Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sakatlığınızı kullandığınız oluyor mu?
    soruyu açmak yerine örneklemeler vermek istiyorum.
    evet bazen sıkıştığımda ben kullanıyorum. nasıl mı?
    geçen ay maaş aldığım bankamatik kartımın süresi dolmuştu ve bankaya şahsen gidip yaşadığımı kanıtlamam ve süreyi uzattırmam gerekiyordu. biraz zahmetli de olsa oraya gidebilecek durumda olmama rağmen telefon açıp engelliyim cart curt gelebilecek durumda değilim.
    - nolcak şimci? dedim.
    - biz adrese bir elemanı gönderiyoruz formları imzalayın yeter dediler.
    canlarım benimmm

diyelim akraba-ü talukattan birinin nikahı var. illaki geleceksin diye tuttururlar.
    yafu düğün olsa çalgı, çengi, rakı, bira, viski, dansöz kaçırmam allama kitabıma iki elim kanda olsa uçar giderim.
    nikah dediğin resmi bir tören..sıkar beni.
    gelmem, bööle şeyler sıkar beni diyemediğim için, ucu açık bi olur derim. yani bakalım, inşallah, kısmet vs gibi lafları ağzımda gevelerim.
    nikah günü, hadi dediklerinde yan yatarım çamura batarım. ayaklarım kasılıyo, değil nikaha tuvalete zor gidiyom gibi bi bahane bulmak zor değildir.
    - bunu kaçırdık bi dahaki sefer inşallah der ısrarları keserim.

cenazelerde de böyle çamura yatarım.
    ben şimdi o cenazeye gitsem, adamın ufacık da olsa cennete gitme şansı varsa o da ortadan kaybolur. karar mercii:
    - yafu der bunun amel defterini incelemekle hiç vakit kaybetmeyelim. sağlığında bu adamla takıldıysa kesin cehennemliktir.
    - atın içeri, kapıyı da sıkı kitleyin, ateşi de fulleyin...!
    imajım kötü napiim.

yarı şaka evde de kullanırım sakatlığımı. hele duygu sömürüsü yapıp menfaat elde etme gibi bi durum varsa tutmayın beni:
    benim gibi eli ayağı tutmayan sakat ve felçli bi özürlünün aynı zamanda engelli olduğunu düşünmeden kurufasulye tabağımdaki eti nasıl küçük tutarsınız derim mesela

neyse konuya döneyim:
    telekom'da çalışan bir arkadaşım vardı. engelli kadronuz nasıl? var mı engelli eleman? diye sordum.
    bi ayağı 3-5 santim kısa odacıları varmış. işine gelmeyen bi görev verildiğinde ayağını bahane ederdi dedi.
    -nası yani..?
    bi yere evrak göndereceğiz diyelim. hava yağmurluysa veya çok sıcak falansa ya da keyfi yoksa.
    - bana engelimle bağdaşmayan görev veremezsiniz der gitmezdi.
    ama hava güzelse keyfi yerindeyse canı gezmek istiyorsa itiraz etmezdi.
    diyelim 3. kattan 6. kata dosya göndereceğim. asansör çalışmadığında hayatta götürmezdi.
    ama 7. kattaki çay ocağına merdivenlerden çıkıp çayını kahvesini içip gelirdi.

evet öyle ya da böyle bi şekilde sakatlığınızı kullandığınız oluyor mu?

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet üstad bende sakatlığımı çok iyi kullanırım.

Zaten sakatlığımla iyi anlaşmamın nedeni de budur.

Örneklemelerde bulunmayacağım, sadece diğer arakadaşlarada tavsiye ederim.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

duymadıgımı cok kullanmısımısımdır
    cok dıkkatle yuze bakıp dudak okudugumdan anlamak ıstemedıgım angaryaları dınlemem duymadım ayagına yatar bısuru ısten kaytarırım ben nasılsa duymuyorum
    zevklı konusmalarda ısıme yarıyacak seylerde dıkkat eder dınler bende muhabbetın tadını cıkarırım
    egerkı bır tartısma ortamı olursa once dınler ıstedıgım karsılıgı verır ısıme yaramıyacak kısmında muhatabımın yuzune bakmayıverır sınırlenmekten kurtulurum :lol:

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

En pis kullanırım, işime gelirse...
    iki ucu boklu değnek misali her iki tarafı da sıkıştırırım...

Anlatıyım: sesim mikrofon gibi. ne şive var ne de tonlama. Anlamıyorum dersenız vay halinize. Peşinizi bırakmam anlayacaksınız mecburen. Öbür türlüsüne gelince senin dediğin gibi yang elir yatarım duymam, edememi yapamam, konuşmam kötü anlamaz vs vs.

HAdi itiraf edin işimize gelince zevkli oluyor dimi..

