Sayfa 4 / 11 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 153 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sağlam türk Avatarı

Gerçek Adı
    recep sağlam
    Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SpeedyGonzalez
    sen önce Türkçeni düzelt sen bence engellilerden biri olmayı değil engelli olmayı reddetmek istiyorsun insanların iç dünyasını bilemezsin herşey dışarıdan göründüğü gibi değildir unutma engellilerle yaşamaya çalışırsa insan daha fazla bilgi sahibi olur dedik ne var bunda nasrettin hoca ağaçtan düşmüş yanına gidip sormuşlar hoca şöyle yapalım mı yok böyle yapalım mı yok siz bana en iyisi ağaçtan düşen birini getirin halimden o anlar onun için önce engelli ile yaşamayı öğrenecek sağlam insanlar

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağlam türk; selda*;
    teşekkürler..

Mami Junior;
    mecazi anlamda ağlama aslnda psikolojide ''kabullenilmiş çaresizlik''diyeblrz.Göz yaşlarının sel olması illa ki ınsan doğası gereği oolması lazm ona da bir şey demiyorum..

Sema Erdem;
    Anormal görmüyorum ama fark yok mu? Hayır benim anlamadığım neden suçluymuşum gibi konuşuluyo gayet normal bir şeyler sordum

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nasibegül;

He istanbulun bld. bşk. da mimar. Çok anlıyor halden yarım metre kaldırımlar. Metrobüs yaptı onda bile engellileri unuttu.
    Sonradan bi yazar yazdı çizdide portatif asansör yaptı. Bu işler böyle çözülmez.
    Suç milli eğitimde. Eğitim ağaç yaşken verilir. Bu mimarlar, mühendisler v.b. toplumla ilgili meslek erbabları bu okullardan yetişiyor.
    Onlara rampanın nasıl yapılacağı, asansörün bu toplumun yaşlı ve engellisinin olmazsa olmazını ilkokulda ders müfredatına koymazsan.
    İlkokullarında öğrenciler t. sandalyeli arkadaşını görmezse onun ihtiyaçlarını ilk yaşlarda öğrenemezse empati kurmazsa böyle bu sorunlar çözülmez işte.

Ben ilkokul, ortaokul, lise yıllarımda sağlıklı bir bireydim.
    Yüzde 12 si nüfusun engelli olduğu söylenen bi ülkede okulda bir atane böyle t. sandalyeli öğrenci görmedim.
    Demekki suçlu mimari engeller. Eve hapsetmişiz engellimizi...

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SpeedyGonzales;
    teşekkürler kötü bir resim vermek değil bence skıntı büyük bu konuda kimseyıde yargılamıyorum haklıda olabilirler hoş olmayan olaylarla karşılaşmışlardır çok zorluk çeken vardır..

nasibegül;
    teşekkürler
    tanıdığım mimar yok mimarlk okuyan arkadaşım var o da öğrenci olduğu için yardımcı olamaz üzgünüm

karakaya;
    teşekkürler haklısınız belkide

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Sağlam boş konuşma, Türkçe benim mesleğim, Türkçeyi Türkçe polisliğine hevesli senin gibilerden öğrenecek de değilim.

Oraya engellilerden biri olmayı reddetmek yazdım (Ki bu bir topluluğa ait olmayı reddetmek) demektirr, Hülasa benim yazdığım cümlede düşüklük olsun (burada kompozisyon yazmıyoruz),, Ben engelli olmayı nasıl reddedebilirim?

Drama Kral/kraliçelerinin iç dünyası beni ilgilendirmiyor, Engelli ol ya da olma herkesin iç dünyasında birtakım sıkıntılar olabilir, ama seninle aynı engele sahip fakat onu aşmış insanlar varken kendi beceriksizliğini engeline mal edemezsin, Çünkü edersen; Kendine de, Bana da, Seninle aynı/farklı engele sahip başkalarına da zarar verirsin.

Burada "Sen" derken, şahsını kastetmiyorum tabii...

Umarım Türkçem anlaşılmıştır?

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağlam türk;
    teşekkürler

SpeedyGonzales;
    teşekkürler

saww;
    teşekkürler..

Mami Junior;
    teşekkürler..

Üye
    nasibegül Avatarı

Gerçek Adı
    Nasibe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

psikolok adayı şimdi anlat bakalım bizdenn edindiğin izlenimler neler bizim hakkımzdaki düşüncelerinde neyi değiştirdik baya bir fikir sahibi olmuşsundur hepimiz farklı konuştuk

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Saww
    işitme cihazı taksın, Beyaz baston kullansın ya da arabası varsa ortopedik engeli olanların kullandığı aparatlardan taksın belki öyle anlar?
    Şaka yapıyorsunuz sanırım.
    Oof of, bilindik üzüm ve bağcı hikayesi.

Biz Teşekkür ederiz arkadaşım, kusura bakma, Burası Türkiye işte sana yaşadığın yeri anlatacak değilim, Ne İsa'ya yarana bilirsin, ne Musaya...
    Sana nacizane tavsiyem hiçbir zaman içinden gelenleri sormaktan çekinme (Hele de bu ülkedeki Bazı engelilere asla sadece duymak istediklerini söyleme.)

Malesef ülkemizde engelliler arasında ciddi bir özeleştiri eksikliği var, bu sitede Ayrımcılıktan şundan-bundan bahsediliyor ama, kimse özeleştiriden bahsetmiyor.

Tamam bazı insanlar doğduğu çevre, maddiyat, şu-bu sebeple kendini geliştirememiş olabilir, ama daha iyi örnekleri görerek değişmek için çabalamak gerekir.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: SpeedyGonzales Mesajı Gör
    arabası varsa ortopedik engeli olanların kullandığı aparatlardan taksın belki öyle anlar?
    Şaka yapıyorsunuz sanırım.
    Oof of, bilindik üzüm ve bağcı hikayesi.
    Daha ben kullanamdım özel hususi engelli aracı ondan böyle bişey beklemem senin sığ düşüncen olsa gerek.
    Ben genel kamusal alanın eşitliğinden bahsediyorum. Özel kullanımlarda kimsenin kimseye empati duyması gibi bir şey olamaz. Aparat ayrıca engel teşkil etmez. Engel olan sizden başkasının kullanamaması zırvalığıdır. Araba sadece ellede kullanılabilr. Motorsiklet misali...

Ben bağcı göremiyorum. İçinizde üzüm yemek derdinde olduğumu anlayamıyanlar olabilir. Eleştiri bağcı olanlara faydalıdır.
    Eleştirmeyle bağcı bağını terketmez. Bilakis bağını güzelleştirir. Geliştirir ki herkez istifade etsin.

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SpeedyGonzales;
    1 laf söyle 1000 ah işit diye bir söz var aynen onun gıbı oldu sadece bir şey sordum cevaplayanlardan bazıları benım onlara zarar verdıgımı söyleyecek falan diye düşündm bı anönemlı deıl kım ne ıstyosa söylesn

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

--------------------------------------------------------------
    Ha bu arada sonradan engelli olmak nedir?
    Kader dir. evet kaderdir. Ama kaderi insanlar yazar.
    Allah da önceden bildiği için onun gerçekleşiceğini önceden bildiği için bunu levhi mahvuz a yazar.!
    Nasıl oluyor diyene;
    Bir dağ varsayın dönerek yolda tırmanıyorsunuz. Siz dönemecin öteki tarafını dönmeden göremezsiniz. Orada bir tehlike varsa bunu bilemezsiniz.
    Ama yukardan kuşbakış bir bakışla birisi bunu görebilir. Başınıza bişey geleceğini önceden bilir.

Adam eline silahı almış birini öldürüyor. Bunu Allah mı yazmıştır?
    Elbette Allah yazmıştır. Olacakları önceden bildiği için yazmıştır.
    Yani burda ki o insanın ölüm kaderini aslında Allah ın gözetiminde imtihan dünyasında Fiil sahibi gerçekleştirmiştir.

Yani Allah bilmiyormu sanıyorsunuz. Bu dünyada çeşitli engel sahibi olduğunu elbet biliyordur.
    Bilmesine rağmen müdahale etmemesinin sebebi, hikmeti işte bu sağlam insanlarla engelli insanları imtihana tabi kılmasıdır.
    İyi insan burda cenneti kazanıyor. Mesela..
    Bir bel. bşk. nının yapması gereken adil olarak toplumun bütün kesimine yaşama hakkını vermesidir.
    Vermiyrosa işi çok Çetin dir. Sizin yapmadığınız rampa asansör adamın belki kaderini bile belirleyebilir.
    Orda karşıdan karşıya geçemeyen bir insan belki 3 kilometre öteden karşıya geçmek zorunda kalıp trafik kazası geçirebilir.
    Bunun yegane sebebi siz olursunuz. Bulunduğu yerden karşıya geçseydi ölmeyecekti veya zarar görmeyecekti çünkü.

Görüldüğü gibi aslında mesele çok teferruatlı. Basit değil. Bir asansör. Bir üst/alt geçit deyip geçemeyiz.
    Bir rögar kapağı deyip geçemeyiz. İnsan oğlu na akıl nimeti verilmiştir.
    Buda onu her fiilinden mesul tutmaktadır.
    Yani A dan Z ye toplum engellisine karşı sorumludur!.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın sürcü lisan ettiysek affola....

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Saww
    Oradaki ironiyi anlamamışsın.
    Tamam rampa eksikliği falan ya da varsa önyargılar dile getirilmesi gereken şeyler, de bu insandan ilk beklenmesi gereken şey tekerlekli sandalyeyle çıkıp dolaşmak olmasa gerek.
    Ha tamam belki Anlamak için yaşamak lazım diyorsun ama adam bir yerden başlamış işte daha ne yapsın.
    Kusura bakma belki diğer yazılanlara tepki gösterirken Senin yazdığın da arada gitmiş oldu ama, bu başlıkta resmen hiç olmmaması gereken mevzulara kayıldı, Onu da geçtim, konuyu açanın alelade söylediği birşeyden konu olmadık yerlere geldi.

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence konu amacından şaştı..

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    129
    Verilen Beğeniler
    76
    Blog Mesajları
    4

Sevgili psikolog adayımız; tepkiler soruna değil sorus tarzinadir. Burada doğuştan olduğu kadar sonradan engelli olan kisiler de var, bu nedenle aslında her sağlıklı aday bir engelli adayidir aynı zamanda...iste bu bilinç içerisinde herkesin olması ve engel olan mimari sorunların çözümlenmesi gerekiyor...bunu ancak hepbirlikte gerçekleştirebiliriz. (mimarla olacak is değil, mimar bulmada sıkıntımız yok

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Soruş tarzım nasıl olmalıydı söylermisiniz?siz sorun daha uygun olarak ben merak ettm

Sayfa 4 / 11 İlkİlk 12345678 ... SonSon