Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 42 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tamamen görmeden yaşamak!
    Ben kısmen görme engelli bir kişiyim.
    Burada anlatmak istediğim olay ise tamamen görmeyen kişilerin durumu. Çünkü Tamamen görmeyen birçok engelli, birilerinin yardımı olmadan maalesef ne bu yazdıklarımızı okuyabilir ne de buraya yazı yazabilir. Ancak teknolojinin kısıtlı imkanlarıyla yazması mümkün olabilir onu da zaten kaç görme engellinin kullanma imkanı var. O da ayrı bir konu tabi.

Hiç düşündünüz mü? Tamamen görmeden yaşamak nasıldır? Birçok kişinin bu soruya cevabı “hayırdır.”

O zaman gözlerinizi kapatın ve bir dakika bekleyin.
    Bir düşünün!
    Kaç adım atabilir siniz?
    Klavyede kaç harfi doğru yazabilir siniz?
    Bir kağıda kaç cümle yazabilir siniz?
    Kaç kişinin yüzünde ki tebessümü görebilir siniz?
    En sevdiğimiz yanı başımızda iken yüzüne bakabiliyor muyuz?
    Güneşin doğması ve batması, zamanın geçmesinden başka size neyi ifade edebilir?
    Bu sorularıma hepimizin cevabı ya “birkaç tanedir” ya da “hiçtir.”
    Bir düşünün!
    En sevdiğimizin gözlerine bir kez olsun bakamamak,
    Hemen yanımızda olan sevdiklerimizin yüzlerine adeta hasret kalmak,
    Dünya gözüyle şu fani dünyaya bir kez olsun bakamamak,
    Gündüzün ve gecenin farkına ancak saatlerle varmak,
    Ve daha birçok zor durum
    Yaşamak adına gerçekten zor bir durum. Tabi yaşamımızın böyle olması da bizi hayattan koparmamalıdır.

Evet arkadaşlar!
    Aya, güneşe, ışığa ve sevdiklerinin yüzüne, hasret bu insanların yaşadıklarını bir an bile olsun hissetmek gerçekten ibret vericidir.

Bende kısmen görme engelli olduğum için ancak onları kısmen anlayabiliyorum. Tamamen görme engelli birçok kişi ile aynı ortamda omuz omuza birçok mücadele verdik. Onların bu mücadeleleri verirken gerçekten birçok zorluklar yaşadığına şahit oldum. Ama içlerindeki yaşama sevinci, her şeye rağmen yüzlerindeki gülücükler ve tebessüm, hayata karamsarlık içinde bakanları imrendirecek kadar güzel ve etkileyici olduğunu gördüm. Bunun için hayatımız ne şekilde olursa olsun her zaman hayata umutla bakmak gerekir.

Benim için burada bir insanın engelinin neresinde olduğunun hiç önemi yoktur. Burada ben tamamen görme engellileri konu almamda ki neden ise onların sorunlarını yazmalarının çok kısıtlı imkanlarda olduğu içindir.

Gözünüzdeki ışığın hiçbir zaman sönmemesi ve sevdiklerinize hasret kalmadan umut dolu bir yaşam dilerim…

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Küçükken gözlerimi bir süre kapatır, gözleri görmeyen insanları anlamaya çalışırdım.Acaba engelim ortopedik değilde gözlerimde olsaydı ne yapardım, nasıl yaşardım ?, diye kendime göre denemeler yapardım. Sonrada anneme iyiki görüyorum derdim. Annem de "eğer görmeseydin buna alışırdın şimdi bu yapamadıklarını, zorlandıklarını o zaman daha rahat yapabilirdin"derdi.
    Bunun doğru olduğunu sonraları öğrendim.
    Her engel kendi başına zordu ama insan doğası eksilerini başka artılarla kapatabiliyordu.

Ben anne olduktan sonra, zaman zaman tekrar düşünmeye başladım, eğer bebeğimi göremeseydim ,onun yaptığı şirinlikleri bilmeseydim dedim. Onu görememekmi yoksa peşinden koşamamakmı?
    Yani kırk katırmı, kırk satırmı?
    Ama her zaman bildiğim bir şey var ,insanlar kendi hayatlarını kendilerine ya zindan ederler, yada hayatın tadını çıkarmaya çalışırlar.
    Koşamazsan yürüyebilirsin, yürüyemezsen görebilirsin, göremezsen dokunabilirsin,
    dokunamazsan hissedebilirsin,..... , elindeki ile hayatın tadını çıkarabilirsin.
    Göremenin ne kadar zor olduğunu algılıyabiliyorum.
    Ancak; görmemekle ,sevdiklerinize hasret kalmak kelimesi aynı cümle içinde kullanıldığından bana biraz tuhaf geldi.

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çiğdem yazdklarına katılıyorum arkadaşım.senn yaptığın gbi bnde gözümü kaptr grmeyenlerin ne yaşadklrını ne hissettiklerini bia anda olsa anlamaya çalıştım gerçekten zor bi durum sanırım onlrda herkes gbi alışıo alşmk zorunda kalıolar allah yrdımcıları olsun.herşeye rağmen umudumuzu yitirmeyelim olur mu
    sewgilermle..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Çiğdemkuyucak demişki
    Ancak; görmemekle ,sevdiklerinize hasret kalmak kelimesi aynı cümle içinde kullanıldığından bana biraz tuhaf geldi.
    Ben sevdiklerinin yüzüne hasret kalmaktan bahsettim. Yani onların yüzlerini görememenin burukluğundan inşallah anlatabildim.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Tamamen görmeden yaşamak!
    Yaşamak adına çok zor olan bir durum olarak değerlendiriyorum. Fakat şu da bir gerçektir. Veya en azından benim kendi gözlemim bu yöndedir. Tamamen görmeyen insanlar hayata çok bağlı ve adeta hayat dolu oluyorlar. Normal bir insandan bile hayata daha iyimser bakabiliyorlar.

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Adamın biri, ilk defa gittiği küçük bir kasabada şaşkın şaş*kın gezindikten sonra, yol kenarında duran bir arabanın yanı*na sokulmuş ve arka koltukta tek başına oturan çocuğa:
    "Buraların yabancısıyım" demiş. "Parkın hemen yanı ba*şındaki fırını arıyorum, çok yakın olduğunu söylediler."
    Çocuk, arabanın penceresini iyice açtıktan sonra:
    "Ben de buraya ilk defa geliyorum" demiş. "Ama sağ tara*fa gitmeniz gerekiyor herhalde."
    Adam, çocuğun da yabancı olmasına rağmen bunu nasıl anladığını sormuş ister istemez. Çocuk: "Ihlamur çiçeklerinin kokusunu duymuyor musunuz?" di*ye gülümsemiş. "Kuş cıvıltıları da oradan geliyor zaten."
    "iyi ama..." demiş adam, "Bunların parktan değil de tek bir ağaçtan gelmediği ne malûm?"
    "Tek bir ağaçtan bu kadar yoğun koku gelmez" diye atıl*mış çocuk. "Üstelik manolyalar da katılıyor onlara. Hem bi*raz derin nefes alırsanız, fırından yeni çıkmış ekmeklerin ko*kusunu duyacaksınız."
    Adam, gözlerini hafifçe kısarak denileni yaptıktan sonra, cebinden bir kâğıt para çıkartıp teşekkür ederken fark etmiş onun kör olduğunu.
    Çocuk ise, konuşurken bir anda sözleri*ni yarıda kesmesinden anlamış, adamın durumunu fark etti*ğini. Işığa hasret gözlerini ondan saklamaya çalışırken:
    "Üç yıl önce bir kaza geçirmiştim, görmeyi o kadar çok özledim ki... Sizinkiler sağlam, öyle değil mi?"
    Adam, çocuğun tarif ettiği yerde bulunan fırına yönelir*ken:
    "Artık emin değilim" demiş. "Emin olduğum tek şey, ben*den iyi gördüğündür...
    Bu hikayeyi okuduğumda çok etkilenmiştim bende.. Görmeyen bir insan belki göremiyor ama, sezileri o kadar kuvvetli oluyorki bazen gören bir insan onun kadar göremeyebiliyor aynen bu hikayede olduğu gibi..
    Bizimde bir müşterimizin kızı var ve hiç görmüyor. Ara sıra gelirler birlikte çay içer muhabbet ederiz ama ben onun görmediğini bir türlü anlayamıyorum çünkü öyle cıvıl cıvıl bir insan ki ve yüzüme gülümseyerek bakıyor her zaman.. Birlikte çay içiyoruz ve bunları yaparken hiç zorlanmıyor.. Evde de bir çok işi yaptığını ve hatta ara ara elişi falan yaptığını söylüyor. Henüz evinde ziyaret edemedim kendisini nasıl yapıyor bilmiyorum ama sanırım hiç görememekte engel değil insana.. Ben o kızdan bunu öğrendim..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

melpomene Kardeşim Paylaşımız gerçekten güzel.Teşekkürler

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Hani siz demiştinizya sevdiklerini görememek.. Bence onlar sevdiklerini görüyor hemde bizim bakarak gördüğümüzden çok daha kuvvetli ve ayrıntılı olarak görüyor..

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üniveriste son sınıftayken erzurumdan görme engelli bir arkadaş birinci sınıfa başlamıştı.Bir sene aynı ortamı paylaştık.
    Arkadaşımın memleketi erzurum du.Erzurumdan siirte direk araba yoktu.Diyarbakır aktarmalı geliyordu.Yurtta kimsedne yardım istemezdi.Çayını ,kahvaltısını gider kendi alırdı.Hiçte dökmezdi hiçbiryere çarpmazdı.Onunla sohbet etmeyi çok severdim.Çok bilgili kültürlü biriydi kendisi.Anlattığına göre 3 günde tüm yurdu ezberlemiş.Gerçektente öyleydi , ben onu ilk gördüğümde görmediğini farketmemiştim bile.Bizim yurdun banyoları tam bir labirent gibiydi.Önce zemin kata iniyorsun kazan dairesine uzun bir koridor sonra tekrar yukarı.Tam bir işkence hele benim için.Canım çıkardı o merdivenlerde.Neyse arkadaşım o labirentte hiç takılmadan istisnasız her sabah duşunu alırdı.Gömleklerini kesinlikle ütülemeden giymezdi ve kimseden ütülemesi için yardım istemezdi.Hep kendi ütülerdi ve abartmıyorum inanın gören birçok kişiden daha iyi ütülerdi...
    O arkadaşım 3 yaşındayken görme engelli olmuş ve hiç görmüyordu.Ben onu gördüğümde hep aklıma acaba rüya görebiliyormu diye düşünürdüm.Ben soramadım ama diğer bir ortak arkadaşımız sormuş.O 3 yaşına kadar görebildiği için rüya görüyormuş.Hiç görmemiş bir insanın rüya göremeyeceğini anlatmış.
    Bende çok kendimi görme engelli birinin yerine koydum ama çok zor ya........

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Tamamen görmeyen insanların hayata bağlılığı ibret verici bir durumdur. Bir çok işlerinde ise çevrelerinden yardım almadan yapabilmeleri ise gerçekten insanı şaşırtıyor.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Tamamen görmeyen insanların rüya görmediklerini bilmiyordum. Bunuda öğrenmiş oldum.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

görmeyen duymayan konuşamayan yürüyemeyen vs.vs..insalara ALLAH çok daha farklı özellikler veriyor..bir çok engelsiz insanda olmayan bence mücizevi özellikler..

bende çocukken gözlerimi kapatırdım göremeyen insanları anlamak için..demekki bir ben değilmişim bunu yapan arkadaşlarımızın yazdıklarını okuyunca anladım...

vücudunda sosyal hayatını olumsuz etkileyen bazı eksikliklerin olmasının mutlaka bir çok zorluğu var ama ben öyle engelli insanlar tanıyorum ki hayran kalmamak mümkün değil..keşke onun gibi olabilsem dediğim bana bunu dedirten insanlar var..

ve ben bu arkadaşlarımı engelsiz olan bir çok kişiye değişmem..bakıpta göremeyen çook insan var..gözleri göremeyen ama kalpleri gören insanlar olduğu gibi..görme engelli bir kaç insan tanıdım bu yaşıma kadar ama göremediklerine inanamadım muhteşem bir ön sezileri var..

hiç görmeden yaşamak demek yani görme engelli insanlara hiç görmüyor gözü ile bakmak asıl körlük bu işte!!

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

serap_vuu demiş ki,
    hiç görmeden yaşamak demek yani görme engelli insanlara hiç görmüyor gözü ile bakmak asıl körlük bu işte!
    Gerçekten çok güzel, güzel olduğu kadar da anlamlı bir cümle kullanmışsınız.
    Ama bunu malesef bir çok insan anlayamıyor. Belkide anlamak istemiyor.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Tamemen görmeden yaşamak gerçekten çok zor Engelin her çeşidi zordur. Fakat tamamen görmeden yaşamak sanki bana biraz daha zor gibi geliyor..

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bende kısmen görme engelliyim..karanlıkta hiç göremem.aydınlıktada %30 civarı görüyorum. Ve ilerde tamamen görememe ihtimalim var.

Umarım bende hiç göremeyen ama görenlerden daha fazla hayata bağlı ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabilen kişilerden olurum

Sayfa 1 / 3 123 SonSon