Sayfa 10 / 11 İlkİlk ... 67891011 SonSon
Toplam 153 mesajın 136-150 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    falim Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    18:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    engel yok herkes yaşamın bir parçası mesela ben işte hiç himse beni bir engelli oalrak bilmiyor işde fark burda

Üye
    lovest42 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa AÇIKGÖZ
    Son Giriş
    04.04-2017
    Saat
    13:07
    Yaşadığı Yer
    Konya\Karatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya arkadaslar böyle tartışmanıza gerek yok inanın insan hayatı yaşamayı sevsin kalbinden gelerekk herşey farklı olur bu isyan edenler benimle 10 gün takılsınlar hepsine sakatlıgını unuttururum.Ayrıca bende iş kazası geçirdimm beni sakatlayan bi arkadasımdı.Ama ben şimdiye kadar hiç aklımdan bile geçirmedim bana yaptıgını.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bişey dikkatimi çekti bu soruya genelde ağır engelliler makul cevap verirken diğer engelli arkadaşlar sert yaklaşıyor DİKKAT !!! SALDIRACAKLARA ŞİMDİDEN BELİRTEYİM GENELDE DEDİM

Yasaklı Üye
    zehirliyaprak Avatarı

Gerçek Adı
    yaprak
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nasibegül, senin benimle ilgili yarumlarına saygı duyuyorum. Haklısın çok agresifim ama bu huyumdan zaten rahatsızım ve düzeltmeye çalışıyorum. Ama insanlarda biraz kendini düzeltse her şey daha güzel olur dimi. Neden bu kadar nefret doluyum biliyor musun?
    Bizim bu acıma duygumuz, toplum olarak bizi yok etmiştir. İşini sırf para kazanmak için okuyan bireyler, hakkını vererek yapmayan şahıslar; devlet dairelerinde (işi bilmeyen ve yarım saat işimi halletmesini bekleyen benim), hastanelerde (Daha matematik vs gibi alttan dersi olan asistanlar), psikolog odalarında (öğrenme çabası olmayan Adaylar), okullarda (öğretmen olmak için yetersiz ve çağ geliştikçe kendini yenilemeyen sözde öğretmenler)... senin benim işimi sözde yapıyor değil mi? Demişsin ki Dr hatasından sakat kalmadım demişsin. Ben de kalmadım ama bu Dr. başarılı olmasından değil, akıllı bir hasta, olduğum için. Ayrıca en yakın arkadaşım Dr. hatasından kör oldu. Bu arkadaşım ki o insan yüzünde ne zorluklar çekiyor. Bana yardım eden bir derneğin kurucusu (Skolyoz tedavimi yaptıran kişi) Dr. hatası nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı şuan ve 12 yıl hastaneden hiç çıkmadan tedavi gören bir insan. Ki bu insan benim en değer verdiğim kişilerden biri. Şimdi ben nasıl agresif olmayayım söyler misin? Ben zaten tek noktalamaya vs takmadım. 5 maddeye taktım. Orada o maddeler yazılı zaten. Bir şeylere üzülmek için, tepki göstermek için illa ki benim başıma gelmesine gerek yok. Benim annem 8 yıllıdır Kronik Böbrek yetmezliğinde tedavi görüyor ve ben olmasam annem şimdiye yanlış tedaviden dolayı çoktan ölmüştü. Öğle şeylerle karşılaştım ki... Daha Kronik Böbrek yetmezliği olan hastaya serum takılmayacağını bilmeyen Dr var. Bunlara bizler tepki göstermediğimiz için onlar var. Bak nihayetinde de çok üzgünüm sakat kalmışsın. Kusura bakma ama biz kendimi yetiştirmiyoruz diye eleştiriyorsak, bu zor koşullarda bir şeyler yapmaya çalışıyorsak, o bunu bizden daha iyi yapabilir. Yapmamasının tek nedeni, engellinin hayatına girmeden, Psikolojik olarak etkilenmeden engelliyi anlamaya çalışmak istemesi. BU ONUN MESLEĞİNE TERS inatla yazıyorum. Bu kadar sert olmamın nedeni de bu konularda çok hassas olmamdandır. hastanede ki Dr. Sağlık Bakanlığına şikayet ediyorsam o da bu eleştiriye alınmasın çünkü kimse benim sevdiklerimden (ailemden, arkadaşlarımdan) daha değerli değildir.

Ne yazarsanız yazın bir daha cevap yazmam Herkese iyi günler.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

zehirli yaprak aynı meslekten 1000 insanda hata yapsa bu o mesleği yapan herkesin aynı olduğunu göstermez ha şunuda söyleyim şahsen psikoloklara karşı benimde bir anti patim var ama hepside aynı diyemem tamam soruda hatalı sonuçta insanın yaşam şeklini belirleyen bedensel özründen ziyade meslek, aile, arkadaş, para gibi çevresel faktörlerdir kendi hayatımdan örnek vereyim ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum Dz.K.K'lığında obi subaylığı yaptım maddi sorunum yoktu ama karşılaştığım olaylar benliğime o denli tersti ki hazmedemedim zihnim bulanmaya başladı kendi isteğimle psikiyatriye defalarca gittim benim anlattıklarımı adam umursamadı bile gittikçe bunalımım arttı iki bileğimide kesip intahar girişiminde bulundum hastaneye kaldırıldığımda psikoloğun bana söylediği şey ölmek isteseydin toplar damarı değil atardamarı keserdin oldu raporuda bu şekilde düzenledi ben tedavi olacağıma 2 ay hapis yattım daha sonrada başka pisokoloğa defalarca gittim yine umursamadı 6-7 ay kadar sonra bu defa sol kol dirseğimden atar damarı parcaladım beni suni solunumla hayata döndürdürmüşler adana ekrem tok akıl hastanesine yatırdılar orada gördüğüm muamele beni eskisindende beter etti bir köpeğin dahi maruz bırakılmaması gereken şeyler yaşadım ordan cıkardılar gataya yatırdılar oradanda verilen raporda intahar ettiğim için ben suçlu gösterildim ordudan atıldım hakkımda verilen raporlar doğrultusunda 3 dava açıldı en son kayseri asker hastanesine mahkeme yolladı oradaki psikoloğa olayları olduğu gibi anlattım adam beni ağlayarak dinledi onun yazdığı rapor sayesinde davalarım düştü şimdi benim başıma bunca derdi açalar psikologlar oldu ama kurtaranda psikolog oldu çoğunluk hata yapıyor diye tamamından nefret etmek hakkaniyete yakışmaz bu kardeşimiz daha yolun başında biz ona bu denli sert saldırırsak senin doktorlardan nefret ettiğin gibi oda bizlere karşı ön yargılı olmazmı

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    55
    Verilen Beğeniler
    17

konuya bak ya nerden nereye dönmüş,yazık ya çok yazıkk ...Herşey Allah cc.den gelen,kader de kısmette ne yazılmışsa onu yaşar ve görürüz..

Üye
    gulay_06 Avatarı

Gerçek Adı
    gülay
    Son Giriş
    09.04-2016
    Saat
    16:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

sgurkan;

katılıyorum arkadaşım...

Üye
    zaferdağ Avatarı

Gerçek Adı
    zafer dağ
    Son Giriş
    12.11-2015
    Saat
    11:19
    Yaşadığı Yer
    manavgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şahsen bir günüm: saat 6.30'da kalkarım. "Batsın bu dünya"yı dinlemeye başlarım. Kahvaltı fonum "batsın bu dünya"dır. Arabada "batsın bu dünya"yı dinlerim.......................................... ...................Yatmadan Orhan GENCAY'a dua ederim.

Büyük bir kusur işlemişim. Düzeltiyorum: GENCEBAY

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zaferdağ;
    en güzel cevap bence buuu) çok orjn)

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

valla bende tuttum bu cevabı orhan baba hayata iyi gelir

Üye
    Cimcimee Avatarı

Gerçek Adı
    Merve
    Son Giriş
    15.06-2017
    Saat
    21:59
    Yaşadığı Yer
    Tokat - Merkez
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Anamm neler neler yazılmış böyle yahu Bizim bu insanlarımız konuyu saptırmayı ne kadar çok seviyorlar Her neyse bende yazcam bende yazcam banane

Psikolog adayı .. insanların hayatını öğrenmek güzel valla çok güzel bi konu açmışsın bende severim bunları .. İnsanların düşünceleri ne ? Nasıl birileri ? İnsanları tanımak bunları öğrenmek güzel şahsen ben meraklı biri olarak severim

Peki ben neler yapıyorum ımmm Aslında büyüyene kadar normal bir hayat yaşıyordum ben .. Lise bitip üniversiteye başlayana kadar .. Ne zaman büyüdüm ozaman biraz daha gerçeğin farkına vardım diyebilirim .. Vardım ve hala hayatımı yaşamaya devam ettim .. Hayata her ne kadar 1-0 yenik başlasamda sonunda kazanan hep ben oldum ..

Yaşadığım sürece yapamadığım hiç birşey olmadı sanırsam .. Ufak tefek engelim yüzünden çocukluğum sırasında eksikliklerim vardı elbet .. Bisiklete binmek yada kar topu oynamak gibi Ama tüm hedeflerime ulaştım önüme çıkan her engele rağmen ..

Üniversiteye başlarken en çok zorlanmıştım hatta gitmeyecektim ama ailem sağolsun iyiki hep varlar ısrarları sonucu gittim ve iyikide gittim diyorum şimdi .. Zaten çevresi geniş bi insandım .. üniversitede dahada geniişledi .. İnsanlarla muhabbet etmek yeni insanlar tanımak çok güzel birşey bunu herkese tavsiye ederim ..

Hayatımı yaşamaya gelince .. Hiç bu zamana kadar ben hayatıma küsmedim .. Elbet bunalıma girdiğim ufak tefek zamanlarım olmuştur ama hayatımı yaşamak için çok ama çok sebebim var .. Bunları en başındada Ailem geliyor tabiki .. Gülmeye çok şey borçluyum .. Hayatta ne olursa olsun yüzündeki o gülücüğü bırakırsan hayatta sanırsam seni bırakıyor ben böyle düşünüyorum ..

Şuan her ne kadar monoton bir hayatım olsada oda çalışmadığımdan dolayı .. Malum yaşadığım yerde pek iş imkanı yok işte sınavlara çalış evde otur arkadaşlarınla gez şu nu yap bunu yap vs vs diye geçiyor günler ..

Kurduğum hayaller umutsuzluğun tam göbeğine kurulup sefasını sürdürmeye devam ettikçe inanın pek yaşanılır değildi bu hayat ama bir şeylerin olmasını herkesin her şeyi fark etmesini isteyecek kadar masum kalabildim bu hayatta. Bu yüzden hiç bi zaman hayal kurmaktan vazgeçmedim ve en sevdiğim şeyde hayal kurmak olabilir ..

Hayatı bir fotoğraf makinesi objektifi gibi görüp her karesinde rahat kendinden emin güvenilir şekilde gülebiliyordum ve hayatında en büyük korkuları, endişeleri, yalnızlığı gülüşümle saklayıp içime akıtıyordum ..

Dediğim gibi herkes gülmekten asla vazgeçmesin ne olursa olsun hep gülsün .. Gülücükleri ile cevap versin ..

Ha bide mısırsız bir yaşam düşünemiyorum düşünmekte istemiyorum

Üye
    psikolog Avatarı

Son Giriş
    26.05-2017
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler cimcime güzel ifade etmişsn kendını

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

valla tek kelime ile ZOR'dur.. bizim ülkemizde engelsiz insanlara göre daha zordur.. hem engeliniz hem mimari şartlar hemde farklı düşünceler sizi engeller durur.. hem engellenirsiniz, hem çalışmanız gerekir.. ama pek bi kolaylık olmaz.. ama yurtdışında engelli olsanız bu kadar zor olmaz diye biliyorum, yurtdışında yaşamadım ama 99dan beri engelliyim.. bir çoğunuz yaşamışsınızdır; aynı zamanda öğrenci hayatı, aynı zamanda iş hayatı, aynı zamanda sosyal hayatı ve engelli hayatı birarada yaşamanız gerekir.. ee sonra okula devam etmek lazım ama para kazanmak da lazım.. ee psikolojiniz için birazda sosyal hayat lazım, ee sonra neye zaman kalmıyor; engelliliğinizin gerektirdiği egzersizleri, doğru beslenmeyi vb şeyleri atlıyorsunuz..

birde işin en kötü kısmı engelli olarak güne başlamak; eğer yardıma ihtiyacınız olan anlar varsa bu en yakınınız eşiniz, anneniz yada evladınız da olsa.. o kişi aslında size değil kendi kendine tavır yada surat yapıyorda olsa siz üstünüze alınıyorsunuz ve güne kendinize, kaderinize söylenerek başlıyorsunuz.. gün içinde de bu tarz bir sürü şey yaşamaya devam edince pek de hoş hissetmiyor insan kendini.. bazen okulda bazen iş yerinde bazen sokakta defalarca yardım istemek zorunda kalınca.. düşünün..

Üye
    sümeyye yılmaz Avatarı

Gerçek Adı
    Sümeyye YILMAZ
    Son Giriş
    27.09-2015
    Saat
    02:42
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok haklısınız. engelliler derken sanki biz engellilerin çok değişik bakış açımızın olduğu, engeli olmayanlar dışında bizim normal bir hayat yaşayamadığımız sanılıyor. bu düşünce çok yanlış. engelliler de tıpkı engeli olmayanlar gibi normal bir hayat yaşıyorlar. sadece bir takım sorunlarla karşılaşıyoruz biz engelliler. yoksa bizim de hayatımız gayet normal. biz kendimizi engeli olmayanlardan ayırmıyoruz. size hak veriyorum...

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    herseyden evvel bitip tükenmeyen bir birey, yani kendiniz olma savaşının içine doğuyor ve ömrünüzce ağır cekim bi hayat sürüyorsunuz. bedensel engelinizin yansıması yüzünüze toplumlumsal engel olarak yasamızın her anı tokat gibi carpıyor. ne yaparsanız yapın daima eksik olduğunuz hissettiriliyor. kendi engeliniz bir yana birde engelleniyorsunuz ve insanlar sizi engellemeyin kendilerinde hak olarak görüyor. zira size kendi yasamınızda söz hakkını ve kendi özlemlerini layık göremiyor, eşitlik talebinizi ise kendilerine hakaret görüyor. bunu kırmak atomu patlatmaktan zor: öyle yerlesik bi önyargının bilinçalı yansıması bu... aslında ırkcılık ötesi bi yasam, hastalıklı bi anlayış...

neden mi çünkü bağımlıyız ya, örneğin benimde kalbim var diyemeyiz vs. işyerime klozeti 5 yılda yaptırta bildim vs. böyle saçma bi savaş. onlara göre yılıp duvarlarımızın ardına dönmemiz beklenen. koca bi ömür gözlerinin içine bakıp olayan viçdan dilenmek. yoksa adın haklarını istedin ve insanlığımı verin, dedin diye asiye çıkıyor da iyice pskolojik savaş acımasızlaşıyor felan...

ben engelli bi yazarım yıllarım doğrudan yada dolaylı engeli ve engellenmeyi yazarak toplumsal bi farkındalık oluşturma cabasıyla gecti. cahil ve hakir bi kalabalığa dahili, arkamı dönüp baktığımda bir arpa boyu yol gitmişiz: ama ömür bitti, bitiyor içim yanıyor, nasıl anlatılabilinir hangi psikolog kavrayabilir meculüm... bu açıdan unutmayalım ki biz engellenenler, sizin mesleğinize en çok ihtiyaç duyanlarız. bu bakimdan yanımızda ve bizi anlamaya calışıyor olmanız değerlidir, sağolun...

ama önerim, öyle uzaktan ahkam kesmeniz değil içimize inip yüreğimize dokunma cesaret ve erdemini gösterebilmenizdir, ki bence burdaki engellenen dostlarımızın bilinç altı tepkiside bunadır derim: lütfen engellenme ve tecrit edilme psikolojisi yasayan topluluğumuza bu tepkiyi çok görmek yerine çözümleyin... unutmayalım ki (c)esaretle cesaret arasındaki fark tek harftir!

ve kendinize de şunu sorun, (doğrusu bu da bizlerin merak ettiği sorular) psikoloji bilminin temsilcilerinin gözünde engelli nereye oturur? engelli kimdir? dahası engelli olmak mı zordur, engellenen olmak mı? sizce toplumda yerimiz neresi? neden bunca örseleniyoruz? evet uzaydan gelmiş olabilir miyiz? niçin bu kadar tepkili ve içimizi açmakta ürkeğiz? bunda sizlerin hiç mi payı yok?... uzatmak mümkün zira hem doluyum hemde yazmak benim işim... ama sorarım hiç bi engelli içini döküp sizden medet umarken, canı gönülden dinleyip ellerini tutarken aslında içine dokunma ateşiyle tutuştunuz mu? evet, öyleyse siz bir insan, bir psikiyatris daha da önemlisi cana can, yare yarensiniz: mesleğinize özünüzde cevher bulmuş erdemle...

yolunuz acık olsun dost...
    not: özelden isteminiz halinde konuyla ilgili yazılarıma ulaşabilirsiniz!
    bir de şahsi merakım şu ki, psikoloğa gittiklerimde edindiğim bir imaj, sorudur:
    psikiyatri bilmi tek tip insan yaratmak için mi vardır?

Sayfa 10 / 11 İlkİlk ... 67891011 SonSon