz korkutmuş seni...ölü dokunun temizlenmesi lazım...daha tez iyileşir,yukarıda ki mesajda belirttim.

Tekar bir hekime gidip göster, gerekirse ölü dokuyu temizler daha tez iyileşir...korkma aklına kötü şeyler getirme.

Pansuman yapan kişi çok biliyormuş madem neden bir hekime yönlendirme di seni ?
imQ

Cidden takılmadan çıkmıyor söyledikleri, kalp damara görün dedi bacağında çalışmayan damar olabilir, ölü dolu yayılırmı

25 yaşında yüzümün yarısı göz korneam kızgın yağın patlaması ile yanmıştı. kabuklar oluştukça siyah olduklarını görüyordum. sadece doktorun verdiği ilaçlar ile hiç bir sey kalmadı. karşı komşum vahhh vahhh gitti güzel yüz yarısı siyah kalacak bilmem kimin başına da gelmişti der dururdu :)) önce yaranın iyileşmesini bekleyin leke kalırsa leke tedavisinde tıp kötü sayılmaz. bayağı etkili kremler var . contratubex madeocassol gibi

Enfeksiyon kapmış yara ölü dokulardan arındırılmaz temizlenmez güzel bir tadavi uygulanmaz ise cevre dokulara yayılma eğilimi vardır veya geç iyileşir.

Siz bozuk para kadar siyah bir yer var dediniz.
Diz kapağının orda damar defekti olacağını sanmıyorum.

Yaranın ne boyutta olduğunu bilmiyoruz...dolayısı ile siz bir doktora gidip tekrar bir muayene olun...bu kadar zormu doktora gitmek? Hem için rahatlamış olur.
imQ

Felç olan bölge geç iyileşiyor kendimden biliyorum telaş yapmaya gerek yok bana 1 ayda iyileşir dedikleri yara 6 ayda tamamen iyileşti.doktorlar süre filen söylerken felci işin içine katmıyorlar pek sağlıklı bir insana göre konuşuyorlar. Doktora giderken mümkünse yaşça büyük olanı seçin onlar görmüş geçirmiş oluyorlar bu konularda.

Dermatoloji veya plastik cerrahi...bunlar yardımcı olur sana.
imQ

idosente

Biliyorum geç ileşiyor, daha önce yaşadım, ama bu yara biraz kafamı karıştırdı, oluşan küçük siyahlık, pansuman yapan kişide biraz olımsuz konuştu

imQ

Takip eden doktor varsa sıkıntı yapma kötüye gidiyor diye düşünüyorsan git gene görün aynı doktora varsa öyle bir durum yönlendirir seni.

idosente

Takip eden doktor yok öyle, genel cerrahi 1 kere uzaktan baktı antibiyotik yazdı odur, ben daha önce çok yara gördüm bu biraz farklı, büyük değiil çok ama, ortadaki siyahlık kafamı karıştırdı

imQ

Yarada ölü doku görüp de onu almadan ya da alacak bir doktora sevk etmeden hastasını evine gönderen doktor doktor değildir. Yara uzmanı bir doktora/hastaneye gitmek zorundasın. Yaranın durumunu bilmediğimden korkutmak istemem ama enfekte olmuş, ölü dokusu bulunan yara her açıdan önemli bir risk doğurur. Yarın acil olarak uzman doktora gitmelisin.

Öyle yapacağım, teşekkür ederim

yanık bölgenin fotoğrafını görebilir miyim

Üst Alt