Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alperstein Avatarı

Gerçek Adı
    Alper
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bir yaz daha bitiyor.

Bu cümle çok alışılagelmiş bir başlangıç oldu ancak bana bir şarkıyı hatırlatıyor. Eminim birçoğunuzda da aynı çağrışımı yapacaktır:

Bir Yaz Daha Bitiyor - Grup Gündoğarken

Bir yaz daha bitiyor
    Gökyüzü bulutlandı
    Dalgalar yorgun ağır
    Kıyıda soluklanırlar gibi
    Çadırlar söküldüler
    Pansiyonlar boşaldı
    Ağırlaştı yürekler
    Ayrılıklar bir oyun gibi
    Tatlı sözler vefakar
    Adresler telefonlar
    Verilip alındılar
    Sanki aranacaklar gibi
    Bir yaz daha
    Umutlar umutsuzluklar gizlice
    Biraz daha doyumsuz
    Biraz daha
    Aşklar ümitsizce

Bu şarkıyı, hem sözleri hem de melodisinin güzelliği nedeniyle severek dinlerim. Bir de akor dizilimi vardır ki gitar ile çalarken de zevk verir çalana. Zaten bu nedenle de Ilhan Şeşen ustaya hayranlığım vardır.

Aslında değinmek istediğim konu bu değil. Şarkının güzelliği yanında �ümitsiz ve doyumsuz� mesajı ile bitmesi, bende başka çağrışımlar yaptı. Bahar coşkusu ile başlayan yaz heyecanı, aynı zamanda umut da aşılar insanlara; parlak bir güneş, ve bulutsuz bir gökyüzü sunarak. Hele yaz gecelerinin o yıldızlı göklerinde insan sanki çok uzaklardan umut ve huzur haberleri alır. Bu yüzden belki de yaz mevsimi bir başka güzellik sunar dünya insanına. Yaz aşkları? Ah o yaz aşkları...

Ben, yaz mevsimini severim işte tüm bu nedenlerden dolayı. Ama yaz bitince de üzülmem öyle çok fazla, çünkü ben, yaşadığım ve deneyimlediğim tüm durumları kâr haneme yazarım. Geçtiği için üzülmek yerine bu yazı da görebildiğime sevinirim. Tıpkı bütün gece, havalı yatağımda (iyi ki var) kıpırdayamadan sırtüstü yatıp, sabah tekerlekli sandalyeme geçtiğimde yaşadığım mutluluk gibi.

Kış mevsiminin kara bulutlarını, hareketlerimi yavaşlatan soğuğunu ve güneşsiz günlerini de gelecek yazı düşleyerek geçiririm. Kışın bulutlarının beni de kararttığı günlerde, dostlarım güneş olur bana. İyi ki varsınız kış günlerimin aydınlık dostları.

Bu arada birçoğunuz zaten durumumu biliyorsunuz. Ama son zamanlarda o kadar çok dostum daha oldu ki birebir haberleşme ortamında kendimden bahsetme fırsatı bulamadım. Kısaca sözetmem gerekirse;

18 yıldır ALS -Amyotrophic Lateral Sclerosis - hastasıyım . Mart 2004 den bu yana diyafram tutulumu olduğu için trakeostomi ameliyatı ile nefes boruma bir kanül yerleştirildi. Bu kanül ile evde respiratöre bağlıyım. Evde dediysem de dışarı çıkıp araba ile yolculuk yapabiliyorum. Hatta solunum cihazımdan birkaç saatliğine de olsa ayrılabiliyorum. Harika değil mi? Elektrikli tekerlekli sandalye -lifestand LSC- kullanıyorum. Kollarımı ve bacaklarımı hareket ettiremiyorum. İki elimin yardımı ile mouse kullanabiliyorum. Onscreen-keys www.onscreenkeys.com isimli programla bilgisayarda her işimi yapabiliyorum. Boyun kaslarım, baş hareketleri, yutma ve konuşma işlevlerim şimdilik sağlam. Gündüzleri evde bana yardımcı olan bir ablamız var sağolsun.

Genel olarak durumum, 18 yıllık bir ALS hastası için oldukça iyi sayılırım. Bu nedenle de kendimi şanslı sayıyorum.

Gündelik yaşam herkes için kendince bir tempo, koşuşturma, stres getiriyor. Yazları bu denli sevmeme rağmen, geçtiğimiz son bir ay, bana oldukça pahalıya patladı. Bir gün içerisinde tekerlekli sandalyem, notebook adaptörüm ve en önemlisi solunum cihazım arıza yaptı. Kısa bir süre solunumum ile ilgili telaş yaşadık, endişeli saatler geçirdik. Ama her zaman dediğim gibi yine dostlarım vardı yanımda, çözüm ürettik birlikte. Bu nedenle de yine şansın yüzüme güldüğünü düşündüm.

Solunum cihazım yenilendi, alışmaya çalışıyorum. Eski cihazım ise Almanya�da tamir olacak. Makul bir tamir ücreti olursa, hiç olmazsa yedek bir solunum cihazım olacak. Tabii ki Respironics respiratörümün yedeğini gecenin ikisinde bana ulaştıran Özgür dostuma da teşekkür etmeden geçmemeliyim.

Notebook adaptörüm ile ilgili olarak da kısaca bir notum var. Aslında adaptör arızaları garanti kapsamına girmiyormuş. Çok istiyorsanız notebook ile birlikte İstanbul�daki teknik servise gönderin, 12-15 iş günü içinde bilgi alırsınız dediler. Bunu göze alamadım doğrusu. Bir de 15 gün notebooksuz kalmak var. Yeni adaptör fiyatının da 120$ +KDV olduğunu öğrenince oturup durumumu anlatan bir e-posta yazıp destek@asus.com.tw adresine gönderdim.

İnanmayacaksınız ama, �sadece adaptörü gönderin, yenisini verelim� dediler. ASUS İstanbul Teknik desteğe de teşekkür etmem gerekiyor. Bu arada piyasada satılan üniversal adaptörlerin de ASUS notebook ile uyumsuz olduğunu, hata ciddi zarar verebileceğini öğrendim.

tekerlekli sandalye ile ilgili olarak Ankara Rehabcenter teknik servisden ne yazık ki istediğim çözümü alamadım. Ayrıca bu, onlarla yaşadığım ilk sorun değil. Bu konuyu ileride ayrıca bildireceğim.

Ancak her karşılaştığım sorun, bana yeni bir şeyler öğretiyor. Örneğin İzmir�de Faz Elektrik diye bir firma olduğunu, yerli akülü tekerlekli sandalye imal ettiğini www.belmo.com.tr hatta ayağa kaldıran model de ürettiklerini; dahası, benim sandalyeyi de onarabileceklerini öğrendim. Böyle bir çözüm benim için harika olacak çünkü her seferinde sandalyem Ankara�ya gitmeyecek.

Oldukça uzun bir güncelleme oldu bu. Ama yazabildiğim için mutluyum...
    Bakalım yaşam neler getirecek? İnadına yaşayalım ve görelim;-)

Yeni dostlarıma saygı ve sevgilerimi gönderirken eski dostlarıma da saygılarımı, sevgilerimi tazelerim.

Alper Kaya
    22.09.2007
    Narlıdere

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Daha çookkk yazlar görücez Doktorum

bencede;

yaşam neler getirecek? İnadına yaşayalım ve görelim
    :wink:

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

İşlerimiz hiiç bitmesin bu güzel yaşamda. Hep yarına bişeyler yetiştirme telaşında olalım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Yavuz Avatarı

Son Giriş
    02.06-2010
    Saat
    22:50
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaz bter sonbahar gelir hüzün dolu ....

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seni çok seviyorum benim birircik ağbim,dostum.

Awnnnn ı'm so sory have ı told you lately that ı love

we love you :d :!:

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Alper hocam mevsim sonbaharda olsa, kışta olsa...
    Sizi ilkbahar ve yaz akşamlarının o tatlı ılıklığı gibi
    çooooooook seviorummm bea!!!

Saygılarımla

Üye
    Dante Avatarı

Gerçek Adı
    Dante Alighieri
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    03:29
    Yaşadığı Yer
    araf
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sizden öğrenilecek çok şey var abi,

umarım birgün biryerlerde yüzyüze tanışma şansımız olur..

saygılar, sevgiler

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yazı bitirmekden daha acı olan şey
    yazı bitirememektir

bakalım hangimiz hangi mevsimi yarım bırakacağız.
    ama şurası kesin ki "yazı ve sonbaharı ve dahi ilk baharı bitirmek isterim"
    mümkünse yağmursuz bi kış gününe yapiim rezervasyonumu.
    yağmursuz olsun ki arkamdan ...ulan bu soğukta..bu yağmurda..
    diye söylenmesin kimse.
    imam duayı uzun tutsun aminlerin iiiii si bol olsun
    haaa pardon bi de istavrit akınına denk gelsin
    hani olur ya sözünü hatırlayanlar çıkar :wink:

Üye
    Dante Avatarı

Gerçek Adı
    Dante Alighieri
    Son Giriş
    08.06-2015
    Saat
    03:29
    Yaşadığı Yer
    araf
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

birşeyler aranacaksa, yazların kışa dönmesi de var; fecaat bir durumdur..

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Yine muhteşem yazmışsınız..
    Evet yaz bitiyor ama sonbahar hazan mevsimi var ( benim en sevdiğim mevsim ) ardından kış ilk bahar derken yine yaz gelecek.. ve yine o yaz akşamları bizimle olacak.. Zaten zaman o kadar hızlı akıyorki biz hep birşeylere yetişme telaşındayken bunu farkedemiyoruz bile çoğu zaman....
    Hep burada olun ve hep bizlere böyle güzel yazılar yazın.. Daha nice güzel yazlar yaşayacağız..

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

[/b]inadına yaşayalım ve görelim kimbilir önümüzde daha kaç kiraz mevsimi var :?:

Üye
    yener_01 Avatarı

Son Giriş
    29.12-2008
    Saat
    13:05
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hocam yazdıkklarınızı okuyuncaa ve o halde iken yaşam azminizehayrankalmamak elde degil
    bende sandalyadetim ve ellerimi kollarımı çok rahat kullanabiliyorken yinede bu halimden şikayet ediyor ve bazende kendi kendimi depresyona sokmak için ugraşıyorum
    kenddimden utandım kendi yaşam azmimden utandım beni kendime getirdinizz paylaştıgınız için teşekkür ederimm

hadi o zaman
    inadına yaşayalım ve görelimm.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu yazıyı ilk okuduğumda, (sağolsun Alper dostum email adresime gündermişti ) yazının daha başlarındayken "benim bildiğim Alper, bu yazının biyerlerine 'inadına yaşamak' deyimini sıkıştırır" diye düşünmüştüm. Nitekim bingo Yazının sonlarında
    İnadına yaşayalım ve görelim
    diyor.

Bir kaç ay önce msnde sözleşmiştik onunla: "Yarı dalya" diyeceğiz. Unutmadın di mi Sevgili Alper?..

Ben de başka bir şarkının, Onur Akın'ın "İnadına"sının sözlerini ekleyim. (Aradım ama youyube'da klibini bulamadım. )

Bir umuttur yaşamak bir
    Seveceksin inadına
    Yüreğin kan ağlasa da güleceksin inadına

Zindanlara düşsen bile
    Ateşlerde sönsen bile
    Binlerce kez ölsen bile
    Doğacaksın inadına

İnadına inadına seveceksin inadına
    Bir gün sende konacaksın mutluluğun kanadına

Üye
    alperstein Avatarı

Gerçek Adı
    Alper
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben
    Bir kaç ay önce msnde sözleşmiştik onunla: "Yarı dalya" diyeceğiz. Unutmadın di mi Sevgili Alper?..
    Sözüm söz tabii ki sevgili dostum;-)

Üye
    semra çetindağ Avatarı

Gerçek Adı
    Semra
    Son Giriş
    06.09-2012
    Saat
    00:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alperstein sizinle tanışmak bir türlü kısmet olmadı tüm ortak sevdiğimiz insanlar ya tanışmalısın dediler ,ve böyle sevilmek çok güzel ,kendi sevginizin karşısındaki insanda yansımasını görmek iç ısıtıcı .Yazınız ne kadar iç açıcı baharı sürükleyici ise ,baykeninkide iç kapayıcı ,kasvet yağdırıcı bence seni inadına baharda alacaklar bayke ortam coşmuşken hiç öle rezervasyon tutmuyo bu işler, gel bakam şu tarafa diyecekleri zamana kadar inadına yaşamak ve keyifleri bol yaşamak

Sayfa 1 / 3 123 SonSon