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe;

kulağı oldukça ağır işiten ismet inönü'nün de en büyük özelliklerinden biriymiş ve bunun ona bi çok siyasi manevra yeteneği kazandırdığı söylenir

şimdi buraya yazmayacak olan ama sitede bulunan bi arkadaşla yemeğe çıkmıştık. restaurantın otoparkı doluydu. müşteriye kapalı protokol yerinde 3 araçlık boş yer vardı. bizimki oraya yanaşıp "ben gaziyim" dedi ve akan sular durdu.
    hatta görevli bize valelik bile yaptı
    yafu dedim iyi numara ilerde ben de kullanayım bunu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Özellikle devlet kurumları ya da görevlileri söz kosnu olunca mutlaka sakatlığımı öne sürer ve kolaylık talebinde bulunurum.
    Onun dışında, birilerinden yardım (ya da birşeyler) istemekten hiç geri durmam
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mehmet YALCIN Avatarı

Son Giriş
    14.01-2012
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    kırşehir/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende genellikle hastanelerde çok kullanıyorum engelli olunca ilk sıradan giriyorum muayeneye onun haricinde pek kullandıgım olmuyo ama bazen vali belediye başkanı dernek başkanını falan bazı durumlarda aramam gerekirse direk baglıyolar gereken fırçayı atsan bile sesleri çıkmıyo baska kullanacak bi durum olmadı ama gerekirse en iyi şekilde kullanırım

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Ben de gerektikçe kullanıyorum.

Vakti zamanında dar yerler bana uygun değildi. genelde 24 numaralı koltuğu bu yüzden tercih etmem ve bilet kestirirken her daim buna dikkat ederim. fakat bi defasın bunu unutmuşum ve 24 numaralı bileti bana kesmişler. otobüs hınca hınç doluydu ve muavinden rica ettim. önce anlamadı ama sonradan hallettik.

bir de toplu taşıma araçlarında zor anlar yaşıyordum. bir yeri boş görünce ayakta yaşlı falan var demeden otururdum. tabi pek hoş gözlerle bakılmazdı ama gerekirse açıklamamı yapardım. bu örneklerim kullanmaya giriyor mu tam olarak bilemiyorum çünkü uyku sersemiyim. idare edin.

Üye
    adanis Avatarı

Son Giriş
    23.10-2008
    Saat
    08:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir kere kullandım.

Üye
    muhammet köylü Avatarı

Son Giriş
    11.09-2008
    Saat
    01:47
    Yaşadığı Yer
    soyugun en cok oldugu yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende iki defa maca gitmiştim ikisinde de güvenlik görevlisine giderek burasının kalabalak oldugunu rahatsız oldugumu söylemiştim o da içeri aldı hemide bir seferinde tam Fatih Terimin yanına Erzurumspor-Galatasaray macıydı başka hic biryerde kullanmadım

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

aiLe içinde tembelliğimi örtbas etmek için çok sık kullanıyorum.
    Ama ev-aile ortamı dışında hiç kullandığımı hatırlamıyorum.
    Desenize sen bütün gün evdesin dışarda nasıl kullanabilirsin ki sakatlığını

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yaşam savaşı diyoruz ya..
    evet sakat ya da sağlam hepimiz savaşıyoruz ve bu savaşı kazanabilmek için silah olarak elimizde kullanabileceğimiz ne varsa uygun yerde, uygun zamanda, uygun şekilde kullanıyoruz.
    devlet memuru bi tanıdığım var pek trafik cezası ödemez.
    polise şöyle der;
    - yafu ben de memurum zaten maaş yetmiyor bi de sen yıkma beni..!
    ..ve kartını verir . bunun anlamı bizim mekana işin düşerse ben de sana bi güzellik yaparımdır

bi devlet hastanesinde hemşire tanıdığım var. o da öyle.
    - ben falan yerde sağlıkçıyım diyerek kartını verir işlerini kolayca hallettirirdi. istanbul'da kimin işi -örneğin- cerrah paşa tıp fakültesine düşmez ki?
    ne demişler "bakan akraban olacağına odacı tanıdığın olsun"
    polisler, askerler, öğretmenler hatta sırası gelince anneler babalar dahi sıkıştıklarında güçlerini bi şekilde kullanmıyorlar mı?
    ...bak yoksa sütümü helal etmem...seni dokuz ay karnımda taşıdım..!
    bu sözler istediklerini yaptırmak için en sık kullandıkları duygu sömürüsü sözcükleri değil mi?
    ya da öğretmenin üstü kapalı not tehdidi..?
    hemşerilik de yeri gelince duygulara hitap etmek, iş bulmak işini gördürmek amacıyla kullanılan bi güç değil midir?
    aynı okuldan mezun olmak, asker arkadaşı olmak ve hatta aynı futbol takımının fanatikliği olmak bile yeri gelince kullanılan bi güçtür.

sakatlık "güç"tür. (zordur)
    ama aynı zamanda yukarda saydığım örneklerde olduğu gibi karşılaştığımız herhangi bir güçlüğe karşı kullanabileceğimiz bir “güç”tür de.
    haa bunu kullanırsın kullanmazsın, ya da nasıl kullanırsın...işini kolaylaştırmak için mi yoksa duygu sömürüsü yapıp hakkın olmayan bi menfaati elde etmek için mi? bu kişinin ahlakına kalmıştır.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Her gün, her dakka kullanıyorum...Topluma karşı, sisteme karşı olanları zaten
    burda herkes aşağı yukarı anlatmış...Öbürlerini anlatamam...Ben evliyim, burada
    yazdıklarımı eşimde okuyor..Saygılar.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yav burada anlatılanların pek çoğu "sakatlığı kullanmak/istismar etmek/sömürmek" değil ki.. Ya da ben yanlış anlıyorum.. :roll: ops:

"POZİTİF AYRIMCILIK" diye bişey var.. Normal/sağlıklı insanlarla aynı anda ama onlardan geride (- eksiden) başladığımız yarışta biraz olsun eşit konumda olabilmek için bize tanınan + (artı) özellikler.. Bunların illa yazılı da olması gerkmiyor..

Ama abartıp da çıkar amaçlı suç örgütü düzeyinde kullanırsak o zaman ortada gerçekten ciddi bir sorun var demektir..

Bu töleransı sakat olmayanlara daha az göstermek gerekir düşüncesindeyim. Çünkü onlar zaten önde başlıyorlar yarışa..

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben
    Çünkü onlar zaten önde başlıyorlar yarışa..
    Bu cümlede Pozitif ayrımcılıktan çok harbi ayrımcılık sezinlediğimden Katılamadım doğrusu

Çünkü zaten onlar önde başlıyor yarışa derken genellme yapmak ne kadar gerçekçi bir bakış olur acaba ?

Doğrusu meslek hayatımda sırf engelli diye kimselere itimas geçmedim.Mesleğimden yada yaşamımdan dolayıda kimse bana itimas geçmedi dersem yalan olur.Haytım da bir kez ve son kez sonrasında kendimden utanç duyarak eşimin tain meselesini çok mecbur kaldığımdan yaptırmak zorunda kaldım.Bu ayıbı hep kafamda kurdum ve hala bu yanlışa nasıl düşütüğümü sorarım kendime.Bu olaydan sonra hiç bir şekilde şahsıma yada aileme itimas geçilmemesini de tercih ederim.Olabildiğince kendim gibi olur her işimi halletmeye çalışırım.Kendi işlerini halletme meselesinde her birey kendi tarzında hareket etmeli bence.Tarzdan kasıt kayırma olmamalı.Beni kim niye ve ne amaçla kayıracak ki ? Sizi niye kayırsınlar ? Diğer tüm insanlardan farklı yaşamayı istemek içinmi ? yoksa böyle yaşamaktan haz aldığınız için mi?

Kayrılmanın her türlüsüne karşıyım.Engelli olayım yada olmayayım şahsi işlerimden dolayı kimsenin beni kayırmasını istemezdim doğrusu.

Yukarıda ki yazılardan yola çıkarak Örneğin ;

1. Engelli kadrosundan çalışan bir zat,verilen görevleri yerine getirmemek için engelini bahane etmesi ne kadar etik ve anlamlı ?

2. Siyasi tahimizde merhum İsmet İNÖNÜ'nün işine gelen şeyleri duyup işine gelmeyen şeyleri duymazlıktan gelerek ülkemi ne denli kötü durumlara düşürmesi kayırmaktan da öte bencilliğin daniskasıdır.

3. Ben Gazi olaydım utanırdım ben gaziyim diyerek otoparkta yer almaya.Hele gazi olmayıp ta gaziyim kılıfı varsa ortada iğrençlik ötesi kendi kendini kayırtmaya iyi örnek olurdu.

4. Dost Yöneticimiz iyi ki benim gibisi ile karşılaşmamış Örneğin,sevgili bülent bana "Yahu ben sakatım durumum vahim yada her ne seple konuya dalaydı gözünün yaşına bakmayacağımı o an anlayacağını tahmin ediyorum.Hukukta eşitlik ilkesi.

5. Hastanelerde bulunan insanlar keyifleri için orada değiller elbet.Tabiki hasta olduklarından dolayı oradalar.Hastayken engelini kullanmanın mantığını çözemedim ben.Nerden ve hangi sıfatla biliyorsunuz ki önüne geçtiğiniz kişi sizden daha az hasta ?Önünde numara aldığınızda vicdanınız sızlamayacakmı ? Belki de bir kaç saat ile önüne geçtiğiniz insanın hayatını darmaduman ettiniz ? bunların cevaplarını vermeliyiz "Self Control"

6. Erginin bir yazısı kayırmacılığa girmez bence.Toplu taşıma araçlarında öncelikler vardır.Bu öncelikleri her kimse bilir.hasta,engelli yada yaşlılara yer verilir.

7. Aynı Erginin,sıradayken ayakta daha fazla bekleyemeyeceği için evraklarını vermesi bile doğal karşılanabilir. ancak bu konuyu ayakta duramayacağından değil de sırf tiyatro anlayışı ile yapıyorsa kayırmacılık yaptırmanın güzel bir örneği daha.

8. Tembellik yapmak ne kadar doğru ? hele tembelliği örtbas etmenin yolu kendi kendini kayırtmak ise ne kadar anlamlı ?

9. Topluma karşı kayırmacılı kullanıyorsak Toplum bize anti birey gözü ile bakarsa şaşmamak lazım.

Saygılarımla.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon