Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 24 mesajın 16-24 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:36
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelliler sevgiye daha mı düşkünden ziyade daha mı çok ihtiyacı var diye sorsaydın eminim daha uygun bir başlık olurdu,sevgili dostum...
    Sevgi çok ama bir türlü yetmiyor ya da daha fazlasını istiyoruz.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Şehribanu;

Düşkünlük ile ihtiyaç farklıdır. Ben başlıktaki yazımı yazarken zaten bu konuda çok ikilemde kaldım. Fakat son karar olarak bu başlıkta karar kıldım.

Sevgi sadece engellilerin değil bütün herkesin ihtiyacıdır. Fakat düşkün olmak konusunda da mutlaka her insan sevgiye belli oranda düşkündür. Engellilere de sanki biraz daha fazla mı? Sorusu aklıma geldi. Burada engelli arkadaşlarımızla bu konuyu tartışmak istedim.

Ayrıca senin dediğin gibi de olaya bakılabilir. Bu konuda tavsiyen çok güzel, teşekkür ediyorum değerli dostum

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Düşkünlüğü,bir şeye aşırı derecede bağlılık olarak tanımlarsak ve bunu engellilere uyarlarsak,engellilerin çok fazla sevgiye düşkün olduğu ortaya çıkar.
    Bazen insanlar bağımsız hareket edemediği zaman birilerine çok fazla bağımlı hale gelir.Bu sevgiye çok fazla düşkünlük değil,bağımlılıktan kaynaklı bir durumdur..Engelli insanlar,sıradan bir sevgiyi bile bulmakta zorluk çekiyor ki,aşırı derecede sevgiye düşkün olsunlar?..O nedenle engelliler sevgiye düşkün değil,sevgizilikten dolayı en küçük ilgiyi sevgi olarak değerlendirebiliyor,bunu düşkünlük olarak yorumlamak yanlış olur..Enngellilerin düşkünlükten ziyade sevgiye ihtiyaçları var

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Şehribanu;
    Haklısın bu konuda düşkünlük veya ihtiyaç diye tartışmayacağım. Aslında olaya bakış açısının farklılığı var. Dediğim gibi başlığı açarken de bu konuyu düşündüm. Bu şekilde bir tanımlamayla konuyu buraya taşıdım. Elbette ki fikirler görüşler sabit değildir.

Engelli insanların sevgiye düşkünlüğü meselesine gelince; sevgiden mahrum kalan veya sevgi konusunda istediği şekilde tatmin olamayan her insan sevgiye ihtiyacı oranında düşkündür. Burada insanların veya engellilerin sevgiye düşkünlüğünü belli aşamalara değerlendirirken şunları da göz önünde bulundurmalıyız. Kişilerin yaşadığı çevre, engelinin vermiş olduğu psikolojik etki, kişisel duygularının ağırlığı vs.. Gibi bir çok etken insanların sevgiye düşkünlüğünün ne oranda olduğunu belirlemede ayrı ayrı birer etkendir.

Sevgiyi düşkünlük olarak tanımlayarak, engelli insanlardaki psikolojik boyutu burada vurgulamaya çalıştım. Bu konuda her engelli sevgiye düşkündür gibi bir ifadem zaten olamaz. Fakat genel itibarıyla bunun böyle olduğu kanısını taşımaktan da geri durmuyorum.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Buna sevgi açlığı demek daha uygun olur o halde,Eshat kardeşim
    Kavramlar çok da önemli değil ama anlam kargaşasına neden oluyor...
    Ben sevgiye düşkünlüğü cümlesini,sapıklık olarak da değerlendirebilirim,mesela
    Engelli sevgi bulmuş ama daha fazla istiyormuş gibi bir anlam ortaya çıkıyor...Osya engellilerin en büyük sorunu anlaşılmamak ve sevgisizlik,yani sevgi açlığı...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ben sevgiye düşkünlüğü cümlesini,sapıklık olarak da değerlendirebilirim,mesela
    İstisnalar kaideyi bozmaz.. Mesela..

Aslında engellilerin sevgiyi fazla istemesinden çok engellinin sevgi konusunda biraz daha hassas olduğu sonucu vardır. Engellinin sevgiye düşkünlüğü tanımlamasında, ilgi, alaha hoş görü ve sevgi beklentileri sanki biraz daha fazladır denilebilir.

Şehtibanu; bu konuda aslında seninle aynı dili konuşuyoruz. Lakin kavramlar farklı olduğundan bir kavram kargaşası vardır diye düşünüyorum. Farklı kavramlarda olsa ikimizinde yolu aynı noktada kesişmektedir.

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

"mahrum olan, muhtaçtır.." mahrumiyetiniz ne konudaysa o "şey"e muhtaçsınızdır. Sağlıksız bir birey sağlığın kıymetini de şükrünü de en çok bilendir ve bu konuda en hassas ve en kolay empati kurabilen de odur.

İhtiyaçlar aşama aşamaysa ve sevmek de sevilmek de bir ihtiyaçsa sıra sevgiye geldiğinde o konuda bir engelle bir ambargoyla karşılaşılırsa tabiki hassasiyet ve ihtiyaç artacaktır. Ortada bir ihtiyaç varsa ve kişi bundan mahrumsa ulaşana dek aynı safiyet ve samimiyetle isteyecektir ve şüphesiz kavuştuğunda da sevginin kıymetini de en iyi bilenlerden olacaktır.

Yani bu anlamda "engelliler sevgiye ilgiye daha çok düşkün" değil; sevgiden ilgiden yoksun olanlar sevgiye ilgiye daha çok ihtiyaç duyarlar daha düşkündürler diyebiliriz.

Üye
    ATOM KARINCA Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    3364954
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    8

düşkünlüğü acizlik olarak düşünmezsek ( ki ben öyle düşünmek istedim bi an) engelli-engelsiz herkesin sevgiye ilgiye ihtiyacı vardır...ben anneme çok düşkünüm, o çocuklarına çok düşkün, üzerlerine titriyor gibi sözleri hepimiz duymuşuz,sarfetmişizdir...

bunu engelliler olarak düşünürsek; hemen her konuda olduğu gibi burada da "öteki" kavramı ortaya çıkabiliyor maalesef." ben olsam da beni istemezdim" diyen bir engelli arkadaşım var, onun kendince haklı sebepleri olabilir ama ben "ben olsam benim gibi bir kızı kaçırmazdım" diyorum ama bunu engelli falan düşünerek söylemiyorum hiç, dönüp yüreğime bakıyorum... bence herkes yüreğine bakmalı, biz kendimizden sorumluyuz çünkü...

benim de sevgiye-ilgiye ihtiyacım var, beni sevin ilgilenin olur mu arkadaşlar

Not: çok sevdiğim bir ablamın bana aldığı bebeğe "sevgi" adını koymuştum, daha sonra başka bir bebeğime de "ilgi" , sevgi onunla aramızdaki sevgiyi simgelemesi için, ilgi de o ara hastanedeydim, daha çok ilgiye ihtiyacım vardı ondan

eshatcım önemli bir konuya değinmişsin, klavyene sağlık

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Değerli arkadaşım Masiva güzel yorumlarınızla konuya getirmiş olduğunuz ahenkten dolayı çok teşekkür ediyorum.

----------

Atom karınca seninde yüreğine sağlık güzel yorumunla bulunduğun katkı çok anlamlı ve çok güzel.. Teşekkür ediyorum...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12