Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Geçen haftalarda Denizli'ye, doğduğum, lise yıllarımı geçirdiğim, çok sevdiğim şehrime acil olarak gitmrk zorunda kaldım.

Tesadüfen eski bir arkadaşıma rastladım ve telefonumu verdim..Aradan bir saat geçmeden onbeş kişiye yakın eski dostumla
    bir bakkalın önünde başlayan sohbetimiz, bazı firelere rağmen Pamukkale'de devam etti...Nasıl '' deviremediğimizi'' ve
    nasıl devrilmeden ayakta kaldığımızı uzun uzadıya konuştuk, Bizans kalıntıları altında..Binlerce lahit şahitliğinde
    devrilmediğimizi kanıtlamakta hoştu biraz.

Garip olan aradan geçmiş otuz yıl..Dile kolay otuz yıl..Bir ömür nerdeyse..Herkez beni tanıyor..Bense ancak bir kaç kişiyi
    çıkarabildim..Herkesin benle anısını dinledim..Sanki o ben değilim, onların anılarındaki ben değilim de...Onlar anlattıkça
    sislerin arasından hatıralar çıkıyor ortaya..

Dank etti o an..Biz damgalıyız be kardeşim..On bin kişi arasında bile aha ''Topal Hasan'' denmesi o kadar kolayki..
    Sen adamın yüzünü seçmeye çalış otuz yıl öncesinden, karşılaştır hafızandakilerle.. Anıları yan yana getir...Onların öyle
    bir dertleri yokki..Hayatta tanıdıkları belkide tek engelli benim..Damgalıyız yani..

Çok sevindim işin bu yönüne..Hiç kimse benle olan anılarını unutmamış..Yüzümü tanımak için uğraşan da yok..Sadece fark
    tekerlekli sandalyeye terfi etmem..Acaip mutlu oldum..Sık sık buluşmak üzere sözleştik..

Bende damgalamaya başladım artık insanları..Hiçte gocunmuyorum artık..Çalıştığım şirkete kendi insiyatifimle işe aldığım
    beş kişiden biri şaşı...İkisi ortopedik engelli..İkiside dostum..

Damgalana damgalana damgalamayı da öğrendik galiba...

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Bir kar maskesi takıp banka bile soyamayız...

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:44
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

A_GEYiK, bu bi öneri mi? iki kişi olursak belki soyarız :mrgreen:

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kuyucak
    Çalıştığım şirkete kendi insiyatifimle işe aldığım
    beş kişiden biri şaşı...İkisi ortopedik engelli..İkiside dostum..

Damgalana damgalana damgalamayı da öğrendik galiba...
    onlari ishe almakla damgalamish mi oluosun? anlayamadim pek ...

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Sevgili rükü...Burnumdan yakaladın..Kıvırtmak için değilde yuvarlak laflarla yazmıştım duygularımı..Ayrımcılığa karşıyım ya..

Her tür milliyetciliğe karşı oldum ben..Karşı milliyetçilik bir gün mutlaka çıkar diye...Damgalanmak da öyle bir duygu işte
    rükü..Karşılığı mutlaka var, bende çıktı..Engelli ayrımcılığı,'' engelli milliyetciliği'' gibi bir şey bu..Pozitif olarak
    düşün..Eşitler arasında yada az eşitler arasında engelliler ve dostlarım daha eşittir bana göre..Ayrımcılıksa bu, amenna...

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Aklıma insan hakları bildirgesinin 60. yılı için hazırlanan, bir süredir ekranlarda tanıtım filmini izlediğimiz kısa film tadındaki reklamı getirdiniz. Bu fimlde engelliler de untulmamış. Kadrajda tekerlekli sandalyedeki bir arkadaş varken "Bazıları daha da eşittir." denilmektedir...

Başarı, bu bir öneri ya da tepki değil anlık aklıma gelen bir fikirdi sadece...

Sahi biz engelliler bir suç işlediğimizde hapse atılıyor muyuz? Sonuçta ben orada hayatımı sürdüremem ki...

Bu yazdıklarımı okuyan beni potansiyel suçlu olarak düşünecek. (ihihihi)

Askıda Üyelik
    tarelif Avatarı

Gerçek Adı
    Elif Köse
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Erzurum-Gemlik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Damgalamaktan ya da damgalanmaktan ziyade ebedi etiketlenme /etiketleme olarak adlandırıyorum.Damgalanmak negatif durumlar için kullanılır.Onlar o durumu isteyerek yapar,bizim tercihimiz bu değildi,sadece sonuca katlanıyoruz.Katlanmak zorundayız,başka makul alternatifi olan varsa söylesin.
    Damgalamak:
    1. mecaz Bir kimseye, gerçeğe dayanmadan herhangi bir özellik veya nitelik yüklemek.
    2 . mecaz Birine yüz kızartıcı bir suç yüklemek.

Aslında bu etiketlenmeye herkes maruz kalabiliyor.Kişi göbekli /şişman/göbekli/gözlüklü/uzun boylu vs. vs. şeklinde diğerlerinden ayırt edilir.Bu, karşındaki kişiye ,bahsettiğin kişiyi daha anlaşılır şekilde açıklamak için,tanıtmak için kullanılır.
    Ailemde hep böyle tanındım.Beni ilk görenler bile duyduklarından dolayı ,tanıyabiliyorlar.Bir nevi ünlü oluyorsun.
    Projemize destek veren şirketin bir kulağı olmayan danışmanı var.Çok süper programa bilgisi var.Ama millet birbirine kim diye sorduğunda tek kulağı olmayan diye söylüyorlar.Ben onu farklı anlatıyorum.

Orta ve lisede engelimden ziyade, her dönem okul 1. olan öğrenci ya da buna benzer tanımlamalar ile tanıtılırdım.
    Her zaman diğerlerinden farklı ve zor oldum.Kolumdan kan aldıracağım,taaa ameliyathaneden hemşire getirtilir ya da bebek hemşiresi(kafamdan damar bulmak için)…Bunları çağırırken de kolları sorunlu hasta var,damar yolu bulunamıyor,bir bakar mısın denir.Kan aldırana kadar su içinde kalıyorsun,tabi hemşirede aynı.
    Anne oldum yine aynı…Beni gördüklerinde hemen çocuğu tanıyorlar.Benim tıpkımın aynısı olmadığı için,bu onlar için kolay oluyor.

Geyik siz şartlar müsait olursa maskeyi takıp,soygun yapabilirsiniz,benim o imkanım bile yok.İmkansız bişi benim için.

Kuyucak varsın arkadaşların seni kolayca hatırlasın, sadece engelinle hatırlıyorlarsa o onların sorunu.Paradigman nasıl ise o kişiyi öyle tanıyıp,tanıtıyorsun ve anlıyorsun.Aynı frekansa sahip isen ortak frekanslarda yaşarsın.

Ben nine olduğumda bile çocukluk arkadaşlarım beni tanır.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:07
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Gerçekten engelli milliyetçisi olduk.Bunu hiç düşünmemiştim,bu yazıyı okuyunca farkına vardım...Ben de nefret ederdim dar düşüncelere,ırkçılığa,bağnazlığa,gel gör ki biz en alasını mı yapıyoruz ne :idea: :?:
    kuyucak farkındalık yarattığın için teşekkürler...

Üye
    bilecikli Avatarı

Son Giriş
    08.04-2015
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

artık bi şekil de kendimizi aşmalıyız.bir takım soyut kavramlarla kendimizi üzmemeliyiz.önemli olan bize topal kör şaşı sağır diyenlerin ne niyetle söylediğidir.içinde bulunduğumuz siteler bağlı olduğumuz dernekler bile bu şekilde adlandırılmıyor mu?

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Tarelif, kar maskesi bile taksak fiziki görüntü dolayısıyla tanınırız demek istemiştim.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: A_GEYiK
    Aklıma insan hakları bildirgesinin 60. yılı için hazırlanan, bir süredir ekranlarda tanıtım filmini izlediğimiz kısa film tadındaki reklamı getirdiniz. Bu fimlde engelliler de untulmamış. Kadrajda tekerlekli sandalyedeki bir arkadaş varken "Bazıları daha da eşittir." denilmektedir...
    O slogan, eşitlik kavramının/olgusunun tamamen yanlış algılanmasından doğmuş ve bu yanlış algılamanın bazılarının işine gelmesinden dolayı devam ettirilmiş salakça :evil: bir slogandır!

Eşitlik; kurallar/yasalar karşısındadır, haklardadır, öyle olmalıdır! Yoksa görünümde/düşüncede vb. eşitlik yoktur, olamaz!! Hiçbir canlı; aynı fabrikadan, aynı anda piyasaya sürülmüş cansız varlıklar gibi (örn; aynı model otomobil vb. gibi) tıpkısının aynısı eşit olamaz!!

Lâkin, "yasalar karşısında eşitlik" deyince hemen her zaman -haklı olarak!- "benim başım kel mi, ben de isterem" modunda bir "emsal gösterme mekanizması" çalışmaktadır. Bu noktada "görünümde/düşüncede vb." olan eşitsizliği bir ölçüde giderebilmekçün pozitif ayrımcılık deyu yeni bir kavram yaratılıyor ve henüz bizcileyin aksayarak da olsa hayata geçirilmeye uğraşılıyor.. (Sevgili Kuyucak, senin davranışını da bu bağlamda alırsak hiç de "damgalamak, milliyetçilik, ayrımcılık vb. sayılmaz! İçin rahat olsun.. )

Sahi biz engelliler bir suç işlediğimizde hapse atılıyor muyuz? Sonuçta ben orada hayatımı sürdüremem ki...
    E.. şu anda bile var.. Adı aklıma gelmedi, :roll: bi mafya babası var.. Duruşmalara getirilirken TV'lerde görüyorum.. tekerlekli sandalyeli eleman..

Bir kar maskesi takıp banka bile soyamayız...
    Haa.. "eşitliği yanlış anlamışsın" dedimdi ya :P.. "Haklarda" eşitlik.. "Suçlarda" değil.. Kimsenin de "suç işleme hakkı/özgürlüğü" yoktur! "Suç" olan bi şeyde de "eşitlik" istemenin abukluğu ortada.. :twisted:

Askıda Üyelik
    tarelif Avatarı

Gerçek Adı
    Elif Köse
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Erzurum-Gemlik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ayrımcılığın kendisi negatif olunca ,önüne ne kadar olumlu sıfat getirseniz de,onu yine de cici gösteremez.Ayrımcılığın her türlüsüne karşıyım,hangi kategoride olursa olsun,dili,dini,ırkı,cinsi..Pozitif ayrımcılığın eşanlamlısı olarak tersine ayrımcılık kullanılıyor.

Tersine Ayrımcılık, tarihi ve sosyopolitik bakımdan hakim gruplardan ziyade hakim olmayan grupların (azınlıklar tipiktir) yararına olan ayırımcı politika ve eylemleri tanımlamakta kullanılan bir terimdir.

"Tersine ayrımcılık" bazen müspet eylem ve pozitif ayrımcılık terimleriyle eş anlamlı kullanılmaktadır. İngiltere gibi bazı ülkelerde "tersine ayrımcılık" terimi "müspet eylem" şeklinde adlandırılan politikaları tanımlamakta kullanılmaktadır.
    Her ne kadar amaç müspet olsa da süreç ve araç menfi olunca,eylemin ruhunu deforme etmiş olursun.Teoride bu şekilde denilse de,hangi ülkelere uygulanmış bu tersine ayrımcılık çok merak ettim doğrusu.Yine parçayı bütüne feda etme senaryolarından biri olsa gerek bu tersine ayrımcılık...
    Tefrikacılığa hangi maskeyi giydiriseniz giydirin,çıkan yüz kabusun ta kendisidir.

Mehmet Akif üstadın şiiri konuyu çok güzel açıklıyor.

Ayrılık Hissi Nasıl Girdi Sizin Beyninize?:

Müslümanlık sizi gayet sıkı, gayet sağlam,
    Bağlamak lazım iken, anlamadım, anlıyamam,

Ayrılık hissi nasıl girdi sizin beyninize?
    Fikr-i kavmıyyeti şeytan mı sokan zihninize?

Birbirinden muteferrik bu kadar akvamı,
    Aynı milliyetin altında tutan islam'ı,

Temelinden yıkacak zelzele, kavmiyettir.
    Bunu bir lahza unutmak ebedi haybettir...

Arnavutlukla, Araplıkla bu millet yürümez..
    Son siyasetse bu! Hiç böyle siyaset yürümez!

Sizi bir aile efradı yaratmış Yaradan;
    Kaldırın ayrılık esbabını artık aradan.

Siz bu davada iken yoksa, iyazen-billah,
    Ecnebiler olacak sahibi mülkün nagah.

Diye dursun atalar: 'Kal'a içinden alınır.'
    Yok ki hiç bir kişiden... Millet-i merhume sağır!

Bir değil mahvedilen devlet-i islamiyye...
    Girdiler aynı siyasetle bütün makbereye.

Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
    Toplu vurdukca yürekler, onu top sindiremez.

Bırakın eski hükümetleri meydandakiler
    Yetişir, şöyle bakıp ibret alan varsa eğer.

işte Fas, işte Tunus, işte Cezayir, gitti!
    işte Irak'ı da taksim ediyorlar şimdi.

30 Muharrem 1331
    27 Kanunuevvel 1328
    1913

Babür abi çıkar şu kar maskesini,altından ne çıkacak?

Üye
    bilecikli Avatarı

Son Giriş
    08.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tarelif şiir için çok teşekkürler.Üstat seneler önce çok şeyi görmüş te hala günümüzde göremeyenler var.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

E.. her din gibi İslâm dini de kendini yaymak/kabul ettirmek için kendinden olmayana "gavur, kâfir vb." isimler takmış, bunlara "cihad" ilân ederek savaş vermiştir..

Bu "ayrımcılık" değil mi şimdi? Bütün insanlığı bir tek "toplum" olarak düşündüğümüzde bal gibi ayrımcılık!

M.A. Ersoy'dan önce de vardı bunlar.. O nedenle onun bilmemesi imkânsız.. O sadece İslâm dini altındakilerin bölünmesini eleştirmiş..

Yani engellilerin, engeline göre ayrıştırılması/bölünmesi ve "benim engelim seninkini döver" mantığıyla birbirlerine girmeleri gibi..

Valla bi "maske"dir gidiyor! Ama ben -kendim dâhil- kimseye bişey takmadım. Takan çıkartsın..

Üye
    bilecikli Avatarı

Son Giriş
    08.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın Baben; öncelikle fikirlerinize saygı göstermekle beraber katılmadığımı söylerim.Herhalde dünya görüşünüz de din olgusu diye bir olgu yok ya da cihadın ne için yapıldığı,müslümanlığın ilk yıllarındaki savaşların niye yapıldığı hakkında bir fikriniz yok.
    gavur kafir gibi bugün hakaret ve küfür gibi algılanabilir ama sözlük anlamı ile gayet açıklayıcı kelimelerdir.ltf.bknz türk dil kurumu sözlüğü

Sayfa 1 / 2 12 SonSon