Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 66 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yeraltı_86 Avatarı

Son Giriş
    12.06-2016
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iremsu bu yazıda anlatmak istediklerini örnekler üzerinden değil de genel olarak bir acıklar mısın? yani konuyu açarak yazdığın ilk yazı giriş yazısından ziyade birşeye cevap yazısı gibi geldi?

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Boş boş duracağımıza dövelim. Hem dövelim, hem de sövelim. Uçabilenler uçan tekme, uçamayanlar sürünen tekme atsın. Ha, niye dövecektik? İlkokulda sıra arkadaşımızla kavga ederdikte sonra niye kavga ettiğimizi bilmezdikya o gibi olmasın ama.

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    10:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    31

Çok sıkıldım özürlü/sakat/engelli kavramı kompleksinden

Hepsi aynı kişiyi işaret etmiyormu sonuçta. Canı isteyen istediğini kullansın. Bir engelli/sakat/özürlü/dezavantajlı insan olarak engelli arkadaşlarımın yanında sakat/özürlü kelimelerini elalemin yanında () engelli kelimesini kullanmayı tercih etmek zorunda kalıyorum.

Kendimden sakat diye bahsettiğimde annem dahil bütün sağlıklı arkadaşlarım bu kelimeden tiksindikleri için sırf onlar rahatsız olmasın diye kullanmamaya özen gösteriyorum. Kavram komlepksi olmayan sakat/engelli arkadaşlarım arasında içimden hangisi gelirse özürlü/sakat/dezavantajlı/yandan çarklı/kör/ağma hepsini rahat rahat kullanıyorum. Ya canları sağolsun dostlardan ama konuşurken/yazarken bile rahat yok Kendine öyle deme! O söz çok aşağılayıcı! vs. vs.

Kendime canımın istediği gibi hitap edebildiğim bir yer var mı bildiğiniz?

Üye
    jolie Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dövmeyin biz engelsizleri ya bizde sizin yanınızda olmaya çalışıyoruz belki sizi tam olarak anlayamayabiliriz ama çabamızıda görmezlikten gelmeyin arkadaşalar

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeraltı:hiçbirşeye istinaden yazmadığımı belirtebilirim...gün zamanlama konu başlığı eğer birşeylerle denk gelmişse wallla benim haberim yok!
    sadece balkondan bakıyordum karşıdan karşıya geçmeye çalışan bastonlu birisini gördüm 3 kişi birden yola zıpladı ...yardım için.Dedimki engelsizlere haksızlık ediyoruz.İlla bir haksız kesim bulacaksak bu önce biz olalım(neden kör olduk diye değil tabi ki)sonra sisteme sistemi oluşturanlara olsun dedim isyanımız.sistemi oluşturanlar kimler ?...böyle gidiyor
    yanıtlıyabildim mi?

shukufem;sen biliyormusun senelerce oku ıkı uni bitir...kariyer için elpençe dolaş çocukların ailen sonra sağır olarak onların düzenini etkile işini bırak(eğitim güme gitsin)...bu işin bir boyutu
    diğeri seni hala duyordiye düşünüp telefonla aramadığıma alınan arkadaşlarım ,bilumum tüm gece dinleti ,yemek,eylence davetlerine
    hayır demek,senelerce paranı yerken birden işsiz dolayısıyla maaşsız kalmak,yeni parçaları kaçırmak,kapıcının inşaat ustası tarzında kapıyı gümletmesi,kızımın aşk maceralarında ona destek olamam,oğlumla ...eşim
    le eskisi gibi paylaşamamk ...
    aynı gök gürültüsü ve şimşek gibi düşün!onlar konuşuyor gülüyor (şimşek çakıyor)sonra bana anlatıyorlar ben gülüyorum(gök gürlüyor)
    ya kendim boyutu?keyifle dinlediklerini dinleyememen,fasılları özledim
    kızımla saatlerce konuşmayı...gizli gizli onun telefonlarını dinlemeyi
    yukarıda ki komşumun sifon sesini bile özledim.patatesleri tavaya attığında coss diyormuş ben ozaman yağın kızdığını anlıyormuşum şimdi etrafından boloncuk çıkınca yada yağı yakınca anlıyorum.
    engelsizken nasıldım yukarı çıkamayan müşterim rica ederdi ben onun yanına inerdim...sağır müşterimde ve kekeme müşterimde olduğunca ciddi
    panik yok ben seni dinlerim rahat olderdim...
    ama hiçbir zaman tekerlekli müşterim niye portföyler yukarda yada rampanız yok asansör yok diye isyan etmediğinden ben genel yardımsever yaklaşımları sergilerdim.

makri;ben ısırıp cimcirsem olurmu?tekmede çok başarılı sayılmam

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Hak arama konusunda katılıyorum. Bende her zaman tepki etki eşleşmensin varlığının hayatımızda olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca son çare dikkatimi çekti. Belki orada mizahi bir yaklaşım olabilir. Bu konuda tam emin olamadım. Dövmek nasıl bir çözüm oluyor bunun sonucunda ne kazanacağız merak ettim. Bastıramadığımız duygularımızı mı bastıracağız? İçimizdeki kini mi ku sa ca ğız? Engelli ve engelsiz ayrımını mı körükleyeceğiz? Ne yapacağız döverek elimize ne geçecek?

Böyle kısır döngülerle boşa kürek sallamak sanırım mizahdan öteye gidemez. Belki çözüm olarak burada bu yazıyı okuyanları biraz neşelendirirsiniz?

Ben engelliyim fakat burada mizahi bir yaklaşımda olsa engelsiz olarak bizlere sonsuz destek veren kişiler vardır. İsterseniz dövmeye onlardan başlayalım ne dersini?

Hatta ben olayı biraz daha ileriye götüreyim. Herkes ailesindeki engelsizlerden başlasın dövmeye bu daha mizahi olur sanırım.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

tabii ya eshat iremsu zaten o dovmeyi mizahli anlayisla yazmis
    kim kimi dovupte care olmus
    hak aramak aramayi bilmek ama hakkimizida bilerek
    engelliysek engelsizler bizim her seyimize katlanacak degilya

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eshatcım evet tamamen mecazi anlamda kurgulanmış bir konu dövmek?
    konu başlığını ilgiçlendirmek adına
    katılımın sayısını artırmak adına....
    yoksa ütopya ile bu konuya açıklık getirdik fark ettiysen

ama öte yandan asıl konuya olan odaklanmayı dağıttığından mizah etkisini yitirme yönünde

aslında insanların önce kendinden başlamalı
    bu ne olabilir?yanındaki marketleri uyarabilirsin rampa adına,
    apartman yöneticini
    arkadaşlarını komşularını aydınlatırsın
    hafif hafif bilinçlenmeyi oluşturursun?

engelsizlerin seni anlayamadığından yakınıyorsan
    sen anlatış şeklini değiştireceksin
    taki doğru anlaşılana kadar?
    yılmak pes etmek gibi şansın yok ...çünkü sen önce kendin sonra kendin gibi olanlar adına mücadele ediyorsun.

bakıyorum etrafıma duymadığımdan herkes kendini paralıyor anlatmak için
    beni sosyalleştirmek adına ortam yaratıyorlar...
    ozaman sorun engelsizlerde değil
    sorun sistemde
    ama sen bunu ifade edemezsen!yara kngrene dönüşür...ya kesit atarsın yada acıyla yaşamayı denersin
    bizim böyle bir şansımızda yok

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Hak aramak konusunda zaten insanlarımızın bir bilinçsizliği söz konusudur. Birçok yerde insanlarımız çok küçük gördüğü haklarını yok sayarak veya bu hakkı alamam mantığıyla olayı gözünde büyüterek olaylara dar bir alandan bakmayı benimsemişlerdir.

Bizim öncelikle bu zihniyeti değiştirerek insanları belli aşamaya getirme gayretinde olmamız gerekmektedir. Bunun mücadelesini verirken bile insanlarımızın hala “neme lazım” ve ”bana ne” mantığı gütmeleri bilinçli bir toplum oluşturmada atılan adımların amacına ulaşmasının önündeki en büyük manilerden birisidir.

Birçok konuda engelli hakları göz göre göre alınırken, engelli insanlar adeta kaderlerine terk edilirken bizim hala “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” dememiz olayın vahametini bir kere daha ortaya koymaktadır.

Kaybedilen bir hakkın geriye dönüşünün artık neredeyse imkânsız olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bunun için illaki kaybolan haktan bizim mağdur olmamızı beklemeden, elimizden giden hakkımızı n savunmasını hakkıyla yapmak gerekir. Zira birçok haklarımız bunu yapmadığımız için heba olup gitmedi mi?

Üye
    Gecelerin_Prensi Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    20.01-2017
    Saat
    14:58
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İremsu paylaşımının başlığını ve içeriğini okudum tamda benimle aynı düşünceleri paylaşan bir arkadaşım diye düşünürken beni hayal kırıklığına uğrattın payleşımın finali hiçte uygun olmamış biz kimseyi dövmeyelim aksine onlara çiçekler verelimki bizlere daha fazla saygı göstersinler yanılıyormuyum?...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

ben kucukken duymadigimda benim arkamdan onumden gulen cocuklara
    derslerinde tembel olup bilmedigi matamatik odevlerini bana yaptirip sonrada sagir diye gulen cocuklara
    yeni gelen ogretmenin duymadigimi dikkate almadan sordugu soruyu bilmedigim zamanneden dersi dinlemedin diye kizan ogretmene
    duyuyoda dikkatsiz sey biras dikkat etse ya diyen buyuklerime
    bankada merdivende arkamdan seslenen duymadigim zaman habersiz kolumdan cekip beni topluma rezil eden korumaya
    hic cicekler vermek gelmiyor icimden adminbozkurt
    ama simdi buyudum kistasa kistas

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Seni gidi kıstasa kıstascı seni, birde kısasa kısascı olsan tarih kitaplarımızda bize öğretilen 2. dünya savaşının başlama nedeni martavalı gibi bir nedenden ötürü numaralı dünya savaşı çıkartacaksınız.

Üye
    Gecelerin_Prensi Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    20.01-2017
    Saat
    14:58
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe;

Sevgili arkadaşım yaşadıklarına bakarak seni anlamamak mümkünmü? ama inan bana senin yaşadığın sıkıntıların aynısını olmasada benzerlerini bizlerde yaşıyoruz o zaman gidi bize bu tür aşağılayıcı hareket edenleri döverek komayamı sokalım? çiçekte vermeyelim ama dövmeyelimde bizlere kavga yakışmaz çünkü bizler bu toplumun en medeni düşünen bireyleriyiz engelliler olarak yanılıyormuyum yoksa?

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

adminbozkurt;
    "bizler bu toplumun en medeni düşünen bireyleriyiz engelliler olarak yanılıyormuyum yoksa? "
    Evet adminbozkurt,
    çok medeniyiz çok, çok madeniyiz çok...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İlk kimi dövüyoz .........

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon