Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Hüseyin Aksu Avatarı

Son Giriş
    31.10-2012
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İki engelli Ankara'da dolaşıyor. Hali vakti yerinde olan iki gencin biri tekerlekli sandalye bağımlısı diğeri 2 adet kanedyen ile yürüyor. Bir pastanenin önünde durup içeride birşeyler yiyip içmeye karar veriyorlar. Ancak girişte bir basamak var ve yardım almadan içeri girmeleri imkansız. Kapının önünde duran pastanenin sahibine 'Bi yardımcı olabilir misiniz?' diyerek bu sorunu aşabileceklerini düşünüyorlar. Ancak aldıkları cevap hem komik hem trajik: 'Poğaca versem olur mu?' ))

Engellilerin dilenmeleri, yardım istemeleri (maddi) daha normal ve olası geliyor toplum insanımıza. O dükkana para harcamak için girecek insanın eli ayağı sağlam olmalı) Bu olayı yaşayan arkadaşlarım bizlere aktardıktan sonra uzun süre espri malzemesi oldular. Her konuda poğaca versek olmaz mı diyecek birşey buluyorduk.:)))))

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hahahahahahahahaha süpermiş.
    Poğaça...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

2002 yılı yazı.
    Yer Şehr-i İstanbul.
    Almanyada yaşayan hali vakti haddinden fazla iyi tekerlekli sandalye bagımlısı bir arkadasım ziyaretime gelmiş.
    Uc bes gun derken gitme vakti geldi ve gitmeden once gidip biraz alısveriş yapalım dedi.
    Taksimde istiklal caddesine gidip nispeten kaliteli birşeyler almak niyetimiz.
    Bir magazanın onune gelip yanımdaki erkek kardeşimi iceri yolluyorum.
    "Sor bakalım misafirimizin istedigi modelden varmı?" diyorum; bosuna girmeyelim...
    Derken magazanın sahibi kapının onunde elinde bir posetle beliriyor ve "buyrun arkadaslar" diyor.
    Arkadasımın kucagına bıraktıgı posette ucuzunden uc bes gomlek var! Şok oluyoruz her ikimizde.
    Ben arkadastan fazla bozuluyorum. Cunku comez sayılabilecek kadar yeniyim bu sakatlık denen dunyada. O ise daha kidemli benden, uc yıl kadar...
    Bir an ne dusunecegime karar veremiyorum. Hayatımda daha once hic basıma gelmemiş bir olay bu.
    İçimden bir ses hadi olum bırak su içindeki deli laz usagını essin gurlesin, ''nasıl lan, kimsiniz ulan siz, bu ne oluyor serefsizler'' desin ve rahatla derken, diğer yanım 'olum sen sakatsın unuttun mu ve burasıda Turkiye. Hani acılarını insanların gozleri onune sererek kazanım elde etmek isteyen sakatların vatanı. Bu adama ne kızıyosun, memleketin hali bu'' deyip, delirmiş ruhumu sukunete cagırıyor.
    Birde mahcup olmusum arkadasa sormayın gitsin...
    Aptallaşmıs bir halde ne yapacagımı dusunup dururken, saskın bir halde ne yapacagımı bekleyen kardesime ''git ''diyorum'' "çagır su adamı".
    Adam saskın bir halde geliyor. Yuzundeki o bildik kotu birsey yapmadıgını sanan insan ifadesi durduruyor.
    Ben ''beyefendi siz bizi yanlıs anladınız, biz alısveriş yapmak istemişdik'' diyorum; aslında daha cok sey soylemek isteyerek...
    Adam ozur dileyecegi yerde ''Peki ''diyor''siz bilirsiniz''..
    Kendimize hakim oluyoruz ve gidip biraz ilerdeki magazadan alısveris yapıyoruz.
    Adamın laflarına alındıgından mıdır nedir bilinmez arkadasım eşine, kendine, kardeslerine ve cocuklarına olmak uzere satın aldıkları için tam 1400 euro harcıyor. Bu bir işyeri için 2002 nin krizli gunlerinde oldukca iyi bir alısverisdi.
    Morali bozulan bendenizi sakinleştirmek yine misafir arkadasıma dusmus, bu tur yanlısları anlayısla karsılamam gerektigini anlatmısdı...

Bu olayda neden o kadar utandıgımı bilmiyorum.
    Belki hep unutmaya calısdıgım sakatlıgım bu denli acı bir sekilde hatırlatıldıgından, belki gururum incindiginden belki de kibrimden; umrumda degil nedeni.
    Ama emin oldugum bir sey var ki, o da boyle bir durumu tekrar yasamak istemiyorum.

Sevgilerle
    Bülent

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

İşte hayatın ta kendisi.
    İşte Türkiye'deki engellilerin esas sorununu gösteren apaçık 2 örnek daha.
    Bülent'in dediği gibi: "burası Turkiye. Hani acılarını insanların gozleri onune sererek kazanım elde etmek isteyen sakatların vatanı".
    Ben buna bir de şunu eklemek istiyorum: Bu yolu kendine iş edinmiş "profesyonel dilenci örgütler". Yani engellilerle ilgili sivil toplum örgütlerinin çok çok çok büyük bir çoğunluğu!..
    Her iki unsur da; gördüğümüz bu kötü muamelenin, toplumun kafasındaki bu kötü imajın arkasındaki iki ana unsurdur.

Bizler hem kendimize çekidüzen vermeliyiz hem de bu "profesyonel dilenci örgütler"e hadlerini bildirmeliyiz.
    Ne yazıktır ki tam zıttı olması gerekirdi. Yani kişisel dilenci engelliler "olmalı"(olması doğal sayılabilir) ama karşısında da bu kötü imajı yoketmek için mücadele eden/öncülük yapan SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ olmalıydı..!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Larcut Avatarı

Son Giriş
    04.02-2008
    Saat
    00:38
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

waalla kafaya takılcak bısey bence engellı olmak kotu bısey deıl

Üye
    Lilyum Avatarı

Son Giriş
    29.11-2014
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Güler misin ağlarmısın...

Okurken komik geliyor, ama başıma gelince kendimi kötü hissederim

Üye
    Larcut Avatarı

Son Giriş
    04.02-2008
    Saat
    00:38
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben guleyım o zaman

Üye
    gulpembe Avatarı

Son Giriş
    09.01-2017
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    Elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet yukarda arkdaşlarımızında bahsetiği gibi budurumlara düşmemizin enbüyük nedeni sakatlıklarını kendine meslek edinen profösyonel Dilenciler. bunlar yüzündendirki , Toplumumuz , bütün Dilenciler engellidir
    veya bütün Engelliler Dilencidir . şeklinde bir Genelleme içerisine gimektedirler.

Üye
    albatros_070 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:46
    Yaşadığı Yer
    karaman
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: gulpembe
    evet yukarda arkdaşlarımızında bahsetiği gibi budurumlara düşmemizin enbüyük nedeni sakatlıklarını kendine meslek edinen profösyonel Dilenciler. bunlar yüzündendirki , Toplumumuz , bütün Dilenciler engellidir
    veya bütün Engelliler Dilencidir . şeklinde bir Genelleme içerisine gimektedirler.
    bunun üstüne başka bişey denmez aynen katılıyorum

Üye
    Grafiker Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    03.06-2010
    Saat
    01:44
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konu eski ama dayanamadım.

pegasus kardeşim adamı tekrar çağırttın madem sordaydın ya nerde bu gömleklerin pantolonu diye :lol: :lol: :lol: şaka bir tarafa sokakta verilen parayı toplasaydım zengin olurdum. :lol:

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Bir çok arkadaşımızın hemfikir olduğu olumsuz lanse edilen engelli imajının olumsuz geridöngülerine trajikomik sayılabilecek örnekler maalesef bu yaşananlar her an bizim başımızada gelebilir ama cevabımız hazır sanırım size poğaça ikram edelim ne li olsun :?:

Üye
    erzurumlu Avatarı

Son Giriş
    01.06-2007
    Saat
    17:43
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hüseyin bey ben adem aykut erzurum hınıstan 1989-1994 yılları arasında ankarada ortopedik özürlüler okulunda okudum siz bizden 1 sınıf öndeydiniz benim sınıfta oğuz doğanyılmaz hamit erkul ve orhan doğan vardı benim sizden isteğim bizim sınıfta şuan tanıştığın veya tlf numarası olan arkadaşlar varmı sende yardımcı olsan çok sevinirim

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bu sayfalarda kaybolup giden bi yerlerde kesin çözümü yazmıştım yine tekrarliim.

öncelikle mülteci,besleme,göçmen kılığında dolaşmıcan.
    örneğin:
    kafayı usturaya vurdur üstüne bi döğme yaptır. gamalı haç veya kelebek. tercih senin
    veya
    saçlarını kestirmeye kıyamıyosan punkçı gibi rengarenk boya
    veya
    saçlarını uzat arkadan kuyruk yap kulağına küpe tak
    veya
    kolunda boynunda kocaman altın (taklidi) bi kolye bilezik olsun.
    veya
    görünür bi yerine mesela burnuna,kaşına, dudağına piercing tak.
    veya
    entel bi keçi sakalı bırak, tel gözlük tak, kucağında gavurca isimli kalın kitaplar gezdir, dudağının ucuna bi pipo sıkıştır.
    vs vs
    marjinal olacaksın arkadaş. imajı cilalıcan.
    sen bunlardan birini yap, eğer hala sadaka verme teşebbüsüne muhatap olursan gel yüzüme tükür
    ben çok gezip dolaşan biri olduğum halde hiç böyle bir davranışla karşılaşmadım.
    niye? çünkü bende hiç bi dilencide olması düşünülemeyecek entel bi sakalcık var

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

İlahi Bayke ömürsünüz.

Benimde hiç başıma gelmedi bu tarz bir olay. Ama bende özellikle ikizlerimle ilgili yakıştıramama sorunu yaşıyorum.

Ankarada yaşamaktayım ve eşimde engelli bende. İkiz çocuklarımız var Allah bağışlarsa, ama ne zaman mahallede gezmeye çıksam tuhaf bakışlar hatta tuhaf sözlerle karşılaşıyorum.
    Bir komşumuz var sağolsun her gördüğünde beni
    *** Tütütütü Maşallah şu haliylen kocasıda topal ikiz çocuk büyütüyor Allah nazallardan saklasın*** diyerek bizi takdir ettiğini belirtir.

Yada bir yerlere gezmeye gittiğimizde meraklı tipler gelip
    ** Bu çocuklar sizinmi hadi yaaaa nasıl olur ama siz özürlüsünüz hemde ikizmi aaaaaaaaa**
    gibi tavırları ve sözleri ile ikiz çocukları bize yakıştıramadıklarını dile getirirler.

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    resimlerini koyacaktım ama galiba beceremedim
    forumlara resim nasıl konuyor ki acep.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon