Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 63 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    serkanser Avatarı

Gerçek Adı
    SerkaN
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım;
    ben işitme engelliyim; sizlere sözlerimi şöyle aktarmak istiyorum;

efendim? hı? anlamıyorum? tekrar edermisin?...

bu kelimeleri defalarca söylemek insanın içini acıtıyor..
    çocukluğumdan beri herkezi anlamadan yaşadım; çok acı çektim.
    hep düşündüm ortopedik olanlar, görmeyenler, kısaca vücudu ne olursa olsun; çok iyi konuşanlardır onlar;küçük bir konuşmanız dünyayı yerinden oynatabilirsiniz aslında. diğer insanlarla konuşarak, anlaşarak telefon ederek öğrenirsiniz hayatın ne olup bittiğini...
    oysa işitme engelli olan ben ne televizyondan ne bilgisayar ve telefonlardan nede insanlardan kelimeleri hiçmi hiç anlamıyorum, oysa duyuyorum fakat, sanki ingilizce konuşuyorlarmış gibi algılıyorum..

işaret dilide öğrenmek istemedim; çünkü insanları anlamadığım gibi onları unutup işaret dili bilen kişilere daha çok yönelirdim..
    ne kadar kitap okusamda dahil hep içinde bir eksiklik olduğunu hissederdim;
    *dinlemek ve dinleyipte ötekilere anlatmak; dinleyipte, anlatıpta daha çok bilgi sahibi olmaktır..

herkezin bir engeli vardır farklı şekillerde yürüyen insanı görüyorum; manken olmak isterdim diye düşünürdü hep; oysa arkadaş çevresi çok geniştir çünkü kendisi hep işitmiş, dinleyerek öğrenmiş ve paylaşmıştır..

benimde arkadaşım olduğu zaman hep geçici olmuştur; ben çok anlatırım konuşurum çok iyi dinlerim ama karşımdaki kişi konuşurken hangi dili konuştuklarını bilmiyorum, yavaşta konuşsalar bir türlü odaklanamıyorum o kelimelere.. ya anlıyorum numarası yapacaktım yada sürekli tekrar edermisin tane tane konuş diyecektim. bunları söylerken sıkılmadan söylerim; fakat karşımdaki kişi anlata anlata sıkılmaz mı!
    sonra hiç duymayan kişileri buldum, hatta aynı binada çalıştığım çok duymayan arkadaşlarım var. daha çok onlara mı yönelsem diye düşünüyorum... ama peste etmek istemiyorum..

*görme engelli olanlar sadece göremezler(hayalleri sadece görmek olurdu)
    *ellerinden ayaklarından engelli olanlar(hayalleri iyi yürümek, manken gibi olmak ve koşmak vs. istelerdi) demek istediğim şu ki sizler ne engeli olursanız olun duyup işitip dinleyip kendinizi geliştirebilirsiniz buda sizin kulağınızda..
    işitme engellilerinde yaşamı böyle birşey işte.. duymayız ama hep birşeyler yapmak için çabalarız buda bizim elimizde..

buraya zaman ayırıpta okuduğunuz için teşekkür ederim..

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

kardeşim herkeze kendi yükü ağır kimse kimsenin ne yaşadığını bilemez sen işitme engeli zor dersin yaşadığın için görme engelli benim ki zor der yürüyemeyen benimki der en zorunu anlamak için görme özürlü ol gözünü kapat ne kadar idare edecen, yürüyemeyen birini anlamak için kendini bi yere kalkamayacağın şekilde bağla hangisi zor karar ver işitme bana göre en avantajlısı en azından dudak okuma ögrenebilrsin böylece bi şekilde idare edersin.

Üye
    Angel Virgo Avatarı

Gerçek Adı
    Tarık Uzel
    Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    13:16
    Yaşadığı Yer
    Kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de işitme engelliyim ama xxxman'ın söylediklerine daha çok katılıyorum..

Üye
    güneyli Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    22.07-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    hatay iskenderun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

haklısın ama her özürün kendine göre zorlukları vardır
    haline şükret dostum beterin beteri var allah kimseyi kimseye muhtac etmesin kendi işini kendin göre biliyorsun iyi yönünden bak olaya

profil resmin çok güzel

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    22:04
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

hani bir söz var ya duymamak insanı insandan ayırır.....
    haklısın ne duyanlarla ne duymayanlarla samimiyet kuramayınca insan bir başına kalakalıyor...
    senin durumunda çok tanıdığım var...
    işitme engelli arkadaşlarına da şans tanı bence....işaret öğrenerek birşey kaybetmezsin hatta belki işitme engelli birkaç arkadaş kazanırsın....
    normal insanları da fazla zorlama madem ki üzülüyorsun çekiniyorsun onları sıkmaktan...
    aslında o kadar büyütme gözünde duyamamayı dünyanın sonu demek değil.....
    normal insanları da büyütme gözünde seninle konuşurlarken oflayıp puflayan varsa da pes eden sen olma çok istiyorlarsa kalkıp gitsinler senin yanından.....
    o başta yazdığım sözün tamamı geldi aklıma görmemek insanı eşyadan duymamak insanı insandan ayırır.....
    hem net var ya nette olmasaydı....
    sabır ve şükür kalbinden eksik olmasın....

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

çevremizdekileri duymamak görememek gerçekten çok zor olsa gerek her engellinin hatta aynı engel gurubundaki insanların dahi ayrı ayrı dertleri var o yüzden benim engelim en ağırı demek kusura bakma ama bana çok saçma geliyor en basiti sen hiç annem ölürse yada bana bakamaz hale gelirse bana kim bakacak diye düşündünmü birilerinin yardımı olmadan bırak sokağa çıkmayı tuvalete bile gitmeyi başaramayan bizlerin sence ne denli geniş arkadaş kitlesi olabilir arkadaşlar birlikte gezer eğlenir ama bizim arkadaşlarımız bizleri gezdirir hamal gibi taşır ben bu hale geleli iki yıl oldu sadece 1 arkadaşım kaldı yada altına yapan arkadaşlarımız var bi hayal et senin altından pisliğini alsalar o anda ne hissederdin yada hayatı boyunca bildikleri tek renk siyah olan insanları düşün kendi yüzlerini dahi göremeyen insanlar onlar hayaliyle yaşar diyorsun yeşilin ne olduğunu bilmeyen insan kırların hayalini nasıl kurabilir sence benim derdim en büyüğü demek çok bencilce sen şimdi yatağına gir ellerini ve ayaklarını kullanma 3 gün boyunca seni bir başkası beslesin altına yap temizlesinler ayaklarına ara ara iğneler batırsınlar bacaklarına tens cihazı bağla ve kasılmalarını sağla 3 gün sonunda halen benim derdim en büyük diyebiliyormusun

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

xxxman,
    açıkca ifade etmiş kimse kimsenin ne zorluk yaşadığını,çektiğini bilemez herkesin derdi kendisine göre.

Üye
    YiRiZMa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok güzel bir yazı aynen beni ifade etmişsinizz

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Serkanser aramıza hoşgeldin..

engellerin en zoru diye bir şey olmadığını düşünüyorum. ben çocukluk felci geçirmiş ve sağ ayağımdan engelliyim. herkesin kendisine göre engeli zordur.

gözü göremeyen arkadaşlar
    duymayan arkadaşlar
    konuşamayan arkadaşlar
    ortopedik engelli arkadaşlar
    tekerlekli arabaya mahkum arkadaşlar

bunların için de kolayı ve zoru olan var mı sence. Hepsinin de ayrı ayrı zorluklar var.

önemli olan kendimiz ile barşık olma...

Üye
    sağlam türk Avatarı

Gerçek Adı
    recep sağlam
    Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

serkanser aramıza hoş geldin
    arkadaşlar her engel gurubunun kendine göre zorluğu vardır bu yüzden şu engel daha zor bu engel daha zor kıyaslaması pek yapılmamalı ben görme engelliyim raporda %85 görme engelli yazıyor ama ben daha az görüyorum aslında engel gurupları dayanışma içinde birbirlerini tamamlarlar görme engelli işitme engellinin kulağı işitme engelli görme engellinin gözü olur bu da gerçekten güzel bir olaydır

Üye
    serkanser Avatarı

Gerçek Adı
    SerkaN
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar hepinizin yorumlarınızı okudum; gerçekten çok rahatladım;

xxxman-en avantajlısı en azından dudak okuma ögrenebilrsin böylece bi şekilde idare edersin.
    -haklısın dostum daha önce hiç bu uygulamayı akıl edememiştim; bir iki ay önce ilkkez bu uygulamayla yaşayan kişileri gördüm; onların bu yetenekleri karşısında hayran oldum. en ufak dudak haraketlerini bile anlayabiliyorlardı :O böyle kurslar düzenleyen yerler varmıdır acaba?

guneyli-profil resim için teşekkür ederim aklıma böyle bir resim geldi

nuran-görmemek insanı eşyadan duymamak insanı insandan ayırır... haklısın.. yazdıkların bana olumlu yönden bakmamı sağladı..

demirc-bu yandan hiç düşünmemiştim; tabii böyle durumlarda da Allah büyük sabır versin... tanımadığım karşı komşum yaşlı bir bayan ve yıllardır evde durumdan dolayı yatalak olan kocası.. sürekli bakıyor ona; bazen oflanır balkonda oturduğunu görürdüm ama yaşlı dedim bir kızı hollanda'da. diğer evli kızıda komşusu oluyor. Allah korusun teyze öldükten sonra yatalak kocasına, içinden bir of diye nefesini vererek; kimler bakacak diye düşünüyorum hep.. yazdıklarından etkilendim.. daha zor durumda olan insanlarda olduğunu hissettirdin bana; ani stres yaşadığım durumlarda diğer engellilerin yaşamını düşünmezdim.. *duymasamda benden daha zor durumda olan insanlarda olduğunu ve yalnız olmadığımı düşünerek bu yola başvuracağım. içini bana döktüğün için teşekkür ederim..

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    22:04
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

rica ederim
    dudaktan anlama kursu malesef ki yok sen kendin geliştireceksin birebir birisinden rica et karşında yavaş yavaş tane tane konuşsun en başta dikkat etmeye çalış anlamaya çalış sonra biraz sessizleşsin sen yine anlamaya çalış...
    arada ayna karşısında kendi kendine konuş seslerin harflerin çıkışına dikkat et..tabi bunlar bir günde olmaz yavaş yavaş zamanla
    karşılıklı konuşmalarda konuşanın dudağına odaklan.....sese de dikkat etmeye çalış.....işitme cihazın var mı?
    bu da çok etkiliyor çünkü.....

Üye
    serkanser Avatarı

Gerçek Adı
    SerkaN
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet iki cihazla %52'yim.

aynanın karşısındaki yabancıyla konuşmayı deneyeceğim
    bazen dikkat ediyorum; Annemle konuştuğumda, bana cevap verdiğinde başka tarafa bakıpta benimle konuşurken net anlamıyorum..
    fakat yüz yüze baktığımız zaman birazda olsa daha net anlayabiliyorum oysa dudaklarada bakmıyorum.. çevremdeki insanlarda da öyle; nasıl oluyorsa...

*her insanda içinde bilmediğimiz gizli bir yeteneği vardır...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sükût-u Vaveyla Mesajı Gör
    Ben kışı kar,buz yüzünden hiç sevemiyorumMerdivenler,kaldırımlar da hiç kâbusu olmamıştır işitme engelli birinin...Ya da ne bileyim işitme engelli bi bayanın içinde topuklu ayakkabı giyme uktesi kalmamıştır meselâKoşmayı ise hiç söylemiyorumBunlar da benim zorluklarım)En azından siz ,size acıyarak bakanları kafanızı diğer tarafa çevirdiğiniz zaman görmezsiniz,ama ben kafamı çevirsem de ne söylediklerini duyarım
    ya ya ole istew sagir ondan diyolar en cokuna istedigimizi duyar istemedigimizi duymayiz biz iste bende en cok gizli gizli konusanlari dinlemeye heves ederdim o kadar dinlemeye anlamaya calissamda dudak okuyan olarak olmuyo iste simdi artik astim bide dedikodu edenlere meraqk ediyorum bende dedikodu yapmak isterimde anca kendime lazim olanlar icin caba gosterip anlasam daha ne isterim iste

Yasaklı Üye
    MuratÖZTÜRK Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT ÖZTÜRK
    Son Giriş
    22.03-2015
    Saat
    23:46
    Yaşadığı Yer
    ÇANKIRI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engellerin hepsi zordur görememek,yürüyememek,konuşamamak,duyamamak...Hang isi kolayki?

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon