Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mdz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    26.08-2016
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    MERHABA...

Engellilere ayrılan OTOPARK yerlerinde yaşdıklarınız neler ve ne yapmalı ?Bu güne kadar çeşitli şekillerde araçlarını park edenleri uyardım, kimisinde aracımı arkasına çektim. İşimi bitirip gelene kadar orada kaldılar. Bu şekilde davrananların bazısı özür diledi bazısı ise umursamaz göründü. Kimisinin sileceklerini kaldırdım. kimisine " Acaba engelli misiniz?" gibi camına notlar bıraktım...

Bu konuyu acmamın nedeni, dün bir alış veriş merkezinde yaşamış olduğum olaydır. Olay şöyle:
    alış-veriş merkezine gittim. engellilelere ait otopark yeri dolu olup engelli plakalı araç değildi (Ayrıca Otomatik Vites ve özel tertibat yoktu)
    Başka biryere park ettim. Alışverişim bittikten sonra aracıma geldim.
    O sırada Engelli otoparkına park eden araçın sahibi de gelip aracına bindi. Ben korna çalıp levhayı gösterdim. Aracın sahibi baktı yoluna devam etti.
    Ben de Kızım birşey unutmuş tekrar işmerkezine girdi ve ben onu beklerken aynı engelli park yerine başka bir araç park etti.
    Sürücü arabasından inmeden yine kornayı çalıp levhayı gösterdim. Sürücü umursamadı arabasını park etti. Ve benim arabanın kapısı açtı.
    Ben, "engelli park yeri olduğunu söyledim."
    Karşılık olarak, biçimimin hoş olmadığını bizleri en çok düşünenlerden olduğunu ifade etti. Ben de "bilmem burası engelli park" yeri diyerek ifademi yeniledim.
    Tekrar Sürücü "burda konuşana kadar ben işimi bitirip gelirdim sizleri bu kadar düşünen birisine davranışın yanlış. çocuğum arabada onunla ilaç alıp çıkacağım" dedi
    Bunun üzerine ben "söylediğiniz gibi davranıyorsanız teşekkür ederim"
    diye üst üste tekrarladım. Yine de aracın sürücüsünde bir alınganlık sezdim.

Merak ettiğim ve sonradan takıldığım olay şu: "Sizleri en çok düşünen benim" ifadesi ne demek oluyor?
    Bizler farklı biri miyiz? İnsan olarak karşıdakinin haklarına saygılı olmak zorunda değiller mi? Elbette insan olarak diğerlerine herkim olursa olsun saygılı olunmak zorunda.
    Sanki nesli tükenen vb birşeyi koruma düşünme gibi geldi!

Acaba alınganlık mı ediyorum diye düşünüyorum. Çünkü ifade ve davranış biçimi ile değerlendiriyorum. Hayır alınganlık etmiyorum. Diyorum ki vay halimize kendi birlikteliğmiz oluşmazsa kendi dayanışmamız oluşmaz ise binkere vay halimize.
    "Bizleri en çok düşünenlerin " içselleşen mantık yapısına bak...

Aydın yarınlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Lütfediyorlar ya sakatlara! Bize de o lütuf karşısında evcil-sakat olarak minnet duyup kuyruk sallamak düşüyor, doğal olarak! E siz orda kuyruk sallayıp sevimlilik yapmak yerine "n'oluyoruz" diye lutfeden-sahipe dikelince, adam da bozuldu ve kızdı tabii! Haklı! Herkes yerini bilecek canım! Sakatsan sakatlığını bileceksin!

La havleee
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    denizsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda bende çok rahatsızım!
    Kimse umursamıyor, herkez çok pişkin..

Üye
    daylight Avatarı

Gerçek Adı
    Aysel
    Son Giriş
    28.07-2012
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar.

Ben alışveriş merkezlerine bazan 15 yada ayda bir giderim.
    Çünkü bence dışarıda ( sokak veya çarşıda ) alışveriş yapmaktan daha kolay oralarda ihtiyaçlarını alabilmek, bulmak.

Ama araç park etmek için saatlerinin engelliye ayrılan park yerinin boşalmasını beklemekle geçirmek, çok kötü bir durum.

Bir engellenin 2 veya üç araçlık yerlerini bile işgal eden kuş beyinlilere bunu defalarca anlatıyorsun, ama her seferde yine aynı sorunla karşılaşıyorsun...

Madem ki, bize ayrılan küçücük bir yerde bile gözleri var, orda olmak yerimizi almak istiyorlar. Keşke bir imkan olsada...

BİZLERDE'Kİ ENGELİDE BİR ZAHMET ALSALAR...
    YERİMİZİ ALIYORSUNUZ ENGELİMİZİ DE ALIN LÜTFEN.

( not: Bu yazının o parka asılmasını ) iistemiştim bakalım asacaklar mı.
    Arkadaşlar.
    Sevğiler...

Üye
    daylight Avatarı

Gerçek Adı
    Aysel
    Son Giriş
    28.07-2012
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Buyucu arkadaşım dogrusun ama...
    Bu kişiler 100 e 200 e bence para bile demezler gibi geliyor.
    Çünkü genelde gördüklerimiz lüks araçlar oluyor .......... yani bence bunlar o paraları bile verirler de yinede yasak yere ( engelli yerine ) park ederler.

bizim gibi meteliksiz değillerdir genelde zaten, bu saygısızlıgı yapanlar hayatın çarkının nasıl döndüğünü bilmeyen...

miras yediler ve baba parasıyla gezip tozanlar olsa gerek...

Çünkü acıyı, hayatın tokadını yiyenler bu kadar duyarsız, ilğisiz ve havalarda gezemezler.

iyi akşamlar.

Üye
    nihal63 Avatarı

Son Giriş
    23.03-2009
    Saat
    10:55
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuya ben de çok kızıyorum arkadaşlar, defalarca da oradaki araçları çektirdim ama bitmiyorlar... O semtteki devriye polisler görevlerini layıkı ile yapsalar insanlar bu kadar rahat olamaz, diye düşünüyorum. Engelli oparkını asla boş bulamıyorum, bazen kişileri bekleyip uyarıyorum, ama öyle çoklar ki... Buna hep birlikte çözüm bulmamız gerek. Mesela star TV deki arkadaş birşeyler yapablilr. Ya da Ankaradaki arkadaşlar aracılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğüne durum anlatılarak diğer illere de duyurusu yapılabilir. Bir de cezanın daha caydırıcı olması lazım.

Üye
    miremur Avatarı

Gerçek Adı
    Emrullah
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    Adana/yüreğir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Cezalar zeten iki katı uygulanıyor.EĞİTİM ŞART başka yolu yok.Kibar bir şekilde bile uyardığınızda size öyle bir acıma hissi ile bakıyorki,tartışma boyut kazanıp sen sakat olmasaydın bilirdim ben sana yapacağımı demeye kadar varıyor.Benim gibi gözü kara bir sakata denk gelmeside onlar için bir şansızlık.Sonuç binlerce özür dilemeleriyle bitiyor.Streste cabası....

Üye
    ergün Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    18:17
    Yaşadığı Yer
    didim
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sık sık uğrarım böyle yerlere..belkide,hayatımda yemediğim küfürleri bu sebele yemiş olabilirim.varsa bizim yerimizi engelli olmayıp işgal edenleri,anons ettirerek,çekilmesi veya çektirilmesi için uğuraşıyorum...
    çare nedir adını birtürlü koyamıyorum.ama mağalesef,bizimle ilgili bazı şeyler eksik bu ülkede..

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

umursamayın..., yavuz hırsız ev sahibini bastırır hesabı, kendince biraz akıllı gecinen bi arkadasmış.. kaale almaya degmez...

Üye
    NURGÜLFERİCAN Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    Aydın/Kuşadası
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bazen eksiklik bizlerdemi diğerlerindemi diye düşünesi geliyor insanın......

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu tip yerlerdeki engelli park yerlerine trafik karışmıyor "orasi özel pa yeri biz karışmayız" diyorlar yani topu AVM güvenliklerine bırakıyorlar. Onlarda (bazıları hariç) kesinlikle bu otoparkları korumuyorlar. Biz bu arçlarla muhatap olursak sonu hakarete varan tepkilerle karşılaşıyoruz. Cözüm mü, eğitim ve ağır ceza uygulması, diğer mederi ülkeler böyle çözmüş bu tip konuları.Daha öncede belirttiğim gibi nerdeyse bir mahalle baskısı var oralarda millet öyle bir bakıyorku sana sanki araba çalıyorsun. Toplum engellisine ve yasalarına sahip çıkıyor. Bizde bu yok. Yapılacak iş resmi kurumlara ve AVM yetkililerin baskı yapmak, kişisel ve kurumsal olarak