Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelliler sevgiye ilgiye daha mı çok düşkün?

Engelli insanlar sevgiye daha hasret, ilgiye daha mı çok düşkündür?

Engelin vermiş olduğu zorlukların hayata yansayan etkilerinden biriside insanların engellilere karşı olan ilgisizliği ve sevgisizliği olarak ortaya çıkmaktadır. Engellilerin toplum nezdinde “Öteki” olarak tanımlanması, normal statüden çıkarılarak, sanki farlı bir insanmış muamelesini görmesi çok üzülerek belirteyim ki bazı sorunları da gün yüzüne çıkartmaktadır.

Engelli insanların insanlar tarafından acınan gözlerle ve acınan sözlerle tavsif edilmesi sevgi ve ilginin yerine acımak duygusunu ortaya çıkartmıştır. Acımayı sevgiyle eşdeğer gören zihniyet acaba sevgi ile acıma hissini ayırmakta çok mu zorlanıyorlar? Yoksa acımak kâfi mi geliyor? Sevmek, ilgili olmak için insanlara acımak gerekmez. İnsanların insan olduğu için sevilmesi gerektiğini hep savunuruz. İnsanlara insan gibi değer vermeyenlerde maalesef bunu savunurlar. Lakin savunmak yeter mi? İnsana insan gibi davranmadıktan sonra, insanca sevmedikten sonra, önce biz insan olmadıktan sonra…

Sevgiye her insan muhtaçtır. Her insan sevmek sevilmek değer bulmak ister. Fakat sırf engelli olduğu için sevilmeyen, sevgiye hasret bırakılan yürekler, ilgisiz bırakılan insanlar belki sevgiye ilgiye biraz daha fazla ihtiyaç duyacaklardır. Sanırım yaşadıkların toplumda ilgiyle, sevgiyle karşılanmayı her insan gibi bir engellide ister. İstemek yeter mi? Yetmez!

Sevgiye hasret gönüllerde bir sevgi olabilmek temennisiyle…

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

paylşımın için tşk katılıyorum yazdıklarına arkadaşım biri brilerni sedikleri zaman ona bağlanıyorlar herşeyi o sewdiği kişi oluyo sanki

Üye
    M.Zahid Avatarı

Son Giriş
    15.09-2015
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    K.MARAŞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burada engelin verdiği psikolojik etkiyi de azımsayamayız. İnsanlar daha duygusal oluyor.Bu duygu yoğunluğunda Gerçekten seven insan arıyor

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Denizyıldızı;
    Ben teşekkür ediyorum güzel yorumlarınız için, bir insanın sevdiğine bağlanması ve onun sevgisine muhtaş olması normaldır. Hatta sevgi bir ihtiyaçtır.

----------

Değerli arkadşaım zeycanimbenim;
    Aslında saf temiz sevgiyi bulmak sadece engellilerin değil bütün herkesin ortak sorunu, ortak kaygısıdır. Lakin engellinin durumu; biraz daha farklı, engelli olmasından dolayı acınmışlık ile sevgi duygusu arasında sıkışıp kalıyor. Oysa hiç bir engelli kendisine acınmasını değil gerçek manada sevilmesini istemektedir.

Bunun ezilmişliğini yaşamaya mecbur bırakan zihniyetin, acıyarak vermeye çalıştığı sevgiyle, acımazıca yaptığı bir durumdur.

----------

M.Zahid arkadşaım;

Zaten engelliliğin vermiş olduğu psikolojinin etkileri çok büyüktür. Bu psikolojiyle bazı duygusallıklar yaşanacaktır. Bunun etkisinin en az olduğu bir sevgi, acınmışlıktan uzak gerçek sevgi olmalıdır. Bu sevgi engelli olduğu için değil insan olduğu için gösterilmeli ki; gerçekği yansıtsın...

----------

Nehirr_yaren;

Aslında engellilerin 1-0 yenik başlaması gibi bir durum olarak nitelendirmek ne kadar doğru bilmiyorum. Fakat benim anlamadığım engelliler kime karşı yenik durumda, bunun iyi analiz edlilerek çözüm bulunmalıdır.

Geriden de başlasak, sonuç itibarıyla maç 90 dk + uzatmalardan ibaretir. Aynı zamanda karşı taraf diye tabir edilen rakibimizinde hayatta hiçbir garantisi yoktur. Maça yenik başlamak yenileceğimiz anlamına gelmez..

Elbetteki bazı konularda engelliliğin arkasına sığınmak yerine güçlü olmak, hiç bir işe yaramayacağını düşünmek yerine, kendimize güvenmek, hayat mücadelesinde çok önemli kazanımları bize verecektir.

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgiye her insan muhtaçtır. Her insan sevmek sevilmek değer bulmak ister...
    sevmek-sevilmek insan olmanın bir vasfıdır..hayata bağlayıcı,güven duydurucu bir olgudur....ben sadece bu tür sevgi ilgi isterim...öteki türlü acımayla karışık bir sevgi istemem....engellilerede kimse acımasın...
    eshat,bu güzel yazı için teşekkür ederim...

Üye
    vilanjik Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:14
    Yaşadığı Yer
    Eskisehir
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    123

Maalesef engelli arkadaşların özgüvenlerinin eksik olması onları ilgi ve sevgiye daha bir bağımlı kılıyor.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli arkadaşım defne;

Aslında çok güzel ifade etmişsin, bende söylediklerinin üzerine bir kaç kelime ekleyeyim;

Sevgi insnaların duygusal anlamda karşıdaki kişilere olan bağlanması ve kendisine karşı duyulmasını istediği, yaşandığı zaman mutluluk veren, kaybettiği zaman hüzünlenen, hiç olmadığı zaman olmasını bekleyen yaşanması gereken ve ihtiyaç duyulan bir duygudur.

İşte engellilerin sorunu da burada şudur,

İnsanların acımayla sevmek arasında ki farkı ortaya koyamaması, acıdığı zaman sevdiğini zannetmesidir. Oysa bunu yapan insanlar acaba kendilerine acıyan gözlerle bakılmasına, acınarak sevilmelerine tepkileri ne olurdu? Acımak ve sevmek duygularının birbirinden farklı olduğunu anlamak gerekir. diye düşünüyorum naçizane..

----------

Vilanjik;

Bu konuda çok doğrusun, özgüven meselesi çok önemli bir sorun olarak karşımızdadır. Çünkü kendine güvenmeyen bir insana hiç bir şey vermezsin. Güven şarttır... İnsanlar kendilerine güvenmeli ki; başarıya ulaşsınlar, toplumla kaynaşsınlar...

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok güzel ifade etmişsin diye düşünüyorum...naçizane...

Üye
    biri Avatarı

Son Giriş
    16.02-2011
    Saat
    16:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkeze selam
    arkadaşlar ben biraz, sevgimi? acımamı? ikilemine biraz farklı bakıyorum. defnex ve eshat arkadaşlarım gibi düşünmüyorum. insanca acıma diye birşey vardır.gayet de insani bir duygur bence.bir insan acıdığı birini sevebilir bence gerçek sevginin içinde biraz insanca acıma vardır bu kötü değil,güzelbir erdemdir.ayrıca kendimize bir miktar acımanın hiç bir zararı yoktur.tam tersine diğer insanlarında bazen acımamıza ihtiyacı vardır.belki şimdi bazılarınız bu meseleyi lastik gibi istediğim yöne çekiyormuşum gibi düşünebilir.doğru biraz öyledir ama bu mesele, birazda doğası gereği elastiktir.

Hani bir laf vardır;"benden nefret et ama acıma" bu laf sevgi dolu bir insanın lafı değildir. olsa,olsa gururuna körükörüne saplanmış bir insanın lafıdır.
    oyüzden bize insanca bir acıma duygusuyla yaklaşan birine hemen gururla tepki vermemeliyiz.eğer istediğimiz adaletse yani eşitlikse başta şunu kabul etmeliyiz;bende acıyabilirim,bende nefret edebilirim,bende sevdiğim birine acıyabilirim veya acıdığım birini sevebilirim.o yüzden başkalarıda engelli engelsiz bize böyle duygular besleyebilirler.

özetlemek gerekirse gerçek sevgiyi som altın gibi düşünürsek,som altın yoktur. mutlaka bir miktar bakır vardır içinde ama bakırda karışsa altın altındır bence.değerini bilmek lazım yani,bazen ağacı görmemek için ormana bakmaktan vazgeçiyoruz.gelin böyle yapmayalım hoşçakalın

Üye
    Emel Avatarı

Gerçek Adı
    Umut hic bitmesin...
    Son Giriş
    17.10-2010
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok fazla yorum yapmadan açtıgın başlıtaki soruna cevap vermek istedim Eshat. Hayır.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Biri arkadşaım;
    Elbette bana katılmayabilirsin, ama insanların geneli kendilerine acındığı için sevilmesinden rahatsız olur. Tabi siz bundan rahatsız olmazsını ayrı konudur. Erdem olarak düşünürsünüz oda ayrı konudur.

Bizde o insanları kötü niyetli olarak tanımlamadık ki; bu zihniyetin yapısının değilşmesi gerektiğini vurguladık...

Acımak ve sevmek farklı iki kavramdır..

Acımak: karşındaki kişiye acizliğinden dolayı ve çaresizliğinden dolayı hissedilen duygudur...

Sevmek: Karşındaki insana karşı sadece güzel yönlerinden dolayı duymuş olduğun sempatikliktir.

Tabi bu tanımlar çok kısadır. Bunların tanımalrını çok daha uzunda yapabilrisin. İşte burada bunu ayrıt etmek gerekir. Yoksa acınacak halde olmayı kimse istemez...Kimsede kendisine acınsın istemez.

Oradaki yazmış olduğun "benden nefret et ama acıma" bu söze bede katılmıyorum.

Üye
    GuLeNKIZ Avatarı

Son Giriş
    17.03-2013
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    uzaklar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgi ve ilgi istemenin engelli engelsiz olarak ayrımını yapmak yanlış bence bu tamamen kişiliğe insanın yapısına bağlı birşey.. engelsiz olupta çocuk gibi her dakka ilgi bekleyen insanlar yokmu sevgilisinden önemli olan sizin kendi kişiliğiniz ve ne istediğinizdir..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli arkadaşım Emel;

Çok kısa bir şekilde tanımlama yaparak, net bir ifadeyle hayır demişsin.. Lakin Hayır demenin gerekçesini de yazsan daha tatmin edici bir açılama olurdu diye düşünüyorum.

----------

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: eshat Mesajı Gör

Sevgiye her insan muhtaçtır. Her insan sevmek sevilmek değer bulmak ister. Fakat sırf engelli olduğu için sevilmeyen, sevgiye hasret bırakılan yürekler, ilgisiz bırakılan insanlar belki sevgiye ilgiye biraz daha fazla ihtiyaç duyacaklardır. Sanırım yaşadıkların toplumda ilgiyle, sevgiyle karşılanmayı her insan gibi bir engellide ister. İstemek yeter mi? Yetmez!
    Gülen kız;

Yukarıda da açıladığımız gibi, sevgi isteme derken, sevginin insnalar arasında daha da etkin bir kaynaşma aracı olarak, daha da bağlayıcı olması içindir. Yoksa herkes engellileri sevecek diye veya her insan her insanı sevecek diye bir kaide yoktur.

Burada engelli insanların engelinden dolayı ayrımcılığa tabi tutulması olayının üzücülüünü anlatmaya çalıştık. Umuyorum anlatabilmişizdir..

Üye
    Emel Avatarı

Gerçek Adı
    Umut hic bitmesin...
    Son Giriş
    17.10-2010
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelliler sevgiye ilgiye daha mı çok düşkün?

Soru çok netti Eshat bende net cevap verdim HAYIR dedim

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşım yaren;
    Aslında olaya bakış açınız çok güzel. Hiç bir insanın hiç bir şekilde ne yaşamaya, nede elindeki herşeyin elinde kalmasına garantisi yoktur. Elbetteki; Bazı dertler, çileler ve zorluklar bizi yıldırmamalıdır. Tam aksine o zorluklarla yaşamaya alışılmalıdır.

Her güzellikte bir külfetin olacağını bilerek, külfet gibi görünen şeylerdeki güzellikleride görmemiz gerekmektedir. Sizinde dediğiniz gibi; Engelimiz bizi yanıltarak nefsimizi farklı yönelere götürmemelidir.

Her şeyde bir güzellik vardır. Bunu bulmak çok önemlidir.

----------

Emel;
    Hayır demekte sanırım ısrarlısın..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon