Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 63 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    anomeen Avatarı

Son Giriş
    12.02-2013
    Saat
    14:33
    Yaşadığı Yer
    maveraünnehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mutlaka tüm engellerin kendi içerisinde zorluk dereceleri bulunur. Mesela tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda kalanlar mimari engeller nedeniyle güçlük çekerler sosyal ortamlardan uzaklaşırlar. Görme engelliler güzellikleri görmekten ve bazen de tatmaktan mahrum kalırlar. Anlama engelliler onlar hiçbir şeyin farkında olmadıklarından yaşamı lezzetsiz geçirirler. Konuşma engelliler iletişimden yoksun kalırlar. İşitme engelliler duyamadıkları için cihazları olmadığı zamanlar kaza geçirme olanakları yüksektir bir tanıdığım büyük bir kaza geçirdiği duymadığı için vs. vs. Her engel eşit derecede güç değildir ancak işitme engeli de hafife alınacak kadar basit değildir.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

buyucu asansör kabusunsa merdiveni kullanırsın biraz yorulursun ama sorun kalkar bize basamağın yanında alternatif rampa yapmıyorlar ki kullanalım yada yolun bir tarafına kar yağıyor diğerine yağmıyor değil ki yani sende şükret secim hakkı var bizde alternatif yok tabi ki her engel zordur ama en ağırı işitme engeli demek çok bencilce sadece gözlerini oynatabilen insanlar var allah aşkına hiç konuşmadan kımıldamadan yatan vucudunda bası yaraları oluşan insanla hangimizin engeli bir olabilir

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

burda basliga takilmayin sevgili arkadaslar
    hepimis hayatin zorluklari karsisinda pes ederiz serkanda is hayatinda zorlaninca hepimiz gibi derdine sovmus iste biraz anlayis istesem
    insani insan yapan dildir bu olmayinca yalnizlik kacinilmaz bir olay yalnizlikta allaha mahsus

isaret dili iyi birseymis benim cevremde hic isitme engelli yoktu kucukken olsaydi bende bu kadar zahmetle insan konusmalarini anlamaktansa isaret diliyle konusurdum hep varsin olsun her insan meramimi anlamayiversin
    artik arastirayimda su isaret dilini bi guzel ogreneyim gerci kimle konusurum allah bilir

Üye
    buyucu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    13

Demir ; düşündün mü neden kabusum olduğunu?
    shukufe benimle konuşabilirsin

Üye
    TATARGUL Avatarı

Son Giriş
    06.05-2014
    Saat
    13:11
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başlık geç açılmış bende yeni okuyorum ama dayanamadım yazma gereği görüyorum.bende aynen 2 işitme cihazı takan yüzde 52 işitme engelliyim çocukluktan beri.Üniversite mezunuyum zorluk çektim mi evet matematik konusunda çok zorlandım hocalarımız anlayışlı değillerdi normal öğrenci muamelesi çektim.Şuan kurumsal bir şirkette muhasebede çalışıyorum ki muhasebe en çok telefon gerektiren meslek.Telefonlara bakmıyorum tek çekincem zaten başka işe giremeyebilirim korkusu olduğu için 8 yıldır çalıştığım yerden kıpırdayamıyorum bunu ayrıca konu yapmam lazım burada.Evlendim eşim çok anlayışlı kendime güvenimi onun sayesinde kazandım.Telefonla konuşamamayı,televizyon izleyememeyi,çalıştığım kalabalık yerde söylenenleri duyamamyı asla kafama takmıyorum çünkü durumumu kabullendim kabullendiğim için de çok rahatım.Dudak okuyorum bunuda zaten kendin zamanla kazanıyorsun doğum doktorum çok güzel dudak okuduğumu nerden öğrendiğimi sormuştu gururlanmıştım.Şuan beni en çok endişelendiren 16 aylık oğlum var o konuşmaya başlayınca ya onu duyamazsam endişesi... Eh bende dizlerime üstüne çöker gözlerine bakar anlamaya çalışırım ve bu onun hoşuna bile gider çocuklar ilgi ister diye avutuyorum kendimi.
    Engeller asla en zor en kolay diye ayırt edilemez daha 5 ay önce babam omurilik ameliyatı oldu şuanda ayakları tutmuyor annem bakıyor ona onun yaşadıklarını gördükçe kendimi engelli gibi görmüyorum bile...
    Herşey zihniyet meselesi bir şeyi nasıl görürseniz öylece gidersiniz.ben kendime o kadar çok güveniyorum ki işitmek işitmemek çok ta önemli olmadığını düşünüyorum.Cihazlarla az çok idare ediyoruz.Normal insanlardan geri kaldığımıda düşünmüyorum çalıştığım kurumda en zeki ve en güncel kendimi görüyorum.sosyallik derseniz eğer iyi niyetliyseniz çokta dostunuz oluyor bir çok insandan fazla arkadaşa sahibim.
    Şöyle bir baktım çok övmüşüm kendimiama işitme engellilerin hayata çok karamsar baktığını gördüğüm için yazma ihtiyacı duydum.Özellikle shufe yazdıklarına gülmeden edemiyorum sakın yanlış anlama alay olarak değil tespitlerin gerçekten doğru söyleme tarzına gülüyorum.sağlıcakla kalın...

Üye
    eser27 Avatarı

Gerçek Adı
    ESER
    Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    10:12
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında bende düşünmedim değil bir an önce işaret dilini öğrenmeyi gün geçtikçe ağırlaşan yükümü hafifletmeyi kulağımdan sol 3 sağ 2 toplamda beş defa ameliyat oldum sol kulak zaten öldü ama sağ idare ediyorum yinede zorlanıyorum helede BİM de çalışıyorsan kasada tlfona tl yükleyecek arkadaşa 2 defa numarayı tekrarlatma ma rağmen yanlış noya yükledim cebimden kesildi. Duymuyorum arkadaş ne yapim bazen duymamakta eğlenceli oluyor. Arkadaş bana '' Eldivenler nerede'' dedi . Ben ise ''merdivenler yukarıda çık al...'' dedim yanlış anlamışım . Yinede halime çok şükür olsun ne yapalım kaderimiz bu....

Üye
    hsncnozygt Avatarı

Son Giriş
    05.07-2016
    Saat
    01:42
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bütün engelsiz abilerime, ablalarıma, kardeşlerime kucaklar dolusu sevgiler saygılar...
    bende 24 yaşında işitme engelli bir arkadaşınızım, bahsettiğiniz sorunlarla küçük yaşlardan (5-6) beri mücadele ediyorum.
    hiç bir zaman isyan içerisinde olmadım, aksine mücadele içerisinde oldum. evet çok zorlandığım anlar, utandığım, sıkıldığım anlar oldu fakat çevremdeki insanların desteğiyle o süreci atlatabildim.

bence genel sorun toplumun engelsiz insanlar hakkındaki bilinçsizliğidir. okullarda, aile eğitiminde ve destekleyici seminerler ile bu insanların dünyada nasıl bir azimle, sevgiyle yaşadıkları diğer insanlara aktarılmalı. aktarılmalı ki insanlar sağlıksal bir probleminden isyan ettiklerinde utansınlar. her zaman beterin beteri vardır derdi rahmetli babaannem, nur içinde yatsın. hiç aklımdan çıkmaz bu söylediği cümle, ben herhangi bir çelişkiye düştüğüm zaman bu cümleyi aklıma getiriyorum ve psikolojimi rahatlatabiliyorum.

unutmayın engeller aşılmak için vardır, takılmak için değil...

sevgiler.

Üye
    serdaruz Avatarı

Gerçek Adı
    serdar uz
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Bence her engel kendi içinde ayrı bir zorluğu taşır sen işitemediğin için karşıdan gelen güzel sözleri duyamazsın mesala öteki yürüyemediği için sevdiklerine gidemez koşamaz mesala bi başkası görmediği için renklerin güzelliği göremez anlatmak ister derdini anlatamaz vs vs ne çektiğini yalnız çeken bilir

Üye
    one of th Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Bence en zoru başkasına muhtaç olarak yaşamak.Her engelin kendine göre zorluğu var ama tamamen yatağa bağlı bir engellinin yaşamı kadar zor olamaz...Evet bende çok zorlanıyorum; en zoru benim engelim dersem eğer daha çok zorlanan insanlara haksızlık etmiş olurum.

Üye
    asadas05 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0

Sitenin sloganı aklına gelmedi mi acaba?
    "SENİN BEDENİN SORUN ETMEYİ BIRAK".
    konuyu açan arkadaş bu sloganı boş bir odaya çekilip sesli olarak söylesin hemde defalarca orman gibi boş bir arazilerde sesinin yettiği kadar bu sloganı bağırsın, binlerce kez..
    eğer konuşma engelli ise konuyu açan şahis bu sloganı beynin içinde defalarca kez bağırsın, tekrar tekrar söylesin.
    bak ozaman kafana takılacak gibimi olacak engeli.
    bende 14 yaşına kadar engelli değildim bir kaza geçirdim ve işitme engelli oldum konuşabiliyorum az da olsa duyabiliyorum.
    ilk başlarda kafama takardım ama şimdi evlendim aslan gibi birde oğlum var.
    konuyu açana sorum;
    sence sorun kimde?
    el cevap lütfen.
    selamlar

Üye
    denizwill Avatarı

Gerçek Adı
    will
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben hayattaki asıl engelin insanın uzuvlarında duyu organlarında değil, düşüncelerinde olduğunu düşünürüm hep

Ve iyi biliyorumki; beyazlanan saçlar bilgeliğin simgesi, eksik bir uzuv gücün göstergesi, her tedavinin izi denemenin cesaretle yaşamışlığın nişanı. Kim hangi durumda olursa olsun asla tamire değiştirilmeye ihtiyacı yok. Her farklılık, her iz bir güzellik getiriyor beraberinde, görebilen gözler için.

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

@Pasaman Tırsı ne demek Tirsi balığı mı

Ben bu konuya cevap vermemişim nasıl görmemişim!

Bana göre engelin en ağırı yada en hafifi diye bir şey olamaz, olmamalı..
    Herkesin derdi kendisine dağ gibi görünür.
    İşitme engelliyim dudak okuyarak anlaşabiliyorum ayrıca NF Tip 2 hastasıyım dolu tümörüm var
    Bazen diyorum ki Allahım o kadar tümör verdin bari işitmem gitmeseydi!
    Ama tümörle boğuşmak da zor sürekli ameliyat olmak zorundayım yada sürekli emar vs.
    Hangisi kolay olabilir ki?

Bir kolu bacağı olmayan arkadaşla kendimi bir tutabilir miyim?
    O hastalık benimkisinden daha ağır yada benim hastalığım onunkisinden daha ağır demek
    Diğer hastalıkları küçümsemek gibi olur.

Allah kimseye hiç bir dert vermesin
    Hepsi zor hiç birini sıralamaya koyamam.
    Allah herkese acil şifalar versin..

Üye
    burhanettin Avatarı

Son Giriş
    14.08-2017
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Birbirinden güzel yorumlar malisef ister inanın ister inanmayın bizler büyük bir aileyiz konuşuyoruz ama nece konuşuyoruz ama anlamıyoruz, Engelli kardeşlerimin hepsi Allah'dan engelli Allah'ı bilen Engelleri aşmıştır, bilmemek ayıp deyil ôğrenmemek ayıp, hic kimse kimsenin kaderini yaşamaz, herkes kendi kaderini yaşar kimse kimsenin kusuruyla alay etme yetkisine sahip deyildir, lakin öyle bir halde oluyoruzki bir tek Allah'ın varlığı insanı teselli ediyor.
    Burda bir cok arkadaşlarımdan bilgi alıyorum nası yaşantınız ne yapıyorsunuz, yine değişik bir engelli arkadaşım 20 yaşında sadece el parmaklarında sorun varmış fakat bu basketbol ve Gitar çalmasına engel deyilmiş böyle büyümek istemiyorum bu şekilde tanınmak istenmiyorum diye isyan ediyor.
    Bende bir engelliyim çok pasif bir engel %40 sadece bir ayağımda sağ ayağımda orak yürüyüş var lakin spor yaparak 2-3 gün düzeliyor sonra tekrar deliriyor tekrar spor yapıyorum eee spordada fazla para olmuyunca malüm nakarat.
    Engelli arkadaşlar icinde bulunduğumuz durum ne olursa olsun bir birimize yetmiyoruz adeta ancak bize Allah dan başka hiç kimse yardım edemez, ama pesetmiyeceğiz biliyoruzki insanda bizimle birlikte yaşam mücadelesi veriyor ve büyüyor.
    Engelli olmak suç deyil, zanlı deyil inanıyorumki en iyi insanlığı engelliler annıyor biliyor. Sorunlarımızın en büyüğü kuşkusuz büyüme ve tanınma belkide ôdüle karşıyız, madolyona karşıyız, belkide nerde durulacağınızı bilmiyoruz, kim nederse desin yarışı zirvede tamamlamak ve bırakmak,
    Aklıma gelmişken şunuda yazmak istiyorum Engelliler üzerinden çok çirkin oyunlar oynuyorlar bunun farkına vardığınızda şikayet edin, biliyorum engellilerin yaşam alanları kirletilirse bağımsızlıkları ve özgürlükleri kısıtlanmış olur, hırsızlara ve dolandırıcılara lanet edin

Üye
    gul38 Avatarı

Gerçek Adı
    gül
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    7

@serkanser, yerde 1 külçe altın olsa eğilip alamam. Parmağına diken batsa canın orda derlerya, herkesin derdi kendine ağır. Pencereden bakıp koşan hoplayıp zıplayan insanları izleyen bir yürüme engelli kişi, keşke bende yürüsemde varsın duymayım der. Yani insan oğlu neyden yoksunsa ona ihtiyaç duyar.

Üye
    hatice75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Her engelin zorlukları mutlaka vardır

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon