Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 34 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yau ben ayaklarımı hiç sevmiyorum. Hatta gıcık oluyorum. Hatta uyuz oluyorum
    Zaten omurilik felçliyim ve sandalyede geçiyor günlerim...
    Bu yetmezmiş gibi bir de -lanet kireçlenmeden dolayı- ne belim ne de dizlerim bükülmüyor. Yani sandalyede TIR gibi oturuyorum
    Ve buna da gıcık oluyorum.
    Ama dedim ya; gıcığım omurilik felçli olmaktan kaynaklı değil, kireçlenmeden kaynaklı...

Var mı benim gibi "kendinden birşeylere" gıcık olan?
    Yoksa ben sıyırmaya mı başladım?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    enderture Avatarı

Son Giriş
    21.03-2012
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    K.Çekmece- İstanbul, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Muhtemelen sen sıyırmaya başladın!!!
    Onlardan memnun değilsen birini bana ver bende yok.
    Sahip olduklarımız ne kadar acı verselerde, yoklukları inan daha çok acı verir.
    Saygı ve sevgilerimle.

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Bende arada tuhaf şeyler düşünüyorum, çok soğuk havalarda ısıtamadığım bacağım yüreğimide üşütüyor, bazende seviyorum onu sanki ben değil o üzülüyormuş gibi konuşuyorum üzülme seni seviyorum diye )
    oturanboğa seni anlayabiliyorum son ameliyatımdan sonra benimde bacağım çok uzun süre bükülmedi çok canım yanmasına rağmen hareketler yaptım masajlar yaptım ve sonunda bükülmeye başladı, ama her ne olursa olsun önemli olan durumu kabullenmek başka elimizden bişeyde gelmiyor ki zaten, böylece komplekslerimizle kendimize ve çevremizdekilere hayatı zehir ederek yaşamaktan kurtulmuş oluyoruz en azından

Üye
    Hayat Avatarı

Son Giriş
    27.12-2004
    Saat
    13:00
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bazen bende çok kızıyorum ayaklarıma...yürüyebiliyorum belki ;fakat özellikle sağ ayağımla hiç anlaşamıyorum.o sürekli ağrımakta biraz yürümeye başlayınca sanki birşeyler batırıyorlarmış gibioluyo...üstüne basamıyorum...bazende hiç birşeyi yokmuş gibi oluyo....durduk yerde canım acıyo ....rahmetli babannem gibi oldum diyorum annemlere oturduğum yerden kalkamıyorum .,yürürken ağrırlar,dururken ağrırlar,...
    işte böyle oturan boğa....yinede şükrediyorum ,seninde şükrettiğini biliyorum gıcıklığın dediğin gibi ağrılara...........ne yapalım onlarla yaşamayada alışmak zorundayız..bu senin için biraz daha acı verici sanırım..yinede üzülme.. gıcıkta olmamaya çalış.....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Hayat
    bu senin için biraz daha acı verici sanırım..yinede üzülme.. gıcıkta olmamaya çalış.....
    "çok şükür" his olmadığı için acı da yok
    Dediğim gibi gıcıklığım felç olmama değil. Hatta bunu umursamıyorum bile diyebilirim. Ama ayaklarıma gıcık oluyorum
    Bazen "ayaklarımı kestirsem" diye düşünüyorum. Sahiden..!
    Acaba diyorum, onları peşimde sürükleyeceğime, onlardan kurtulsam daha mı iyi olur? Ve bazen bu soruya net cevap veremiyorum...
    Bir gün onlardan kurtulmaya karar verirsem onları Ender arkadaşa seve seve veririm
    Sahi öldükten sonra organ bağışı yapılırken bacaklardan da yararlanılabiliyor mu? Organlarını bağışlayacak biri olarak bu konuyu merak ettim...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Adas bu kireclenmeye ve beraberinde getirdigi sorunlara yonelik bir tedavi sekli yok mudur ?yani ne bilim bi operasyon falan yapılamazmı kirecli bolgeye.Yada platın tarzı oynarlık veren bir protez takılamazmı?

misafirr
    Misafir Üye
    misafirr Avatarı

Kendisinin sikayetine iliskin olmasa da, Oturanboga'nin mesajini okuyunca hatirladim; birkac ay once gordugum bir haberi yazayim. engelliligin bedenleriminizin su ya da bu kisminin durumuyla baglantili olmayip bir "engellenme" olduguna dair ilginc bir ornek gibi geliyor: George Boyer bacaginin kesilmesi istegiyle Isa'ya yakariyordu; sonunda duasini havali tabancasiyla yanitladi. "Whole" adli belgeselde yonetmen Melody Gilbert'e acikladigi uzere, bu ne bilincli bir kendini yok etme istegi, ne de zayif bir uzvundan kurtulma denemesiydi. Boyer sadece saglikli durumdaki bacaginin yok olmasini istemisti.
    Yedi yasindan beri kendisinin uzuvlarindan kurtulmak isteyen Baz ise 50'lerinde bacagini kuru buzda duzelemeyecek sekilde dondurduktan sonra bir cerrahi isi bitirmeye ikna ederek kestirdi. Anesteziden uyanip da, sol bacagi gittikten sonra Baz, "cektigim tum iskence sonra erdi" diyor.
    Ogretim gorevlisi Kevin de bacagini, kendisi disinda fiziksel olarak saglikli iki kisinin daha bacagini kesen Iskoc cerrah Robert Smith'e kestirmis.

Melody Gilbert 'Body Integrity Identity Disorder' (vucut butunlugune iliskin kimlik bozuklugu) uzerine cektigi filmde Boyer, Baz ve onlar gibi insanlarin neden bu tur arzular beslediklerini anlamaya calisiyor.
    Gayet akli basinda insanlarin neden kol-bacaklarini kesmek istediklerini anlayamasaniz da, onlari dinlemek durumlarina karsi bir sempati beslemenize yeterli oluyor.
    'Whole' filminin sordugu soru su: Eger bir kisinin hayatini daha iyi devam ettirebilmesini sagliyorsa, fiziksel bir hasara hala handikap diyebilir misiniz? (http://www.citypages.com/filmreviews...l.asp?MID=5035 ile http://slate.msn.com/id/2085402/ sayfalarindan biraz degistirerek ozet ceviri)

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Çevrenin, kendisindeki fonksiyonel bozukluğu algılayışı ve bu algılamanın yarattığı davranış ve tutumlar, bireyin kendisini engelli ya da engelsiz olarak hissetmesinde güçlü bir rol oynar
    Zaten bizlerin en büyük sıkıntısı da bu değil mi, bakıyorum etrafıma üretebilen, toplum içine karışan( ki aslında ne saçma bir soylemdir bu hepimiz toplumun bireyleri değil miyiz) ben de kullanıyorum ama şu biz siz, engelli engelsiz karmaşasından kurtulup özgüvenini sağlayan mücadeleci insanların engelleri yaşamlarında engel teşkil etmiyor, engellerimiz gidemediğimiz okullar, engellerimiz özgürce dolaşamadığımız sokaklar, engellerimiz bundan bi iş olmaz diyen beyinler(yani o çevre denilen şey)oysa hiç sağlık problemi olmayıp aynı sorunlarla yaşayan insanlar yok mu etrafımızda elbetteki var ama onların ki tercih bizimki mecburiyet,sağlık problemi olmayan biri sinemaya gitmek istemeyebilir sevmiyordur ama gitmek isteyipte uygun bir salon bulamadığı için gidilemiyorsa(engelinden dolayı) buna tercih denemez vs.vs.vs. koşullara ayak uydurmak değil uygun koşulu yaratmak olmalı mücadelemiz...

Üye
    aslanbey Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    00:32
    Yaşadığı Yer
    evim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili oturanoga kardeş benim ayaklarımda kasılıyor mesela ayagıma bir şey giyeceyim zaman ayaklarımı bir hamlede kıvıramıyorum ancak elimle onları kıvırıyor önüme dogru çekiyorum ayakta durarken ayagımı ayakkabının içine yerletiremiyorum mutlaka yere oturmam gerekiyor desteksiz ayakta duramıyorum vb bende senin gibi gıcık oluyorum bakıyorum diyer insanlar rahatlıkla ayakkabılarını giyip çıkarıyorlar bense yere oturmdan giyip çıkartamıyorum ve allaha isyan ediyorum ama sonra onların olmamasının daha kötü olacagını düşüp allaha şükrediyorum naparsın allah bana 2 kasılan ayak vermiş bunada şükür............

Üye
    kertenkelek Avatarı

Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    14:50
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende tam tersi..Özellikle kasıldıgı zamanlar çok seviyorum..Her ne kadar bazen problem yaratsada..İstemsizde olsa hareket ediyolar..Ya hiç kımıldamadan dursalardı..? Bence o çok daha kötü olurdu..
    Örneğin bir tanıdıgım kasılmalarından çok şikayetçiydi..Doktorlarda ona ameliyatı önerdiler.. O ameliyatla tam olarak bilmiyorum ama..Sanırım sinirlerden biri veya birkaçı kesiyorlarmış..Bundan sonra tamamen hareket kasılma yokoluyomuş..Bunu yapan arkadaş bu ameliyatı yaptırdıktan çok kısa sonra fena halde pişman oldu..O kasılmaların bile ne kadar mutluluk verici oldugunu böylece anladı...

Üye
    Mariah Avatarı

Son Giriş
    09.03-2005
    Saat
    10:08
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de burnuma ve dişlerime gıcık oluyorum. Eskiden, baya bi eskiden çok güzeldiler, küçük bir burun, inci gibi dişler... Sonra yamuldu hepsi... Annem derdi ki, kızım senin burnun eğriliyor, gel onu iple bağlayalım. Ben de derdim ki, anne boşver, nerem doğru ki, bırak o da eğri olsun... Aynaya bakmam hiç, üzülürüm ama barışığım da görüntümle, çekinmem kimseden. Beni en çok ağrılar zorluyor, onlar olmasa, bir de elimi kullanabilsem hiç zoruma gitmez hastalığım... Yine de henüz beni pes ettiremedi, ettiremeyecek de...

Üye
    sekerkiz Avatarı

Son Giriş
    18.11-2004
    Saat
    20:15
    Yaşadığı Yer
    almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba oturan boga..
    sana cevap yazacaktim sonra sana yazan arkadaslarin yazdiklarini okudum kafam karisti.. neyi nasil diyecegimi bilmiyorum.. engellililik nedir nasildir, kimler neler tarafindan olusur öyle kapsamli bir konuki bunlar hakkinda konusmak istemyiorum hemde hic... ama söylemek istedigim suydu evet bendede var senin hisseddiklerini hissedebiliyorum... okudugum an icin´mde bir seyler canlandi evet dedim iste bu hep hissedigim sey.. ismi nedir bunuda bilmiyorum ama o yazini okuyunca bana cok yakin oldun... bir arkadas yazmisti hic portakal yemeyen biri portakalin tadini özlermi diye ... sanirim hayir ama biri portakal yemisse ve hic özlemiyorum diyorsa bunu anlamiyorum ben.. ben saglikliydim simdi ise ne diyeyim .. cogu insan bana bakip neden normaldir diyip geciyor yada biz hic özlemiyoruz diyorlar hic iclerinde öfke nefret yada ""saglikli " olma istegi yokmus anlamiyorum... eskiden daha cok öfkeliydim cevreme karsi simdilerde ise anladimki kizdigim öfkelendigim diger insanlar degil kendim.. kendime kiziyorum neden normal islevini vucudum yapmyior yapamiyor .. yani ebn hani derlerya 100 de yüzlük olmak isteyen insanlar onlardanim.... gerci simdilerde düzeldim artik yüzde yüz degilde yüzde 98 istiyorum :P bilmiyorum düsüncelerim mantikli olsada duygularim karmakarisik kalbim bambaska seyler diyor sizlerin yazilarini okudukca ya diyorum senin derdin sorunlarin daha az sikayet etme sükret diyorum sonrda gene icimdeki öfke uyaniyor ve bagirmak gelyior icimden kimse kimin nasil ve ne yasadigini bilemez ben su an öfkeliyimmm saglikli olmak istyiorum ve isyan ediyorum neden diyeeeeeee nedennnnnnn mantigim cevap bulsada kalbim dinlemiyorrrrrr

Üye
    sarpmurat Avatarı

Son Giriş
    03.08-2005
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hani geçen hafta edirne deydim ya

orada süpürgeciler var... süpürge otları kırmızıya çalan yeşilimsi renklerde geliyor imalatçıya... orada su ile vaftiz ediliyor sonra küçük odalara konuyor ve çile çektiriliyor... fırınlar yakılıp kükürt buharında sararıp solması, yumuşaması sağlanıyor.

fırından çıkan otlar, yumuşacık, kız saçı gibi sarı, ellemeye kıyamayacağınız güzellikte.

işte biz de o süpürge otları gibi fırınlanıyoruz bu dünyada ama bu kesinlikle bir imtihan değil.

şimdi süpürgeciler otları imtihan mı etmiş oluyor değil galiba...

tabii süpürge nin çilesi burada bitmiyor. daha insana saçını süpürge edecek... çoooook işi var...

sevgiler
    sarp murat

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    22:04
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

srpmrt demişki;

işte biz de o süpürge otları gibi fırınlanıyoruz bu dünyada ama bu kesinlikle bir imtihan değil.

şimdi süpürgeciler otları imtihan mı etmiş oluyor değil galiba...

tabii süpürge nin çilesi burada bitmiyor.
    süpürgeciler otları süpürge olmaya hazırlıyorlar srpmrt
    peki bişi çok merak ettim sence biz niye fırınlanıyoruz bu dünyada?
    süpürge otu o kadar fırınlanıyo çile çekiyo sonunda sırma saçlı süpürge oluyo.....
    madem örneğindeki süpürge otunun sonu böyle insanın ki ne?
    oturan boğa bacaklarınıza haksızlık etmeyin rica ediyorum.
    yazılarınızdan okuduğum kadarıyle 1999a kadar onlar sağlıklıymış....
    tamam sorun sadece kireçlenmeleriymiş ama biraz anlayış gösterin onlara karşı istenmediklerini hissetmesinler....

Üye
    sarpmurat Avatarı

Son Giriş
    03.08-2005
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: nuran
    madem örneğindeki süpürge otunun sonu böyle insanın ki ne?
    kendini bilmek sevgili nuran

peki sonra.... kendini yaşamak.

buna batı da kendini gerçekleştirmek, doğuda kendini aşmak diyorlar...

Sayfa 1 / 3 123 SonSon