Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    AYCAGOZLU Avatarı

Gerçek Adı
    aslı
    Son Giriş
    23.08-2017
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben omurilik felçlisimiyim onuda bilmiyorum doğuğumda belimde ur varmış o 4 aylıkken alınmış bu seferde baş büyüme yapmış başa cihaz koymuşlar ve belden aşağı sinire denk gelmiş altıma bez kullanıyorum ...
    Ama yürüyebiliyorum sol ayağımda afo adında yürüme cihazı var diğer ayağımda protez ama ben neyim anlamadım gitti her doktor farklı isim takıyor hastalığıma ölcem gitcem ne olduğumu öğrenemicem.

Üye
    kübraa Avatarı

Son Giriş
    26.02-2017
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

senın bu soyledıklerın bende sıpına bıfıda oldugun ızlenımı yarattı ama tam emın degılım...

Üye
    corcoris Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    4

Bende doğustan omiriliğin orda ur olmasını kübraa arkadas gibi sipina bifida olarak biliyorum.Ama tam olarak emin değilim..
    Ameliyat edilmişsiniz dr bişi söylememişmi??

Üye
    AYCAGOZLU Avatarı

Gerçek Adı
    aslı
    Son Giriş
    23.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

4 aylıkken amaliyat olmuşum hatırlamam imkansız

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Hala rahatsızlığınıza bir teşhis konulmaması gerçekten üzücü. Allah şifa versin ve yardımcınız olsun.

Üye
    corcoris Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    4

Zaten sizin için dememiştim ailenizden birine yada ebeveynlerinize.Sonuçta ameliyat kararı alınmışsa bunun neden olduğu anlatılmıştır diye düşünerek söyledim..İnsallah öğrenirsiniz..

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Gecmiş olsun, bildiğim kadarıyla başınızın büyümesi, Hidrosefali (kafa büyümesi) netten aldığım bu yazı hastalıkla ilgili acıklayıcı bilgi, kafa büyümesinin bir cok sebebi vardır.

En genel tanımıyla hidrosefaliterimi, kafa içindeki suyun miktar olarak arttığı durumları açıklar ve ilk akla gelen kafa büyümesidir. Kafamızın içinde, birbiriyle ilişkili olan mağaralar olarak düşünebileceğimiz boşluklar bulunur. Biz bunlara “ventrikül” ya da “karıncık” diyoruz. Bunların en büyüğü ise “yan karıncık” tır. Kafamızın içindeki suyu, bildiğimiz su gibi düşünmek yanlış olur. Bu su dediğimiz “beyin-omurilik” sıvısıdır ve birçok fonksiyona sahiptir. En önemli görevi ise; beynimizi etkileyecek şiddetli çarpmalarda beyni korumasıdır. Bu sıvıda kanımızdaki gibi besleyici maddeler de bulunur. Beyin omurilik sıvısının (BOS) büyük bir çoğunluğu, karıncıklardaki yosunumsu bir organ olan koroid pleksuslarda yapılırken, bir kısmı da beyin dokusu ve omurilikte yapılır. Yosuna benzeyen koroid pleksuslartüm karıncıklarda bulunmaktadır ve temel olarak BOS yapımından sorumludurlar. Günde yaklaşık yarım litre BOS üretilmekte ve aynı miktarda da emilmektedir.

İki tarafta da bulunan yan karıncıklardaki BOSküçük birer pencere ile (foramen Monro)beynin ortasında bulunan üçüncü karıncığa akar ve daha sonra ince ve 1 cm uzunluğundaki bir kanal ile dördüncü karıncık denen diğer bir boşluğa doğru devam eder. Bu akış omurilik merkezine kadar devamlılık sağlar. Dördüncü karıncıktaki deliklerden çıkan BOS omurilik çevresinde ve beyin çevresinde dolaşarak beyin yüzeyindeki büyük toplardamarlara özel dokular (araknoid villus) sayesinde emilerek geri döner .Şimdi hidrosefaliyi tanımak çok daha kolay olacaktır. Hidrosefalinin bilimsel tanımı: beyin boşluklarının (karıncıklarının) genişlemesiyle birlikte beyin-omurilik sıvısının basınç ve miktarında artmadır.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Dert etme arkadaşım , biz biliyoruz da noluyor

Üye
    Hoop Avatarı

Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    18:17
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sema

Çok güzel bir cevap
    Biliyoruz da n'oluyor...

Üye
    AYCAGOZLU Avatarı

Gerçek Adı
    aslı
    Son Giriş
    23.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bilmemek en güzeli bencede kafa yormuyorum ))

Üye
    berfinn Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

AYCAGÖZLÜM slm canım benim. spina bifida senin hastalığın.nerden biliyosun de bana.çünki bende belimde bir urla doğmuşum bu omuriliğin açık olması hali spina bifida aperta. benimki üstü deriyle kapalı tıpkı bir yuvarlak tavşan kuyruğu şeklinde benim halen duruyor ameliyat falan olmadım 42 yaşındayım.bu tür hastalıklar hidrosefaliyede sebep olabiliyormuş seninde malesef şanssızlık hidrosefaliye sebep olmuş ve bu şekilde doğan çocuklarında yaşama şansı düşük oluyomuş. yani hem spina bifida hem hidrosefali ama sen bu konuda yinede ALLAHIN şanslı kuluymuşun hayattasın YÜCE RABBİM uzun ömürler versin inşallh.şu bez konusuna gelince malesef bu lanet sipina bifida nörojenik mesaneye sebep olduundan idrar vaya gaita tutamamak gibi sorubnlarada sebep oluyor.sürekli omurilikten kaynaklanan sorundan ötürü sürekli enfeksiyon geçiriyoruz. buda idrar kaçaklarına ve alt eksremitelerde mesanede his kaybına sebep oluyor bu konuda yalnız değilsin valla bende kullanıyorum ameliyattan korkuyorum birde mesane sarkması gibi bi problemde var benim.böyle işte mücadele içinde yaşamaya çalışıcaz aşkım. AYCACIM ben spina bifida olmama rağmen evlendim normal doğum yaptım oğlum var koç gibi ablası.sakın sende umudunu yitirme olurmu.hayata herzaman ışıldayan gözlerle bak karamsar olma istedinmi herşeyi başarırsın.msn de konuşalm ayça msn adresimi kaydet lütfen anjelik_74@hotmail.com tanışırsak sevinirim sevgilerimle canım.

Üye
    AYCAGOZLU Avatarı

Gerçek Adı
    aslı
    Son Giriş
    23.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

teşekür ederim hülya ablacım ... yapcek bişey yok bende 30 yaşındayım 30 yıldır bir bebekten farkım yok ama hayat bu acı ve tatlı...

Üye
    berfinn Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilerleyen bi hastalık bu aycacım sinsi ilerleyen bi hastalık bana neler etti bi bilsen tabiki dra gittiğimizde bu şikayetten bahsetmeyince kanserde sandılar beni kemik kanseri şua tedavisi bile aldım.şu anda sol kalça kemiğimde erime var bakalım idare ediyoruz nereye kadar artık bilemiyorum yani varyaaa baştan sona bütün vücudu etkileyen bi hastalık lanet bi hastalık sindirim sisteminden tuttta iskelet sistemine yani aklına ne gelirse. ya ben halaaa direniyorum ameliyat olmamaya korkuyorum ayça bu sefer hepten tekerlekli sandalyeye mahkumkalıcam diye.çünki en azından şimdi değeneklerle falan işimi görebiliyom.ama dediğin gibi herşeye rağmen hayat yaşamaya değer canımmm

Üye
    AYCAGOZLU Avatarı

Gerçek Adı
    aslı
    Son Giriş
    23.08-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    BALIKESİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Inşallah iyi oluruz hülya ablacım.. Kader diyelim
    teşekür ederiz kral...

Üye
    yasemin_43_76 Avatarı

Son Giriş
    27.08-2010
    Saat
    07:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çok geçmiş olsun spina bifida denilince hepimizin ortak bir yanı var ve türlü türlü şekillerde malesef. bendede hem spina bifida hem hidrosefali var 34 yaşındayım. ayçacım bez konusuna felince hepimiz aynı durumdayız ne yapalım bizim kaderimizde böyleymiş. dert etmeyip bu şekilde hayatın tadını çıkarmaya bakacaz başka elden birşey gelmiyor çünkü. msn de de görüşebiliriz istersen

Sayfa 1 / 2 12 SonSon