Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babanın emekli maaşını engelli birey dışında başka kardeşlerin almaması için ne yapılır?

CORTU

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
42
Arkadaşlar merhabalar babanın emekli maaşını ileride engelli bireyin alabilmesi için yapılabilecek birşey varmı? Engelli birey agır engelli ekpss ile işe girememiş özelde çalışamayan ve sadece babanın emekli maaşı ile ilerde geçinmesi gerekecek . Ablanın eşi yok eşi olmadıgı için emekli maaşını almak isteyecektir. Abla saglıklı çalışabilir ama engelli birey çalışamaz ve para paylaşıldıgı zaman engelli birey geçinemez. Ablanın ilerde emekli maaşını alamaması için engelli bireyin emekli maaşının tamamını alabilmesi için neler yapılabilir? Cevaplarsanız sevinirim.

vicdan olmalı :( yorum yaparken bile aklıma etrafımdaki örnekler geldi.delirmemek elde değil.....

B8r sey yapilamaz. Ikiniz de yetim maaşı alırsınız yani hukuken bir engel yok ikisinin de almasi icin. Calisabilir ya da calisamaz diye değil, hali hazırda çalışıp calismamasina bakilir.

Babasindan kalan maasi almasi icin calisamamasini arastiracak belgeleyecek bir merci oldugunu zannetmem bu gunlerimizde tanidigim aile iki kizi yetim maasi alirken biri ise girince kesilen maasin diger kizkardes ve anneleri uzerine verilmesi icin ugraslari bosa olup maaslarinda degisiklik olmadi

@CORTU,
Tamamını alamıyor zaten tek başınada olsa %60 oranında bağlanıyor sadece 2 çocuk varsa %40-%40 bağlanıyor

Oran değişmez ki... Sadece anne tek basina alıyorsa belki o azalabilir ama kardeslerde değişim olmaz.

@gul2011,
Değişiyor bana yeni bağlandı ölüm aylığı oradan biliyorum sadece eşi alacaksa %75 oranında bağlanıyor çocuklar varsa eşin oranı düşüyor çocuklara veriliyor. Biz 2 çocuk alabiliyoruz sorduk %40 %40 dediler kardeşim evleneceği için başvurmadı maaş için ben tek çocuk olarak başvurdum %60 bağlandı. Yani hak sahibi ne kadar çoksa okadar düşüyor bağlanan maaş.

Ben de aslinda benzer bir sey soylemek istemistim kisa yazdigim icin yanlis anlasilmisim pardon yani ikisi alirsa esit olur bir de anne aliyorsa zaten düşük olur mesela benim annem aliyor ben almak istesem ve çalışmasam anneminki düşer onu demistim
Yasal olarak kardesi almak istiyorsa ona engel bir durum yok yasal olarak bunu söylüyorum konunun temel sorusuna bakarak.

@CORTU, Peki sizin haklı olarak engelli kardeşiniz için gösterdiğiniz hassasiyeti abla göstermiyormu? neticede onunda kardeşi eğer çok ihtiyacı yoksa feragat edebilir maaştan.
Gerçi öyle bir ihtimal olsa buraya konu açmazdınız.
Allah herkese vicdan ve merhamet versin.
Rahmetli Alev alatlının dediği gibi yasal olarak her hakkın olan size helal olmayabilir.
Ama tabi ablanın durumuda kötüdür ona bir şey denemez.

@Karaduman sorunuza cevap vermeden önce bu siteye üye olmadan önce yada sonra tüm arkadaşlara birşey sormak istiyorum. Ekpss yada kpss yada önceki sınavlara girip engelli memur olarak işe başladınız? Özel sektörde çalışıp maaşını alan kaç kişi var? Şuan baya zorlaştı ekpss den yüksek puan alabilirseniz atanabiliyorsunuz. Yoksa atanabiliyorsunuz özel sektörde engelliye bakış açısı önemli. . Engelli olarak hayatınızı en iyi hale getirmek istiyorsunuz. Memur olursa engelli kişi kendi parasını kendi kazanıp ayakları üzerinde durup istedigi gibi yaşayabilir diye. Düşünüyorum. Sizin sorunuza gelince ablanın hassasiyet gösterebilecegini düşünmüyorum. Ablanın durumu iyi yani dedigim gibi çalışabilir ama engelli. İçin ya memur olacaksın yada özel sektörde karşıdaki kişi gerçekten çalıştırmak isterse işe alıp çalışabilecek bir ortam oluşturur. İnsanlara güvenmek çok zor aile yada başka insanlara

Üst Alt