Sayfa 3 / 23 İlkİlk 123456713 ... SonSon
Toplam 336 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kalem ablacım hepimizin fikirler ve düşünceleri ayrı...
    konu bebek olunca tekrar diyorum basite indirgenemez ve bu engelli bir çocuksa sorumluluklar kat be kat artacaktır...herşeyiyle düşünmek gerekiyor bakımı eğitimi ergenliği geleceği şusu busu herşeyiiiiii anne babaya bağımlı yaşarsa ki anne baba öldükten sonra bu çocuk ne yapacakk..
    ya konuşuyoruz ama düşler ve gerçekler ayrı ayrı yaşar arkadaşlar....
    biraz gerçeğe dünüp hayatlara bakın dicem ama hayatın içindeyiz yane engelin ne demek olduğunu bile bile bir çocuğu nasıl engeller içinde dünyaya getirisiniz...bu düşünceyi engelli bireylerden ben beklemiyorum açıkçası...

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bekara boşanmak kolay gelirmiş ya; Kalem'e de kolay geliyor sakat bir insanın ne şartlarda yaşadığı. Buradan hepimiz atıp tutuyor ,ahkam kesiyoruz.
    Bu karar ancak başa geldimi verilir.(aman kimsenin başına gelmesin de)
    Düşünün siz sakatsınız üstüne sakat bir evlat yetiştirmeye kalkacaksınız.
    Bu durumda olan insanlar gördüm ,nasıl zorlandıklarını, gücünün üstünde nasıl emek sarf ettiklerini...Bu yüzden kürtaja evet diyenlere kafatasçı muamelesi yapmak bana göre yanlıştır.

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

ha bebek ha erişkin ne farkeder ki?
    çok şey fark eder çok şey kalem abla...
    Bir bebek düşün 1 yaşlarında yeni yeni adımlarını atmakta....düşmemek için korkmakta...adımlarını korkuyla atan...yere sağlam basmaya çalışan poposunun üstüne düşmemek için kendi kendine mecelleşen...
    Ve felçli bir bebek düşün...
    Aradaki farkı acıyı korkunu hissetmeye çalış...
    Düşününce bile insanın içini sızlatan bir durum bu bebeğe sahip annenin yüreğini ne yapar...
    Kolay mı engelli bebeğe sahip olmak???
    Yaşıtlarından farklı olup bu şekilde acı çekmesi ne demek....
    Yetişkinle bebeği nasıl bir tutarsınız....nasıl ağlarsa ağlasın dersin engelli bir çocuğun hassasiyeti diğer bir çocuğa benzemez...iç dünyasında çok ayrı bir dünya vardır lütfen biraz ince düşünelim

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    16
    Blog Mesajları
    28

Başlığı görür görmez yine mi yaaa oldu ilk tepkim . Hakikaten ben çok sıkıldım bu konudan , yıllardır aynı terane. Çok kez konuşuldu , tartışıldı . Elde var sıfır , ayrıca diğerinin görüşüne saygı duymama konusunda bir arpa boyu yol katedememişiz

http://www.engelliler.biz/forum/ayri...aj-yasagi.html

http://www.engelliler.biz/forum/ayri...-tartisma.html

http://www.engelliler.biz/forum/yasa...zor-yasam.html

http://www.engelliler.biz/forum/yasa...mak-yasam.html

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir bebekle bir erişkinin,
    bir sağlıklı bireyle,engellinin arasında çok fark var...hem yaşam kalitesi hemde psikolojik boyutu....biz bunları görebiliyoruzda KALEM senin hala görmezden gelmene anlam veremiyorum...akraba evliliklerine neden HAYIR diyoruz peki..!!!!!!!!!

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

akraba evliliklerine neden HAYIR diyoruz peki..!!!!!!!!!
    o kesinlikle olmaması gereken bir durum!
    en temel nedeni engelli bebeklerin sebebi
    bunada ayrıca dur denilmeli

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kan uyuşmazlığı olduğunda bile,
    ilk gebelikten hemen 72 saat içerisinde anneye bir iğne vuruluyorki ikinci çocuk engelli olmasın diye...

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Doğmamış bebeğin trafik kazasında ne işi var kalem abla kazadan çık doğuma gel

Üye
    mutineer901 Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    Konya/Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

tevafuk konuyla alakalı küçük bir olay anlatayım
    teyzem hamile kaldıgını ögrendikten iki ay sonra kontrol için hastaneye gidiyor ve doktor ona cocuğunun saglıksız ve özürlü bir şekilde doğma ihtimalinin çok yüksek ve tehlikeli olduğunu ve acık acık aldırmasını öneriyor tabi teyzem buna karsı cıktı ve kesinlikle aldırmam dedi
    yaklasık 1 saat önce eniştem tel actı sağlıklı bir erkek cocuğu
    takdiri İLAHİ

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Çocuğu zihinsel engelli bir akrabam var.Anne son derece kültürlü bilgili çocuklarını sevgide saygıda kusur etmeyen bir insan. Ayrıcaaaa çalışmaya ihtiyacı olan maddi durumdan yoksunluk bir insan.Ayrıcaaa eşiyle anlaşamayan boşanma aşamasına gelmiş bir insan !! Kocası içip onu dövüyor ağzını burnbunu kırıyor.Ama bu kadın boşanamıyor.Neden boşanamıyor Çünkü parası yok.Neden yok Çünkü çalışamıyor.neden çalışamıyor Çünkü zihinsel engelli bir çocuğu var ve ona bakacak başka kimsesi yok.Hiçbir devlet kurumu çocuğa bakmayı kabul etmiyor.Çünkü engel durumu ağır.Kadının hiçbir sosyal faaşliyeti olamıyor.Sokağa çıkıp gezemiyor.Çünkü çocuğu altına kaçırıyor.aklına esince etrafındakilere vuruyor zarar veriyor.
    Geçenlerde bir işimiz vardı.Bir arkadaşımla birlikte bu kadıncazla buluştuk .İşimiz bitince arkadaşımla birlikte dönerken arkadaşım"bu kadının psikolojik sorunlarımı var banamı öyle geldi biraz tuhaf buldum"dedi.Tabiki psikolojik sorunları var.Kadıncaz depresyon geçiriyor resmen.Bunu farketmemek için insan olmamak lazım.
    Şimdiiiiiiiiii Böyle bir tabloda çocuğuna sahip çıkmaya çalışırken kendi kafayı yiyen sosyal hayatı iş hayatı arkadaş çevresi olmayan analar babalar nolacak peki ??? Kocasından dayak yiyip mahkemelik olan ama çocuğuna bakmak zorunda olduğu için çalışamayan sonuçta özgürlüğü olmadığı için kocasına bağımlı yaşamak zorunda olup esir hayatı yaşayan bu kadıncazın suçu nedir peki ?? Peki ya o durumda yaşamak zorunda kalan annesini kardeşlerini kendine esir eden çocuk çokmu mutlu hayatta olmaktan. !!!"Olsun nolacak büyür gider "ağlasın nolacak sizene ağlıyorsa" gibi geniş geniş konuşmakta ne demek oluyor yahu ???
    Bencilliğin bu kadarınada pessss yani şok geçiriyorum resmen ....
    Gelinde siz yaşayın o hayatı buyrun.Bu durumda olan bir annemi yoksa bir sakatmı olmak istersiniz ??? bırakın bu ötekileştirme berikilerştirme ayaklarını.Hayatın gerçekleri var.Kimse bulutların üzerinde yaşamıyor.Herkes herkesin hayatını kendisi gibi sanmasın.Kimsenin yaşam şartları birbirine benzemiyor..Çok farklı hayatlar var bu yeryüzünde.Herkes geniş geniş aile hayatı yaşamıyor.Verdiğim örnekteki gibi...
    Boşuna dememişler damdan düşenin halini damdan düşen anlar diye...Çeken bilir tabi...Gerisi geniş geniş konuşur...

Ne kendime nede çocuğuma acı çektiririm.O kadar...

Üye
    ibrahim1982 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    19.07-2014
    Saat
    01:13
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayat boyu bir insanın sıkıntı çekmesindense gözümüz görmeden hiç olmaması daha iyi sanırım. ama allah kimseyi böyle bir seçimle sınamasın.

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

Senin"çocuk ağlasın sızlasın acı çeksin size ne"Gibi bir düşünceyi savunmanız engellilere haksızlık etmek olmuyormu peki Kalem hanım?? Nasıl bencil bir vicdan ben anne baba olayımda çocuk acı çekerse çeksin gibi bir düşünceyi savunabilir??? Burda karar verilirken anne baba önce bir insanın engelli olarak yaşamak isteyip istemeyeceği gibi çok ciddi bir konuda karar vermesi gerekiyor.Buda engelli sorunlarının içine giriyor.Peki bir insan böyle bir kararı nasıl verebilir ?? Kendisi hiç engelli olmuşmudur ki bir engellinin engelli olarak yaşamak isteyip istemeyeceğini bilebilsin?? Öyle rahat konuşuyorsunuz ki şaşmamak elde değil."olsun canım nolmuş ağlarsa ağlasın yorganın altından"
    Birde en ufak bir tezatta hemen engellilerin ötekileştirilmesinden vurmaya kalkıyorsunuz ya bu da beni çıldırtıyor !!! O halde sizene ötekileştiren ötekileştirsin diyecem bende...
    Ben hayatıma hiçbir zaman başkalarının bakış açısı ile bakmadım.Kimseyede kendimi kabul ettirmeye çalışmadım.Halimden her zaman mutluluk duydum.Canı isteyen ötekileştirsin canı isteyen beğenmesin.Benim kendi hakkımdaki düşüncem önemli olmuştur daima.Ama bir engelli olarak hayatta yaşanan sıkıntılarıda görmezden gelip engelli bir çocuk doğururum demem asssssla.Ötekileştirilmekten vurmaya kalkanlarada "kendine bak önce "derim...

Üye
    ZEYNO_CAN Avatarı

Gerçek Adı
    Zeynepp (zeyno)
    Son Giriş
    10.12-2012
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O duyguyu yaşamadan birşey söylemek çok zor. Annelik çok güzel ve kutsal bir görev vazgeçmekte zor candan ama saglıksız yaşamasına göz yummak da zor Yaşamak lazım anca o zaman insna ne yapacagına saglıklı karar verebilir

Üye
    serenat Avatarı

Gerçek Adı
    Sena
    Son Giriş
    31.08-2015
    Saat
    08:47
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şehribanu çok güzel ifade etmişsin tebrikler...başka söz söylemey gerek duymuyorum...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şekerkız madem engelli olmak o kadar kötü bir durum neden hayattasın hala?Bu soruya içtenlikle cevap vereceğini umuyorum...

Yazının anlam ve önemine çok uygun bir fotoğraf...
    Hayat bizim için bir yük olarak düşünüldü.Yaşamımız herkese hamallıktı..Kimse bizim engelimizle birlikte yaşamak isteyip istemeyeceğimizi sormadı..Mutlu olduğumuzda bile bir hüzün kaplar içimizi,engelliyim mutluluğu hak etmiyorum diye..Böyle şeylerle ne çok bastırdık duygularımızı ne çok bastırıldık isteklerimizi istememek konusunda,ne çok hayalerimiz vardı,ne çok özlemlerimiz vardı..Hepsi engelliyiz diye bir köşeye atıldı,ama insan olduğumuz unutuldu ne hikmetse...

insanae4wy8 - Özürlü bir bebeğe hamile olduğunuzu öğrenseniz kürtaj yaptırır mıydınız?

Sayfa 3 / 23 İlkİlk 123456713 ... SonSon