Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 45 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelliler konusundaki bilinç ve duyarlılık eksikliği, engellileri zaman zaman çileden çıkaracak sonuçlara neden olmaktadır. Çevremdeki engelli arkadaşlarımla yaşadığımız gerçek olaylar üzerinden bizi çıldırtan şeyleri konuşurken, bilgi ve bilinç eksikliğinden kaynaklanan bu durumların ironik yanlarını da farkettik ve tüm bunları listeleyerek herkesle paylaşmaya karar verdik. listeyi hazırlama aşamasında çok eğlendik. Meğerse bizi çıldırtan o kadar çok şey varmış ki liste uzadıkça uzadı. Bu sayfaya ancak belirli bir kısmını alabildim. Katkı sağlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Engellileri çıldırtmak mı istiyorsunuz, işte önerilerimiz;
    1- Gördüğünüz her yerde engelli park yerlerine aracınızı parkedin. Sizi uyaran olursa en pişkin halinizle “ben de kafadan engelliyim” deyin.
    2- Engelliler ile biraradayken onlara her zaman ne yapmaları gerektiğini söyleyin. Karşı çıkan olursa, siz söylemezseniz onların akıl edemeyeceğini ya da sizden daha iyi bilemeyeceklerini söyleyin.
    3- Engellilerin görüntü kirliliği yarattığından şikayet edin.
    4- Gece klüplerinin engellilere uygun olmadığını düşünün.
    5- Görme engellilerin fotoğraf çekemeyeceğini, resim yapamayacağını söyleyin.
    6- Engellilerin yalnız yaşayamayacaklarını düşünün.
    7- Çocuğu engelli olan anne babalara konuşma arasında “Böyle yaşayacağına keşke ölseydi” ya da “Siz öldükten sonra ne olacak bunun hali?” deyin.
    8- Binaların görüntüsü bozulur düşüncesi ile bina girişlerine ve basamaklı yerlere rampa yapılması konusunda şiddetle muhalefet edin.
    9- rampa yapıyorsanız ölçü ve standartları konusunda kimseye danışmayın, size ve mekanın estetiğine uygun yapın.
    10- Birisine kızdığınızda onun için “spastik”, “şizofren” gibi ifadeleri aşağılamak için kullanın.
    11- Şirket sahibi ya da bir kurumda yönetici iseniz, engelli personel çalıştırmak konusundaki yasal yaptırımı uygulamayın, engelli personel istihdam etmek yerine ceza ödemeyi daha ekonomik bulun ve ceza ödemeyi tercih edin.
    12- Bir engelliyi işe alırken, onun neleri yapabileceği üzerine değil, neleri yapamayacağı, size ne tür sorunlar yaratacağı üzerine düşünün. Neleri yapıp yapamayacağını asla ona sormayın, onun yerine siz karar verin.
    13- Eğer biri size az da olsa görebildiğini söylediyse parmaklarınızı açıp ona gösterin ve "bu kaç" diye sorun.
    14- Bir engelli size yardıma ihtiyacı olmadığını söylese bile ona ısrarla yardım edin.
    15- İşitme engelli çocukların ebeveynleri ile konuşurken “Duymuyor ama çok akıllı maşallah” deyin.
    16- Akülü sandalye kullanan bir engelli görünce "aaa kendi kendine gidiyo" deyin.
    17- Serebral Palsi’li birine CP’nin ne olduğunu sorun, o anlattıktan sonra bacağına dokunup ısrarla "his var mı?" diye sorun.
    18- Misafirliğe gelen bir köre değil de yanındakine "kahve içer mi?" diye sorun.
    19- Bir kenarda bekleyen körü zorla karşıya geçirin.
    20- Engelli insanların evlenemeyeceğini ve asla bir cinsel yaşamları olmayacağını düşünün, mümkünse bu düşüncenizi her ortamda paylaşın.
    21- Körlerin sadece santral memuru olabileceğine inanın.
    22- Eğer doktorsanız, iki kulağı için de işitme cihazı ihtiyacı olan hastanıza “bir kafaya tek kulak yeter” diyerek reçetesine tek işitme cihazı yazın.
    23- İşitme engelli çocuğunuza, vücuda yabancı bir maddenin girmesi günahtır diyerek implantasyon yaptırmayın. Eğer implantasyon yaptırdıktan sonra günah olduğunu öğrenirseniz, çok zor olan bu ameliyatı bir de implantasyonu geri aldırmak için yaptırın.
    24- Engelliler hakkında hiçbir şey öğrenmeyin, çocuklarınıza da hiçbir şey öğretmeyin ki yukarıda yazılanlar nesiller boyu sürsün ve bizi çıldırtmaya devam etsin.

Derleyen: ŞULE TÜZÜL

AFSAD ENGELSİZ CUMHURİYET: BİZİ ÇILDIRTMAK İÇİN…

Üye
    Ares21 Avatarı

Son Giriş
    27.04-2011
    Saat
    21:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nerde buldun bu saçma şeyleri :S

böle diyene o dediğin şeyleri yapmak lazim

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

25= agir isitiyorum diye aciklayana kulagini acta dinle deyin

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

ek olarak "doğuştan mı, sonradan mı" deyin

Üye
    Yera Avatarı

Gerçek Adı
    Rabia
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vah vaaah diyerek acıyan gözlerle dik dik bakın.
    Bu konuda çok etkili oluyor

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Güzelmiş heee!!! denemek lazım..

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

sağda solda gördüğünüzde eline para sıkıştırın almamak isterse, zorlayın "sevaptır" deyin
    oy kullanırken, cahil damgası vurup "aha buraya barnağını bas deyin"

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Yera;

Bak bu işi yarıyor denemişliğim var.. Anlatayım..

Benim annemin tek göz kapağı kapalı, dikkat çekiyor haliyle.. Bir gün otobüsteyiz hemen yan tarafımızda orta yaşlı bi adam öyle bir dikti ki gözünü hiç ayırmadan bakıyor anneme.. Süze süze, eğiliyor,bükülüyor daha rahat inceleyebileceği pozisyonlara bürünüyor.. Bana geldiler tabi.. Diktim adama gözümü kaşımı çatıp.. Ama hiç ayırmadan baktım.. Baktım haa baktım, baktım haa baktım.. Kafasını çeviriyor cam tarafına dışarı bakıyor adam, ama ben ayırmadım gözlerimi yinede devamlı baktım... Elini ayağını nereye koyacağını şaşırdı adam.. Yavaşca dönüyor güya çaktırmadan ben bakıyor muyum diye bakacak ee kız hala bakıyor... Acayip panikledi... Sonra kalktı inene kadar hatta indikten sonra ayağa kalkıp arkadasından otobüs uzaklaşana kadar baktım baktım baktım..

Sonrada "Nasılmııış" dedim arkasından.. Oooh canıma değsin de dedim.. O kadar rahatladım ki anlatamam.. Çok çok işe yarıyor.. Tavsiye ediyorum herkese..

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    10:07
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Deli oldum bugün deli yemin ediyorum kavga çıkartacaktım. Bir arkadaşımız trafik kazası geçirdi ve düzenli olarak her akşam ziyaretine gidiyoruz. Bu akşamda gittik, neyse güzelce gittik hastaneye. Bir topluluk aile artık koştur koştur bizi geçip gittik. Asensörü çağırıyorlar ha bire. Onlar önümüzde bizde bekliyoruz hep beraber. Geldi asansör bu coluk cocuğunu bindirdi asansöre bize sıra gelince yer yok çok yük taşıyamaz demesiyle asansörün kapısını boşalttı. İki engelli kardeşiz koltuk değnekleri kullanıyoruz. Böyle dağdan inme görgü adap bilmeyen insanlarla uğraşmak çok zor. Utansın diye merdivenlerden çıktık allaha havale ettim..

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:02
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

1-18-20 gerçekten doğru yani. insanlar çok cahil hakikaten. ortopedik engelli birinin zihinsel engelli olduğunuda düşünüyolar çoğu zaman.

Üye
    Rain_Man Avatarı

Gerçek Adı
    adem
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    14:33
    Yaşadığı Yer
    HATAY.
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

ters bir bakış atın gözlerine hafif kararak siz deyil..öteki sinir olsun=))

Üye
    aslan2695 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed Ali Aslan
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    20:51
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Havva vuu Kesinlikle katılıyorum dik dik hiç gözlerimi ayırmadan bakarsam benden daha çok rahatsız olduklarını anladım. Hatta bunu da anlamadıkların da gözlerimi biraz buyulterek baktığımda kesin sonuc veriyo o zaman yon değiştiriyor lar dik dik bakana siz daha keskin bakın

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:45
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Havvacığım işkence yöntemine bayıldım.Kısasa kısas ha

Hepsi birbirinden şahane düşünceler ama ben bunlara bayıldım,hem de öyle böyle değil epey bayıldım

18-Misafirliğe gelen bir köre değil de yanındakine "kahve içer mi?" diye sorun.
    19- Bir kenarda bekleyen körü zorla karşıya geçirin.
    20- Engelli insanların evlenemeyeceğini ve asla bir cinsel yaşamları olmayacağını düşünün, mümkünse bu düşüncenizi her ortamda paylaşın.
    22- Eğer doktorsanız, iki kulağı için de işitme cihazı ihtiyacı olan hastanıza “bir kafaya tek kulak yeter” diyerek reçetesine tek işitme cihazı yazın.

Üye
    indigo_girl Avatarı

Gerçek Adı
    .....
    Son Giriş
    10.01-2015
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    YOK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gözleri kısarak kaş çatarak bakmak işi çözüyor özellikle çocuklarda

Üye
    samsunlu34 Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    madem tuhaf görüyolar iiyice korkutalım diyorsunuz

Sayfa 1 / 3 123 SonSon