Sayfa 34 / 37 İlkİlk ... 243031323334353637 SonSon
Toplam 554 mesajın 496-510 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yasin06 Avatarı

Gerçek Adı
    yasin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    13

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ravza54 Kardeşim, Rabbim senden ve senin gibi düşünen tüm mümin insanlardan razı olsun ve Rabbim bizlere kendi rızası doğrultusunda çalışan kullarından olmamızı nasip eylesin inşAllah.... Gelelim Fulya35 kardeşimizin yorumuna... Ben ezik hissetmesine karşıyım, eğer ki karşındakine insan olarak bakabilirsen bir sıkıntı yaşamazsın. Maddiyat olarakta maddiyat tabiki önemli ama maddiyatı yoksa evlenmesinlermi? Hz. Ali evlendiğinde hiç bir şeyi yokmuş. Eğerki evlilikler modern olursa maddiyat gerekir. Bizler Allah cc için evlenmek, aile kurmak neslimizin ilerlemesini düşünmek amacı güdersek, niyetimiz öyle olursa Allah cc zaten evlenene yuvasını kurmak isteyen herkese yardım eder. Bundan asla şüphemiz olmasın, 20 olsun 30 olsun, bunlar hiç önemsiz şeylerdir... Herkes kendine göre eş ister, müdedeyyin bir aile kendisine göre gelin veya damat ister, herkes kendisine göre eş istediği için isteyenlere saygı duymak lazım. Ama Hz. Peygamber efendimiz Resurullah ( s.a.v ) üç şeyde acele ediniz buyuruyor. Bir namaz vaktinde namaz kılmak, iki yaşı gelen kızı evlendirmek, üç cenaze oldumu hemen defin işlemi yapmakta bizlere acele etmemizi buyuruyor. Herşey nasip kısmet işidir. Bizler bu dünyaya geldiğimizde anne baba seçme hakkımız olmuyor, engelli engelsiz olmama seçme şansımızda yok. Bizlere Rabbim yarattıysa mutlaka bundada bir hayır görmeliyiz. Bu dünya geçici değil mi? Bir imtihan içinde değilmiyiz? Nefis taşıyoruz, herkes güzel şeyler ister. Bizler ancak hakkımızda hayırlı olanı istemeliyiz. Engelli aşkla engelsiz aşkı tarifine bile ben katılmıyorum. Rabbim yazdıysa karşındaki insana sevgiyle bakarsın, önemli olan karşındakini anlamak sevmek onu incitmemek. Hoşgörülü ile yaklaşmak lazım. Hayat zaten en güzel şekilde devam eder, önemli olan bizler sen bu dünyada ne ekersen onu biçersin. Karşındakini hor görürsen, bir gün sende hor görülürsün. Bugün engelsiz olabiliriz ama yarın engelli olmayacağının asla garantisi yok.... O yüzden herdaim sevelim sevilelim saygılı olalım birbirimize. Allah cc bile bizlere birbirimizi sevmemizi emrediyor. İman etmedikçe, cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçede iman etmiş olmazsınız Hadisi Şerif....
    Ben Allah cc için herkesi seviyorum. Asla karşımdaki engelli diye düşünmüyorum. Yaradılanı severim yaradandan ötürü...... Allah cc herdaim tüm engelli veya engelsiz tüm abla kardeş abilerimizn yar ve yardımcısı olsun. Herdaim birbirimizi seven kullarından olmamızı nasip etsin, herkesin kalbine gönlüne göre hayırlı izdivaçlar yapmayı nasip etsin dilek ve temennisi ile inşAllah....

Üye
    Emekçi Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba.
    Ben engelliyim, eşim engelli değil. Biz aşk evliliği yaptık, 17 yıl oldu halada çok güzel uyum içerisindeyiz. Yani bir problem yaşamıyoruz.
    Bence kafadaki engeller kalktıktan sonra gerisi boş.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Maddiyat olarakta maddiyat tabiki önemli ama maddiyatı yoksa evlenmesinlermi? Hz. Ali evlendiğinde hiç bir şeyi yokmuş. Eğerki evlilikler modern olursa maddiyat gerekir.
    Çok şaşırdım...
    Hz. Ali zamanındaki yaşam şartları nerede, şimdiki şartlar nerede!
    Parayı önemsememe lüksü bekarlıkta geçerli olabilir, ama yuva kurmaya kalkıyorsun yok öyle yağma.
    Evlilik modern olursa maddiyat gerekli diyorsun, diğer alternatif ne? Modern olmayan evlilik mi adı? Para gerektirmeyen, aç açına bir seçenek mi?
    2012 dünyasında yaşıyorsan, ister modern ol ister antimodern, ister başka herhangi birşey ol, illaki maddiyata mahkumsun.
    Hadi modern olmayan evliliği ele alalım. Paraya "sözde" ihtiyacı olmayan bir tercih.
    Evlilik işlemleri ve düğün = 1.000 Tl.
    Barınmak için ev lazım = 80.000 Tl.
    Evde yaşamak için eşya lazım = 5.000 Tl.
    Aman yarabbi, modern evlilik değil oysa, sıradan bir ev aldık sadece, sıradan eşyalar ile? Bu nasıl bir rakamdır çıkan?
    Hadi diyelim kiraya çıktık, paramız yok.
    Aylık ortalama kira 400 Tl senede = 4.800
    Aylık elektrik 75 Tl olsa senede = 900
    Aylık su parası 30Tl senede = 360
    Aylık telefonlar 50 Tl senede = 600
    Aylık mutfak masrafı 500 Tl senede = 6.000
    Doğalgaz varsa aylık doğalgaz, yoksa tüp parasını ekle,
    Üzerine arasıra kıyafet alacaksın, ekle,
    Hasta olacaksın masraf olacak ekle,
    Aklına dahi gelmeyecek olan bir sürü ufak tefek masrafları da ekle...
    Ama dur dur, üreyecek ve çocuk yapacağız, modern evlilik değil bu değil mi? Çocuk yapılacak, yap!
    Aha şimdi bittin. Temiz beze işeme programlı bebek gelecek. Allah ömür versin, en az 700 gün 10'ar tane beze anında imza atılacak.
    Dandik bez alırsan evladının poposu pişik yapacak, iyi bez alacaksın. Neredeyse tanesi 50 kuruşa geliyor. (40+küsur)
    İndirimden yararlandın, kampanyaları takip ettin, didindin çabaladın en şanslı durumda 3 bin lira bez parası vereceksin.
    İlk yıllarda büyüme çok hızlı olacak, aldığın kıyafetler yepyeni kalacak ve kullanamayacaksın. Sürekli yenisini alacaksın. Hemde üçer beşer, kendine aldığın gibi kıt kanaat değil. Kusacak, dökecek, kıyafeti kirletmek için elinden geleni yapacak. O kirlettikçe sen mutlu olacaksın, çünkü normali bu...
    Büyüdükçe bez masrafından kurtulacağını beklerken, farklı boyutta masraflara gireceksin.
    Bekarken umursamadığın okullarda, velilere müşteri gözü ile bakıldığını göreceksin. Servis parası, fotokopi parası, folklor parası, aidat, gezi, mecburi kıyafetleri, yardımcı kitaplar, dergiler ohooooo daha neler neler.
    BUNLARIN HEPSİ PARA!
    >>>>>>PARA<<<<<<
    Sen, istediğin kadar maddiyatçı olma. İstediğin kadar modern!!! olma. Çocuğunu çarıkla ve şalvarla mı büyüteceksin? Sanki çarık ve şalvar havadan yağıyor, o bile para!
    Evladına istediği kıyafeti, istediği herhangi bir şeyi almayacakmısın?
    Ne diyeceksin? Biz modern evlilik yapmadık, sende modern değilsin, otur oturduğun yere!

"Evlilikte para ve maddiyat gerekli değildir" diyenleri okuyan bekar arkadaşlarım:
    Aman haaaaa!
    Sakın haaaaa!
    Sakın inanmayın.
    Elalemin kızınında başını yakmayın.
    En basit, en sıradan yaşamak için dahi bir sürü para gerekiyor.
    Parasız evlilik olur diyen, ya bekardır (bekara eş boşamak kolay gelir sözü burada kullanılır) yada parası çoktur.
    Yada oturmuş milletle alay ediyordur.
    Gerçek hayatta, parasız hayat YOK, bitti.
    Engelli engelsiz ilişkisi yürür yada yürümez kişiye göre değişir o.
    Ama parasız evlilik yürümez. Çok çok ilk aşk/elektrik/şok gibi etkenlerle başlar, ilk köşede duvara toslar.
    Allah aşkına, parasız evlenirim ve başarırım diye hayal kurmayın.
    Eşlerinizi, evlatlarınızı yokluğa mahkum etmeyin.
    Bu engelli içinde, engelsiz içinde geçerli...

Üye
    Emekçi Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Jem kardeşime sonuna kadar katılıyorum. Ekonomik özgürlük olmadan engelli engelsiz hiç bir evlilik istenilen düzeyde gitmez.

Üye
    fulya35 Avatarı

Gerçek Adı
    fulya
    Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    21:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Jem bey çok güzel özetlemişsiniz, para para para parrada para...

Üye
    efekt Avatarı

Gerçek Adı
    No name
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:31
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Malesef jem abinin sözlerine katılıyorum. Maddi dünya başa bela.

Üye
    idosente Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten paran olmazsa bütün sıkıntılar anlaşmazlıklar kavgalar orada başlıyor. Ne kadar birbirinizi severseniz sevin, yokluk çeken bilir parasız kalınca insanın ne kadar aciz durumlara düştüğünü. Senin sevdiklerin evde ekmek bekler ama elinde avucunda yok, çok zor durum. Allah kimseyi o duruma düşürmesin. Eskiden köylerde filan yaşarken elektirikte suda bir şekilde sorun olmazdı, şimdi öylemi? Şehirde yaşıyorsan her ay bunları ödemek mecburi. Kirada cabası, mecburen yiyip içeceksin de... Borç harç yaşamak için bile ayda en az 1500 tl. lazım. İnsanın huzuru yerinde oldumu sevgi olur...

Üye
    AYCAGOZLU Avatarı

Gerçek Adı
    aslı
    Son Giriş
    23.08-2017
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Maddiyatta aşılır öyle demeyin. Bende evlendiğimde hiç köşemizde paramız yoktu, evleneli 26 ay oldu evimizde oldu arabamızda. Hem tek katlı ev yaptırdım. Sadece aşk, eşim sağlam ben engelliyim. Bakmakla görmek arasında fark vardır. Eşim sen her işini kendin görüyorsun, sen benim gözümde engelli değilsin der. Aşkın peşinden git lütfen...

Üye
    poyrazlodos Avatarı

Son Giriş
    02.01-2014
    Saat
    12:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Jem beye katılıyorum. Allah yazdımı yazıyor oluyor. Çevremde çok örnekleri var, engelden engelede fark var tabi. Yanyana geldiğinde olamaz dedimiz insanlar birbirlerini sevip evlenebiliyor. Kişi engelli olabilir tabi ama çok iyi bir kariyeri vardır, maddi durumu çok iyidir, engelsiz birine daha farklı görünebilir. Bunları bilemeyiz. Her insanın kaderi farklıdır. ALLAH herkesin gönlüne göre versin, kaderini güzel eylesin...

Üye
    Eyüp TOKLU Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rabbim gönül gözümüzü kapamasın ki herşeyi en güzel hali ile yaratan rabbim herkese hakkında hayırlı olabilecek kişiler ile hayırlı yuvalar kurmayı nasip edecektir. Dualarım bunun içindir.

Üye
    ***Neri*** Avatarı

Gerçek Adı
    neriman
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Arkadaşlar konu burda farklı boyut kazanmış ana konumuz parayla saadet olunur mu değil ki? Maddiyata bağlıyorsunuz işi, arada anlayış olmasa, saygı olmasa, hoş görü olmasa yemişim parasını. Bu evlilik denilen sey ne parayla olur nede parasız.

PARANIN YÜZÜ SCAKTIR ZAMANLA SEVERİZ BİRBİRİMİZİ Mİ DİYORSUNUZ

Şuanki ana konumuz engelli ile engelsiz arasındaki ilişkidir. Çoğu insan dış görünüşe önem verirler, ön yargılarımız yok mu? O insanı tanımadan etmeden dış görünüşüyle maalesef hemen yorumlara başlarız. Ama kimse demez ki bu insan saygılımıdır, anlayışlımıdır hadi tanıyalım diye. Genelde birbirini görmeyen iki insan önce ses tonundan etkilenir ama daha sonra acaba karakteri birbirimizi tamamlayabilecekmi denileceği yerde acaba yanıma yakışırmı deniliyor.
    Ha şuda bir gerçek ki yürekden seven insanda yok değil tabiki parmakla sayılabilecek kadar az da olssalar) Ama insanın karşısına engelsiz biri çıktığında hemen akla gelen sey önceleri acaba beni beğenirmi dışlarmı diye sorular sorulur du ancak öle olaylar yaşanıyor ki çevremizde, acaba ailesi kabul eder mi, acaba ilerde kavga edersek yüzüme vurur mu? gibi sorular aklımıza gelmeden edemiyoruz.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Neri, konu zaten engelli engelsiz aşkı ve dağılmış değil. Neticede "evlilik müessesi" ile ilişkili olan bir durum söz konusu. Saygı, sevgi, sadakat, hoşgörü ve tüm benzeri davranış ve duygular mutlak süretle olmalı. Ama, tek başına bunlar yeter, maddiyatın önemi yok dendi mi, bu bir aldatmaca olur. Ne demek, maddiyat sadece modern evliliklerde lazımdır sözü? Sıradan insanların da geçinmek için paraya "istesede istemesede" ihtiyacı vardır. Hele günümüz şartlarında, iki gönül bir olunca samanlık seyran olur atasözü fıkradan daha komik bir haldedir.
    Aman ha, sakın ola atsözüdür deyipte kanmayın. Bir elin nesi var, iki elin sesi var diyen atalarımız, işine gelmediği zaman ne demiş? Nerede çokluk, orada b.kluk dememiş mi?
    Sakın ola boş hayallere kapılmayın.
    Erkekler; gücünüz ve imkanınız yettiğince eliniz ekmek tutsun. Eksik yönlerimizi, diğer taraflarımızla tamamlamaya çalışmamız lazım. Engel ne olursa olsun, mutlaka bir şekilde para kazanmalıyız. Herşeyi de devletten beklememek lazım. Bende isterim, tüm engellilere sahip çıksın devlet. Hepsine iş versin, aç açık bırakmasın. Ama madem bu olmuyor, kalkıp çabalamak zorundayız. Ben bacak kadar çocukken, içi su ve mısır dolu kova taşırdım. 10 metrede bir dinlenerek, satış yapacağım noktaya taşırdım onca ağırlığı. Sonra el arabası yapıp, taşıma derdinden kurtularak "level" atladım. Hazırda satılan "lüks" el arabası değil ha, bulduğum bir sandığın altına 4 tane bilye (rulman) takıp kendim yapmıştım. İzmir'de çiğdem derler, bu arabada çiğdem satardım. Para kazanırken, asla ve asla hiç utanmadım. En çok ben bağırdım, en geç ben eve gittim. Akşam evde cebimden çıkan buruş buruş paraları "hep Atatürkleri bir tarafta olarak" zevkle düzelttim.
    Bu para denen zıkkımı, ne yapıp ne edip kazanmak zorundayız. Kimse kimseye durduk yere kuruş vermiyor.
    Elimiz iş tutsun, evlilik o zaman haktır.
    Sen yay afedersin k.çnı, sonra git elin kızına talip ol.
    Olduuuuu....
    Anası babası da, sen onu aç açık yaşat diye senin için doğurmuştu.
    Hanginiz kızınızı işsiz güçsüz birine verirsiniz? Kızınız yoksa kızkardeşinizi?
    Kıyarmıydınız?

Maddiyatta aşılır öyle demeyin. Bende evlendiğimde hiç köşemizde paramız yoktu, evleneli 26 ay oldu evimizde oldu arabamızda. Hem tek katlı ev yaptırdım. Sadece aşk, eşim sağlam ben engelliyim. Bakmakla görmek arasında fark vardır. Eşim sen her işini kendin görüyorsun, sen benim gözümde engelli değilsin der. Aşkın peşinden git lütfen...
    Buna inanıyormusunuz?
    Burada eksik birşeyler var. Para kaynağı belirtilmemiş.
    2 Sene içinde, beş parası olmayan bir aile ev ve araba nasıl alır? Anca "çok gelirin" olması gerekiyor. Zaten çok gelirin varsa, maddiyatı sağlama almış olursun ve evlen zaten hiç bekleme!
    Hani dr. Çelakıl var, hayatın şifreleri. Bu nasıl bir şifredir bize de söyleyin sevabına.
    Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin.
    *Ayda minimum 1000Tl giderin olur
    *26 Ayda 26.000 buraya gitti.
    *Ev+araba 70.000 diyelim (Ki, Balıkesir küçük şehir değil, bu paraya ev zor ama hadi minimum tutalım)
    *26 Ayda 86.000 yapar.

Üye
    Eyüp TOKLU Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

jem abim sana katılıyorum bu konuda

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

günaydın
    cem jem bey haklısınız.aslında şu daha önemli paradan önce gönül mutluluğu engelli engelli ile evlenirse hayatını tüm anlamıyla degiştirmesi lazım..çevre aile kültür polayanacılık oynayan kaç engelli var..asi olmayan haline şükretmesini bilmeyen devletten allahtan herkesten daha vazlasını isteyenlerimiz yokmu..doyumsuzluk genimizde var hep biraz daha fazla isteriz..engelli insanın mutlaka psikolojik tedaviye ihtiyacı var.ruh sağlığımız yerinde olsun..herşey yoluna gider.ruh sağlığı iman sağlığı

Üye
    efekt Avatarı

Gerçek Adı
    No name
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:31
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Jem ağabey doğru söze şapka çıkarılır ne diyelim. Evlenecekse zaten belli bir birikim ya da en azından az da olsa sabit bir gelirin, işin olcak; Allah Yar ve yardımcımız olsun.

Sayfa 34 / 37 İlkİlk ... 243031323334353637 SonSon