Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 57 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben çok merak ediyorum tıbben anne baba olma şansınız olmasaydı engelli bir çocuğu evlat edinir miydiniz?

Edinirim diyorsanız neden?
    Edinmem diyorsanız neden?

Yuvalardaki engelli çocukların 18 yaş sınırından sonra ne olduğunu merak ediyorum engelsiz çocuklarla aynı prosödüre tabi mi oluyorlar?
    Belki bir çok insan samimi olarak cevap vermeyecek bu soruma ama ben yinede düşüncelerinizi merak ediyorum..

Özellikle yuvalardaki 18 yaşını dolduran engelli çocuklar hakkında bilgisi olan arkadaşlarım cevap verirse çok sevinirim..

Üye
    NuRuL Avatarı

Son Giriş
    10.05-2012
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    iSTanBuL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Serap Sevgili hemserim Bize kalırsa bizler özürlü cocuk evlat ediniriz. Ama sağlıklı insanlar edinirmi :? Zanletmem

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Serap_vuu bizim evlat edinme hakkımız var mı ki,engelli çocuk evlat edinebilelim... :roll:

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Her yıl yılbaşına doğru " Büyük ikramiye size çıkarsa ne yaparsınız" geyiği dolaşır. Yukarıdakini kandırmak için de "yarısını hayır kurumlarına bağışlarım" derler.
    Yalan atmayalım lütfen. Engelli bir çocuğu kimse evlat edinmek istemez. Çünkü yakınlarımız hala "neden biz, bizim çocuğumuz" derken, bütün bunlarında ayırdındayken lütfen samimiyet!.. Çünkü kendi yaşamımızı dört dötlük idame ettirebiliyormuyuz ki, daha büyük bir sorumluluk üstleniyoruz?

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Doğru söylüyorsunuz makri, görüşlerine katılıyorum.

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Ben şu andaki engelli halimle yorum yapmak istiyorum.
    Eğer çocuğum olmasaydı engelli bir çocuk evlat edinmezdim.
    İki tane sağlıklı çocuğum var ve sağlıklı çocuk büyütmek bile bu denli zor iken engelli çocuk büyütmeye çalışmanın bizlerin halinde ne kadar sıkıntılı olacağını hayal dahi edemiyorum.

Ama sağlam olsaydım evlat alırmıyıdm onu bilemem. Sağlam olmadığım için şu anda ne desem uydurma olur.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli insanların evlat edinme hakkı varmı? yasal olarak yani buda başka bir soru tabi ama yuvadan değilde başka yollardan evlat edinme şansınız olsaydıda diyebiliriz..

Tüm zorluklarına rağmen anne baba olma duygusunu yaşamak isteyen engelli çifler var biliyorum..onun için sordum zaten bu soruyu..

Bakabilir miyim bakamaz mıyım korkularının önüne geçen bir duyguymuş annelik istediği babalık istediği..
    Evli ve çocuk sahibi arkadaşlarımız anlatabilir ancak bu duyguyu evlat sahibi olmak nasıl bir duygu?
    Zor bir soru sordum galiba kendimde yorum yapmakta zorluk çekiyorum..Ama kendi adıma düşününce kesinlikle evlat edinirdim diyorum.. Detaylara inince kafam karışıyor yani diğer arkadaşlarım adına düşünürken..

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Ben ne yapardım böyle bir durumda gerçekten ilginç bir soru..

Kendim sandalyedeyim ki bu durumda bir bebeğin sorumluluğunu almak hiç kolay değil.. Değil engelli bir bebek sağlıklı bir bebeğe bile bakmak için düşünürdüm önce sanırım.. Ama çocuklarda dünyanın en tatlı varlıkları işte..

Ben sağlıklı olsaydım o zaman durum ne olurdu bilemiyorum.. Belkide engellerden bile bihaber olurdum.. Çünkü bizim ülkemizde çevresinde engelli bir birey olmayan kişiler engellilerden ve onların yaşadıklarından bihaber maalesef.. Elbetteki istisnalar kaideyi bozmaz..

Askıda Üyelik
    yelizzz Avatarı

Gerçek Adı
    ......
    Son Giriş
    11.05-2016
    Saat
    00:30
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evlat edinmek günahmış namehremmiş die duydum bilmiyorumki ne derece dogru

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Evlat edinmenin dini hükmünü soran kardeşimize:

Allah, evlatlıklarınızı öz oğullarınız olarak tanımadı.
    (Ahzab / 4)

Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise evin hanımına, kız ise beyine yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını alırsanız mesele kalmaz.

Yahut, aldığınız erkek bebek, kız kardeşlerinizden birisini veya erkek kardeşlerinizden birinin hanımını emerse, sizin yeğeniniz olacağı için yabancı olmaz.

Kız bebek alınca da, beyinizin kız kardeşlerinden birisi veya kardeşlerinin hanımlarından birisi emzirirse, beyinizin yeğeni olacağı için ona yabancı olmaz.
    Buluğ çağına kadar büyütüp yetiştirmekte ise bir sakınca yoktur.

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Engelli bir çocuğu evlat edinirmiydiniz?" sorusunun cevabı bu mu şimdi yelizz?
    Sadece size değil aslında bu cevabım .
    Ne olursunuz aklınızı mantık süzgeçinden geçirin ve günahmıdır yoksa hacca gitmekten daha mı sevaptır bir çocuğu evlat edinmek öyle cevap verin.
    Engelli yada sağlam olsun kimsesiz bir çocuğun hayatını değiştirmenin ,ona tüm sevginizi ve olanaklarınızı vermenizin neresi günah olabilir.
    Ama aslında sizde bu yazıyı yazarken günah olup olmadığına emin değilsiniz zaten.

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

her konuyu nasıl dönüp dolaştırıp din e getiriyosunuz şaşıyorum doğrusu.artık hiç bir konuyu içine din i katmadan konuşamaz olduk.

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

serap vuuuu ben bizzat sahidim ingilterede durumu iyi zengin bir bayan kashastasi bir cocugu evlatlik aldi ... bu bayan ayni zamanda toplumsal bir cok olayda yerini aliyor afrikali cocuklar icin temiz su kampanyasinin da basindaydi ... bu gercek anlamda cok nadiren yasanan bir olay oldugu icin
    basinda yer aliyor...
    flash flash fianca yerde bir engelli kiz engelsiz engel tanimayan gencle evlendi gibi..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Din,siyaset değildir,politika değildir.
    Din yaşamın kuralları,yaşamın kendisidir.
    Bir müslüman her işinde İslam'a uygunluğunu elbette düşünecek,elbette merak edecektir.
    Bir kardeşimiz sormuş cevap verdim,bunda ve de o kardeşimizin sorusunda yadırganacak hiçbir durum yoktur.
    Ha kabul etmeyen çıkar,olur mu öyle şey diyen olur o kendi bileceği iş.İslam'ın bir konudaki hükmünün nüfusunun %99 unun müslüman olduğu söylenen bir ülkede paylaşılması neden tepki çekiyor anlamakta zorluk çekiyorum.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    vuuu benim konu hortlamış unutmuştum ben bu konuyu açtığımı.. bayağa bir zaman olmuş

Yeliz arkadaşımın anlatmaya çalıştığı şeyi anlıyorum ben sadece "Günah mış" lafı yanlış olmuş.. Dinimizde yetime öksüze sahip çıkmak varken neden günah olsun ana-babası- olmayan bir bebişi evlat diye bağrına basmak aman günahmış banane ne hali varsa görsün denilebilinir mi hiç..?

Yalnız namahrem olduğu konusunda bilgiler veriliyor bilir kişiler tarafından..O zaman akrabadan nikah düşmeyecek birilerinden evlat edinebilir insan demekte içime sinmiyor akrabası olmayan bebişler ne olacak..?..Niyeti temiz tutmak çok önemli..

Geçenlerde yurt dışında yaşanan bir haber duymuştum evlat edindiği kızı ile evlenen bir adamdan bahsediyordu yıllarca baba bildiği adamla evlenen kız yani.. Galiba birazda meshep mide meselesi bu iş..

Çok ayrıntıları var çok çok dikkatli olmak özenli olmak gerekiyor evlat edinilmişse bir çocuk iki misli üstüne titremek gerekiyor ki buda herkesin harcı değil heleki bebeğin engelliyse zor ama imkansız değil..

Ben kimi kimsesi olmayan çocuk olsun yetişkin olsun Devletin kurumlarında yada özel kurumlarda yaşamasını istemiyorum.. Aile sıcaklığının yerini hiç birşey tutmaz koruyucu ailede olabilir ne bilim Aile olsunda işte soğuk ve sevimsiz geliyor bana yetiştirme yurtları..

İslam büyüklerinden öyle insanlar var ki "Hayat kadınlarına" alkol bağımlılarına kuçak açmış el tutmuş insanlar..Onları örnek alacak olursak kendimize burada evlat edinilir ama namahremmiş deyip geri durmak "Nefsiii nefsiiii" demek oluyor bence..

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon