Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 63 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    gizemlimaske Avatarı

Son Giriş
    26.04-2013
    Saat
    10:44
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Avatarınız güzel ama anlamlı işte..

İşitme engelliler hariç farklı engellilerle hiç arkadaş oldunuz mu?

Tek işitmemek değil her engel aynıdır.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yurtdışına çıktınmı?
    Varsayalım çıktın. Türkçeden başka dil bilmiyorsun.
    Al sana işitme engelli olmanın tarifi.

Valla hiç dil öğrenmeden her işini görüyorsun.
    Arkadaşım git kafeye elinle göster. Kahveyse kahve hemen veriyorlar.
    Sen konuşamıyorsun vermeyiz demiyorlar.
    Hatta sinema bileti alıp herkezin arasına karışıp film bile izleyebiliyorsun. Zaten filmin hiç bir kelimesini anlamıyorsun.
    hiç kimseye bişey sormadan trene otobüse bile binebiliyorsun.
    Taksiye bindin yaz eline ver.

Evet çok zormuş bu yabancı ülkede dil bilmeden yaşamak.

En güzeli kolu bacağı olmadan. Veya t. sandalyeye mahkum yaşamak.
    Bin bakalım bi t. sandalyeye evinden yardımsız dışarı bile çıkabiliyormusun???

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

oyleee hersey gulluk gulistanlik isteee sawwca
    benim ilkokulda canim cigerim en sevdigim arkadasim fatmam topaldi ileri derecede ikiumiz hic ayrilmaz saglam cocuklarin bana sagir ona topal demelerinde bi haslar herkesleri puskurtur yildirir dahada beceremedi etinden et kesmiscesine aglayip kiyametler koparir ogretmenleri bile basimiza toplar derdini nasil bi dille anlatir her istedigini koparirdi hep hep o hakli olurdi nedensecunku dilli duduktu sevgili arkadasim
    ben ona ozenirdim ama dil zayif hak arama desen duymayinca ne diyebilirsincanim arkadasim benim icinde dil kulak olurdu sayesinde cok raqhat etmisimdir derslerdede ogretmenin soylediklerini birerbir bana anlatir beraberce basarili olurduk duyan cocuklardan cogundan
    yabanci ulkede dil bilmeden oyle kolay olsa bile ses duymadan kazalara acik olabiliyorsunuz kendi ulkende degil mahallende bile
    hele lutfe bir gunlugune sizlerde kulaklariniza tikac tikayin bakalim sagirlik nasi bisiyki duyarak bisuru birikiminiz bilginiz var hayat yasam hakkinda

Üye
    AsilUye Avatarı

Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Duymamak insanlardan, görmemek varlıklardan ayırır demiş Kant aynen öyle.
    İnsan sosyal bir hayvan diyorlar, boşuna demiyorlar. İnsan sosyalleşmek için de devasa bir vasıta icat etmiş dil diye. İletişimde dili kullanamıyorsanız yalnızlık doğal sonuçtur.
    Yalnızlık en büyük engeldir.

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    22:04
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ooooo sen farkında olmadan öğrenmişsin bile dudak okumayı...
    herkes dudak okuma diyor ama bence sadece dudak değil mimikler hatta bazen kaşın duruşu bakış gözler.....hepsini birden okuyor insan farkında olmadan...
    birazcık daha geliştir....ama şunu da söyleyeyim yine sese ihtiyacın olacak azda olsa.....
    sana kolay gelsin....
    ben yüzyüzze olmadan kimseyi anlayamıyorum...illede yüzyüze ve dudaklar açıkta olacak...
    bazen öğrenci velilerim geliyor kadın yaşmaklı söylediklerinizi anlayamıyorum yaşmağı indirin diyorum kadın ne alaka der gibi bakıyor yüzüme

Üye
    yaseminhoca Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Her engel grubu için hayt kolay değil, çünkü asıl engeller insanların beyninde... Serkan arkadaşım, uzman desteği aldınız mı?

Üye
    nisanruzgarı Avatarı

Gerçek Adı
    Gülsüm
    Son Giriş
    14.05-2015
    Saat
    21:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Serkanser öncelikle hoş geldin.
    Engellerin en zoru işitememek değildir. Engelleri aşamamak en zorudur.
    Hangi engelin olursa olsun, pasif kalmış olmak eğitimsiz olmak, kendine acımak en kötüsüdür.
    Allah hiç bir kuluna taşıyamayacağı yük vermemiştir. Herkes farklı yük taşıyabileceği gibi işitememeyi sana uygun görmüştür.
    Allah sevdiği kuluna dert verir, ki imtihanını başarabilsin ve ahiretini kazanabilsin diye.

Herşeyin avantajı ve dezvantajı vardır. Eğer arkadaşım bildiğin seni işitme engelin için terk etmişse o arkadaş değildir. Engelin aynı zamanda sana iyi ve doğru insanların gelmesini sağlayabiliyor. Seni seven engelin nedeni ile seni terk eder mi? Etmez!

Engelli bir birey diğer insanlardan farklı olabilir. Özel olabilir. Beethoveni düşün. Helen Keller. Stevie Wonder ve niceleri. Onlar özeldi. Bunuda gayretlerine borçluydular.

En güzeli bence, bu engelimizi gayretle özel olabilmeye çevirmektir. Buda eğitim, gayret ve asla pes etmemekten geçer.

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

dudak okuma kursları ingiltere'de yaygınmış.

Üye
    şeymah Avatarı

Gerçek Adı
    Şeyma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

serkanser derdini çok güzel anlatmışsın. bir çırpıda okudum. bence sen yaz. şiir, hikaye, öykü... dergilere gönder. demişsin ya ,

*her insanda içinde bilmediğimiz gizli bir yeteneği vardır...

Üye
    vission Avatarı

Son Giriş
    11.07-2013
    Saat
    11:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

En kötü engel insanın kendisinde olan engeldir.

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

ben işitmeden ama bunu yazan kişi bencillik yapmış en zoru hiç görememek ve yürüyememktir bence

Üye
    serkanser Avatarı

Gerçek Adı
    SerkaN
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar hepinizin derdinizi anlıyorum fakat kimisi en zoru şöyle böyle diye hitap ediyorlar..

oysa engelleri ne olursa olsun; benim bildiğim göremeyen engellilerimiz, kürsüye çıkacak kadar iyi bir konuşma yeteneğine sahipler..
    Yürüyememek de aynı şekilde olduğunu düşündüm,
    bizim hiçbir sorunumuz yokken sadece duyma sorunumuz var.. Duyamıyoruz, okula gidip hocaları anlayamıyoruz.. Bu sebeple zekamızdan geri kalıyoruz;

fark ediyorum ki işitme engelli çoğu arkadaşlarımızı araştırdım, örneğin 20 yaşında olan bir işitme engelli arkadaşım kendini 16-17 yaşında olarak hissediyor zeka geriliği olabilir.. ben bile kendimi öyle hissediyorum çünkü çok geç öğrendiğimiz için olabilir diye düşünüyorum..
    söz konusu bir şirkette çalışıyorum çalıştığım yerde görme engellilerde var yürüyemeyenlerde...
    Bir gün yemeğe,konuşmaya,toplantıya,eğitime,mülakata davet ediliyoruz hepiniz rahatlıkla güzel konuşabilirsiniz, çünkü günlük konuşmalar kulağınızdan girip başkalarından çıkıyor.. görme engellinin yaptığı konuşması, eli olmayan bir engellinin mülakattaki başarılı konuşmasından biraz kıskandım,
    tabii öncelikle içimden tebrik ettim kendilerine;
    Sıra bize işitme engellilere geldiğinde o an kıpkırmızı kesilirsiniz..

hiç konuşamayan insanlar için demiyorum, duysak bile odaklanamamak ve anlayamamaktan şikayetçiyiz..
    Bize neler anlatıldı ki bizde insanlarımıza bilgileri verelim; bir kulağımızdan girip diğerinden çıkıyor işte insanlara yayılamıyor malesef;
    okusak bile anlamıyoruz; bakın bana 4 yıllık üniversiteyi bitirmeye çalışıyorum şuan 3. sınıftayım ve ilkkez açıköğretime gidiyorum;
    kursa gidemiyorum çünkü zamanım yok.. ders çalışıyorum ama çok zor anlamıyorum çünkü yeterli bilgilere sahip değilim...
    ama arkadaşlarımızdan bazılarını anlıyorum ki örnek vermek gerekirse;
    "Stephen W. Hawking" vikipedi olarak araştırın derim.. çoğu kişi bu profesörü tanır engeline rağmen yaptığı çabayı düşünüyorum üstelik ne konuşabillen nede haraket edebilen bir profesörden bahsediyorum.. herkesin kendine göre bir engeli var haklısınız...

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

herkesin derdi kendine büyük ama biraz mantıklı ol ve insanların engelini tek düze görme yürüme engelli insanın tek derdi yürüyememesimi sanıyorsun omurilik felçlilerin en fazla sorduğu sorulara bak hepsinin yürümekten daha öncelikli dertleri bitmeyen sancılar kabir azabı gibi geçen tuvalet süreçleri bası yaraları ve bir odaya mahkum yaşamak vb... bana bir tercih hakkı verseler bu dertlerden kurtulacak tekrar yürüyeceksin karşılığında hiçbirşeyi asla duymayacaksın seve seve razı olurum ama gözlerimi isteseler asla kabul etmem sen hiç kapı eşiğindeki 5-6cmlik mermere bakıp kara kara düşündünmü bunu nasıl aşarım diye hergün evden çıkarken bak o mermer parcasına kaldırımlara merdivenlere o zaman biraz anlarsın bize oranla ne kadar şanslı olduğunu

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

demirci çok doğru söylüyosun kardeş ben işitme olmama rağmen hiç aynı olur mu işitme negelli her işini kendi yapabiliyo
    insan bir yerde 4 saat hiç kalkmadan otursa rahatsız oluyo yani ve yolda yürüyemeyen görme engelli evde de her şeyi el yordamıyla yapmak zorunda allah sabır versin bizler birbirimizi anlamadan devletin anlamasını bekliyoruz çok benciliz

Üye
    hizal Avatarı

Gerçek Adı
    muzaffer
    Son Giriş
    13.10-2016
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bence engellilikte ayrım yapmak saçma ben bedensel engelliyim en zoru ne derseniz zihinsel enngelliler diyebilirim.
    (bu yazıya cevab olarak en zoru zihisel engel yazabilen bir zihinzel engelli görmedim)

serkanser yazdığın bu şey biraz saçma geldi
    işaret dilide öğrenmek istemedim; çünkü insanları anlamadığım gibi onları unutup işaret dili bilen kişilere daha çok yönelirdim...
    sen kendin gibileri unutursan herkez seni unutur.
    işaret dilini bilen engelsiz kişilede bulabilirsin. sen işaret dilini öğrenmek istemezsen duyan insanlar neden istesin bence işaret dili
    tüm okullarda ders olarak zorunlu en azından seçmeli olmalı. pes etmek istemiyorsan bunuda öğrenmelisin. sen öğren istersen kullanmazsın.
    eğitimde geri kalıyoruz diyosun eğitimde geri kalmayan engelli görmedim
    yazını okuyunca duyamayanların dertlerinde anlamış olduk benim bildiğimdende zormuş gerçekten kolay değil. Allah herkeze yardım etsin.

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon