Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    meltem_ Avatarı

Son Giriş
    28.03-2017
    Saat
    16:30
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    okurken gözyaşlarıma hakim olamadım toplum olarak çok duyarsız milletiz...."HER İNSAN ENGELLİ ADAYIDIR” ,
    BİR DAKİKA, BİR GÜN ya da BİR YIL SONRA SİZ DE biz de ENGELLİ KALABİLİRİZ VEYA BİR AKRABANIZ…
    Yaşlılar da birer engelli,
    Şişmanlar da, zayıflar da,
    Böbrek hastaları da,
    Çözümü olmayan rahatsızlıkları olanları da bu sayıya eklersek, nüfusun yarısından fazlası engelli durumda, yarısı da her an aday.

Üye
    zor_bey_40 Avatarı

Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    21:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    18

adeta ruhum o dolmuşun içine gidip anlattıklarınızı gözü yaşlı izledi..çok etkileyici bir olay.. bu platforma taşıyarak o gencin ve onun gibi birçok engellinin yaşadığı sıkıntıları yeniden yaşadım adeta ..

Üye
    RAVZA54 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

okurken bile kanım dondu yaa bölebir insan olamaz yaa kendilerini ne sanıyorlarlar bunlar ve böle düşünen insanlar aklım almıyor onumu cezalandırdılar onu yaratanımı içimden öle kötü şeyler geçiyorki nezaket kuralı aşmıyalım gene yutalım allahımdan gelene amenna ama kularıın etigi agır geliyor mevlam ıslah eylesin inş ( köpekler bile yavru kediyi yediriyor beee )

Üye
    RAVZA54 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çilek onlar bence engelli ve zavallı birileri

Üye
    UMUDUN Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit..Timü
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    Elazığ-Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Dünyadan ve yaşamdan habersiz.. bencil, bilgisiz ,vurdumduymaz,burnu havalarda..bana bişi olmaz.yada kendinden güçsüz insanlara aşağdan bakan ,burun büken insanlar ne iğrenç insanlar..Bunlarr insan olmazlar zaten.. Laf anlatamıcak kendilerini savunamıcak insan gördülermi öyle üste çıkar öyle zahmet ederlerki..Allah onların belasını versin demek istiyorum..

Şu kapıdan dışarı çıktığınızda evinize sağlam gidebileciğinizin garantisini verin bana.diyip de yüzlerine tükürmek isitiyorum..

Üye
    hebunebru Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

çok duygulandım..boşuna en vahşi yaratık olmadık.bu ne ilk ne son olacak,başa gelmeden kimse anlamayacak..

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Selma hanım öyle güzel yazmışsınızki yaşadığınız bu olayı ve o dolmuştaki insanlara öyle güzel bir ders vermişsiniz ki etkilenmemek elde değil..
    Maalesef bizim toplumumuzda engelli bireyleri gördüğü zaman insanlar yardım etmek yerine ya dalga geçmeyi yada hemen yanından uzaklaşmayı tercih ediyorlar.. Hele birde üstü başı perişan bir haldeyse..
    Bir engellinin neler yaşadığını bilmeleri için illede kendi başlarına gelmesi gerekiyor sanırım yada yakınında birilerinin..
    Elbette istisnalar kaideyi bozmaz ama maalesef bizim toplumumuzda böyle.. Umarım değişir zamanla yinede ümidimi kesmek istemiyorum..

Üye
    rüya-gibi Avatarı

Gerçek Adı
    rüya
    Son Giriş
    11.09-2010
    Saat
    14:37
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kanayan yara hiç bitmeyecek ki sonu yok bu sorunların içten içe yakan kavuran bu duyguların hiç sonu yok

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Öyle güzel ifade etmişsiniz ki,yazınızın duygusallığına kaptırdım kendimi ağlamamak için zor tuttum,ve de aklıma yazınızla paralel bir anım geldi....Mersin'in en yakıcı sıcak günlerinden birinde yanımda engelli olmayan bir arkadaşım da olduğu halde durakta saatlerce beklememize rağmen engelli otobüsleri bizi almamıştı,engelli otobüsleri sağlıklı insanlara hizmet ederken rampasını açmak zaman alıyor diye sırf bu yüzden uğraşmak istememişti ve gideceğimiz yere çok geç kalarak gitmiştik,dönüşte de yine aynı çileyi yaşamıştık,o zamanda ağlamamak için kendimi zor tutmuştum,üstelik bu durumu yetkili mercilere defalarca iletmemize raümen hala engelli arkadaşlarımız da ben de aynı rezilliği yaşıyoruz,
    maalesef hem kendi engelimizle mücadele ederken bir de ah toplum bize engel olmasa ne olurdu sanki!.......

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öf be selma...ne yazılır ki...
    okurken içim parçalandı gözümde canlandı dayanamadım...
    işte sana engel ,işte sana engelli ordusu
    biz onlar için birşeyler yapmalıyız...bu çığlıkları söze dönüştürecek olan bizleriz..
    elele hep beraber

Üye
    Selma Güneş Avatarı

Gerçek Adı
    Selma Güneş
    Son Giriş
    04.08-2014
    Saat
    01:09
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

iremsu;

Merhaba

Elbette hepimiz elimizden geldiği şekilde, duyarlı olunması için çaba sarfedeceğiz. Dostlukla kal. Gülen yüzün hep gülsün.

Üye
    Selma Güneş Avatarı

Gerçek Adı
    Selma Güneş
    Son Giriş
    04.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

rüya-gibi;
    Bu yaraların sarılmasının gerekliliğini hatırlatmak belki biraz olsun katkı sağlar. Paylaştığınız için teşekkürler. Dostlukla kalın.

Mediha;
    Ümidin yanı sıra insan sevgisinin tekrar hatırlanmasına da gerek var sevgili Mediha.
    Gülen yüzün hep gülsün canım. Paylaştığın için teşekkür ederim.

Sevgili Melek ,
    İnsanların sevgi duygusundan her geçen gün uzaklaştığı malum. Bu konuda öyle çok örnek var ki... Yazarken üzülüyorum, kahrediyorum ama sesimizi duyurmak zorundayız. Vicdan kapılarını zorlamak , insanlığı, yardımlaşmayı , paylaşmayı hiç olmazsa yeni nesil gençliğe aşılamak bizlerin elinde. Yaşadığımız haksızlıklara sessiz çığlıklar atsak duyan olmuyor. Maalesef şikayet, teşhir gibi zorlamalarla hakkımızı aramak zorunda kalıyoruz. Dostlukla selamlar.

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Etkili anlatımınız eminim ki okuyan herkese o sahneleri iliklerine kadar yaşatmıştır Selma Hanım.
    Yürekler cızlamış, gözler buğulanmıştır. Tıpkı benim yüreğimin cızlayıp, gözlerimin dolduğu gibi…
    Ama sonra birden kendime geldim. Uzun zamandır mazlum ve mağdur kavramlarına karşı duruyorum. Beni tanıyanlar bilirler; insanın hiç bir koşulda acınacak bir varlık olmadığı, olmaması gerektiği konusunda biraz faşistçe düşünüyorum. Eğer insanoğlu acınacak bir duruma düşüyorsa, eziliyor, mağdur oluyorsa, aç kalıyor ya da bir lokma ekmeğe muhtaç duruma düşüyorsa, suçun büyük bir bölümünü kendisinde aramalı diyorum. Bir köpeğin bile iki ayağı üzerinde yürüyerek yaşamını sürdürmeyi becerebildiği, bedeninin boyundan aşağısını hemen hemen hiç kullanamayan bir insanın yarım yamalak çalışan bir kaç parmağı ve beyniyle istediği zaman istediği miktarda parayı kazanabildiği, tekerlekli sandalyesi çalınan bir engellinin kısa sürede akülü sandalye sorununu halledebildiği (örnekleri sadece bu siteden veriyorum, binlerce örnek var etrafta) bir dünyada, hele hele bu bilgi çağında, iletişim çağında mağdur olmak, mazlum olmak, aç kalmak, çok zor şartlarda yaşamak kabul edilebilir gelmiyor bana.

O gün o mağduriyeti yaşayan spastik engelli kardeşimizin kalem kağıt çıkarıp, kendisini almayan dolmuşların plakasını not etmesi mümkün değildi elbet ama en azından ikisinin plakasını hafızasına yazmalı ve bilahare hiç üşenmeden, yılmadan dava etmeliydi dolmuş şoförlerini. Böyle bir hakkı olduğunu, bunu yaparsa bir dahaki sefere mağdur olmayacağını ve büyük bir ihtimalle aynı şehirde yaşayan diğer engellilerin de bir daha dolmuş şoförleri tarafından mağdur edilemeyeceğini bilmeliydi.

Bu gibi durumlarda insanların neden böyle duyarsız davrandıklarını düşündüm. Çoğunlukla yine insaniyetini yitirmiş, iğrenç insanlar yüzünden olsa gerek. Yıllar önce, otobüs durağında beklerken yanıma yaklaşıp yol soran görme engelli bir bey ve yanındaki hanıma, gitmek istedikleri yöne hangi otobüslerin gittiğini içtenlikle tarif ediyordum. Yanlış durakta beklediklerini, hangi durağa gidip hangi otobüslere binebileceklerini anlatıyordum. O esnada bir çocuğun çantamı açıp cüzdanımı çalmak üzere olduğu konusunda uyardı duraktakiler. Ve ekip birden uzaklaşıp gözden kayboluverdi. Biz bunları tanıyoruz, yol sorup insanları oyalıyorlar, o arada bir çocuk cüzdanınızı çalıyor diyenler oldu. Hadi gelin de durup cevap verin yolda ya da durakta size bir şey sormak isteyenlere, yardıma ihtiyaç duyan bir engelliye. Artık ister istemez sıkıca çantama yapışıyorum yolda birisi bir şey sormak için yaklaşırsa. Kimileri de bilmiyorum deyip, yürüyüp gitmeyi yeğliyor tanımadıkları insanlar bir şey sorduğunda.

Sakat taklidi yapıp hırsızlığa vesile olanların da elleri kesilmeli. (tüm hırsızların ibret-i alem için elleri kesilmeli derim hep)

Yardım istemek ya da bir şey sormak için yanına yaklaşan bir engellinin, sakat taklidi yapan bir dilenci olmadığını ve devletin çalışamayacak durumdaki engelliye en azından aç kalmayacak kadar destek verdiğini de zamanla öğrenecek insanlar. Zaten güzel yurdumun güzel insanlarının büyük bir çoğunluğu, aç kalmayacak kadar az bir kazançla sürdürmüyor mu yaşamlarını.

Ve diliyorum ki bilgiye ulaşmanın bunca kolay olduğu bir çağda, mağdur ve mazlum olmamanın çarelerini de öğrenecek insanlar. Hatta öğrenmeli diyorum. Başka yolu yok ayakta kalmanın, hayatta kalmanın.

Sevgili MELEKDERYA, Teslime hanımın haklı hukuk mücadelesini mutlaka bu siteden takip etmişsinizdir.(http://www.engelliler.biz/forum/huku...ele-hukuk.html)Şikayetinizden bir sonuç alamadıysanız, sizin yerinizde olsam hemen dava ederdim beni engelli otobüsüne almayan şöförü.
    Mersin barosunda bu işi seve seve üstlenecek herhangi bir avukata bir telefon ya da mail uzaklığındasınız. Mersinde de siz önayak olurdunuz böyle saçma, pis bir engellenmenin ortadan kalkmasına.

Kan beynime sıçrıyor bunları okudukça. Yapanların yanına kalmamalı ki bir daha yapılmasın.

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

güzel bir öykülendirme olmuş... kaleminiz oldukça güçlü...
    anlatılan, yaşadığınız bir durum mu merak ettim..
    zira gözyaşları acıma duygusu ile akmış gibi geldi bana...
    biz engellilerse (sizin de tahmin ettiğiniz gibi) bir başkasının bizlere acıma duygusu ile yaklaşmasını kesinlikle kabul etmeyiz...

Üye
    Selma Güneş Avatarı

Gerçek Adı
    Selma Güneş
    Son Giriş
    04.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba Anti oksidan

Paylaştığınız için öncelikle teşekkür ederim. Konuya gelince: yaşadığım acılardan sadece birini yansıttım o satırlarla. Ben de engelliyim.Sol kolum çocuk felci, eşim kaza sonucu omurilik felçlisi, kardeşim otistik , kayınvalidem şizofren... Sanırım o delikanlı için döktüğüm gözyaşının acımakla ilgili olmadığı, insanların duyarsızlığına isyanımın ifadesi olduğunu anlatmaya yeter ailemdeki engelli sayısı...Konuyu yazarken unutulmaya yüz tutmuş insanlığa bir çağrı yapmaktı amacım...Ne mutlu ki duyan, düşünen çok oldu.

Sorunluinsanmıknatısı;
    Paylaştığınız için ben size teşekkür ederim.Konuyu yazarken unutulmaya yüz tutmuş insanlığa bir çağrı yapmaktı amacım...Ne mutlu ki duyan, düşünen çok oldu.

Dostluk ve sevgi ile kalın.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon