Sayfa 3 / 11 İlkİlk 1234567 ... SonSon
Toplam 153 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    cılgın-x Avatarı

Son Giriş
    29.05-2013
    Saat
    16:34
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sorulardan neden rahatsız oluyorsunuz ki,

Sonucta sizi tanımak isteyen engellilerin yaşamı hakkında bilgi toplamak isteyen bir arkadaşımız. Kendinizi bu kadaar icinize kapatırsanız elbette tepki gösterirsiniz siz hic normal bir vatandaşın ya gunluk hayatta neler yaparsınız sorusuna bu kadar tepki verdigini gördünüz mü göremesiniz cünkü cekinmeden gocunmadan hayatında olanları anlatır ama ne hikmetse burada masumane bir soruya nerdeyse soran insanı dövecek konuma sokuyorunuz vay efendim nedemek nasıl sorarsın bu soruyu senin hadinemi duştu bize soru sormak moduna giriyorsunuz. Bu davranışlarla işte toplumun icine girdigimizde engelliler çekilmez huysuz kendi icine kapanık agrasif olarak tanınıyor bir kaç tane bu tip engeli sözde diger tüm sosyal engelileri toplum icindeki engellileri genellemeye calışıyor. Tam tersi bu tip engelliler istisnai insanlar cok az gorunuyor normal insanların arasındada vardır asosyal insanlar bunlarda onlardan işte asosyal ve gecimsiz agrasif...

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selda*;

Sanırım ben çok iyi öğrenemesemde siz öğreniceksiniz benim günlük yaşamımı tamam anlatabilirim
    Sabah erkenden uyanıyorum okula gitmek için acele acele kahvaltımı yapıyorum Sonra okula gidiyorum sabah sabah arkadaşlarımla kahve ya da çay içip sohbet ediyorz dersten yarım saat önce sonra ders başlıyo saat 12 1 gibi öğlen aramız oluyo 1 saat yemek yemeye gidiyoruz sohbet muhabbet sonra 5 6 gibi okul bitiyo çıkışta bir şeyler yapmaya ya da avmlere alışverişe gitmıyorsak hep beraber eve geliyorum pc yı acıp bakıyorm biraz sonra ders çalısıyorum flmım varsa izlıyorum yoksa kitap okuyorm ve gün bitmıs oluyo.
    Hafta sonu da cumartesi dışarı çıkıyorm pazar günü evde olmayı sevıyorum kıtap okuyorm film ızlıyorm
    HAYATA bakışım hayatı yaşamayı seviyorrum yalancı ınsandan nefret ederım ağlayan ınsanı sevmem ..
    GÜNLÜK yaşamda da allaha şükür bir sorun ya da problemle karşılaşmıyorum
    umarım yeterli olmustr..

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

bir öğrencinin günlük yaşamı daha renkli olabilirdi

şimdi gelelim konumuza, bizim günlük yaşantımız da üç aşağı beş yukarı (yaş kısmında biraz daha yukarı) aynı...Okul yerine, iş koyabiliriz, okulda arkadaşlarla muhabbet yerine toplantılar, eğitimler,..vs..

Engelinde çeşitleri var biliyorsunuz, görme, ortopedik, kas hastalıkları, oflular,..vs

Görme ve ortopedik engelliler en çok mimari sorunlardan etkilenirler. Nedir bu sorunlar derseniz, kaldırımların yüksek olması, mekanlarda rampa, asansör olmaması, kaldırımdan yola geçerken rampa olsa da önüne parkedilen araçlar nedeniyle, rampanın işlevini gör(e)memesi, mekanlarda engellilere uygun wclerin olmayışı,olsa bile işlevini görememesi, özellikle görme engelliler için eğitim ekipman/kaynaklarının yetersiz oluşu,toplumun engelliyi yetersiz görmesi, engelli evlenemez, engelli çocuk yapamaz, engelli doğuramaz, engelli ampulü, perdeyi değiştiremez mantığı
    ...gibi gibi örnekler çoğaltılabilir.

mimari sorun bir tarafa engelliyi en çok etkileyen şey onları "cahil, eğitimsiz, işe yaramaz ikinci sınıf gören insanların hal ve tavırlarıdır"...geri kalan kısma çok şükür bir şekilde kendi çapımızda çözüm üretebiliyoruz...

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: psikolog adayı Mesajı Gör
    ağlayan ınsanı sevmem ..

Burdaki ağlamak mecazi manadamı bir ağlamamı yoksa bildiğimiz göz yaşlarının sel oldugu bir ağlamamı ?

Üye
    eylül hazan Avatarı

Gerçek Adı
    eylul hazan
    Son Giriş
    11.02-2015
    Saat
    18:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nasibegül;

merhaba
    çok teşekkür ederim arkadaşım çok güzel cevap vermişsin. bir psikolog adayı beni anormal görüyorsa ne diyeyim. birde insanlara yardımcı olacak güldürmesin beni

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Günlük yaşamım Görme engelli biri olarak diğer engelli ya da engelsiz insanlardan hiçbir şekilde farklı değil, hatta belki birçok insana göre daha dolu yaşıyorum, Sosyal biri olduğum için Bugüne kadar gerek arkadaş çevresi, gerekse kadın-erkek ilişkilerinde sıkıntı çekmedim.

Uzun lafın kısası diğer insanlardan farklı değil günlük yaşamım.

Bu arada konuyu açan arkadaşa son derece yersiz çıkışlarda bulunulmuş, adam bilse zaten sormaz, Siz de Sorulan soruya karşılık kendinizi makul bir şekilde ifade edebilirsiniz, Halbuki böyle yapmakla kötü bir resim veriyorsunuz, farkında değilsiniz.

Üye
    gorbi20 Avatarı

Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sema erdem;

bi insan size insanca yaklaşıp soru soruyor pisikolag adayımız işiyle alakalı olduğundan güzelce soru sormuş demekki sorun bazı engellilerde hemen her şeye alınıyosanız sokağada çıkmayın insanlar ne yapsa kabahat selam verse bi insan demekki diyeceksiniz ben engelliyim adam selam verdi engelinizden utanıyosanız çıkmayın o zaman dışarıya

siz güldürmeyin beni

Üye
    nasibegül Avatarı

Gerçek Adı
    Nasibe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

gorbi20;

ne utanması yaa sen psikoloğu eleştirenlerin daha neden eleştirdiğini bile anlamadan yorum yapıp duruyorsun utanmakta nasıl bir kelime Allah utanacak iş vermesin . bur da bu sorudan rahatsız olanlar şunu farketti soruda engellilerin farklı bir dünyası varmış gibi yöneltilmiş bir soru tamamen soru sorma şeklinden kaynaklı eleştirler yapıldı soruyu soruyan arkadaş son derece ii niyetli olabilir ama soruyu sorarken biz başka şekilde yaşıyormuşuz gibi bir izlenim oluşturmuş acaba engelli olmasak bizdemi onun gibi düşünürdük bilemiyorum ama bur da kimse kimse engelinden utandığı için yada o bize engelli dediği için onu eleştirmiyo !!! piskolog arkadaşım sende şunu anla lütfen biz sana bize engelli dediğin için kızmıyoruz bizim rahasızlığımıza verilen ortak isim engelli rahatlıkla bu kelimeyi telafuz edebilirsin bundan yana bir sıkıntımız yok sadece düşmekten korkmaktan yada merdiven çıkarken rampa çıkarken yaşadığımız zorluklar dışında hiçbir farkımz yok sizden hepsi bu kadar duygularımz düşünlerimz aynı hatta bir çoğumuz daha çok küçk yaşlarda büyük bir mücadele vererek hayata başladığımz için çok olgun ve beynen çok güçlü insnlarız hayatımz zoruklarla ve mücadeleyle geçtiği için hep sıkıntılar bizi korkutmaz neden bütün intihar edenlerin hiç birinin engelli olmadığını araştır bide çünkü hayatında savaş vermeyen insanın rastladığı bir sıkıntı karşısında hayata yenik düştüğünü göreceksin.bizler bedensel olarak sizden biraz güçsüzüz ama ayakta durabilmek için iki sağlam bacaktan çok daha fazlasına sahip olunması gerektiğini sende en az bizim kadar ii bilirsin. Soruyu sorarken yakaladığımz bir noktadan ötürü seni eleştirdik sana kızmadık istediğin zamn bizimle ilgili merak ettiklerini sorabilirsin tek istediğimz şunun anlaşılabilmesi bze rahatlıkla sakat deyin ama bizi farklılaştırmayın bizde duygularımzla düşüncelerimizle engelsiz insanlardan farklı bakmıyoruz hayata keşke psikolok değilde mimar olsaydın kaldırımlar konusunda bize yardım ederdin bazı kaldırımlar diz kapağımızı aşıyor yada yüksek merdivenlerin kenarına demirden bir korkuluk koymuyorlar tutmamız için tanıdığın mimar varmı

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Bugün onlarca üniversitede binlerce psikolok olmak için dirsek çürüten öğrenci var.
    İçlerinden bir tanesi düşünmüş,vakit ayırmış,siteye üye olmuş ve bizlere soru sormuş.
    Bu genç kardeşimizi takdir etmek,düşüncesinden ötürü kutlamak yerine verdiğiniz cevaplara bir bakın.
    Arkadaşımıza yardımcı olmak yerine bin dereden su getiriyoruz.
    Sonra vay efendim kimse bizi anlamıyor! Anlamak isteyene böyle davranırsanız,anlamak için çaba dahi sarfetmeyenlere ne diyeceksiniz merak ettim.

Psikolog adayı kardeşim,
    Boşver sen bu sakatları,diğer öğrenci arkadaşların gibi yap.Git eylen,gez,dolaş.Bu kadar niye kafa yoracaksın,görmezden gel olsun bitsin.

Yasaklı Üye
    cılgın-x Avatarı

Son Giriş
    29.05-2013
    Saat
    16:34
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

karakaya;

Diğer arkadaşları nasıl eleştirdimse anlamsız tepki verdikleri icin senide bu sozden dolayı eleştirim boşver bu sakatları nedemek her gurubun her kavimin her toplulugun icinde kendini farklı gören insanlar vardır ama bu farklı görenlere göre toplumun tamamı eleştirilemez genellenemez. Bizim engelli kardeşlerimizin içindede merhaba deseler"engellimden" dolayı diyecek kadar alıngan herşeyi engeline bağlayan hayata kusmuş insanlar olabilir ama bu demek olmuyor ki tüm engelliler aynıdır hayır değildir. Çok sosyal ikili ilişkileri çok kuvvetli insnalar vardır. Kendilerini ötekileştirmeyen toplumdan soyutlanmamış engelliler vardır burada bu sitedede bunun gibi bir çok arkadaş tanıdım. Diğerleri ise istisnai belki arkadaşlarımızdır uzmandan yardım alabilirler hayata girebilirler ancak hic kimse boşverilecek durumda degildir bu arkadaşlarımız bile senin sözun cok yanlış olmuş bence..

Üye
    sağlam türk Avatarı

Gerçek Adı
    recep sağlam
    Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

psikolog adayı
    ben hitaba takılmadım sadece yapılan çifte standarttan bahsettim yaşadıklarımızdan örnek istemişsin pekala 1.ben anadolu lisesini kazandığım zaman çevremdekiler bana tuhaf baktılar nasıl kazanır gibisinden belge getirirdim öğretmenler geçirdi dediler memur oldum devlete sırtını dayadı dediler daha bunun gibi bir çok sorunla karşılaştım ha günlük yaşantımı da aynı sağlam insanlar gibi idame ettirebiliyorum çok şükür ben sana sebep söylemedim onları herkese hitaben ama sana tavsiyem engellilerle bir arada yaşamaya çalışırsan daha iyi olur çünkü hiçbir şey anlatıldığı ve dışarıdan göründüğü gibi değildir genelde hadi Allaha emanet ol

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

sizi pamuklara sararak mı büyüttüler? Karakaya'nın ironisini dahi anlamıyorsunuz?

Karakaya
    Çok haklısın, Bazen ben bile Bu ülkedeki Bazı engellilerin tavırları yüzünden "Engellilerden biri" olmayı reddetmek istiyorum, Kimisi ajitasyona bağlar Küçük Emrah, kimisi sorulmuş bir soruya atar yapar.

Nasıl insanlarsınız ya.

Psikolog böyle yaparsa denmiş, bu adam daha psikolog değil öğrenci, Kaldıki Psikolog da senin benim gibi insan değilmi yahu?

Eğer sorumluluk sahibi bir insansa, Engelli biriyle yapacağı seansda, araştırır ve ona göre yol izler, Ki gördüğümüz kadarıyla bu arkadaş öyle, e daha mesele ne?

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

cılgın-x,
    yazdıklarımı anlamamışsınız,bakın anlamadığınız bir metne bile tepkilisiniz,offf offf.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: karakaya Mesajı Gör
    İçlerinden bir tanesi düşünmüş,vakit ayırmış,siteye üye olmuş ve bizlere soru sormuş.
    Bu genç kardeşimizi takdir etmek,düşüncesinden ötürü kutlamak yerine verdiğiniz cevaplara bir bakın.
    Arkadaşımıza yardımcı olmak yerine bin dereden su getiriyoruz.
    .
    Olaya neresinden bakıyorsun bilemiyorum. bir öğrenci bu kadar basit düşünebiliyorsa vay bu ülkenin diplomalı meslek sahiplerinin haline.
    Başbakan da hesapda halden anlıyor.
    Halden anlıyan, anlamak isteyen adam araştırmacı bilim adamı öyle yapmaz.
    Böyle yapar; Biner t.sandalyeye bi şehir turu atmaya kalkar.
    Ben ona 200 tl lik bi sandalye versem daha 2 sokak öteye bile gidemez.
    Bağlar gözlerni eline bi teğnek alır. Bakalım kaç sokak öteye gidebilecek?
    Tek bacağını kullanmaz iki koltuk değneği ile bakalım ne kadar yol alabilecek.?

Mesele budur. Yoksa insan insandır. Herkez gibi yer, içer, sinemaya gider. Camiye gider. Okula gider.
    Asansör veya rampası yoksa bazı otoyollarda t. sandalyeyle karşıdan karşıya geçemez.
    Öyle rampalar gördümkü geçende 50-60 derece eğimde bide rampanın bitimi yarım karış tümsekli...

Bunu yapan hangi yaratıktır. Böyle sormayla anlamaya çalışırsa hiç bir şey çözülmez.
    Adam mühendis olmuş. İnşaata bi giriyor. Ordaki işci bile ondan uygulamada başarılı!
    Neden? Çünkü iş okulla değil %80-90 gerçek uygulamayla öğrenilir.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    saww;

İşin özü budur aslında, ancak psikolog adayı arkadaşımız işin kolayına kaçmış....
    Gerçi bunu düşünmesi bile büyük bi başarı kanımca.

Sayfa 3 / 11 İlkİlk 1234567 ... SonSon