Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Selma Güneş Avatarı

Gerçek Adı
    Selma Güneş
    Son Giriş
    04.08-2014
    Saat
    01:09
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kim engelli.!!!. Engel nee?!!

Bu isyan..! Şiir değil,kafiyesi ölçüsü yok.
    İnsanlık ayıbına isyan, acı ile minnetin beraber baktığı gözlere utancımız..
    Eğilmesi gereken başların yerde araması gereken parça parça insanlık kırıntıları...
    Sıcak, ağustos sıcağı. Antalyada şehir dışı semtlere giden bir yol üstü dolmuş durağındayım. Biraz ileride iki kişinin konuşmaları duyuluyor.
    '' aaabee yiimii beşş,eli yediii onaa binnecemm.paa vaar.Bee paa varr''
    ''Ben yabancıyım diyor,uzaklaşıyor öteki'' hızla uzaklaşıyor, spastik engelli gencin yanından..Elleri istemdışı hareketlere mahkum gencin dur işareti yapabilmesi yetmemiş dolmuşların onu yolcu olarak almaları için.. Sıcakta
    terden sırılsıklam buruşuk gömleği pantolonunun içinde düzgün duramıyor. Her el kaldırışta tekrar çıkıyor dışarı..Kapatamadığı parmakları utanmayı biliyor. O sıcakta, açılan göbeğini örtmeye çalışıyor...
    İşte yine başladı ciğer yangınım, yaklaştım.. Ona doğru gelişim yüzüne umut ışığı yaktı sanki.''Nereye gideceksin ben seni bindireyim '' dedim.
    Gözlerinde o masumiyetin, o çaresizliğin minnetin ifadesi, ancak görülmeli idi anlatmaya
    yetmez kelimelerim..''Almıyoola abaa neeniköyyy yiimiibeşşş eliyediii binnecee paa vaa meeenii...'' Anladım.. Ben anladım seni götürürüm merak etme'' dedim.
    Kalbimde yine aynı sızı..Cebinden çıkartıp elinde tutmaya çalıştığı bozuk paralar, kapatamadığı parmak aralarından kayıp yere düşüyor, o almaya çalışırken diğer paralar aynı akibete uğruyordu.
    Topladım gömlek cebine koydum hepsini..Ellerimi öpmek istediğini farkettim başını ellerime doğru eğmesinden.. O sırada dolmuş yanaştı durağa,önce onu bindirdim sonra ben.
    Bakışlardaki anlam açıktı..Ne işi vardı benim gibi şık bir bayanın, üstübaşı hırpani üstelik parmakları gergin sürekli açık duran bu gençle..Onu boş yere oturttum.Ayakta devam edeceğim yolculuğuma..
    Gözleri yine bende, sen otur dercesine..''Yok yavrum otur sen ben yakında ineceğim ''dedim. O hemen, elindeki paraları düşürmeden şöföre uzattı..Ben iki sıra arkada ona yetişemeden..''Paa vaa dedi''. Verdi. Şöför, parayı alırken bana döndü yüzünde garip hayret ifadesi'' abla bu seninle mi? nerede inecek?!! '' O cevap verdi; kelimelerin bir araya gelişindeki tüm zorlanmasına ramen ''' neenikööy ''dedi..Bana döndü.. Yine o bakış... O dudaklarımı ısırmama, gözyaşlarıma şimdi akma ne olur diye yalvarmama sebep olan bakışı ile '' aabaa neen paa veeme benn veedimm.....'' sseen oollmaazzaan allmasdıı beeni aabalaar ..
    Artık tutamam..Bıraktım...Çığlık çığlığa aksınlar..Evet aksın hem de insanlar duya duya!!!..utana utana aksın!!!...Gözlerimden çağlayan yaşlara şaşkın bakıyor dolmuş ahalisi.. ''Şaşırmayın dedim !!!. O bir insan!! utanmayı, teşekkürü, yardımlaşmanın değerini, minnetini ifade etmeyi bilen bir insan..Sizlerden tek farkı görünüşünde, belki ellerinde, ayaklarında, konuşmasında.. Ama eminim bir çok insanda olmayan bir yüreği var..Kim engelli iyi bakın! o mu, yoksa onu , bu halde diye dolmuşa almayan, sıcakta durmasını umursamayan ya da görüntüsünden ürken sizler mi..
    Hiç düşündünüz mü? ! bu delikanlı ailenizden biri olsaydı neler yaşadığını, yapmak isteyip de yapamadıklarına duyduğu acılarını..
    Ya da bir çocğunuz ömür boyu sizin bakımınıza muhtaç olsaydı ne yapardınız..Ondan da böyle uzak kalmak istermiydiniz..
    Peki sizin ne garantiniz var?..Sağlıklı olmaya kontrat mı yaptınız....'' dolmuşda sesimin yankısını son sözlerimde farkettim. Kimsede çıt yoktu.Bütün başlar yerde, kaybettikleri insanlık kırıntılarını arıyorlardı belkide. İnerken ona baktım, açık tek parmağı gözünü silerken, diğeri ile gülümsüyordu...

Güle güle yavrum senden özür diliyoruz....
    Selma Güneş

Üye
    abdulgani Avatarı

Gerçek Adı
    Abdulgani
    Son Giriş
    19.05-2010
    Saat
    22:40
    Yaşadığı Yer
    Ankara / Abidinpaşa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gerçekten duygulu bir olaydı.Duygulandım.Kimsenin ne olacağı belli değil,garantisi yok.

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Çok etkileyici bir yazı. Okurken duygulanmamak elde değil. Hiç kimsenin garantisi yok. Kimin başına ne zaman ne geleceği hiç belli değil. Neden insanlar bu kadar duyarsız ve merhametsiz olabiliyor? Bu anlamlı paylaşım için teşekkürler.

Üye
    Emel Avatarı

Gerçek Adı
    Umut hic bitmesin...
    Son Giriş
    17.10-2010
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tüylerim dike diken,son satırları okurken gözlerimin buğusunu tek parmağımla silerek bitirdim yazınızı çok güzel ifade etmişdsiniz en az sizin kadar yaşadım o anları. Teşekkür ederim paylaştığınız için. En kısa zamanda tekrar görüşmek sohbet etmek umuduyla...

Üye
    fidel Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:10
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

yazdığınız bu anıyı okurken bir yandan da "acaba hiç yaşadımmı böyle bir olayı " diye düşünmeye başladım.yaşamışsam suçlayacaktım kendimi...sadece ve sadece bedeni farklı olan bu kişiyi kaç kişi önemser? beynimize şimşek gibi çakılan bu anının etkisi ne kadar sürecek üzerimizde? çok mu zordu yani kendini ifade etmek isteyen o gencin arabaya binmesi için yardımcı olmak. tek yapılması gereken dinlemek-anlamak. gerisi bir el işareti... ya para isterse? ya başımıza kalırsa? diye bizi dürten bencilliklermiz öne çıkıyor tabiki...
    hırslandım... üzüldüm... gencin o olayı yaşaması,önemsenmediğini hissetmesi beni üzen...
    kısacası selma arkadaş ; engelbiziz...

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yüreğinize sağlık

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:01
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Anlatımınız o kadar etkili ki, ancak böyle bir anlatım orda olan insanlık ayıbını bu kadar yakından hissettirebilirdi bizlere..

Üye
    d_iskender Avatarı

Gerçek Adı
    iskender
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    Ankara- Çiğdem Mah.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Çok etkileyici. Acı gerçekler. Duyarsızlığımız ne zaman bitecek?

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Beddua etmeyi sevmiyorum ama şu yazıyı okurken o genci pas geçen tüm dolmuş şoförlerinin Allah belasını versin dedim içimden. Ve versinde yani.. İyi çıkıpta sana "alıştırma abla bunları bırak ne halleri varsa görsünler ne uğraşıyorsun" diyen olmadı çünki onuda diyebiliyor bu varlıklar!

Üye
    elif_kız Avatarı

Gerçek Adı
    melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:37
    Yaşadığı Yer
    türkiye en güzel ili.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    6

gerçekten çok güzel bir harekette bulunmuşssunuz.keske herkes bukadar duyarlı olsa.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bu anlattığın olay bana başıma gelen bir olayı hatırlattı.. Eskiden gözlük kullanıyordum ileri derecede miyop'du gözlerim.. Yani tabiri caizse gözlüksüz burnumun ucunu bile göremiyordum.. Bir gün dışarda arkadaş ortamıydayken pat diye tek camı kucağıma düştü gözlüğün o an çok komik gelmişti bu durum bana ve ortamdaki arkadaşlara ama bi taraftan da korku sarmıştı beni eve nasıl döneceğim şimdi diyordum içimden çünki geceydi ve göremiyordum.. Korktuğumu hissettirmemeye çalışıyordum.. Herkes bu olay üstüne espiri yapıyor dalga geçiyordu..

Ama arkadaşlardan Harun anlıyordu benim içimi.. O da görme sorunu yaşıyordu.. Gözlüğümü aldı eline ince bir tel parçaşıyla camın çerçevesini tutan vidasının yerine sabitledi yani beni eve götürecek kadar tamir olmuştu artık.. Diğerleri hala işin gırgırındaydı.. Bu olayı anlatıyorum çünki insanlık unutulmuyor sıkıştığın bunaldığın bi anda bi insan evladı elinden tutunca unutamıyorsun..

Ben Harun'un insanlığını unutamıyorum.. Eminim Selmacım o genç de senin insanlığını unutamayacaktır.. Sen ve Harun gibilerin artmasını diliyorum rabbimden ..

Üye
    ELWAN* Avatarı

Gerçek Adı
    elwan
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

içim acıyarak okudum bende bi engelli olarak bu duyarsız insanlara hakkımı helal etmiyorum.

ne oldum deyil ne olacağını bilmek gerek bunu bilmiyorsa insanlıktan nasibini almamıştır.

senin gibi duyarlı insanlarada binlerce tşkler

Üye
    defne Avatarı

Gerçek Adı
    Defne
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

engelimizin üstüne birde toplum mücadele etmemiz için hayatı bizlere zorlaştırıyo ne diyimkii

Üye
    corcoris Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    4

Duygulanmamak mümkünmü ..Ne kadar güzel bir yazı belki beynimizde karanlıkta kalan bir yana nasılda ışık tutunuz.Silkelediniz ve güç verdiniz..
    Seçim yapma hakkına sahip olmadığımız özelliklerimiz için kimsenin yadırgamasına alçaltmasına ayrımcılığına maruz kalmamalıyız.

Üye
    Nevra Avatarı

Gerçek Adı
    Nevra
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    02:04
    Yaşadığı Yer
    EGE Bölgesinde bir İl
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çok güzel bir yazıydı okurken içim ürperdi gözlerim buğulandı....hele şu söz" Bütün başlar yerde, kaybettikleri insanlık kırıntılarını arıyorlardı belkide" mükemmel bi şekilde anlatılır ancak bi hareket bir sözle....keşke herkes böyle büyük yürekli olsa ve ders verebilse herkese belki bir kişi daha bilinçlenmiş olur bu sayede...

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon