Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    H.P Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    17.05-2014
    Saat
    21:02
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Geçen gün bana borcu olan biri benden tekrar borç karşılığı bir şey yapmamı istedi. Bense aradan uzun zaman geçmesine rağmen borcunu ödemediği için ricasını yerine getiremeyeceğimi ifade ettim. Başka biri aracılığı ile ödemelerini yaptığından mazeretine 3. bir şahsı da katarak şöyle bir savunmada bulundu: X Bey'e söyledim, arkadaş özürlü. Onun parasını yemem.

Kendisine nezaketen diğerleri ile eşit olduğumu ifade ettim. Muzipçe bir düşünce ile "Benim borcumu da ödeme" deme saflığına düşmedim tabii ki, ama doğru bir bakış açısı bunu da söylemeye çalıştığımı gösteriyor.

Bu söze karşı savunma yaparken, düştüğüm ironik durumları da anımsadım: “Bir çocuğa nasıl tecavüz edilir (büyüklere yapman iyi bir şey değil, ama görmezden gelebilir; kabullenebilirim), bir bebeğin canına nasıl kastedilir (büyükleri katletmen iyi bir şey değil, ama görmezden gelebilir; kabullenebilirim), bir sakatın tekerlekli sandalyesi (araba çalınsa dikkate bile almama değmez) nasıl çalınır?” Evet, arkadaşla aynı duruma düşmüşüm. Yazık bana…

Bir anı daha düştü zihnime: Kas hastalığı ellerimi ve kollarımı işlevsiz hale getirmeye başlamıştı. Artık bilişime ayak uyduracak kadar hızlı olmadığımdan, bu alanda kitap yazamaz hale gelmiştim. İşin kötü tarafı, yarın bugünden iyi olmayacaktı. Bu kayıp ve kesinlik bir anda tüm asaletimi kırmıştı. Ne söyleyeceklerini bile bile, arkadaşlardan teselli dileniyordum. Hâlbuki söz azme gelince beni örnek gösteriyorlar(dı). O dönem yaşadığım sıkıntıların bir etkisi var mıydı yoksa akli yetersizliğim miydi bilmiyorum; ama bir “Dolandırıldığımı sanma (bakış açısına göre dolandırıldım da denebilir)” durumu ile karşılaştım. O zaman avcıya beni (engelliyi) dolandırmasının yanlış olduğunu söyleyiverdim.

Sıkıntılarımın üzerinden 1-2 yıl geçti. Bilişim alanında yazmasam da, edebi alanda çıkış çabasındayım; ama bugün dolandırıldığımı sansam, dolandırıcıyı ikna gafletine düşmesem de, aynı şeyi düşünüyorum. Yani, masum bir sakata dokunulmamalı; ama sebebi de yüzüne vurulmamalı.

İçimden kendime “Uyanık sakat” diyesim geliyor. Küçüklüğünü bil, hatırlatan olursa, inkâr et. Sıkışırsan, sıkıştıranı suçla

Acaba diyorum, eskiden şeksiz bir şekilde erdemli bir sakat olduğuna inanan ben, şimdi doğruyu daha iyi mi tanımlıyorum yoksa kötü yola mı düştüm?

Üye
    sirac Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Gümüş
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biz engelliler hep birilerine muhtaç görüntü verdiğimizden o kendilerini sağlıklı zanneden insanlar engelliye şefkatle yaklaşıp ben bu engelliyi nasıl dolandırırım hesabındalar
    ben hayatım boyunca gerek dostlarım gerekse ailem tarafından hem madden hem manen dolandırıldım

Üye
    Meczub Avatarı

Gerçek Adı
    Kadri
    Son Giriş
    28.12-2011
    Saat
    19:32
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

h.p

Düşüncelerinin derinliğine dalıp gittim.....

düşünürün dediği gibi ; düşünüyorum o halde varım.

bazılarımız ,

bazılarının düşünemeyeceğimizi zannetiği şeyleri

hep düşündük hemde çok vakit ayırarak zaten vaktimizde çoktu.

onların düşünmek istemediği şey;

engellilerin -engelleri ile yaşayıp gideceği idi-

onlar bu düşüncede iken aslında kendilerini kandırdıklarının

farkında değillerdi.

çünkü : düşündükleri şeyleri biz çoktan yaşamıştık.

Üye
    I'M TOPAL Avatarı

Gerçek Adı
    aysel
    Son Giriş
    23.03-2013
    Saat
    16:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ilginç bir tespit)

Üye
    sahraveçöl Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    17.02-2014
    Saat
    13:15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

katılmamak elde değil ve düşüce tarzınız çok güsel

Üye
    H.P Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    17.05-2014
    Saat
    21:02
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

umutacar;

Ben de beğenmedim. Karışıklığı farketmem geç oldu. Yoksa eklemezdim.

Yeri gelmişken belirteyim: Başlıktaki ünlem işareti bana ait değil. Yönetici arkadaşlar değiştirmiş. "Söyleme" derken öfke veya heyecan içerisinde değilim. Daha çok sitem veya rica tonuyla yazdım

Üye
    donence Avatarı

Gerçek Adı
    hadis döndü
    Son Giriş
    02.09-2016
    Saat
    09:46
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kimsenin hakkı yenmemeli bunu herkes kabul ediyor ama nasıl savaşlarda kadınlara çocuklara (güya)zarar verilmez korunur buda onun gibi bişey. ve yine savaşlarda en çok zararı çocuklar ve kadınlar görür hayaattaki (amiyane olacak) kazıklarıdasanırım en cok sakatlar yiyor.bunu caresizlikten dolayı görmek çok mantıklı degilde dediginiz gibi yanlış oluşan bir ön yargı ile''ben zaten sakatım millet benimi kandıracak'düşüncesi insanı gaflete düşüren oluyor
    insansak her şeyde oldugu gibi kanırılmaktan-dolandırılmaktan da payımıza düşeni alacagız.kimimiz çok kimimiz az
    insan aç gözlü olmaya görsün degil sakatı annesini bile es geçmiyor...