Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli olarak çevremizde kendimizi kabul ettirme gerekliliği hissediyor muyuz?

Yaşadığımız çevremizde veya toplumumuzun çeşitli kesimlerinde engelli olduğumuz için insanların engelliye iptidaî davranma modeliyle genelde bilcümle karşılaşırız. Engelliyi ayrı bir “SINIF” olarak nitelendiren öteki tabirini zihinlerine kazımış olan mantalitedeki fertlerin, insana insan olarak değer veremeyen, fakat kendilerini insan olarak vasıflandıran kişilerin tutumları karşısında kendimizi anlatma veya kabul ettirme gerekliliği duyuyor muyuz?

Ben bu konuda kendimden bahsederek olaya başlamak istiyorum. Yapısal olarak ve engelimin verdiği zorluklar olarak hiçbir zaman teessür içinde kalmak istemem. Sonuç ne olursa olsun engelimin arkasına sığınarak insanlardan hamiyet beklemem. Elimden geleni hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak en güzelini yapmak için uğraş veririm. Buna rağmen insanların münhasıran engelli olmamdan dolayı yapmış oldukları haksızlığa tepkisiz ve duyarsız kalamam.

Ben hiçbir kimsenin kimseye kendisini ispat etmesini onaylamıyorum. Hele bu durum bir engelli için ise zaten kabul edilebilir bir hâl değildir. Çünkü insanların fiziki durumlarına göre yapacağı veya yapamayacağı işler, hareketler ve katılımlar vardır. Bu konudan dolayı insanları ayıran veya onları naçiz olarak tanımlayan insanlara hiçbir şekilde itibar ve ispat durumumuzun olmaması gerekir.

Engelimizden daha çok yaptığımız güzel şeylerle anımsanmayı herkes ister. Bundan ötürü herkesin kendi üzerine düşeni yaparak olağan bir hayatı engelimizle birlikte yaşamalıyız.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Sizce onlara inat etmek ve böyle bir tavırla kendinizi ortaya koymakta kendini ispatlamak anlamı taşımıyoru mu?

Benim sorma istediğim soru insanlara kendimizi olduğumuz gibi mi kabul ettirmek istiyoruz? Engelimizden dolayı biraz daha mı alttan alarak onlara karşı kendimizi kabul ettirme çabası içindemiyiz?

Üye
    vilanjik Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:14
    Yaşadığı Yer
    Eskisehir
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    123

Eshat bu sanırım bizim kendi içsel bir problemimiz gibi geliyor.Eğer özrümüzü içimizde kabullenip içselleştirebildiysek,dışavurumuda daha kararlı ve kendinden emin duruyor.Yok kendi içimizde bile korkular aşağılanmalar yaşıyorsak sanırım dışarıdaki yansımasıda alttan almacı bir hal sergiler.

Üye
    yunusbuğra Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    24.07-2011
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kabul etmekmi onlar bizi kabul etsinler.
    Tanıdığım tüm engelli arkadaşlarım inanılmaz derecede kibar,sevecen,alçak günüllü nedendir bilinmez onlar dünyaya gözleriyle bakmayı öğrenirken biz aştık kalbizmizle görüyoruz biz özeliz biz daha ağır başlı ve sabırlıyız....

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben engelli olduğumda,hastahanenin baş hekimi engelli kadrosunda çalışmamı istemişti...bana her açıdan zorluk olur diye ben kabul etmeyip emekli olmayı tercih ettim..
    şimdi ise evdeyim...çalışmıyorum..kimseyede ispat gibi,mücadele gibi bir derdim yok..zaten herşey ortada..engelimi saklayamayacağım için çevrem artık beni böyle kabul etmek zorunda.ettide..herşey yolunda..huzurluyum...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli arkadaşım Hasan;

Mutlaka işin içsel uzanımının etkisi vardır. Zaten içimizde kopan fırtınaların bir sonucu değil mi? Nice konularda suskun olmamız. Kendi içimizde kedimizin bazı konuları benimseyerek kendimize güven olayını sindirmemiz gerekmektedir.
    Biraz daha etikli olmak ve olaylara karşı yapamam tavırlarını bırakarak başarma gayretinde emek harcamak gerekiyor. Ben şunu çok iyi biliyorum ki birçok engelli engeli olmayan nice insanlardan daha başarılı olabiliyor.

Üye
    yunusbuğra Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    24.07-2011
    Saat
    17:45
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nemutlu size ALLAH uzun rahat güzelbir ömür versin sevdiklerinizle....

Üye
    vilanjik Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:14
    Yaşadığı Yer
    Eskisehir
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    123

Haklısın Eshat ama içindeki destek güçlü olmalı.Eğer içindeki destek güçsüzse o destekle birlikte sende göçersin.Hangi terapiste sorarsan sor hangi kişisel gelişim kitaplarının kapağını açarsan aç mesaj gayet açık ve nettir.KENDİNE İNAN VE GÜVEN.
    Başka yolu yok bu işin.Bizi başkalarının sevmesi ve saygıyla kabul etmelerini istiyorsak bu dediklerimizi önce kendimize karşı kendimiz yapmalıyız.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Şüphesiz söylediklerine katılıyorum.
    Güvenin olmadığı hiçbir yerde başarı olmaz. Kendimizi biz kabul etmezsek kimse kabul etmez. Engelimizin vermiş olduğu olumsuzlukları biraz daha ikdam ile aşabilmek mümkündür. Çevresel bazı psikolojik etkilerde de kedimizi naçiz sezgilere düşürmeden müemmen adımlarla yapabileceğimizin en güzelini yaparak örnek olabilmeliyiz. İnsanların takdirini kazanmak için değil kendimiz için bazı konularda etkili efor içinde olmalıyız.

Üye
    altuguygun11 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2014
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Engelimizden daha çok yaptığımız güzel şeylerle anımsanmayı herkes ister. Bundan ötürü herkesin kendi üzerine düşeni yaparak olağan bir hayatı engelimizle birlikte yaşamalıyız.

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

galiba sorun birilerinin bizleri kabul etmesi etmemesi değil.sorun bizim kendimizi kabul etip etmememizdir.

ben kendimi hiçbir zaman birilerine ıspatlama zorunda hissetmedim.ayrıca asla kendimi ıspatlamak için uğraşa girmem.

bu dünya birileri için yada belli kesim için dönmüyor. ben hayattaysam bana katlanacaklar katlanmazlarda keyifleri bilir.aslında daha yaşadığımı bir sağlık problemi olduğunu anlamamışlarsa ben onların zekalarından şüpe ederim.öyle insanlarla da işim olmaz

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Özel bir çaba içerisine girmiyorum. İsteyen kabul eder , istemeyen etmez. Çok da tınnn

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben beni bana kabul ettirdikten sonra çevremin pek bir önemi yok. İlk gördüklerinde bi geri çekilme bi ürkme ardından aaa diye bi tepki ve ay yazıkla biten cümleler çevreme kendimi kabul ettirmeden çok çevremin bana verdiği tepkiyi kabullenmek kabullenebilmek daha büyük bi iş . . Çevrem beni kabullenmesede olur ben beni kabullendikten sonra . .

Üye
    GuLeNKIZ Avatarı

Son Giriş
    17.03-2013
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    uzaklar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

insan kendini benimsedikten ve sevdikten sonra çevrenin ne düşünüğü pekte önemli değil. önemli olan beyin ve düşüncelerdir. bazen öyle bir yerde bi şey söylersinki karşındaki seni kabullenmeyi bırak hayran kalır.. yani bu bizim elimizde

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    engelli1 - Engelli olarak çevremizde kendimizi kabul ettirme gerekliliği hissediyor muyuz?

Sizce de bu resim çok şey ifade etmiyormu ?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon