Sayfa 11 / 13 İlkİlk ... 78910111213 SonSon
Toplam 195 mesajın 151-165 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    deep_blue85 Avatarı

Son Giriş
    21.03-2017
    Saat
    15:29
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Parasız ilişki olmuyor maalesef bu bir gerçek kendimizi kandırmayalım.Bugün sevdiğimle olsun bana her yer paris mantığı iflas etmiştir.Paran varsa sana her yer paristir.Kaldıki ciddiyetle bir ilişki düşünülüyorsa ki nitekim kız-erkek ayrımı olmaksızın karşılıklı maddiyatsal istekler olacaktır.Örneğin kızın ailesi kızıma 100 gram altın tak diyecek altının gramı 170 tl civarı bu 17000 tl demek direkt altın bunun ev eşyası vs filan da var bir düğün 60000 tlden aşağı kurtarmıyor maalesef e bunlarda saman tozuyla karşılanamayacağına göre.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:03
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    25
    Blog Mesajları
    15

100gr altın istemeyende var.erkeğin durumuna göre hareket eden kız aileleride çok var.var.durumu bukadar genellemeyin.bi düğün herkese 60bine patlamaz.bunun yarısına da mâl olabilir. Diyeceksinki yine para istiyor sonuçta.e kardesim , sen hayatını idame ettirirkende para harcıyorsun.evlenirkende harcıyacan tabi.çalışacan kazanacan ve ödeyecen.gençken hepsi halloluyo ve Allah ta yuva kurana yardım ediyor zaten

Üye
    dayicim Avatarı

Gerçek Adı
    GöKhaNbeRk
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    02:16
    Yaşadığı Yer
    değişiyoR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Lâ Tahzen
    o kadaR qüzeL, o kadaR qeRçeKçi, samimi aNLatmışsıNız ki.!
    haKLısıNız.. hem de çoK haKLısıNız.! tebRiKLeR.

Üye
    Wesley Avatarı

Son Giriş
    03.03-2017
    Saat
    19:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aşk diye birşey yoktur yani varsa bile bu insanın kendi isteğiyle gerçekleşir siz bir kız ya da erkeğe aşık olursunuz çünkü çok güzeldir ya da çok yakışıklıdır çok güzel konuşur ya da hayat enerjisi çok iyidir vs. bu da bir ürün almaya benzer siz a ürününü almak istersiniz çünkü çok güzeldir özellikleri hoşunuza gider nasıl ki az parası olan kişi pahalı ürün alamaz az özelliği olan birşeyler başaramayan kişilerin erkek ya da kız arkadaşı olmaz kendimizi kandırmaya gerek yok bu konuda davul bile dengi dengine diye bir laf vardır ben 22 yaşındayım lisede 1 üniversitede 1 olmak üzere 2 kızdan çok etkilendim ama onlar benden etkilenmediler çünkü onların güzelliğini benim bu fiziğim satın almaya yetmedi diye biliriz ticaret mantığıyla bakacak olursak arkadaş olmak ayrı aşık olmak ayrıdır bence aşk aşırı derecede etkilenmek demektir o kadar sağlam erkek varken sağlıklı bir kız bizden etkilenmez bence herkes dengini bulmalı fizik olarak ancak o zaman diğer özelliklerimizle etkileme imkanımız olur bazı şeyleri kabul etsekte etmesek değiştiremeyiz oyun ve kurallar belli oyunu kuralına göre oynamalıyız kimseye neden bizi beğenmiyorsunuz diye söylenme hakkımız yok bizi de onları da yaratan ALLAH ona dua edeceğiz yapacak birşey yok

Üye
    burhanettin Avatarı

Son Giriş
    21.03-2017
    Saat
    17:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Helalolsun sen şehitsin şehit oğlu şehit verselerde uğruna şu cennet vatanı siperet dursun bu amansızca akın duyup speak eng, bitişön dankişö, Ayın var aynı mal, salı verdiyse com suya ahzu okeymi direnç ( firend) ya avatra servis mösödöve sağlık olsun her insan çift yaratılmıştır yeterki onun dünyasını keşfetmeli paratersi problem doğrusu kala şans ve kader en önemli iki şey
    Umut sandalı aşkın ötesi kopamam senden vazgeçilmez gönlüm kara sevdadan

Üye
    SEVİMLİ34 Avatarı

Son Giriş
    22.07-2015
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazılanlardan farklı olarak söylemem gereken

engelli bı bayanım engelsiz bi eşim var

hem kendisi hem ailesi beni el üstünde tutuyor

ve asla yapmacık değiller

tabiki 5 parmağın 5 i bir değil kesinlikle vicdan ve kültür meselesi

Üye
    sokrates Avatarı

Gerçek Adı
    ???
    Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    13:36
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aşk yoktur libido vardır ....sigmund freud .

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    21:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Bu tarz konular açıldımı aklıma ortapedik engelli bir arkadaşım geliyor, adamın lakabı kazanova durmak yok yola devam gerisini siz anlayın.Bu capkınlık sanatı ne parayla ne tiple olur, cene olacak

Üye
    mami23082 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed
    Son Giriş
    17.12-2016
    Saat
    02:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    3

hayat bu ne olacağı belli olmaz iyiyi umut edip yaşamadıkça da yaşanmaz yani olur engelliye de aşık olunur elbette zorluklar olur ama madem ki sınav dünyası zorluklara gögüs gerip savaşacagız yeri gelecek ailesine kendimizi sevdirmeye yeri gelecek güçlü görünmeye evet zor ama zor olan herşey güzeldir zor diye de yaşamaktan vazgeçmemeli insan yaşamadan bilemeyiz sonuçta yaparsın olmazsa da denedim dersin yapmazsan ya olsaydı korkusu hep aklında kalır bilmiyorum belki saçma ama benim görüşüm bu hani elbette sorunlar olacak ama biz zaten sorunlara sıkıntılara aşinayız sınavımız gereği elbette bu sıkıntıları da atlatmaya çalışırız ha çalışırız ama olduğu kadar olmadığı kader yapacak bir şey yok olmayınca da ama olmama ihtimaliyle yaşamaktan korkmak da olmaz en son da çok güzel bir şiir paylaşacağım aşk celladından ne çıkar diye başlayan yeri paylaşacaktım ama tamamını paylaşayım Sezai abiye ayıp olmasın
    Senin kalbinden sürgün oldum ilkin
    Bütün sürgünlüklerim bir bakıma bu sürgünün bir süreği
    Bütün törenlerin şölenlerin ayinlerin yortuların dışında
    Sana geldim ayaklarına kapanmaya geldim
    Af dilemeye geldim affa layık olmasam da
    Uzatma dünya sürgünümü benim
    Güneşi bahardan koparıp
    Aşkın bu en onulmazından koparıp
    Bir tuz bulutu gibi
    Savuran yüreğime
    Ah uzatma dünya sürgünümü benim
    Nice yorulduğum ayakkabılarımdan değil
    Ayaklarımdan belli
    Lambalar eğri
    Aynalar akrep meleği
    Zaman çarpılmış atın son hayali
    Ev miras değil mirasın hayaleti
    Ey gönlümün doğurduğu
    Büyüttüğü emzirdiği
    Kuş tüyünden
    Ve kuş sütünden
    Geceler ve gündüzlerde
    İnsanlığa anıt gibi yükselttiği
    Sevgili
    En sevgili
    Ey sevgili

Bütün şiirlerde söylediğim sensin
    Şuna dedimse sen Leyla dedimse sensin
    Seni saklamak için görüntülerinden faydalandım Salome’nin Belkıs’ın
    Boşunaydı saklamaya çalışmam öylesine aşikarsın bellisin
    Kuşlar uçar senin gönlünü taklit için
    Ellerinden devşirir bahar çiçeklerini
    Deniz gözlerinden alır sonsuzluğun haberini
    Ey gönüllerin en yumuşağı en derini
    Sevgili
    En sevgili
    Ey sevgili

Yıllar geçti sapan olumsuz iz bıraktı toprakta
    Yıldızlara uzanıp hep seni sordum gece yarılarında
    Çatı katlarında bodrum katlarında
    Gölgendi gecemi aydınlatan eşsiz lamba
    Hep Kanlıca’da Emirgan’da
    Kandilli’nin kurşuni şafaklarında
    Seninle söyleşip durdum bir ömrün baharında yazında
    Şimdi onun birdenbire gelen sonbaharında
    Ey çağdaş Kudüs (Meryem)
    Ey sırrını gönlünde taşıyan Mısır (Züleyha)
    Ey ipeklere yumuşaklık bağışlayan merhametin kalbi
    Sevgili
    En sevgili
    Ey sevgili

Dağların yıkılışını gördüm bir Venüs bardağında
    Köle gibi satıldım pazarlar pazarında
    Güneşin sarardığını gördüm Konstantin duvarında
    Senin hayallerinle yandım düşlerin civarında
    Gölgendi yansıyıp duran bengisu pınarında
    Ölüm düşüncesinin beni sardığı şu anda
    Verilmemiş hesapların korkusuyla
    Sevgili
    En sevgili
    Ey sevgili

Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır
    Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır
    Aşk celladından ne çıkar madem ki yar vardır
    Yoktan da vardan da ötede bir Var vardır
    Hep suç bende değil beni yakıp yıkan bir nazar vardır
    O şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır
    Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
    Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
    Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır
    Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır
    Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır
    Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır
    Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır
    Sendan ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır
    Sevgili
    En sevgili
    Ey sevgili

Sezai Karakoç

Üye
    burhanettin Avatarı

Son Giriş
    21.03-2017
    Saat
    17:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Aşk sağcıdır doğrular hep inler solunda iki melek şahidim olsun hem dinine hem imajına,
    Eşşek ahırda inler, su yolunda kırılır testin ya sen Yoksan yanında, nema
    Bilişiriz uğurlar olsun tüm sevenlerine yanlışlık değil yanlızlık alır seni benden
    Ne istedim şu yaşından sen süründürdün sen yürüttün sen engelledin beni
    Gel göre beni aşk neyledi
    Ben harun sen kardeşim din kabüllenemediğim
    Adam olamazsın dedi babamın atası
    Sen adamımsın medeniyet kıravatımda yularsanma yetişdiremediğini
    Aşk sağcıdır din ister emek ister sinekten ya çıkarırcasına anlam ister şeref ister
    Yok içimi temizliyecek deterjan, kalleş olmuş imalat hastası
    Siper için ağlar ebeveynin çocuklar ya sen yok şan yanımda nema
    Cuzi süreçte kalır aşkın ne seviye nede aşk yeniler kendini
    Bir ben var bende olan melek

Üye
    hatice75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burhanettin. Çok fena döktürmüsün çok iyiymiş

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

kendinizi kandırmayın! fenotipi bozuk kimseye hiç kimse aşık olmaz. diğer türlü engelleri olanlar hariç (organ eksikliği, sonradan olan engeller).

Üye
    DJ_BORAN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Ali Şahin
    Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    17:31
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda bende görüşlerimi aktarmak istiyorum Uzun zaman önceydi. Yaklaşık 8 mi oldu 9 yıl mı bilmiyorum ama hayatımın en önemli olayı diyebileceğim bir hadise var sizinle paylaşmak istediğim. O günlerde Engellilik olgusunu yeni yeni kabulleniyordum. Rapor aldıktan sonra kendimi iş hayatında bir varoluş mücadelesi içerisinde bulmuştum Üç temel hedefim vardı
    1: İyi Bir Üniversite den mezun olmak istiyordum "Tercihim Müh likti"
    2: Kendi kitabımı çıkartmayı arzu ediyordum.. "Yazar ve Şair Ruhuna sahibim"
    3: Kendime ait bir hayat kurmak istiyordum. "Bu çok netameli bir mevzu detaylı olarak anlatabilirim"
    işte bu hedefler doğrultusunda başladığım hayat mücadelesinde uğruna dayak yemek zorunda kaldığım birisi hariç herhangi bir kızdan hoşlanmamıştım. Benim kalbimi çalacak kişi çok özel olmalıydı. Buna inanıyordum... Ve evlilik konusunu tamamen kafamdan çıkartmıştım. Önceliğim kariyerim ve geleceğim di. Kendimi işime vermiş hedeflerim doğrultusunda çalışıyordum.. Neyse bu süreç sonunda bir gün ço sevdiğim akrabalarımdan birisi evimize geldi.. Bu kişi benim teyzem di. Ve annem e beni evlendirmek ten bahsediyordu.. Ben ise evlilik fikrini "vatan millet sakarya" cinsinden bir saldırı olarak görüyordum.. Bu yüzden tepki göstermeye başladım. Ama sert kayaya toslaya bileceğimi biliyordum...
    O görüşme nin ardından çok sıra dışı bir şey oldu'' Adının Aynur olduğunu ögrendiğim kişi bizim eve gelecekti. Onu ilk kez gördüğümde ise karşı cins hakkındaki bütün fikirlerim alt üst olu vermişti. Asi tavrıydı beni en çok etkileyen. Kendisine her sunulana evet demeyeen bir kısrak! Gibiydi. Ve ben bundan çok etkilenmiştim.. Aradan geçen 1 ay a yakın süre içerisinde hayatımda ilk defa fark edilme korkusu ile bir sokağa girmeyi yasaklamıştım kendime. Sırf "o var" diye.. Ama yaz ayları geldiğinde Hayatta en çok sevdiğim insanlardan birinin mezarı başında öğrenmiştim aldatıldığımı.. Tamam bana evet dememişti belki ama Hayır da dememişti yani bu katmerli bir ihanet demekti. Fakat fazla üstünde durmadım. Bayan katılımcılarımız dan özür diliyorum ama bu tiplerin bizm jargonumuzdaki adı "Kaşar" dır. Neden mi. Ehh benimle görüştükten iki gün sonra sırf benim gibi biriyle tanıştırıldı diye ailesine nispet yapmak için Kendisinden Otuz yaş büyük bir Polisle yaşadıkları her şeyi açıklıyordu zira.. Detaylara girmeyeceğim ama bu olay sayesinde çok acı bir tecrübe edinmiş ve insanlara güvenmemeyi öğrenmiştim...

Üye
    DJ_BORAN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Ali Şahin
    Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    17:31
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bunun ardından kendimi çok sorguladım. Dışarıdaki tüm ilişkiler yalancı ve riyakar geliyordu bana... Kabullenemiyordum yaşadıklarımı.. Ben kimseyi aldatmamıştım! Ve Aldatılmayı hak etmediğime inanıyordum.. Derken o olayın yaşattığı travma nedeniyle askerdeyken Kronikleşen bir Psikiyatrik Hastalık nedeniyle engeliler dünyasına ilk adımımı atmıştım. Ama bunu asla sorun yapmadım. Kendimi eksik görmüyordum hiç bir şeyden. Çalışmaya başladığımda bile sorun yapmamıştım bu durumumu. Zamanla kabullenmeye çalıştığım hissiyatım derinleştikte hayatı farklı gözlerle izlemeye başladım.. Ve çok geçmeden sevgili Annem in evlilik konusundaki ikinci ani ziyareti le sarsılmıştım.. Evet bana yine birini bulmuşlardı ama bu sefer karşımda benim gibi bir engeli vardı.. Oysa ki ben Davul bile dengi dengi dengine çalar Safsatası na asla inanmayan biriydim. Neden mi? Çünkü ayarsız terazi ile Siklet ölçülemeyeceğini hayattan öğrenmiştim!
    İLk önce aileme biraz sitemkar oldum. Çünkü engelli bir eş adayı istemiyordum. Bunu şahsıma ve ilkelerime hakaret oalrak sayıyordum. Bana göre herkes kendi hikayesinin kahramanı olarak yaşamalı bu dünya da. Ve eğer birisiyle beraber paylaşacaksa bu hayatı kendi ilkeleri doğrultusunda belirleyebilmeli partnerini. Kim olursa olsun ; Kadın olsun erkek olsun.. Şartların dayattığı bir ilişki yi otuz yıl sürse bile kabullenememek gibi bir yapım ver benim Bir insanın önce duygularını özgür bırakacaksınız! Ondan sonra düşüncelerini ve değerlerini yargılayacaksınız..Yoksa yaptığınız şey acemi çırağın ustalığa özenmesinden öteye gitmez!!!
    Evet benim o olay karşısındaki görüşlerim bu minvaldeydi. Ve ailem bizi buluşturmaya karar verdi.. Ama ben karşımdaki insana en ufak bir olumuz tavır sergilemedim. Hatta hatta ilk görüşte aşık olmuştu bana. Onun kalbini fethetmiştim. Bana nasıl sarıldığını hala hatırlıyorum.. Karşısına çıkıp! Sen engellisin ben Bedensel de olsa engelli biriyle evlenmek istemiyorum! Diyemedim. Kıramadım kalbini.. Beni seven bir kalbi kırmaktan korkuyordum! Bunun vebali büyüktü çünkü.. Ama benim saygı değer ailemde bunu anlayacak "kot kafa" ne gezer! Kızı düpedüz ensest ilişki ile ithaf edecek kadar seviyesiz bir düzeye taşımışlardı işi Üstelik benim ağzımdan ona "Bekaret Kontrolünü şaert koşuyorum" tarzında bir cümle de nakletmişlerdi. Rezlliğin boyutu arşa ulaşıyor anlayacağınız. İşin tuhafı da bunu yapanalar "Namus" adına yapıyordu Haa sonra ne mi oldu o NAMUS a az daha sabırla okuyun.. Geleceğiz Orada da

TRAVMA 2:

Bu olaydan sonra aileme ve etrafımdaki insanlara olan bütün iyi niyetimi ve güvenimi kaybetmiştim. Hoş şimdi de pek kazandığım söylenemez ya.. Neyse bu ayrı mevzu! Buna sonra gireceğiz.... Benim asıl gelmek istediğim bu ikinci Travma Mevzuu çünkü.. Evet arkadaşlar; Seviyesizliğin doruk noktasında fos çıkan ilk girişimden sonra ailem bu sefer gemi azıya almış yana yana beni evliliğe ikna etme turları atıyorlardı. Yalnız iş af edersiniz "Mıçtığını sıvamak" boyutuna henüz ulaşmamıştı.."Birazdan bu tabiri niye kullandığımı anlayacaksınız" az daha sabrediniz...
    Evet evlilik konusundaki ikna muhabbeti bu aşamadayken ben yaşadıklarım dostlarımla paylaşmaya başladım.. Ne istediğimi biliyordum.. Ve bu iş öyle olmaz böyle olur.. Demek istiyordum.. Ve gerçekten düşlerimdeki biriyle karşılaşmıştım.. Adı Pelin di.. İk görüşmemizde.. Sıradan bir arkadaşlık olacağını zannettiğim bu ilişki.. Onun benim internetten yaptığım bir Radyo Canlı yayını dinlemesinden sonra bambaşka bir hal almış ve ertesi gün onun bana "Seni seviyorum.. Seninle evlenmek istiyorum Ömrümün Diğer Yarısı olur musun? diye sormasıyla bambaşka bir boyuta ulaşmıştı...
    ilk başlarda blörf sandığım bu oılay dan sonra birbirimize büyük bir tutkuyla bağlandık. O bana hep Bebeğim derdi. Ben de ona İlham Perim.. Meleğim diye hitap ederdim. Onun için yazdığım şiirlerin bir kısmı kayboldu belki ama diğer bir kısmını saklayıp Beste yaptım..Bunu size daha sonra anlatacağım..Ama hayatımın dönüm noktası olan süreç Pelin le tanıştıktan sonra başladı. Zira o üniversite okuyordu.. Ben se henüz Lise deydim.. Denklik umurumda bile değildi. Şu an da değil! Onunla her görüşmemşte büyülü bir yolculuğa çıkıyorduk. Hatta bir kere ona Deniz yolculuğundan bahsetmiş, Düğünümüzden hemen sonra bir aydan fazla sürecek bri CRUİSE gezisi rezervasyonu yapmayı teklif etmiştim! Niyetim Meleğim le birlikte mavi sonsuzluğun büyüsünü aynı anda yaşamaktı. Her iksi de vazgeçilmez tutkumdu benim...
    Benim dünyanın en güzel su perisine aşık olduğumu anlayan ailem karşıma "Üniversite okuyan biri sende ne bulsun" der gibi bir argümanla çıkmış. Üstelik bir kaç alternatif de teklif etmişti. Bunlardan bir tanesinin aynı mahallede çocukluk arkadaşı olduğumuz askerdeki bir arkadaşımın Kocasından ayrılmış Dul ablası olduğunu söylersem her halde saygı değer bütüklerimle benim aramdaki Vizyon farkı nın HANGİ DÜZEYDE BİR UÇURUM teşkil ettiğini anlayabilirsiniz..
    Bu arada Pelin in engelli olmadığını belirtmeliyim.. Hemşirelik okuyordu.. ve ben ona Beyaz meleğim dediğimde çok etkileniyordu. En çok bu hitabı seviyordu. Biliyordum bunu.. Bana da mesleğine de aşık bir iyilik meleğiydi o.. Tam 3,5 Yıl dan fazla süren bu mucizevi ilişki nasıl bitti dersiniz? Şimdi oraya geliyorum.. Beni istediğiniz şekilde cezalandırılabilirsiniz. Çünkü bunu hak ediyorum.. Nedenini birazdan anlayacaksınız...

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    dikkat cekmeye mi çalışıyosun? hikaye yazmayı bırak.

Sayfa 11 / 13 İlkİlk ... 78910111213 SonSon