Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 50 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nihal63 Avatarı

Son Giriş
    23.03-2009
    Saat
    10:55
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben ortopedik engelliyim ve eşim engelsiz. 20 yıllık evliyiz , iki de oğlumuz var(19 ve 14 yaşlarında). Benim engelli oluşum hiç sorun yaratmadı aramızda ama çevrenin psikolojik baskısı çok oldu. Ancak eşim de ben de çevreye hiç kulak asmayanlardanız. Evlendiğimiz günden beri 10 yıl boyunca ayrılmamız beklendi, sonra herhalde alıştılar. Sonuç olarak evliliğin iyi ya da kötü gitmesi kişilerin özgüveni ve karakteri ile ilgili diye düşünüyorum. Engelli olmak eksi getirmiyor ya da engelsiz olmak artı getirmiyor bence.

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İşin içinde aşk olmadığı sürece ki - aşkın varlığı da tartışılır fikrimce- iki engelli insanın evliliğini dürüst bulmuyorum****Dürüst bulmuyorum***** Çaresizliğin ya da toplumun dayatmasıyla oluşan birlikteliklerdir bir çoğu.Engelli damada da, geline de analar öyle kolay kolay onay vermez. Siz hiç ,engelsiz bir evlada sahip annenin "paşama engelli kız alacam" dediğini duydunuz mu? Ya da " kızımı illaki bir engelliyle evlendirmek istiyorum" diyeni?

Her ikisi de engelli çiftlerin ,su katılmamış,hasar görmemiş eşit haklara ve vasıflara sahip olmadan yaptığı tercihleri, nedense samimi bulmuyorum.Çaresizlikten doğan alternatiflerin ürünüdür bir çoğu... Kesin çizgilerim yok,ama fikrim bu yönde...

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nasıl bir ötekileşirmedir bu mezopatamya;

"iki engelli insanın evliliğini dürüst bulmuyorum" cümlesi çok ciddi ve sert bir yaklaşım.

Muhtemelen dürüst kavramını yanlış kullandığını düşünüyorum.

Dürüstçe yapılan bir evlilikle, dürüstçe olmayan bir evlilik arasındaki benim mantığıma göre yaptığım ayırımda sadece engelilik ile ilişkilendirilecek bir boyut göremiyom.

Ayrıca çaresiz durumda olduğunda yapılan (ki burda da çaresiz olma durumu ayrıca tartışılır.) evliliklerin dürüst evlilikler olmadığı yönündeki mantıkta çok acımasızca. Yani kişilerin ama engelli ama değil bir ortak amaç ve gelecek kurma doğrultusunda hayatlarını birleştirmeleri yönünden ütopik değilde mantıklı bir seçim yapması sonucunda gerçekleşen birlikteliği dürüst olmamakla itham etmek çok acımasızca geldi bana.. : )

Saygılar...

Üye

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Öteki beriki yok sevgili Wale,

Lütfen yorumumda çatacak yerleri ararken esnek olduğum yerleri görmezden gelmeyin.Kesin çizgilerim yok.Ben tecrübelerimin tercümanıyım.Yok mu Allasen kendi engelli olduğu için evleneceği kişinin de engelli olmasını isteyen ve olası üstünlük kurma durumuna karşı yerini sağlama almak isteyen?

İşin içinde gönüllülük olmadığı sürece iki engellinin evlenmesi toplumun "iki çıplak bir hamama yakışır;tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş" sözleriyle eş değerdir.Bu dayatmalar da mı ütopik? "Sağlıklı biriyle evlenemiyorum o zaman ,kendim gibi biriyle evlenirim bendeci" ciler görmüşsem, arada dürüst bulmadığımı yazmamın da bir sakıncası olmasa gerek.Yargılamak için değil anlamak için okuyun yorumlarımı.Zira ben öyle yapıyorum...

saygılar bizden.....

Üye
    hakansakinci Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

bence iki engellinin evliliği kendileriyle değil çevreleriyle mücadele etmekle ve kendilerini ispatlamakla geçer.bunun ötesinde hiç bir engelli çiftin normal çiftlerden daha farklı sorunlar yaşayacaklarını zannetmiyorum.aksine bu çiftler dahada birbirlerine kenetleniyorlar.çevremizdeki evlilikleri görüyoruz.en ufak fındık kabuğunu bile doldurmayacak meseleler yüzünden ayrılıyorlar.

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

MEZOPOTAMYALI DEPRESYONDA. ONA ALDIRMAYIN VE İYİ DAVRANIN, MÜMKÜNSE. BİR İKİ HAFTAYA DEPRESYONU DÜZELİR.
    Şaka bir yana bu konuda o kadar ağır, olumsuz düşünmek doğru değil.
    Engelli insanlar da evlenebilir ve bu iyi de olabilir. yeter ki özürleri ağır zihinsel olmasın ve olayı algılayabilsinler. Gerisi evlenenlere kalmış, bizim yorumlarımız gereksiz kalır.................

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

iki engelli insanın bir hayatı paylaşması,
    çaresizlikten ortaya çıkan facilar gibi..
    gerisi evledikten sonra tabi ki ,evlenenlere kalıcak ismayil.
    siz veya ben burdan yorum yapıca onların sorunları düzelmeyecek
    ya da sorun oluşturmuycaktır.
    diğer dileklerinizde dahil ,
    çok laf olsun torba dolsun kelamı olmuş :lol:
    dünyadaki adaletsizliklere ,iki engelli evlenerek katkıda bulunmayın
    derim ben..

Üye

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yapma ismayil
    Hemen teşhis koyma bana....Gerçekçi ve gözlemci olmanın depresyonla ilgisi yok.Tamam sizinle aşık atamam.Hekim olan sizsiniz.Ama tanıyı koyarken bu kadar fevri hareket etmeyiniz isterseniz.
    Kendimi gayet iyi hissediyorum.Sabahları insanlar genelde yarı uykulu halde işlerine giderken bela okur gibi gider.O sıcak yatağı bırakmış olmanın kızgınlığı,trafiğin sıkışıklığı,hemen hemen bir saati zehir eder insanlara...6 da kalkarım ve okul hazırlığımı yaparım.Yürüyerek giderim okula.Yolda kimi görmüşsem bir selam veririm...Bir teyzem var okul yolumun üstünde.Onun bahçesinden geçerim ve genelde o pencerede olur.Sanırım ki beni yolculamak için erken oturur oraya.Bal gibi tesadüftür aslında.Ama ben öyle demem...Öpücük atarız birbirimize.Adını bilmem sadece "teyzem" diye seslenirim.O bana "kuzum" der.Daha geçen hafta yağmurlu bir havada okulun bahçesinden girdiğim gibi bir veli tuttu kolumdan." Hoca hanım,ne kadar güler yüzlüsünüz,Allah hep güldürsün,içim açılıyo sizi görünce " dedi... Bunları okurken yine hakkımda peşin hüküm vermeyin,sizin yakıştırmanızdan sonra kendimle muhasebeye oturduğumda aklımda kalanlar.Depresyona giren biri bu kadar pozitif olamaz heralde.Ya da ben kendimi kandırıyor olamam.Severim kendimi ve ona yalan söylemem...Bazen maske takılır takılmasına ama hüznüme başkasını ortak etmemek içindir bu.Hepimiz yaparız bunu.

Ben de engelliyim.Ne olmuş yani?Sadece bir engellinin değil, bir engelsizin de beni evlilik için uygun görmemesini yadırgamam.Dünyanın sonu mu?30 yıldır bu halde yaşıyorum,başımdan neler geçmiş depresyona girmemişm de şimdi mi gireceğim?

Malesef toplum dayatıyor.Engelliysen seçim yapma,tanıma,sevme,birlikte olma şansın yok.Olsa bile o şansı sana doya doya kullandırmaz bu toplumun bakışları...Cenderede kalan engelli "madem beni engelsiz birine yakıştırmıyor bu toplum ben de kendim gibi birini bulurum" diyiveriyor.Tahsil yapmış,kendini yetiştirmiş kaç engelli var ki bir duruşu olsun?Bu sitede iyi konuşan, iddalı yazılar yazanlardan ibaret değil toplumun içindeki engelli profili...
    "Bu engelli " yani ben... Böyle düşünüyorum. İki engelinin evliliği üçüncü kişilerin de mutsuzluğuna neden oluyor. Anne babayı kastedmiyorum.Doğacak çocukları kastediyorum.Çocuğun gözünde anne nedir?Baba nedir?Herşeyden önce "güçtür".Bu durumda evliliği düşünen iki engelli kişi anlamıyorum ki ne için evleniyor?Sevgi varsa tamam... "ama evlenmek için evlenmek" varsa işte ben onun dürüstlüğünü sorgularım sevgili wale...

Teyzemin 4 tane oğlu var.En büyüğü, trafik kazası sonucu engelli olarak yaşamaya başladı...O abimizden önce bir küçüğünü evlendirdiler.Üstelik kızı iğneden ipliğe inceleyerek.Fazla kilosu var mıymış?Hamaratmıymış?Eli yüzü düzgün müymüş?Velhasıl,buldular istedikleri gibi birini evlendirdiler.En büyük abi için ilk baktıkları kızda aradıkları özellik ve şart "engelli "olmasıydı...Onu da evlendirdiler...Bir gün sohbet arasında engelin olmasaydı böyle bir evlilik yapar mıydın diye sordum. "Yapmazdım" dedi.Bu örnek kanun değil biliyorum.Olamaz da.İstisnalar mutlaka vardır.Ama onların evliliği bir sorun yumağı.Çocukları 5 yaşına geldiğinde trafik kazası geçirdi ve vefat etti.Bu baba onu kucağına alıp hastaneye götüremedi.Napsın??? Acizdi...Çocuk elinden kaçmış gitmişti yola.Onu yakalayacak gücü yoktu.Keza annenin de...

Sevgili Gogolos, yazdıklarımın konuyla alakasız gibi durması sizi yanıltmasın,ilintilidir iyi inceleyin.Ben sadece ilk söylenmesi ya da sorulması gereken şeyi söylüyorum.Engelli çiftlerin karşılaştığı sorunlara gelmeden önce düşünülmesi gereken şeyler var.Ben sadece kendimin sesi oldum burda.sonuçtan önce konuşulması gereken sorgulanması gereken şeyler olduğuna inandığım için yorum yaptım.

Üye
    serdark Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar
    Son Giriş
    29.03-2017
    Saat
    12:41
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evlilik cidi bir kurumdur.Evliliği ciddiye almayan engelli olsun olmasın farketmez.

Üye
    Mehmet YALCIN Avatarı

Son Giriş
    14.01-2012
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    kırşehir/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkes kendi engeli üzerinden yola çıkarak yorumlar yapmış.
    olaya şurdan bakalım arkadaşlar engelin ne boyutta nasıl bi engel oldugu muhakkak çok önemli iki tekerlekli sandayledeki engelliyi evlendirin sonra yok sorun olmaz deyin oldumu bu hayır...

bence en az azından birbirlerini fizksel olarak tamamlayabilecek kişiler olursa engeller mininuma indirilirse işte o zaman belki derim ama bence başlı başına bi sorun teşkil eder engelin hangi boyutta oldugu..

çok fazla detaylı yazmayım ama bence mutlaka engellerin artı eksileri göz önünde bulundurulmalı diye düşünüyorum :!:

Üye
    exof Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ikinci bahar
    iki engelli insanın bir hayatı paylaşması,
    çaresizlikten ortaya çıkan facilar gibi..
    gerisi evledikten sonra tabi ki ,evlenenlere kalıcak ismayil.
    siz veya ben burdan yorum yapıca onların sorunları düzelmeyecek
    ya da sorun oluşturmuycaktır.
    diğer dileklerinizde dahil ,
    çok laf olsun torba dolsun kelamı olmuş :lol:
    dünyadaki adaletsizliklere ,iki engelli evlenerek katkıda bulunmayın
    derim ben..

ben ikinci baharın mesajına bakmadan ne yazdığını biliyordum desem

uzun süredir sitede yoktum tüm arkadaşlara selamlar en sonda dönebildim bundan sonra paylaşımlara devam edeceğim inş)

bu konu üzerine

ben evliyim 8 ay falan oldu taze damat modunda...

herkes düşüncesini yazmış anacak olayın iç yüzü şöyledir

bir çok etken var tabı ama ben odak noktası olarak eşlerin hayat beklentileri üzerinde duracağım eğerki eşlerin hayat beklentısı aynı doğrultuda ise kesınlıkle kale alınır bir sorun çıkacağını düşünmüyorum
    ve tabuları kıralım engelli olmak mutsuz olmak değildir

kişilerin hayat beklentileri uygun değilse arkadaşlık belki sürdürülebilir anacak elilik zor bu ister sağlıklı olsun ister enegelli değişmez zaten yaşanan bşanmaların buyuk bir oranaı hayat beklenti uyuşmazlığından kaynaklanmaktadır : kişiler arkadaş ken hep en guzel yonleri gösterilir ama elilikte artık saklıayacak bir yüz kalmaz ozunuz orataya çıkar ve beklenti uyuşmazlığı anında iş bitmiş demektır..

velhasılı kelam bence evliliği düşünen bu açıdan yaklaşsın olaya yanı evlenın bence sonuçta hayatın belli donemınde yapılması gereken bir mevzu ....

tüm eski arkadaşlar segi ve saygılarımla)

Üye
    Yavuz Avatarı

Son Giriş
    02.06-2010
    Saat
    22:50
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

her evlilikte yaşanan sorunlara ek olarak tedaviler sorun olur onun dışında sevgi aşar engelleri

Üye

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Acındırma moduna girdiğimi sanmıyorum sayın buyucu...

Olayı daha acınası hale getiren sizsiniz bence. Merhameti Allah’tan başkasına yakıştırmam. Madem güçleri yoktu yanlarında birini daha götürselerdi fikri ,acizi daha da acizleştirmektir bana göre.Ben çocuğuma başkalarının yardımıyla bakacaksam, bunu onur haline getirir ,çocuğum yürümeye başlayana kadar, hatta aklı başına gelene kadar evden hiç çıkmamayı tercih ederdim. İnsanoğlu zaaf eseri dünyaya getirilmemeli. Söz konusu bir insandır. Büyüdükçe istekleri ve beklentileri olacak haliyle… Her şeyine yetişemeyeceğim çocuğu neden dünyaya getireyim? Hadi getirdim diyelim… Bana yardım etmesine müsaade edeceğim tek kişi eşim olur. Benim eksiklerimi tamamlayan ya da aratmayan bir eş... Ya da aileden biri olabilir. Birkaçı da değil... İnsanların hakkımda "hem bakamıyor hem doğuruyor" demesi hiç hoşuma gitmezdi açıkçası.

Verdiğiniz örneğe gelelim... Düşüncelerimi destekler nitelikte. Kendi kalenize gol atıyorsunuz ama farkında değilsiniz. Adam sağlam birini bulur bulmaz sizi silmiş. Daha iyisi varken ne yapsın sizi(!) Aman ha bunu bir saldırı olarak algılamayın. Ben sizin taraftayım ama illa ki kinayeli yazmam gerekiyor bu aşamada... Şayet diğer aday ortaya çıkmasaydı, belki de mecburiyetten, engelinin dayatmasından dolayı evlenecekti sizinle. Bence size geçmiş olsun. Allah’ın sevgili kuluymuşsunuz. E ben size daha ne diyimmm?

Üye
    zafer76 Avatarı

Gerçek Adı
    Zafer
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    13:06
    Yaşadığı Yer
    dünyanın her yeri yaşamam için yeter,o nedenle bir yere sığınmam.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle hocamın üstüne gitmeyin bu kadar bence haklı.Sanırım şunu demek istiyor evlilik yapanlar bir hayatı paylaşmaya adım atıyorlar.Dolayısıyla bu noktada paylaşım sadece duygusal anlamda değil.Biraz gerçekçi bakalım olaya.Ben toplumda kim tencere kim tava olayınıda geçtim daha gerçekçi bakmak gerek.Herşeyden önce evleneceğim insanla bir birimizin hayatını kolaylaştırmamız gerek.Örnegin görme engelli biri evlendiğinde eşide görme engelli biri oldugunda hayatlarında pek bişey değişmeyecek hatta daha fazla zorlaşacak.Dolayısıyla kimilerine çok pragmatik gelebiilir ama biz zaten toplumda tam olarak istediklerimizi yapacak durumda değiliz dolayısıyla toplumsal hayatın düzenlemeleri bize uygunda yapılmadığını düşünürsek engelli biriyle evlilik hayatımızı dahada zorlaştıracak.Bu konuda sevgiye inanan biriyim ama sevgi her engeli aşarmı derseniz bence aşmıyacaktır.Bir noktada hocamdan farklı bakıyorum enghel derecesi ve engel konusu bu noktada belirleyicidir.Yani benim yapamadıklarımı ve hayatımda yapmam gerekenler varsa eşimin bu noktada yardımıyla yapamadıklarımı yapmalıyım eger oda yapamıyorsa işte durum vahim.O nedenle sevgi varsa bişey diyemem çünkü sevgi vazgeçmektir birşeylerden elinde en değerli şey vardır o nedenle başka bişey isteyemezsin,ama yoksa işte o sağlıklı bir evlilik değildir.Bu noktada bence bir diger önemli hususta engelli birinin hayattaki duruşudur.
    Aşk evlilikleri vardır mutlaka onlara saygı duyarım ama malesef diger evlilikler insanın kendini sağlam birine layık görmemesi yada onu kendinden çok uzak olarak görmekle ilgilidir.Buna çok kızanlar çıkacaktır ama biz bilinç altımızda bir ayrımmı zaten yapmışızdır o nedenle engelli olan dunyamızı engelsiz biriyle genişletmek yerine dahada adaraltıp yada aynı tutup engelli birini tercih ediyoruz......

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar, birkaç kişi bu forumun depresyon derecesini yükseltiyor. dikkat edelim. isteyen, bu işi yürütebileceğini düşünen ve uygun bir partner bulan istiyorsa evlensin, yürütemiyorsa ayrılsın. normal yaşamda da böyle değil mi..............
    fazla depressif yorumlar yapılıyor.
    depresyon bulaşıcıdır.
    birbirimize bulaştırmak için bu kadar uğraşmayalım.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon