Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli Aileleri Neden Çocuklarına Baskı Yapıyor?

Engelli aileleri gözlemlediğim ve bizzat yaşadığım kadarıyla çocuklarına çeşitli konularda baskı yapıyor ve tahakküm etmeye çalışıyor.
    Örnek vermek gerekirse; ne giyeceği, ne zaman yatıp ne zaman kalkacağı, akşam dışarı çıkma konusu, yalnız seyahat etme özgürlüğü, engelli kişi bilgisayar ve internet kullanıyorsa sürekli olarak kontrol altında tutma, konuşmalarına bakma v.b.
    Bu liste daha da uzatılabilir. Sizce bunun nedeni nedir ve bunu nasıl engelleyebiliriz.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum...

Not: Sakın benim ailem bana hiçbir konuda baskı yapmıyor demeyin inanmam

Üye
    Prens Esat Avatarı

Gerçek Adı
    Esat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Akdeniz-Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

inanmalisin ailem bu konuda çok duyarli birazda kişinin yapısına göre değişebiliyor neyse ki bana uygulanan hhiç bir kskıtlama mevcut değil istesem şuan arabaanin anahtarini alir giderrim antalyanin diğer ucuna

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Esat kardeşim ne zamandan beri spastikler trafikte araç kullanabiliyorlar merak ettim doğrusu? Cezası hakkında bi bilgin var mı? Ben söyleyeyim sana hemen 1000 lira. Ailenin izin vereceğini pek sanmıyorum doğrusu...

Üye
    GuLeNKIZ Avatarı

Son Giriş
    17.03-2013
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    uzaklar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

net olarak bizi sevdikleri ve korumak istedikleri için tabiki

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Aileler,engelli çocuğunun,eksikliğini bir şekilde telafi etme duygusuyla yardım etmeye çalışıyorlar...Aslında bu yardım mıdır tartışılır..Yukarda sıraladığınız şeyler engelsiz çocuklara da uygulanıyor,çünkü bizim aile yapımız kontrol etmeye ve korumaya yönelik..Sanki çocukları yapamayacak,onlar olmasa yaşayamayacak gibi davranıyorlar..Engelli ya da engelsiz çocuğa nadiren fırsat verilip yapamadığında da bak ben sana söylemrdim mi sen yapamıyorsun,bırak ben yapayım deniyor...
    Oysa hayat düşe kalka öğrenilecek bir şey..Gün gelir aile olmadığı zaman kendi başına yaşamayı öğrenebilsinler demek gibi bir düşünceye sahip değiliz kültür olarak...Bir de aile iktidarı kaybetme korkusuyla,herşeyi kendi yaparak kontrolü korumak adına kendini işe yaramış hissediyor,çünk hayatında başka birşey yok...Bu şekilde var olduğunu ve değerli olduğunu hissediyor..Çocuklar evden gittiğinde çoğu anne-baba yalnızlık ve işe yaramıyor duygusuyla büyük sıkıntılar yaşayabiliyor...

Üye
    mavi yeşil Avatarı

Gerçek Adı
    adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    anadolunun içi
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevginin ve korumanın sınırı olmaz ama çoçuğmu korumak adına ona
    hiçbirşey yaptırmıyorlar sen yapamazsın,yorma kendini,kırıp
    dökersin şimdi.....sebeplerle çocuğunu kısıtlayarak onu koruduğnu zannediyor
    bilmeliki çocuğu birgün anne babasız kalacak ona her koşulda yaşamayı
    öğretmesi gerektiğni bilmesi gerekir her anne babanın

Yasaklı Üye
    serkanabi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: SEKA Mesajı Gör
    Esat kardeşim ne zamandan beri spastikler trafikte araç kullanabiliyorlar merak ettim doğrusu? Cezası hakkında bi bilgin var mı? Ben söyleyeyim sana hemen 1000 lira. Ailenin izin vereceğini pek sanmıyorum doğrusu...

Esat Spastik mi ?_? Yok yahu adam her yere gidiyo bildiğim kadarıyla !

Üye
    yaprak1981 Avatarı

Gerçek Adı
    Yasemin
    Son Giriş
    29.05-2015
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba aileler cocuklarının iyi yönde ilerlemelerini ve başarılı olmalarını
    ister. hayata tutunabilmelerini bizimde bir özgüvence olmamızı,
    sorumluluk sahibi olmamızı,toplumla iyi diyaloglar içerisinde bulunmamızı isterler.
    Aile kavramı cok önemli bence.Tabikide normal hayatda geceleri dışarıda gezilmiyeceğini bir bayan olarak biliyorum.Ailemiz bizim üzülmemizi asla istemez.
    Bu nedenle dir ki kücük kural demeyelimde uyarılarda bulunabilirler.
    İyiki bir ailem var.anneme ev işlerinde yardım ediyorum.oooo eve geldim mii anneciğim meleğim benim jasmin yavrum masayı hazırlayalım. yemek yapalım.toz alalım.
    babacımda kızım gömleklerimi ütülermiisin.sunu söyle mi yapalım ne dersin.kardeşlerim aa ablacım senin pastan cok güzel oluyor biz cayı koyalım sende yaparmısın. Tabikide üzüntülerimiz sevinclerimiz heyecanlarımız gülüşlerimiz oluyor .buda corabanın tadı ve tuzu bence.Benim üniversitede okumam için ve kendimi geliştirmem için hep arkamda ailem vardı.
    Babam kızlar fenerbahcenin macı başladı cerezleri koydum beraber izleyelim vs
    ya gercekten benim bir ailem var .iyi kide ben bunların cocuğum dedim.ve Allaha herzaman sükrettim .saygılar.

Yasaklı Üye
    serkanabi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence bu baskılar sadece engellilere değil tüm normal insanlara da yapılıyor, şahsen ben kendimden bilirim çünkü 11 yaşında geçirdiğim hastalık sonucu işitme engelli oldum, bu yaşa kadar ailemin bana davranışı ne idi ise rahatsızlığımdan sonrada aynıydı, daima üzerime düşerlerdi, tabii rahatsızlığımdan sonra bisiklete binmeme gibi birkaç yasak koyuldu (araç korna sesini duymam çarparlar diye)... Ama bu aile baskılarının çoğu çocuk sevgisi sonucu oluşan koruma içgüdüsünden kaynaklanıyor bence (Canavar aileler bunun dışında )

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

slm .ben özel bir çocuga sahip anneyim.ben ENGELLİ degilim.bu kelimeyi sevmediğim için özel kelimesi bana daha güzel ve anlamlı geliyor.bizim gözümüzle yazıyorum.ewet tamamen içgüdüsel koruma ve yardım amaçlı yapılanlar.işin enteresan tarafı çocugunuzun biri özelse diğerinede aynı şeyi uyguluyorsunuz farkında olmadan kızım 14 yaşında diğeri 8 yaşında 2.sınıfa gidiyor.küçük olana işte farkında olmadan büyüge davrandıgım gibi davrandıgımdan anunla çatışıyoruz.beni bana bırak der gibi herşeyi ben yapayım ben bilirim edalarında.şimdi diyeceksiniz farkında degilim diyorsunuz bunu nasıl anlmışsınız.işte çocuk özgüvenini istiyor diye bağırıyor .dediğim gibi 2.sınıfa gidiyor ama tavırları hala bebeksi,şımarık,sorumlulugunu bilmiyor v.s.bu sebeplerden dolayı okulun rehber öğretmeni ile konuştum.bunları o bana söyledi.!!!!bizler veli olarak sizleri koruma içgüdüsüyle hareket ediyoruz.farkında olmadan iyilikmi yapıyoruz ktülükmü!!!!!!!!?bunu siz dile getirmiyorsunuz ama benim yaşadıgım 2 örnek arasında ben farkına vardım.ama ne kadar uygulayabilecegim zamanla görecegim.hepinizi seviyorum.Allaha emanet olun.güzel dünyanın özel insanları.

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

insan kendi canına acımaz bu arada sevdiği içindir.ancak dışarıdan o gözle insanlar bakar.yazııık işiniz zor Allah yardımcınız olsun gibide laflarla süslerler.sanki zor bişeymiş gibi gösterirler.hiçde bile.insan canından bıkmaz.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Nehirr_yaren sevginin fazlası,sevdiğine zarar verir...Asıl sevgi,çocuğunun yapabileceği şeyleri yapmasına izin vermek,yapamayacağı şeylerde de yardım etmektir...Biz en çok sevdiğimize zarar veriyoruz...
    O nedenle öyle bir mesafede durmalı ki aile,kendi ayakları üzerinde durmasına izin verip yapabileceği şeylere izin vermeli,yapamayacağı zaman ama çocuğu istediği zaman yardım etmeli..Kullanılmayan bazı özellikler körelir o nedenle,yaşam kavgasında bir çok özellik kazandırmak varken var olan özellikleri köreltmek faydadan çok zarar verir..Sevgi bazen fazla olduğunda boğar...Dengeyi kurmak gerekir,ama biz bağımlı anne-baba-çocuk modelinde bunu aşmakta zorlanıyoruz...

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bunu ebeveyn oldugunda anlayacaksın.insanın elinde olmuyor bazı şeyler.içgüdüsel harelketlerin sonunda çıkıyor bazı şeyler.asla kötülükleri için degil buna katılmıyorum.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Şehribanu;

Hayat genel anlamda zaten bir denge üzerine kuruludur. Herşeyin azı da çoğuda zarardır. Bu konuda hemfikiriz. Velakin, çocukların yetiştirilmesi konusunda, çok bilinçsiz bir yapımızın olduğu alanen ortadadır. İnsan psikolojisinden anlamadığımız bir gerçektir. Hele çocukların psikolojik olarak daha hassas olduğunu düşünürsek bu konuda sanırım bir çok hataların olmasıda kaçınılmazdır.

Sevginin fazlasının zarar vermemesi içinde sevgimizi zamanlı ve gerktiğinde göstererek mantıklı ve bilinçli sevgi anlayışını benimsemeliyiz. Boş boş sevmek yetmez. Naçizane

Üye
    gulbenem Avatarı

Son Giriş
    22.12-2014
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    SEKA diyor ki;Engelli Aileleri Neden Çocuklarına Baskı Yapıyor?
    bu baskının engelli anne_baba olmasıyla alakalı değil diye düşünüyorum SEKA..benim çocuklarım 23 ve 21 yaşlarındalar.oğlum çalışıyor.kızım okuyor.engelli değiller.inan bende çoğu şeylerine karışıyorum.yanımda olmadıkları halde.oysa ben çocukken böyle bir ebeveyn olmıyacam derdim.ama olunuyor.Onları kaybetme korkusu,zarar verirler korkusu,üzülürler korkusu hayatınızı etkiliyor.klasik olacak ^^ben çocuğuma güveniyorum ama,çevre kötü^^zihniyeti hakim her anne_baba da.samimiyetle söylüyorum ebeveyn olmadan bilemiyeceksin.bu devirde okadar zor bir olayki çocuk sahibi olmak...
    dilerim SEKA bu duyguları sende yaşarsın ve az bile yapıyorlarmış dersin..en güzel günler senin olsun

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Başlığın Etiketleri