Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aort koarktasyonu olanlar, yürüyüş yaparken zorlanıyor musunuz?

Roro

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba

Aort koarktasyonu olan, tansiyonu yüksek ve obez bir hastayım. Yeniden ameliyat olmam gerekiyor. Bunun için ekpss sınavının geçmesini bekliyorum. Pek hareketli bir yaşamım yok. İhtiyaç dışında dışarı çıkıp yürüyüş yapmıyorum. Bugün çıkıp biraz yürüdüm ve uzun zaman yürümediğimde yaşadığım o sorunu yine yaşadım. Yürürken adeta boğazımı sıkıyorlar gibi nefes almakta zorlanıyorum. Olay aslında tam anlamıyla nefes sorunu değil rahatsız edici bir ağrı oluyor. 1 saat kadar yürüdükten sonra ise çok rahatladım.

Bu, uzun süre oturup hareket etmediğim dönemlerde oluyor. Bir ara yine oluyordu ama düzenli günlük 1 saat yürüyünce o tıkanıklık geçip rahatlıyordum. Ve 2 - 3 gün bunu yapınca neredeyse o sorunu yaşamıyordum. Ağır spor yaptığım veya kilomun bu zirvelerini görmediğim zamanlarda böylesi bir sorun yoktu. Sizce bu sorun kilo ile mi alakalı yoksa kalp damar rahatsızlığımla mı?

1.73 boy / 96 kiloyum.
Tansiyon 16-17 / 9 - 10 arası gidip geliyor tansiyon ilacı kullanmadığım zamanlarda.

@Roro, Bildiğimden değil tahminimi söylüyorum bence kilodan dolayı oluyor.
Kalp damar sebebiyle olsa devam edince geçmez dahada artar.
Uzun süre hareketsiz kalıp birden hareket yapınca herkes sıkıntı yaşar normal bir durum bu.
Bence hareketlli bir yaşama geçmeye gayret etmelisiniz sizin durumunuzda en iyi çözüm hareketli bir yaşam ilaç kullansanız ameliyat olsanızda hareketsizlik çözümsüzlük getirir.

@kara duman,

Çok teşekkür ederim. Bazen başkasının bakış açısı görmediğim şeyi görmeme yardımcı oluyor. Dediğiniz gibi kilo olmalı yoksa yürüdükçe artarak şiddetlenmesi gerekiyordu.

173-96 evet kilonuz fazla,ama abartılacak boyutta değil.

Aort koarktasyonu olan derken doğumsal kalp defektiniz var sanırım?

Bu şikayetleriniz kalp damarla ilgili..size önerim kardiyoji ile görüşmeniz. @Roro,

Biliyorum... Doğumsal kalp defekti.

O yüzden kardiyoloji ile görüş dedim 🙂 @Roro,

• Beğen
Reaksiyonlar: Roro
Üst Alt