Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 33 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    derya_1986
    Misafir Üye
    derya_1986 Avatarı

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İşitme engelli nasıl bir şey ya? Bende işitme engelliyim, hayatta hem yenik düşüyoruz. Düşününüz, uzaktan baktımı hiçbir şeyiniz yok ama size bir şey soruyorlar siz cevaplayamıyorsunuz. Ortopedik engelli, engelli olduğu belli ama bizim belli değil. Bu yüzden sıradan insanlar gibi hareket ediyoruz, ama anlamıyoruz tatmıyoruz hayatı.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:24
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Bence bu kadar karamsar düşünme her engel grubunun kendi içerisinde sıkıntıları vardır ....

Üye
    centirmen Avatarı

Gerçek Adı
    Cavit Ceyhan
    Son Giriş
    02.09-2016
    Saat
    10:52
    Yaşadığı Yer
    Çorum/Merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Demi ibo kardeşim herkezinki çok farklı herkez birşeylerden, hata çogumuz çoğu şeyden mahrum Mesala ben yıllardır koşamıyorum koşmayı bırak uzun mesafe yol yürüyemiyorum bile ama karamsar olmadım olmayalım.

Üye
    mysterious Avatarı

Son Giriş
    11.11-2013
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yalnız değilsin.. kendini bırakmamalısın

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

Derya'cım hayat duymasak ta çok güzel. Sevdiklerimiz, ailelerimiz, bizi anlayanlar sağolsun Ayaklarımız, kollarımız, kafamız o iyi çalıştıktan sonra biraz yalnız hissetsekte kendimizi yaşamaya değer.
    Çareler tükenmez, yapabildiklerimizde az degil iletişim için. Hayatı doya doya yaşa, sevdiklerinle iletişim halinde olmaya bak. Doğadaki güzel şeyler duymak istemiyor gördükten sonra
    Üçbeş kisi bizi anlamıyorsa, oda onların sorunu olsun.

Üye
    güneyli Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    22.07-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    hatay iskenderun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Derya her engellinin kendine göre zorlukları var, bence durumundan şikayetçi olma. Çünkü neler var, sorunu sadece seninki kadar olmasını isteyen okadar insan var ki! Kendini üzmene gerek yok, buna da şükür demek lazım. Tabiki de hiç bir sorunun olmasını istemeyiz ama kader işte buna şükretmek lazım. Mesela benim yürüme sorunum var, kızım 1,5 yaşında yolda yürüken kucağıma gelmek istiyor ama onu kucağıma alıp yürüyemiyorum. Onun elini bırakamıyorum, giderse yakalayamam, araba felan gelse koşup alamam zorluklar var evet ama insan üstesinden geliyor... Canını hiç sıkma oldumu.

Üye
    yalnızlık uçurumu Avatarı

Son Giriş
    15.09-2017
    Saat
    22:39
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sakın ağlamak yok keyfimizi hiç bozmadan
    Bizi terkedip de gidenlere boşver eğlenelim
    Eski dostlar gibi o geçmişe bir şişe açalım
    Bardaklar tokuşsun şerefe, şerefe, şerefe

Ben de yanmışım, senin gibi arkadaş
    Dünyanın derdi bitmez, böyle arkadaş

Üye
    Sametmenc05 Avatarı

Gerçek Adı
    Samet Yasin
    Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    20:23
    Yaşadığı Yer
    Amasya-Merkez
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Beterin beteri vardır. Bende işitme engeliyim implant ile duyuyorum. Hem ortopedik engelli arkadaşlara sor bakalım onlar senden daha güçlüler. Biraz empati yap kelime bile kullansan dikkatli seç. Hem şükür et sadece kulakların yok. Ya gözlerinde olmasaydı ?

Üye
    mert. Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    18:38
    Yaşadığı Yer
    antalya merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Derya hanım;
    İşitme engeli fazla büyütülecek bir konu değil, en azından kendi işlerinizi başkalarına (eşin bile olsa) muhtaç olmadan yapabiliyorsun. Tek sıkıntı çalıştığın işyerinde olabilir. Onu da biraz arkadaşların anlayış gösterir, biraz da sen gayret gösterirsin hallolur gider. Birazda kafaya pek takma, sanki karşındaki konuşabilenler engelsizmi? Hiç görmüyormusun anormal davranış sergileyenleri? Yapılan araştırmalarda normal gibi görünen insanların çoğunda psikolojik rahatsızlıklar tespit edilmiş, bu daha kötü. Ya ben 11 yıldır sol tarafımdan felçliyim, eşim olmasa gömleğimi dahi çıkarıp giyemem. Kendine yakın gördüğün birileryle konuş, yani yazış, açılırsın. İyi günler...

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Mert fazla büyütülecek bir konu değil demek de yarama tuz bastı nedense yani tabi ki beterin beteri var ama bu kelimeyi de söyleyemezsin tam takır sağlam olanların bile derdi var... Herkesin derdi kendine dağ gibi görünür..

Derya öncelikle geçmiş olsun ve herkese acil şifalar dilerim..
    İstediğin zaman yazabilirsin, sıkıldığında, bir şeyler paylaşmak istediğinde vs. ne kadar iyi gelir bilemem ama yine de biraz iyi gelir sanırım
    Hayatta birçok şey var ve bunlar sadece duymakla görmekle olmuyor ha belki seslerini duyduğumuzda neşesi,zevki daha güzel ama görmesini bildikten sonra her şeyin zevkini alabilirsin.
    Engel belli değil diye nasıl üzülebilirsin bazıları engelinden unutuyor hala. Hani herkes bakıyo rahatsız oluyoruz misali. En azından senin böyle bir derdin yok. Şayet ben biriyle konuşacaksam "öncelikle kusura bakmayın işitme engelliyim, bana bakarak konuşursanız dudak okuyabilirim" diye başlıyorum konuya ve karşımdaki çok şaşırmış olsa da benim için kolaylık oluyo hatta bazen bu cümleyi kullanmadan konuşuyorum sonra bana bakmadan konuşursa uyarıyorum "ben duymuyorum bana bakarak konuşun lütfen" diye. Yani birileriyle konuşurken bu uyarı senin için çok zor olmasa gerek.

İşitme engelli yada diğer engel türleri olmasa da sağlıklı olsan da insanın derdi hiç tükenmiyor zaten. Yani örneğin babam vefat etmiş ben çok küçükken e bak işte hayata direk yenik düşerek adım atmışım, ablamda hiç bir problem yok çok şükür e o da babam olmadığından yenik başlamış kim hayata yenik düşmüyor ki? Boşanan var, ailesini kaybeden var, işi gücü evi barkı olmayan var.

Hayat her şeye rağmen çok güzel yeter ki yaşamayı, her şeyi değerlendirmeyi bil...

derya_1986
    Misafir Üye
    derya_1986 Avatarı

ya bilmiyorum uzaktan bakınca engelsiz görünüyorsuz ama biri sana bir adres sorduğunda veya bir şey sorduğunda yüzüne bakıyorsun sadece bu zor olan işte insanalr seni sağlam görüyor derdini anlatıyor sen yüzüne bakıyorsun geçen başımda bir olay geçti cadde yürürken bir kişi derdi bir şeyler söyledi ben hiçbir şey söylemedim sadece baktım oda bana imalı bir şey söyledi havan kime felan kimi

Üye
    güneyli Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    22.07-2017
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    hatay iskenderun
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

derya bak plumeria kendini çok güzel geliştirmiş dudak okuya biliyorum diyor sende bunu öğrenmeye çalışsan olmazmı?

çok güzel bir yetenek plumeria tebrik ederim seni hakikaten helal olsun

Üye
    yalnızlık uçurumu Avatarı

Son Giriş
    15.09-2017
    Saat
    22:39
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

türkiyenin dört bir yanında SGK ile anlaşmalı tüm devlet hastanelerinde İşitme ve Konuşma Bozuklukları Tedavi Merkezleri gibisinden her yaştan ve her seviyeden İşitme Engelli bireylere hitap eden, hastanelerden ayrı binalarda ya da hastaneye yakın bir yerde blok binalar oluşturularak tedavi eğitimleri kurulsa, bu konuda odyoloji uzmanlarına eğitim verilse ve bizler de böyle bir tedaviye tabi olsak belki kendimizi geliştirebiliriz. Çünkü karşımızda bizi programa ve düzenli çalışmaya sevk edecek bir uzman odyolog olmaz ise biz kendi başımıza kendimizi geliştirmek adına çaba gösteremiyoruz. Tabi zeka seviyesi ve ayırt etme kabiliyeti çok yüksek olan bazı işitme engelli arkadaşlarımız bu durumu yırttığı için muaf oluyorlar. Özel eğitim merkezlerinde bu durum sadece çocuk yaşta kişilere veriliyor.

İşitme cihazı takarak ya da implant kullanarak sesleri duyan ancak duyduğu kelimeleri ayırt etmede güçlük yaşayan işitme engelliler için özel olsun devlet hastanesinde olsun her uzman odyolog şunları öneriyor: Tek başına sesli roman okuma, iki kişi arasında telsizle konuşarak sesleri algılama ne denildiğini ayırt etme çalışmaları, karşında bir kişinin herhangi bir konudan sesli olarak bir paragraf kısmı okuyarak neleri duyduğunu not etmek ve kendini sınamak, isim bitki şehir oyunu oynayarak süre bitiminde kelimeler okununca karşındakinin sana yazdığı isim bitki ve şehri okurken onun dediğini anlamaya çalışmak, türkçe dublaj ve alt yazı özelliği olan yabancı filmler izlemek (dudak okumadan sesleri ayır edebilme yeteneğini geliştirme), radyoyu hergün 10-15 dakikalıgına dinlemek, hergün sevdiğin ya da merak ettiğin sanatçıların söylediği şarkıların şarkısözlerine bakarak şarkıyı dinlemek, hergün yanındaki kişiye arkanı dönük birşekilde 10 - 15 kelimeyi tekrar ettirmek, duyduklarını not ettikten sonra süre bitiminde durumunu kontrol etmek, birbirine çok benzeyen seslere sahip kelimeleri yazarak onları arkamıza dönük şekilde okuyan yanımızdakinin söyledikleri tekrar etmek... liste uzman odyologların aldıkları eğitim ve önerdikleri tavsiyelere göre uzayabilir. İlk başlarda sıkıntı yaratabilir. Örneğin ilk iki hafta kelimeyi ayırt etme gücünüz hızla yükselirken daha sonra bu formunuz düşebilir hatta hiç anlayamayabilirsiniz. bu da öğrenilmiş çaresizlik durumuna dönüşürse yapacagızın kelimeleri ayırt etme egzersizlerinden soğumanıza neden olabilir.

Ben tembelliğimden dolayı 9 yaşımdan 21 yaşıma kadar işitme cihazı ile ve 21 yaşımdan da 26 yaşıma kadar takmış olduğum implant cihazı ile yukarıda belirtmiş olduğum egzersizleri yapmadım. eger düzenli ve planlı bir şekilde yapmış olsaydım. derya arkadaşın başına gelen olayların benzerlerini günümüz normal insanları ile iletişim kurma becerilerinde meydana gelen iletişim sorunlarımı belki de minimum seviyeye indirip anlıyor olacaktım. 2-3 yıl boyunca düzenli ve programlı olarak kendini kasmadan yormadan bu egzersizleri yaparsan belki işitme cihazını takarak daha iyi seviyede konuşmaları ayırt ederek duyabilirsin. sana sorulan sorulara daha iyi bir şekilde yanıt verebilirsin. İşitme cihazı takmakla olay bitmiyor. yaşam boyu kendi kenidimizi kelime egzersizi yaparak eğitmemiz gerekiyor.

Kemane
    Misafir Üye
    Kemane Avatarı

Derya ben ortopedik engelliyim,işitme engelli olmak istemezdim ama bunun sebebi senin gibi birşey sorduklarından cevaplayamadığımdan olmazdı ..Müziğe çok ilgiliyim işitme engelli olmak bu hobimi kısıtlardı bu yüzden istemezdim..İnsanların bütün beklentilerini gerçekleştirmek gibi bir zorunluluğumuz yokki bizim Başkalarının düşüncelerine göre yaşayacak olursak zaten işitme engelli olmasanda mutlu olamazsın.."Bir insana bir vadi dolusu altın verseniz bir ikincisi yok mu ? der diyor " Peygamber efendimiz (s.a.v).. Umarım anlamışsındır anlatmak istediğimi..Ama düşünsene ortopedik engelli olsan bu sefer soruları cevaplayamadığından değil sana yöneltilen soruları duymaktan bıkacaktın,duymak bile istemeyecektin

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kemane işte bu durum benim durumum Ben Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencisiydim,mezun oldum ve ayılmalar bayılmalar başladı derken ameliyatlar ve sonunda sağırım gitti müzik,gitar,piyano,viyolonsel,konserler...
    müzik öğretmenliği isteğim arzum her türlü şey gitti bitti.. Ama yine de her şeyin vardır bir sebebi diyip susup oturuyorum yapacak bir şey yok.. Kaldığım yerden devam müzik olmasa da ben duymasam da hala söylüyorum

Sayfa 1 / 3 123 SonSon