Sayfa 7 / 14 İlkİlk ... 34567891011 ... SonSon
Toplam 198 mesajın 91-105 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sarıkanarya Avatarı

Gerçek Adı
    Muzaffer BAYAR
    Son Giriş
    17.01-2013
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    Ankara, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sadece engelliler değil, bedenen sağlıklı olupta ruhen yada kafadan engel yok değil. Bence bizlerden çoklar...
    İlk önce kendimizi aşacağız, sonra aşık olacağız, sonra da çevreyi insanları!

Yasaklı Üye
    Razcall Avatarı

Gerçek Adı
    Emre
    Son Giriş
    20.05-2012
    Saat
    15:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sorun büyük arkadaşlar için. Bir engelli engelsiz biriyle evlenir mi? Yalnızlık ruhunuzu fazlamı yıprattı? Fazlamı özeniyorsunuz çevreye? Bu sorular böyle gider. Ve hiç bir çıkış yoluda bulamazsın. Neden? İnsan bencil bir varlıktır. Ve bu bencilliğin kökünde iki gerçek vardır. Bunlar başkalarını yaşayarak kendini tatmin etme ve kendini yaşayarak tatmin etme. Sonuçta iki türlü de kendini tatmin edeceksin. Ve gözlerimizi açtık gerçeği cesurca soralım. Engelsiz bir birey, engelli bir bireyi severmi? Sever bal gibide hemde tüm hücrelerine kadar. Peki mutlu olur mu? Muamma... Ve şimdi soralım nasıl sever? Kendi iç dünyasında ki boşluğu doldurmak için bir engelliyi deli gibi sever. Gerekirse aileyi karşısına alır ve gemileri yakar. Ama ateş zaman içinde zayıfladığında gerçekle karşılaşır. İşte o zaman içten içe ben ne yaptım der. Ama o kadar hassastır ki bunu kesip atamaz. Ve çevreye biz mutluyuz ve keyifliyiz mesajları vermekten kaçınmazlar. Kimi tv lere çıkar kimi gazetelere. Ama hiç bir gerçek 4 duvar arasında başbaşa kaldığında gözlerdeki sessiz haykırışı gizleyemez. Bu yüzden bazen yalnız kalmayı bir erdem saymak ve buna göre hayatı şekillendirmekte yarar var.

Üye
    ahmet.kardesler Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Kardeşler
    Son Giriş
    05.10-2010
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de bedensel engelliyim ve bu konuda fikrimi paylaşmak istedim...

Aksi örnekler bulunmakla beraber, denklik bir ilişkide göz önüne alınacak ilk unsur olmalıdır.
    Diğer türlü birçok sorunla mücadele etmek gerekebilir ve bu durum her iki tarafı da yıpratabilir. Yıpranmış ilişkiler de birçok yeni soruna gebedir. Açıkçası ben 3 günlük dünyada o kadar sorunla uğraşmayı göze alamam.
    Evet sevgi mantık değildir ama bir noktaya kadar. Bir insana ömür boyu aşık kalamazsınız!

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    8

Herşey beyinle başlar, beyinde biter....

Üye
    biribir Avatarı

Son Giriş
    29.04-2011
    Saat
    16:44
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim bu konuda fikrim biraz farklı.
    Son günlerin moda terimiyle olayı biraz irdelemek istiyorum. Hani şu "pozitif ayrımcılık"
    Sosyal haklar da, siyasal haklar da, ekonomik haklar da engelliler pozitif ayrımcılığı hak ediyor.
    Bazen konu aşk ve sevgi olduğun da da, sanki pozitif ayrımcılık beklentimiz var gibi.
    İşte malesef böyle bir ayrımcılık hakkımız yok.
    Neden mi?
    Edebiyata bir bakın dünya müziğine, bir bakın aşktan acı çeken insanların şarkı sözlerine, bir bakın aşk şiirlerine.
    Terkedilmişliğin, reddedilmişliğin, dışlanmışlığın verdiği acıyla yazılan her edebiyat eserini bir düşünün.
    Bunları yaşayan ve yazan insanların büyük bir kısmı engelli değil. Ama aşk hayatında en büyük engelleri görmüş insanlardır bu şiirleri, şarkıları, besteleri, filmleri v.s.yazanlar.
    İşte biz de (yani biz engelliler) de aşk ve sevgi yaşamında mutluluk veya mutsuzluk anlamında tüm insanlardan hiç bir farkımız yoktur. Aşk en büyük mutlulukları ve mutsuzlukları barındıran ve yaşayan, kim olursa olsun bu sonuçlardan muaf olamayacağı bir durumdur.
    Öyleyse burada tartışılan şey, bence bazı engelli arkadaşlarımızın illede engelsiz birine aşık olma saplantısından çektiği psikolojik durumun genelemesine benzemektedir. Zaten bu konuyu açan arkadaşımızın önermesinde "engelliye aşık olmak" terimi. Zaten sağlam birinin engelli bir insana aşık olması sanki büyük bir sorunmuş gibi ortaya konmuştur.
    Bu gerçekten engelli olup ta engelsiz bir insanı sevmeyi, ona aşık olmayı ve bunda da başarılı olmayı kendine bir zafer gibi gören bir insan için büyük bir sorundur.
    Bence bu psikolojinin içinde şöyle bir kolaycılık vardır; eğer sağlam birini seçer ve başarılıda olursam bir zafer kazanmış olurum.
    Yok ama reddedilirsem en azından engelime sığınır, kendimi kişiliğimi, nerede yanlış yaptığımı sorgulamam.
    Bütün insanlığın bu ilişkilerdeki yaşadığı mücadeleden muaf olurum.
    İşte arkadaşlar, aşk ve sevgi ilişkilerinin, karşı cinsle yaşadığımız bu olağan üstü deneyimin bize sorgulattığı ve asla karşımızdaki insanı aldatamayacağımız bir yanı vardır. Kendimizi sevmiyorsak karşımızdakini sevemeyiz. Kendimizi sevmiyorsak asla birinin de bizi seveceğine inanamayız. Eğer kendimizi seviyorsak, yaşadığımız olaylar da da görürüz ki bizi gerçekten seven birileri vardır, hep varolacaktır.

Üye
    nuray_34 Avatarı

Son Giriş
    18.12-2016
    Saat
    14:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    34

Merhaba, buna benzer bir hikayenin baş kahramanlarından biride benim maalesef. Benim defterim hiç açılmamak üzere kapanmışken ve hala anti depresen ilaçlarla ayakta kalan biri olarak sana verebileceğim bir tavsiyem yok. Aşk zaten elimizde olan bişey değil. Yani ona ne mantık nede çevrenin yapabileceği bişey yok. Sevdan ne kadar büyükse, izleride o kadar büyük oluyor.

Üye
    Birtan07 Avatarı

Gerçek Adı
    Birtan07
    Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    08:18
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yazılanların %90'ını okudum. Tek diyeceğim söz:
    Hayatta varlığınızı hissettirin (:

Üye
    zübüş Avatarı

Gerçek Adı
    zübeyde
    Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    23:56
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli yada engelsiz olan kişilerden mutlaka teklif almışızdır. Ve hislerimize göre evet yada hayır demişizdir.
    Şimdi bu durumda sen nasılki karşındakini herhangi bir sebepten dolayı red ettiysen, bu tür şeylerin bizimde başımıza gelebileceğini unutmamak gerekir.
    Her zaman için bu geçerlidir demiyorum ama kişiler engelli diye değil, hissiyat olmadığı için red edilir diye düşünüyorum .
    Açıkçası benim için bu geçerlidir. Engelim çok ağır değil gerçi ama engeli olmayan o kadar kişiyi red ettim ki. Demek ki sadece sağlam diye de sevilmiyor.
    Böyle düşünen arkadaşlarında, aslında kendi istedikleri hayalindeki gibi olmadığı için bu kaygıya kapıldığı düşüncesindeyim

Üye
    dilektuba Avatarı

Son Giriş
    26.09-2016
    Saat
    12:21
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Son söz benden. Azıcık aşım, kaygısız başım. Saygılar.

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    19.07-2017
    Saat
    13:20
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Benden de size bir arabesk yorum ''engelli sevmek yürek ister''.

Üye
    yasin258 Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    01:54
    Yaşadığı Yer
    Denizli/Merkez
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

Adaleti olsa kendisi yuvarlak olmazdı değil mi!

Üye
    mert01 Avatarı

Gerçek Adı
    R.Azim
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    02:06
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Ahmet kardeş;
    İlişkide esas denklik demişşin. Sen kendine denk birini arasan bulamazsın. Var mı sana layık olabilecek kadar mükemmel kız dünyada???

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    19.07-2017
    Saat
    13:20
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Peki var mı biz kızlar denk bay? Ya geçelim şu dünyanın benim ekseninde dönüyor kuruntularından. Herkes kendince mükemmel. Onun için kader, kısmet, nasip deyip boşverin.

Üye
    yorgun savaşçı Avatarı

Son Giriş
    19.09-2016
    Saat
    12:17
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelliler aşık olur hemde çok kolay yürekten severler. Engelliye ise aşık olmaktan çok maddi durumu iyiyse sahteden aşık olurlar, daha iyi bir hayat yaşayayım diye. Kimse engelliler gibi sevemez...

Üye
    CIHAN_KAYRA Avatarı

Gerçek Adı
    cihan kayra
    Son Giriş
    03.07-2017
    Saat
    19:38
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelliye tabiki aşık olunur. Yeter ki şu ''millet ne der, o ne der, bu ne der '' paronayasından kurtulsun millet. Yoksa ne efsane aşklar yaşanır, dudağı uçuklar milletin...

Sayfa 7 / 14 İlkİlk ... 34567891011 ... SonSon