Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon
Toplam 104 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ASMİN Avatarı

Son Giriş
    12.03-2008
    Saat
    17:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar.
    Ben görme engelliyim.bu engelim beni okadar çok sevmiş olacak ki, taa dogmadan önce beni bulmuş , hala da iyi bir dost gibi hep yanıbaşımda durur.
    ilk zamanlar ben onu sevmedim ,sevemedim. Böyle engel olur mu ? Böyle körlük olur mu ? Böyle dostluk olur mu ? Diye çok kızdım enğelime, bana cok acı yaşattı.
    Bir ara hattan bağımı koparma noktasına taşıdı beni.
    Ama o zamanlar ben bunalımlarımı yaşarken iyiki yanımda gercek bir dostum varmış ve beni hayata bagladı.bir zamanlar hayata o kadar küsmüştüm ki , ne yaşamayı ,ne okumayı ne de insanların icine cıkmayı istiyordum fakat şimdi yani son 12 yıldır bunlara öyle bir tutundum ki,artık üste para verseler kopmam hayattan ve yaşamdan.
    ilkokulu bile bitiremez dendi benim icin ama ben şu an kamu yönetimi okuyorum.
    Eskiden biri başka biri ile benle hic ilgisi olmadığı halde engelden ,özürden , körlükten konuşsa üstüme alınır küser ağlardım ama şimdi kimse sormadan -körüm varmı bir diyeceğin hemşehrim- diyorum.ben kendimi fazlası ile aştım haklarımı ,hukuklarımı biliyorum, başkaları da bilsin diye uğraşıyorum , şu aralar bir dernek kurmak istiyorum başladım bunun calışmalarına.
    Ama öyle bildik derneklerden olmayacak benim dernegim tek amacı eğitim olacak herkes haklarını bilecek herkes okuyacak herkes sosyal olacak.

Yani artık pek umursamıyorum engelimi beni buna zorlayan ne biliyor musunuz arkadaşlar sözüm ona saglam olupta bir baltaya sap olmamış zavallıları görünce yürü diyorum daha ileriye yürü yürü ki utanmazlar utansınlar utanacak hallerinden diyorum.onlara inat yaşıyorum anlayacağınız , şunu da söyleyeyim bütün bunları arkamda yada yanımda bir kişi bile olmadan yaptım ben , cünki eğer yanılmıyorsam özdemir asaaf ın bir sözüdür bu"kendi bahcesinde ot bile olamamış biri gelmiş benim bahcemde ağaclık taslıyor "hayat böyle insancıklarla dolu ve onlara inat ve nazımın şiirindeki gibi "yaşadınmı inadına yaşayacaksın ..."işte bunları felsefe edindim kendime
    artık umrumda degil engelim
    yüreginde ve düşüncesinde engeli olanlar düşünsünler hallerini

biliyorum çok konuştum sanırım
    neyse şimdiden herkese bana katlandığı icin teşekkür edeyim.

Sevgiyle , dostlukla kalın
    türkü tadında... Insanca kalın
    hoşcakalın

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaşadıklarını tam anlamıyla bizlerle paylaşmanı isteriz aysun.o espiri dolu anlatımından mahrum etme bizi.

Üye
    naska Avatarı

Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    08:47
    Yaşadığı Yer
    Petrol Kentli..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdiden başarılar dilerim....

ACI VE HÜZÜN BIR YILDIZ KADAR UZAK,MUTLULUK GOZBEBEGIN KADAR YAKIN OLSUN.UMUTLARIN GERCEK,GERÇEKLERIN MUTLULUK,MUTLULUKLARIN SONSUZ OLSUN..

Üye
    ASMİN Avatarı

Son Giriş
    12.03-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlatayım oya
    bir gün bir sınav var ona girecegim ben kör olduğum icin bana bir sınıf bir de danışman verecekler yani danışman yüksek sesle soruyu okuyacak ben yüksek sesle cevabı söyleyecem ve danışman optik forma işaretleyecek bu benim eng oldugumu belirterek girdiğim ilk sınav bende bir panik nolcak nasıl karşılanacak bu durum strese girermiyim falan bir panik bir panik hic sorma.neyse sınav zamanı geldi okula gittim sınıfı buldum tek kişi ben varım başka kimse olmayacak sınıfta zil caldı yaşlı emekliliği gelmişte geciyo olan bir öğretmen girdi iceriye
    önce bir baktı sınıfa sadece ben afalladı birkere gerigeri birkac adım attı yan sınıfa baktı belki kırk kişi var sonra geldi sınıfın kapısının önüne bagırarak bana
    "sen neden bu sınıfta teksin ? Torpilin mi var yoksa senin" dedi ama öyle bir sinirle söylüyor ki anlatamam.dedim ki
    "eğer sizce bir mahsuru yoksa hocam ben azıcık körüm bu yüzden yalnız olagım bu sınıfta" büyük bir şaşkınlıkla
    "eeeee nolcak şimdi ?"
    "siz okuyacaksınız ben cevabını verecegim siz de işaretleyeceksiniz bu kadar yani "dedim
    "hadi yaaaaaaa! "dedi.
    Aldı soru kitapcığıını önce iyice gözlerine yaklaştırdı...göremedi! Sonra uzaklaştırdı... Göremedi ! Gitti pencere önüne ışığa tuttu kitapcığı...göremedi ! Sonra geldi yanıma ama ilk geldiğinden daha da sinirli bir ses tonu ile
    "bak şimdi! şundan okuyacaksın ! şunada cevaplarını yazacaksın !sonra bana teslim edeceksin sınav bitince"dedi ve sınıftan cıktı gittiiiii
    nasıl sinirlendim bilemezsiniz.
    Neyse zor-güc büyütecle falan okumaya calıştım ama bu arada da kafamda şunu planlıyorum;bu sorular ankaradan bir görevli ile gönderiliyor bir müfettiş ile falan aklıma o geldi diyorum ki icimden
    "eğer o ankaradan gelen görevliyi yakalarsam yapışırım yakasına anlatırım bunları bu ne rezalet yaaa köre ondan daha kör bir danışman veriyorsunuz " diye neyse öğle yemegi zili caldı herkes cıkıyo ama öğle sonu tekrar sınav var .
    Dışarıda bir adam bütün öğretmenler onun etrafında elpence divaan durmuş diyorlar ki adama
    "hocam yine bekleriz . Her zaman bekleriz ......"falan
    dedim ki "ahada bu o, ankaradan gelen görevli diye hem onları dinliyom o şahsın kim oldunu anlamaya calışıyom hem arkama baka baka yürüyorum bahceden cıkmak icin yani orda bir ankara sözü gecse atlayacağım adamın üstüne sarılacam yakasına ....
    O da neee!bir gümbürtü koptu birden . Bir baktım ben havadayım ellerim yanlara acılmış, ayaklar havada aşagı bir bakarsın altımda siyah bir mersedes ben bagajının üzerinde ve bagaj cökmüş bir halde
    öğretmenlerin hepsi dişlerini sıkarak "kııızııııımmm kööörrrrr müüssüüüüüüüüünnnn ! In o arabanın üstünden ....
    O ortadaki adam bagırıyor
    "şöförüm nerde !şöförüm nerde !" diye
    cok sinirlendim indim bagajın üstünden bende onlara
    "evet körüm ! Varmı bir diyeceğiniz !" sonra cıkıp gittim
    öğleden sonraki sınav icin geri döndügümde bahcede bir fısıltı bir yaygara sormayın bilende bilmeyende birilerine anlatıyor konuşmalar aynen şöyle
    "ya arkadaş biri sabah körmüymüş delimiymiş ne biri bir kız sen git vali beyin arabasının bagajına atla..."
    icimden dedim ki
    "o kör benim ama deli degilim o adam da vali miymiş tüh yazık " neyse masrafa girmiş olmaz nasıl olsa bir ödenek cıkar ona tamirat icin..."

Üye
    LON_SINEM Avatarı

Son Giriş
    15.12-2006
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    LONDRA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ASMIN GULUM BU GERCEKTENMI YASADIN? HEM COK UZULDUM HEMDE NE YALAN SOYLEYIM GULDUM CUNKU OYLE BIR ANLATMISSINKI BIR ALEMSIN SEN YAAA.............

SINEM

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Süper
    Böylesi durumlar için bir slogan bulman(ız) lazım bence: PANİK YOK. BEN KÖRÜM!
    Ya da, kaza felan olursa, "Aman Allahım, göremiyorum. Kör oldum...". Vali'ye El Fatiha...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tam bir aziz nesnlik olay.
    Kör öğrenciye görmeyen gözetmen.
    Yahu insan bu durumda bir öğrenciye sınav hazırlarda, hiç aklına gelmezmi gözetmene de durumu bildirielim.
    Işinin ehlimi değil mi diye.
    Olacakiş değil.
    Aslında o zevatın vali olduğunu bilseydin ve olanları ona da aktarsaydın ne iyi olurdu.
    Bütün işlerimiz böyle göstermelik.
    Sadece " dostlar alış verişte görsün" misali
    allah allah olacak iş değil .

Üye
    Sevgi Avatarı

Son Giriş
    15.10-2005
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    Hollanda
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burada ben sunu cok merak ettim acaba sinav sonucu ne oldu?

Üye
    oya Avatarı

Son Giriş
    30.11-2008
    Saat
    13:50
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Asmin, harika bir insansınız. Yaşadıklarınız, bunları kaleme alış biçiminiz...
    paylaştığınız için teşekkürler.

Seydunay
    Misafir Üye
    Seydunay Avatarı

Asmin bu güzel anlatımınla yaşadıklarından örnek alınacak çok şeyler var. Bu başlıkta diğer anılarını da yazmanı bekleyeceğiz.

şimdiki hayata tutunman ve yaşamı doyasıya sevmende engelini geç sevmiş olmandandır. Yaşamın ve hayatın değerini bazen anlayamıyoruz ve bu bize zaman aşımı olarak geri dönüyor. Bir çok şeye geç başlıyoruz farkedince de bırakmamak için inadına ve geçmişte yaşadıklarını unutmadan ,onlardan ders çıkararak zamanın türlü yollarından geçiyoruz.

He0şeyi zamanında farkedip de sevsek yaşam belki de bu kadar güzel olmaz. Yaşamın çekiciliği de bu olsa gerek....

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Insan o anın şaşkınlığıyla ne yapacağını şaşırıyor en azından ben öyleyim, sonradan öyle güzel sloganlar buluyorsun ki ama iş işten geçmiş oluyor
    daha çokkk bu tip şeyler yaşamışsındır demi,
    az gören arkadaşlarım var hele bi tanesi var ki aynı senin gibi belki ben yaşasam ağlayarak anlatırım ama o hem guldurur hem gulerek anlatır...
    Paylasımlarını bekliyoruz
    sevgiler...

Üye
    ASMİN Avatarı

Son Giriş
    12.03-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar
    hepinize tek tek teşekürlerimi sunarım,valla bu kadar reyting alacağımı bilseydim :d ben daha neler yazardım sormayın.şaka bir yana bana katlandığınız icin teşekkürler.
    Herkesin sorusunu cevaplamaya calışayım azıcıkın

sevgili sinem, inan bunlar yaşanılan hatta başınız şişmesin diye kısaltılmış anılarım, birtanem sen gel de bunu bir de konuşarak anlatayım sana , yazı tekniğim iyi olmadığından asıl duyguyu veremiyorum

sevgili admin ,hic merak etme abi ben bir kitap yayımlayacağım yakında ismini de herhalde "kör sloganlar "olacak

sevgili aferits,aziz nesinin öğrencisi sayılırım , az kitaplarını okumadım onun belki ondan kaptım bu espri yetenegimi(!)

sevgili sevgi, bu sınav sonucu iyi idi yani gectim.övünmek gibi olmasın; elimden kaçanla uçan bile kurtulamıyor , bu sınav lise sınavı idi ben şimdi üniversite okuyom.

Sevgili yagmur , hic sorma . Bir de duğularımı hissettiğim gibi kaleme alabilsem o zmn kimse tutamaz beni ama nerdeee.... Iki kelimeyi bir araya getiremiyom ki( naparsın körlük işte ...)

Üye
    Sevgi Avatarı

Son Giriş
    15.10-2005
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    Hollanda
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Harikasin asmin bu cok onemliydi neden dersen eger kazanamamis olsaydin cok uzulurdum cunku bunu hic bir sekilde hak etmdigin gibi buyuk bir haksizlikta yapilmis.

Üye
    ASMİN Avatarı

Son Giriş
    12.03-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili aydunya
    ben ne felsefeler geliştirdim bir bilsen,beni tanıyanlar diyorlar ki "sen manyaksın kızım hic de böyle - kör görmedik - anam ne bu yaaa benim bildim - adam üzülür derdine-..."diyorlar ben de"ben türümün ilk ve son örneğiyim iyi bakın bana belki bir gün yaşıyor olmaya bilirim.bu yüzden -sevin beni anacım sevmeyen sürünsün-" diyorum iyi ediyom dimi laz arkadaşım benim

sevgili çiğdem
    bende anı çok da siz bütün bunlara katlanabilir misiniz bilemem valla. Hem beni alıştırmayın -yaz-diye bakın başladımmı birdaha susmam ona göre

sevgili drecktör,abi deme öyle , bak ben yüzsüzümdür yardım ederim falan diyon bak bırakmam yakanı (ahada aldın başına bir bela hadi hayırlısı)

sevgili b-ay,akarsu dedinde ( ne diyorla türkcede buna -cinas-mı) durun ondan bir türkü calam size oralardan hissedin bakalım
    /akarsuyum yansamda / kül olup savrulsamda/bazı bazı gülsem de/yine gönlüm hoş değil/..........

Sevgiyle kalın
    umutlu olun
    türkü tadında kalın
    hoşcakalın

Üye
    esila Avatarı

Son Giriş
    27.02-2009
    Saat
    01:36
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Asmin,tek bi lafım var:
    İŞTE BUDURRR.

Sayfa 1 / 7 12345 ... SonSon