Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    NuRuL Avatarı

Son Giriş
    10.05-2012
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    iSTanBuL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim doğuştan sol bacagım yok. 5 yasından beri protez kullanıyorum su anda 24 yasındayım Hiç kendi ayağım ütüne basmadım ve basamıycamda. Ama bunada şükür benim tek sorunum cocuklugumda yasadıgım olaylardır helen aklıma geldikce üzülüyorum. Sakat oldugum için oyunlara alınmazdım Va arkadasların sakat oldugum için alay etmeleri topal topal diye...
    Artık bunları aştım ama sakat bir cocuk görunce içim eziliyor cünkü o cocuklarda galiba kendimi görüyorum. Onlarla da alay edilecek onlar da oyunlara alınmayacak ve onlarında cocuklukları berbat gecicek
    Herşeye ragmen hayat güzel ALLaH herkezin gönlüne göre versin...

Saygılar

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

bende seni tebrik ederim hayatta kimin herşeyi dörtt dörtlükki herkesin bir eksiği var.herşeye rağmen insan buna da şükür demeli şükreden bir kul olmalı.çünkü sonunda toprağa dönecez hepimizde. allah sevdiği kullarına verirmiş derdi sıkıntıyı.sabretmeli ve ahirette mükafatını almalıyız.rabbimizin razı olduğu kullardan olmak ümidiyle.....

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Ben çocukluğumda bu tür şeylerle karşılaşmadım. Belkide hep bu yüzden pozitif oldum bilmiyorum.. Evden pek dışarı çıkamazdım çocuklar dışarıda oynarken ben evde vakit geçirirdim veya çocuklar benim yanıma gelirdi oynamaya.. Okula başlayana kadar bu böyle devam etti okula başladığım zaman yadırganacağımı dışlanacağımı alay edileceğimi düşündü ailem ilk başta ama yine tam tersi oldu bu defada teneffüste ben çıkmıyorum diye diğer çocuklarda sınıftan çıkmamaya başlamışlardı.. Ben şanslı bir çocukluk geçirdim sanırım..
    Burada demek istediğim her engelli çocuk dışlanmıyordur.. Senin yaşadıklarınla benim yaşadıklarım farklı.. Umarım her engelli çocuk benim karşılaştığım gibi arkadasları olur cevresinde..

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

Sevgili NURUL tatlı arkadaşım medişim gibi bende şanslı bir çocukluk geçirdiğimi bu tür yazılar okudukça daha iyi anlıyorum.

Ben ilkokula başladığımda kız kardeşim benden ayrılmak istemediği için onuda okul müdürünün izni ile kayıtsız sınıfa almışlardı benden 2 yaş küçüktü birbirimizden hiç ayrılmazdık,bana çok büyük destek olmuş o çocuk yüreğiyle diye geçiriyorum içimden..

Teneffüsde bahçeye çıkamazdım o zamanlar şimdiki gibi iyi durumda değildim birilerine ihtiyacım olurdu..

Kız kardeşim yanımda arkadaşlarım yanımda olurdu sınıfta tahtaya yazılar resimler yaparak vakit geçirirdik..

Ders zili çalınca öğretmenim tuvalet ihtiyacım olur diye mutlaka bir arkadaşla gönderirdi beni yada kendisi gelirdi..

İlkokul öğretmenimin değeri her zaman farklıdır çok kutsaldır bende,hala gelir işyerime her şeyimle annem gibi detaylı ilgilenir sorar..(canım,birtanem)

Evime gideceğimde karda yağmurda ailemden birisi gelemişse yada geç kalmışsa gene öğretmenim ilgilenirdi veya üst sınıflarda okuyan ablalar derdim o zamanlar onlardan biriyle gönderirdi beni..

Mahalledeki çocuklar hep bizim bahçemizde olurlardı zaten,benim oynayamadığım oyunlar vardı tabi..

Ama beni derinden üzecek kadar hiç takılmamışım demekki bunu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlıyor insan..

Şunuda kabul ediyorum engelli insan olmak her dönemde zor çocukkende büyüdüğündede..

Bizlerden sonra yetişen engelli insanlarda üzülecek ağlayacak ama en önemlisi güçlü olmayı başı dik gezmeyi öğrenecekler bizler gibi, bedeli ne olursa olsun.. : ))

Sevgi ile kal..

Üye
    NuRuL Avatarı

Son Giriş
    10.05-2012
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    iSTanBuL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yorumlarınız için Teşekkür ederim. iyiki varsınız )

Üye
    guzgulu Avatarı

Gerçek Adı
    Dilek
    Son Giriş
    26.09-2017
    Saat
    10:59
    Yaşadığı Yer
    K.MARAŞ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

özrümüz hepimize aynı duyguları yaşatmış aynı sorunlar ilk okul çağı koşmadan oynamadan geçen çoçukluğumuz biz çoçukluğumuzu yaşayamadan büyüdük.sorunlar geçip gidiyor giderken bizden bişeyleride götürüyor.özrümüze alışıyoruz ve alıştırıyoruz zaman herşeyin ilacı ama yaşanmamışlığın değil

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili nurul bunun içindirki eğitim ve bizlerin işleniş şekli her şeyin başında geliyor
    evet bizim çocukluklarımız bu şekilde geçti ama şimdiki nesil
    birazdaha farklı gibime geliyor ve engelli arkadaşlarını fazla dışlamıyorlar
    tabi bu gelişmiş ve biz engellilerin durumunu çocuklarına işleyen ailelerin sayesinde olan bir şey

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

burnunun direği sızlamak deyimi var
    ya onu yaşadım yazını okuyunca

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Anne babalar çocuklarını eğitirken öğretmeliler insanlarla dalga geçilmemesi gerektiğini arkadaşlarına karşı hoşgörülü saygılı olmalarının gerektiğini duyarlılığı aileler öğretmeleri çocuklarına..

okullardada bu eğitim verilmeli çocuklara arkadaşlık insanlık saygı aşılanmalı...

sadece genel kültür birikimleri ile adam olunmuyor bence..kültür asaleti değiştirmiyor..

eğitimden kastım konuşulmalı bu konular çocuklarla anlatılmalı güzellikle anlayabileceği bir dilden..

bir anne baba sormalı araştırmalı çocuğunu etrafında varsa engelli bir arkadaşı onunla nasıl iletişim kurabileceğini anlatmalı nasıl davranması gerektiğini anlatmalı..

yine bence engelli insanların sosyal hayatta yaşadığı bu dışlanmalrın incitilmelerin sebebi bilinçsiz anne babalar evlatlarını hakkıyla yetiştiremeyen anne babalar...

gerçi evladı doğuran huyunu doğuramaz derler ama ağaç yaşken eğilirde deriz..olması gerektiği gibi eğitilirse çocuklar bence daha aza inecektir bu kırılmalar incilmeler kötü çocukluk anıları..

ben bu tür durumlarda teselli etmeyi sevmiyorum..bence tesellisi yok bunun içine yer etmiş ezilmişsin..sana sadece bugününe bak arkana dönüp bakma derim arkadaşım..ve en önemlisi şunuu unutma bu konuda yalnız değilsin sen gibi binlerce insan var bu tür sorunları yaşayan.

umarım bir gün gelirde daha bilinçli bir toplum olabiliriz..insanlara insani özelliklerine göre değer vermeyi öğrenebiliriz..bu vitrin sevdası boş bomboş bana göre..

Üye
    shebnem Avatarı

Son Giriş
    05.04-2013
    Saat
    13:58
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Genelde eğitimsiz ailelerin çocukları böyle. Ama zaten çocukluk bazen cehennem herkes için. Çocuklar çok acımasız olabiliyor.

Üye
    zeybekyb Avatarı

Son Giriş
    22.11-2008
    Saat
    03:39
    Yaşadığı Yer
    T0kaT
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayat öylede devam ediyor böylede..Sonunda öleceğiz ama hayatı dört dörtlük te yaşayabilirdik! Neden böyle engeller bizi buluyor?Diğer insanlar insan gibi yaşıyor ama bizler bi tarafımız eksikmiş gibi ..

Bu sorunu çözelim! Sesimizi duyuralım..

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:02
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

cahil ve yetersiz ailelerin çocukları yapar bu tür olayları . o nedenle dikkate almamak gerekir .küçüklüğümde böyle bişey olmuştu .biri bi laf söylemişti sonra çocuk yanıma geldi niye öyle diyosun dedim yüzüne bi tokat geçirdim ağlayarak eve gitti. şimdi olsa psikolojik olarak ona iyi bir ders verirdim.

Üye
    Dante Avatarı

Gerçek Adı
    Dante Alighieri
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    03:29
    Yaşadığı Yer
    araf
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

• bırakın..

oyunlara alınmasınlar, alay edilsinler, sen yapamazsın desin herkes onlara, dışlansınlar.. bunları yaşamaları gerekiyorsa bırakın yaşasınlar, yaşasınlar ki günün birinde 10'luk çivi gibi çakılsınlar hayatın orta yerine, kimseler sökemesin bu çocukları..

Yazan - Çocukluğunda sakat olmadığı halde benzer şeyleri yaşamış sağlıklı biri

Üye
    biricikkk Avatarı

Son Giriş
    16.03-2013
    Saat
    01:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çocukken farkında olmazsın.. ağlarsın, isyan edersin ama alay edilmesi daha bir hırslı yapar...
    ben çocukken yaşamadım ama büyüklerinde çocuktan pek bir farkı yok alay etmeseler bile bakışları o saçma sapan acıma duyguları bile yetiyor hırslı yapmaya

Dante, sanırım gereğinden fazla yaramaz bir çocuktunuz

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    geri durmak, dudak bükmek bir tek çocuklara yakışmıyor.. normalde de kendine sahip soğuk kanlı biri değilim zaten; ama bütün bunları çocuklarda izlemeyi hiç kaldıramıyorum..

Oysa ben yapabilmiştim vaktinde, kaldırmıştım üzerime abanan bütün olumsuzlukları, hepsinin üstesinden gelebilmiştim; hatta güzel/mutlu bir çocukluk yaşadığımı bile söyleyebilirim.. Benim bir özelliğim yoktu, binlerce insan gibi ben yapabildiysem onlar da yapabilecek bunun bilincindeyim.. ama yine de kaldıramıyorum darmadağın oluyorum her karşılaşmamda

yetişkin bir insan bütün bunları yaşarken, bilerek anlayarak gidebildiği kadar gider.. ama çocuklarda bir "neden" sorusu var ki.. işte susturup dağıtan da o

Sayfa 1 / 2 12 SonSon