Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    teo_man Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.03-2005
    Son Giriş
    27.04-2009
    Saat
    09:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaşlar,
    Toplu konutlarda Emlak vergisinde vergi muafiyetliğimiz varmı?
    Varsa da bu bilgilere nasıl ulaşabilirim. Bilgisi olan arkadaşlar varsa bu konu hakkında bilgilendirmelerini rica ederim. Teşekkürler.
    Teo_man...

  2. #2
    Üye
    Sema Avatarı

    Gerçek Adı
    Sema
    Üyelik Tarihi
    28.07-2004
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Mesaj
    4.345
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Yeni çıkan yasaya göre; Türkiye sınırları içinde sahip olunan, brüt 200 m2’yi geçmeyen tek konut için emlak vergisi ödenmemektedir.

  3. #3
    Üye
    teo_man Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.03-2005
    Son Giriş
    27.04-2009
    Saat
    09:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Çok teşekkür ederim.
    Daha geniş bir bilgiye nasıl ulaşabilirim? Yardımların için saol...

  4. #4
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.940
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Madde 8 - (Değişik: 22/7/1998-4369/65 md.)
    Bina vergisinin oranı binde ikidir. Meskenlerde bu oran binde bir olarak uygulanır. Bakanlar Kurulu bu oranları,yarısına kadar indirmeye veya üç katına kadar artırmaya yetkilidir.
    Bakanlar Kurulu, Türkiye sınırları içinde tek meskeni olup, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıklardan ibaret bulunanların veya bunlardan kendileri üzerine kayıtlı meskeni olmayanların anılan kurumlardan aylık almayan ve herhangi bir geliri de bulunmayan eşlerinin aynı nitelikteki meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım ile şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere, özürlülere ait tek meskenleri hakkında da uygulanır. Muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz.(1)
    Yeni inşa edilen bina veya binaların vergisi, arsasının (veya arsa payının) vergisinden az olamaz.
    Ve her yıl Bakanlar Kurulu bu yönde bir karar alır:

    Resmi Gazete Tarihi: 31.12.2004
    Resmi Gazete No: 25687 (3.Mükerrer)
    Konu: Hiçbir Geliri Olmadığını Belgeleyenlere, Emeklilere, Gazilere, Şehitlerin Dul ve Yetimlerine Ait Brüt 200 M2’yi Geçmeyen Tek Meskenin Bina Vergisi Oranının 2005 Yılı İçin Sıfıra İndirilmesine İlişkin Karar (2004/8268)
    Karar Sayısı: 2004/8268

    Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere, emeklilere, gazilere, şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskenin bina vergisi oranının 2005 yılı için sıfıra indirilmesine ilişkin ekli Karar’ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığı’nın 15/12/2004 tarihli ve 060301 sayılı yazısı üzerine, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun değişik 8 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 20/12/2004 tarihinde kararlaştırılmıştır.

    20/12/2004 Tarihli ve 2004/8268 Sayılı Kararnamenin Eki

    KARAR

    Madde 1 — Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde (intifa hakkına sahip olunması hali dahil), bu meskene ait bina vergisi oranı 2005 yılı için sıfıra indirilmiştir.
    Madde 2 — Bu Karar 1/1/2005 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Madde 3 — Bu Karar hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  5. #5
    EsattSevmek
    Misafir Üye
    EsattSevmek Avatarı

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    var.bu kanun yeni çikti.sadece bir evinden vergin muaf oluyorsun.ikimçi ev olmuyor yani

  6. #6
    Üye
    teo_man Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.03-2005
    Son Giriş
    27.04-2009
    Saat
    09:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    39
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim...

  7. #7
    Üye
    dilemma Avatarı

    Üyelik Tarihi
    31.12-2004
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    739
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    yaa afedersiniz sanırım bişeyi anlamadım.
    çalışan ev sahibi engelli bireyler için emlak vergisi muafiyeti yok mu?

    aydınlatırsanız sevinirim....

  8. #8
    Üye
    Sema Avatarı

    Gerçek Adı
    Sema
    Üyelik Tarihi
    28.07-2004
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Mesaj
    4.345
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Çalışan çalışmayan ayrımı yok
    -Türkiye sınırları içinde
    -Brüt 200 metrekareyi geçmeyen
    -Tek konut
    için Emlak Vergisi ödemiyorsunuz

  9. #9
    Üye
    meopius Avatarı

    Üyelik Tarihi
    28.10-2004
    Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    1.119
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bu yasayı okuduğum kadarıyla özürlüyü tam olarak tarif etmiyor. Yoksa ilk başvurduğumda %60 ve yukarı özürlüleri kapsıyor gibi laflarla terslemesinler...

  10. #10
    Üye
    dilemma Avatarı

    Üyelik Tarihi
    31.12-2004
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    739
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    teşekkür ederim semacım.

    neden olmadın meo...nede olsa burası Türkiye :shock:

  11. #11
    Üye
    battal Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.09-2005
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    20:10
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    157
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    buna çöp vergisi olarak bilinen çevre temizlik vergisi de dahilmi

  12. #12
    EsattSevmek
    Misafir Üye
    EsattSevmek Avatarı

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bo çok iyi olaçak bizim açimizdan.emlek verğisinden muaf olmak

  13. #13
    Üye
    Sema Avatarı

    Gerçek Adı
    Sema
    Üyelik Tarihi
    28.07-2004
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Mesaj
    4.345
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Çevre Temizlik Vergisi, su faturası ile birlikte gelmiyor muydu?
    Yanılıyor muyum?

  14. #14
    Üye
    vakar Avatarı

    Üyelik Tarihi
    09.11-2005
    Son Giriş
    09.01-2007
    Saat
    12:49
    Mesaj
    15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bakanlar Kurulu Kararı
    Karar Sayısı : 2005/9827

    Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere, emeklilere, gazilere, özürlülere, şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskenin bina vergisi oranının 2006 yılı için sıfıra indirilmesine ilişkin ekli Karar’ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığı’nın 16/12/2005 tarihli ve 69181 sayılı yazısı üzerine, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun değişik 8 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 19/12/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır.
    Ahmet Necdet SEZER
    CUMHURBAŞKANI

    Recep Tayyip ERDOĞAN
    Başbakan

    19/12/2005 Tarihli ve 2005/9827 Sayılı
    Kararnamenin Eki
    KARAR

    Madde 1 — Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde (intifa hakkına sahip olunması hali dahil), bu meskene ait bina vergisi oranı 2006 yılı için sıfıra indirilmiştir.

    Madde 2 —Bu Karar 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

    Madde 3 —Bu Karar hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.
    Emlak vergisi Eski Kanuna buradan ulaşabilirsiniz: www.ankara-bel.gov.tr/mahalli/20.htm

  15. #15
    Üye
    vakar Avatarı

    Üyelik Tarihi
    09.11-2005
    Son Giriş
    09.01-2007
    Saat
    12:49
    Mesaj
    15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu yasayla gelen muafiyet sadece emlak vergisimi, yoksa ev yaptırırken belediyeye ödenen Harç, Proje onay, Etüt, vs. gibi yüklü masraflar var bunlardada muafiyet sözkonusumu?




Sayfa 1 / 2 12 SonSon