Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 50 mesajın 46-50 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    centirmen Avatarı

Gerçek Adı
    Cavit Ceyhan
    Son Giriş
    02.09-2016
    Saat
    10:52
    Yaşadığı Yer
    Çorum/Merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle geçmiş olsun kardeşim Allah yardımcın olsun. Herkezin sorunu kendisine göre ağır ama unutmaki senin derdinden daha ağır olan ve hayata umutla bağlanan yaşayan okadar çok kişiyizki, Sorun sende kardeşim kendinle barışık yaşa olayı kabullen ve kimseyi (nasıl bakıyor, ne düşünüyor) diye umursama, bir yerlere dıkılıp kalma çık dolaş umursama kimseyi.

Beni çok düşündüren ve engellimi umursatmayan bir hikayeyi anlatayım sana; Zamanın behrinde sırtlarından birbirine yapışık 2 kardeş dünyaya gelmiş, aileri zorluklarla büyütmüşler, yaşları geçtikte onlar o şekilde yaşamaya alışmışlar, her işlerini rahatlıkla yapıyorlarmış. Bir yere gidecekleri zaman biri diyerini sırtına alır şeklinde onu taşayırak gidiyor, yorulunca da yer değişiyor diyeri onu taşıyor, yine böyle birgün gidereken yollarını bir adam kesmiş böylede yaşanırmı bu dertle bu sorunla nereye kadar hayat çekilirmi diye laflar söylemiş bunlara, o anda sırtında kardeşini taşıyan adama dönmüş buda DERTMİ demiş ya Allah korusun birimiz ölse diyeri onu kendi ölene kadar sırtında taşıyacakya, şimdi hiç olmasa ortaklaşa taşıyoruz yorulduğumuzda değişiyoruz demiş.

Beterin beteri var kardeşim isyankar olmuyalım, şükürler olsun halimize.

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

anlaşılmaz birşey aslında güzel birşey seni engelli görmemişler senide iş görevi sırasına katmışlar yapamayacağın olan şeyleride silah zoruile yaptırmiyacaklarına göre hayret bir durum engelli dir gözü ile baksalar suçç sağlam gözü ile baksa insanlar suç engelliye
    en önemli ve en başta öğrenmen gereken şükür hiçbir organını kullanamayan engelli arkadşlarımız var onlar nedesinler hiç yürümenin zevkine varamayan engelliler ve zihinsel engelli kardeşlerimiz nedesin hiç dünyanın varlığın yokluğunu yediğini giydiğinin zevkine varamayan engelliler nedesin senin bir tek kolun bence şükret allaha sığın arkadaşım mükafatını er veya geç alacaksındır bir pskoloğa görünmek sana fayda sağlayacağını düşünüyorum ben allah yardımcımız olsun bu dünya sınavını başarı ile tamamlayı allah nasip eder inş

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba Onurcan engeldaşım,
    Engeldaşım diyoru çünkü okuyunca "aynı ben" dedim. Benim engelim de, ortaya çıkışı da seninki gibi. Senin yaşadıklarının tıpatıp aynısını yaşadım diyemem, çünkü hiçbir insanın yaşam şartları, ailesi, çevresi aynı olmuyor. Ben artık 40 yaşımı geçtim. Sen daha hayatının baharındasın. Daha yolun başındasın. Daha neler yaşayacaksın neler. Forumda her arkadaş iyiniyetiyle yazmış, seni teselli etmeye, yol göstermeye çalışımış. Ama bunlar hep işe yarayan şeyler değil. "Senin engelin ne ki bak böyleleri de var." Bu lafı ben de kendime hep söylemişimdir. Tabi bu da bir avunma şekli, işe yaradığı da olur. Ama bu senin karşılaşacağın zorlukları ve engelleri değiştirmez. Kendinden daha kötü durumdakilere bakarak kendine bir pay çıkarmak ve huzurlu olmak mümkün olsaydı o zaman sağlam insanların hayata bakışları farklı olurdu.

Her engellinin hikayesi farklı. Ben engelimin yanında bir de kötü ve mutsuz bir aile yaşamı geçirdim mesela. İçkici, anneme sürekli kötü davranan, dayak atan bir babaya sahiptim. Huzurlu günlerimi düşünmeye çalışıyor bulamıyorum. Normal bir çocuk babası eve geleceği zaman karnı ağır, içi titrer mi? Geceleri dayağı duymamak için yorganı başına çekip uyur mu? Ben bütün bu huzursuzluk içinde kendi engelimi düşünüp de çözüm bulamamış biriyim. Üniversiteyi okurken ailem dağıldı. Maddi ve manevi açıdan zorluk yaşadım. Odtü gibi bir üniversitede memleketinden uzakta tek başına kalmak ve bir de engelli olmak ne demek ancak yaşayan bilir. Tek başıma mezun oldum, kendi mesleğime uygun iş bulamadım. 1,5 sene kadar boşta ve boşlukta gezdim. Öyle bunalıma girdiğim oldu ki bir şekilde ölsem diye düşündüm ama Allah'tan kendimi o kadar kaybetmedim, sanırım yaşamak daha tatlı geldi bana. Benim şansıma ki okuduğum üniversite sebebiyle yabancı dilim çok iyi olduğu için devlet memuru olabildim. Hayallerim, umutlarım neyken ne olmuştum. Yani üniversiteye ne hayallerle ümitlerle giriyorsunuz ve sonunda düz bir memuriyete girebiliyorsunuz. Gerçi günümüzde insanlar için bu büyük bir başarı -ve o zamanlar da benim için kurtuluş gibi birşeydi- ama yine de bölüm 2.si olup da açıkta kalmak insana fena dokunuyor. Neyse sadece 2 bavulla yaşadığım yerden yüzlerce kilometre uzağa tek başıma gidip hayata tutunmaya çalıştım ve şu anda evli, 2 çocuk babası biriyim. Allah'a hamdolsun aç değiliz, açıkta değiliz, birçok engelliye hatta sağlam insana göre iyi bir gelirim var. Ama mutlu muyum, hayatta herşeyi yoluna koydum mu? Hayır. Aynı engelli rapordaki gibi %40 engelle hayatın ancak yarısını yaşayabiliyoruz. Hayatta yapamadığın, özlemini hep duyduğun ve duyacağın şeyler, hayatın senin ruhunda bıraktığı derin yaralar hep olacak.

Ölmeye intihara gelince, şöyle düşünüyorum: Yüce Allah bize bir ömür biçmiş, kimimiz doğarken, kimimiz çocukken, kimimiz gençken, orta yaşlıyken kimimiz yaşlanıp bir şekilde bu dünyadan göçüyoruz. Sen intiharı düşünmesen bile bir gün zaten öleceksin. Yaşama o kadar bağlanan insan var, yaşamı seven, ölmeyi düşünmeyen, aklından bile geçirmeyen. Onlar ölmemeyi becerebiliyorlar mı? Ölüm bir gün mutlaka kapımızı çalacak.

Sana tavsiyem sabırlı ol. Allah'a isyan etmemeye çalış. "Allah'ım neden bana bu derdi verdin?" demek yerine "Allah'ım bana bu derdi verdin dermanını da ver, olmazsa dayanma gücü ver" diye dua et. Yoksa bu hayat çekilmez kardeşim.

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Öncelikle benim sana nacizane tavsiyem engelinden uzak dur olacaktır.

Şimdi bu belki nasıl olur diyeceksin, öyle ya ben engelliyim, bundan nasıl uzak olabilirim?

o zaman cümleyi şöyle düzeltelim, hem engelini bir sağlık sorunu olarak kabul et, çünkü gerçekten de öyle, ne fazla, ne eksik, hem de ondan uzak dur, senin işin 7/24 engelini düşünmek, buna kafa yormak değil.

Kimse sana acıyarak bakamaz, kimsenin de haddine değil zaten, ama öncelikle bu haddi senin çizmen lazım.

mümkün mertebe tavır olarak engelsiz insanlara yaklaşacaksın, sana engelini sakla demiyorum, ama engelinin ya da sahip olduğun sağlık sorununun kölesi olmak zorunda da değilsin.

Bana sen de bulaşık yıkayacaksın vs diyorlar demişsin, doğru yapmışlar, benim engelim var diyip işten kaçamazsın, yapacaksın, yapmanın yolunu bulacaksın.

tamam gerçekten çok ağır bir rahatsızlığın olur, yapmanın mümkün olmadığı şeyler olabilir, ama anladığım doğruysa o kadar ağır bir engelin yok, kolun bir teki olmasa bile bence bunlar yapılmayacak işler değil.

intihar mintihar boş işler, pozitif ol, senin bireysel tavırların, toplumsal statün engelinden daha önde gelir, ağlak bir insanla ağlanır, ama pozitif olan bir insan çevresine de pozitif enerji vericektir, dolayısıyla kimse sana acıyarak bakamaz/bakmaz, 3-5 cahil insan denk gelirse de sallama geç-git, işine bak.

sana sorulan sorulara sinirlenme gayet sakin bir şekilde cevap ver, bu aynı zamanda karşındaki insanla aranda dialog kapısı açılmasına sebep olacaktır.

ne var yani tek elinle mi klavye kullanıyorsun demişlerse sana?

soru sormuşlar, cevapla, hatta bazen geyiğe sar, üstelik anladığım kadarıyla sonradan da engelli olmuş değilsin, bunları çoktan aşmış olman lazım...

Üye
    OnurcanG Avatarı

Gerçek Adı
    Onurcan
    Son Giriş
    11.09-2016
    Saat
    10:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba Abilerim Ablalarım

Öncelikle önerilerinizi fikirlerinizi bana tavsiyelerinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim konuyu açtığımda çok sıkıntılı bezmiş bir haldeydim sizler gibi insanlardan allah razı olsun şu an o durumu atlattım başka bir yerde staj işi buldum daha rahat ofis ortamı ATAKÖY MARİNA Eylül ayında bir çay içmeye beklerim hepinizi dediginiz gibi çok abarttıgımı anladım daha ilk bakışta belli bile olmayan engelim bana en fazla ne kadar yük olabilirki hepinize teşekkür ederim tekrardan

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234