Sayfa 14 / 23 İlkİlk ... 4101112131415161718 ... SonSon
Toplam 336 mesajın 196-210 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ne yapasın insan oğlu doğrularından vazgeçemiyor. Kalem ablanın benzetmeleri süper ama anlamaya yardımcı oluyor. Fakat ne yapasın istediğin kadar anlat herkes kendi vicdanı ve mantığı kadar anlıyor malesef.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Şuradaki baba çocugu attan düşünce niçin bekledi ve seyretti sizce? Böyle anlarda insanlık refleksi suya atlamayı gerektirir. Atlarsın ve kurtarmak için çabalarsın. Yedi düvel yabancı bir insan bile bu refleksi gösterir. Ama dondu bekledi baba. Sonra sularda kaybolan bedeni gorunce geçti yola suyu takip etti, ölü bedeni buldu bir yerde. Kucagına ölüsünü aldı çocugunun.
    O bilindik refleksi sizce ne önledi?
    Sonra niçin agladı peki?
    Bir çeşit tatmin olabilir mi bu?
    Vicdan tatmini guya!
    İŞte bu müzik o attan düşen çocugun dili!
    Bedeni ölmüş ama çığlığı halen dipdiri'
    Bu çığlıklar kıyamete de kadar da dinmeyecek!

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Einstein der ki;" İnsan önyargılarını değiştirmek atomu parçalamaktan daha zordur."
    Ama bir gerçek var insan vijdanıyla başbaşa kalmadan bunu bilemez,yani yaşamadan bilinmez bu kararın nasıl olacağı kalem abla...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Ortada vicdan meselesi yok ki ablası. Ortada bir mantık hatası var. Beyinlere asırlardır kanla kazılmış bir ezber var.
    Sakatlıgı horluk, acizlik, yaşanılası zor, acıların kaynagı olarak gormek vs var.
    Elbette kişi bir karar alır yapar vs. Ama saglama geçit veren bir toplum sakata geçit vermiyorsa ortada kişisel karar yok demektir.
    Bir toplum kararı vardır demektir.
    Töre gibi beyinlere kazılmış bir karar bu!
    Sakatlıgı kötü, zor, acizlik hali olarak görmüş bilmiş bu zamana kadar.
    Dirhem dirhem kazınmış bu mantık beynine.
    Sakatlık söz konusu olunca yaaşama geçit vermeyen mantık, peki dogduktan sonra okuma yaşına gelince, evlenme yaşına gelince, sakat çalışmak isteyince sakatları yaşama nasıl layık görsün dahil etsin hele bi diyin?
    Sakat bebek ölsün çünkü onu zor günler bekliyor diyin.
    Sonra da geçin diyin ki yahu sakatsam ne var bunda ben de evlenmeyi hak etmiyor muyum? Sevilmeyi vs diyin?
    Hem yaşamda ben de varım güçlüyüm diyin.
    Hem de bunu kendiniz çürütün şu söyleminizle!
    sakat yaşamak zor! O yüzden sakat bebekler kürtaj edilmeli!

Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Güzel bir videoydu inş öyle güzel yürekli insanlar hep var olur. Adam gibi adam diye o babaya denir. Karşılığınıda buldu çocuk yaşıyordu. Bişey daha fark ettim kadın sular azaldığından nehirden ayrı küçük ve çamurlu bir su birikintisindeki balığı alıp nehre bıraktı. Evet sehribanı ön yargıları parçalamak zor çünkü ezberlerimiz çok. Bu hayatı güzel yapanda çirkin yapanda insandır. kimse doğayı ve varlığı suçlamasın. Acı çeken insanlar varsa bunun tek müsebibi insanlığın kendisidir. Acı veren yaşam değil , insanın tavırları, sistemleri ve adalet anlayışıdır acıları yaşatan.

Üye
    gamze1988 Avatarı

Son Giriş
    31.05-2013
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şuna kesinlikle katılıyorum kimse yaşamadan bilemez o an ne hissedeceğini ve ne karar vereceğini... fakat karakayanın paylaştığı yazıyı okuyunca o kürtaj yöntemlerini içim cızz etti.. bir insan o bebeğin; fetus,cenin vb adı ne olursa olsun o bir bebektir; canlı olduğunu bile bile nasıl bunu göze alabilir.. Allah'ım herkese sağlıklı hayırlı evlatlar versin, her bebeğin ömrü güzel olsun ama öyle zannediyorum ki ben kürtaja karar veremezdim.. evet anne baba öldükten sonra o çocuğun ne olacağını herkes düşünür ama sağlıklı bir doğan bir bebek yıllar sonra trafik kazası,geçirilen bir hastalık sonucu birine muhtaç kalabilir.. böyle bir durumda ne olacak anne babası öldükten sonra? Allah'a emanet olacak..
    doktorum yaşadığım işitme problemimden dolayı ileride hamile kalmamın bnim için riskli olacağını söyledi.. yani işitmemi kaybedebilirim hamilelik sürecinde.. düşünün konu başlığımız engelli bebeklerin doğup doğmaması ama benim için soru şu: anne olabilmek için işitmenizden vazgeçer misiniz? doğduğu zaman sesini duyamayacaksınız, ağlayışını,gülüşünü duyamayacaksınız, konuşmaya başladığında söyleyeceği ilk kelimeyi duyamayacaksınız, anne deyişini duyamayacaksınız,ve daha nice özel anları duyamayacaksınız.. ama onun sıcaklığını hissetmeye değer sanırım... Rabbim herkese sağlıklı,ömrü güzel evlatlar nasip etsin.. tüm hastalarımıza engelli dostlarımıza acil şifalar versin..aminn...

Üye
    elyasa Avatarı

Son Giriş
    18.04-2013
    Saat
    01:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%94 özürlü 12 yaşında bir kız çocuğum var.
    O Rahman'ın bana dünyada bahşettiği en büyük lütuf. O na nekadar hamd etsem azdır.
    Anne karnındaki özürlü bebeğin alınması konusu kişinin hayata nereden baktığıyla doğru orantılıdır. Sonuçta tüm görüşlere saygı duymak gerekir.
    Ben iki dünya olduğuna öldükten sonra dirileceğime ve hesap vereceğime şüphesiz inanıyorum. Dolayısıyla hiç bir varlık tesadüfen dünyaya gelmemiştir. Hepsinin bir hikmeti vardır. Gerçek merhamet sahibi Allahtır. Onun yaratıklarına olan merhameti annenin yavrusuna olan merhameti ile kıyaslanamaz. Ummanda bir zerre misalidir.
    Allah ne yarattığından mutlaka haberdardır. Onun yarattığına müdahale etmek O'nu bilmemektir. Unutmayalım ki evlatlarımız bize bir emanettir. Onların ve bizim sahibimiz ise Alemlerin rabbidir.
    Son söz olarak tüm engellilere ve engelli çocuk sahiplerine şunu söylemek istiyorum.
    Müminler mekkede işkence görüyorlardı. Yasir aileside bunların içindeydin. Allah resulü onlara şunu söyledi. Dayanın yasir ailesi randevunuz cennette.
    Selametle kalmanız dileğiyle.

Üye
    hera Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

insanlara imha edilebilir mantığıyla yaklaşmak tek kelimeyle iğrenç

Üye
    murat07ant Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

insanları imha etme 50 - 80 yıl işkence çektir sanırım bu daha insancıl değilmi hera
    ebebeylerinin mecburen çıkmak zorunda olduğunda yani kimse yoken yanında 1 - 1.5 saat küçük abdesini tutmaya çalış da gör işkenceyi bakalım doğuduğuna bin pişman oluyormusun olmuyormusun

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Bence bu konu başına gelmeden ahkam kesilebilecek bir konu değil. İnanın çok ama çok zor bir karar. Ben cam kemik hastasıyım. Çocuğumun da büyük ihtimalle bu şekilde doğma riski var. Ve bu durum anne karnında tespit edilebiliyor. Esas mücadelede bundan sonra başlıyor. Bebek hastaysa nasıl bir karar verilecek ? Bunca acı yaşayacağını, büyük ameliyatlar geçireceğini, yaşıtlarından daha kısa olacağını, ömrünün büyük çoğunluğunu alçılarla ve hastanelerde geçireceğini bile bile doğuracak mıyım ? Yoksa ona bu acıları yaşatmamak için onu aldıracak mıyım ? Allah hiç kimseyi böyle bir sınavla sınamasın. Ben sırf bu büyük manevi yükü yaşamamak adına tüp bebek yöntemini tercih edeceğim. Ve şunu düşünüyorum ki ; Allah'ın izni ve bilgisi olmadan yaprak bile düşmeyeceğine göre ; Allah tıp biliminin daha anne karnına gitmeden çocuğun sağlıklı olmasını sağlayacak gelişmeyi bulmasını sağladıysa ; insanların bile bile çocuklarının hasta doğmasına izin vermemesi gerekiyor. Yani çocuğunun hasta doğma ihtimali bulunduğunu bilen kişilerin Tıbbın olanaklarından mutlaka yararlanmaları gerekiyor diye düşünüyorum. Tüm tedbirleri aldıktan sonra tevekkül etmek bence en doğrusu..

Ama genetik bir hastalığım olmasaydı ve çocuğumun engelli olduğunu anne karnında öğrenseydim ne yapardım hiç bilmiyorum. Büyük lokma yiyip ; büyük konuşmamayı tercih ediyorum !!!

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konu ne kadar çok gündeme getirildi böyle.

Ölesiye bebek isteyen biri olarak konuşuyorum. Şayet çocuğum nefes alıp verecek kadar yaşam belirtisi gösterseydi ve yüzünde yaşamaktan duyduğu hazzı okuyabilecek sezilerim olsaydı doğururdum tabi... Fakat dikkat ettiyseniz, şartlı koşullu bir bir cümle kurdum.

Onun doğmaktan duyacağı mutluluktan emin olsam doğururdum. Toplum ve kültür ona büyürken, yaşarken öcü muamelesi yapmasa doğururdum. Kim önce ölür onu Allah bilir. Ama benden önce öleceğini bilsem doğururdum. Evlat acısını göze alarak doğururdum... Ama kimse bana bunların garantisini vermediği için bir hayatla, düzeltiyorum iki hatta üç hayatla kumar oynamazdım.

Şehricim, duygusala bağlamışsın... Kürtaj konusunda Hitlere kadar gidildi. Adamın derdi vitrini hoş göstermek. Bizimki o değil ki... Sonuçlarına sadece biz katlansak amenna... Ben yeri geldi diye "doğmamış çocuğumu düşünerek" yazıyorum. Doğmamış çocuğumu o kadar çok seviyorum ki, doğması durumunda yaşayacağı mutsuzluktan onu kaçırıyorum... Asıl annelik budur bence. Ben yaklaşık bir yaşında hastalanmışım. Hani sakat olacağım o dönemlerde belli olmuş olsaydı ve ben Annemin yerinde olsaydım, "ben beni dünya ışığını görmeden aldırırdım... "

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Seni zorla tutan yok Mezo. Halen şansın var: İntihar!
    Elbette annen zorla dünyaya getirdi seni.
    ama iradesini kazandıktan sonra isteyen dunyayı terkedebilir! Bu işi kendiniz halledin!

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İşte şimdi samimi oldunuz Kalem hocam... Hali hazırda yaşayan birine intihar yolunu gösteriyorsanız doğmamış çocuğa don beğenmekten vazgeçin...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Kuru iftira valla mezo
    Anne karnında 3 ayını tamamlamış mezo Doktorlar sakat olacagını söylemiş annesine. Annesi de doğurmaya karar vermiş. Acaba yanlış mı yapmış? Mezo adına karar vermekte?

Yukarıda bunun cevabını mezo vermiş Katil çıkacaktı adı mazallah "yaşayan birine intihar yolunu gösteriyorsunuz vs vs" demiş.
    Anne karnında mezo, yaşam için mucadele ederken, anneden beslenirken, kalbi atarken elbette intihar edemezdi. Bu seçeneği şimdi sorduk, demez olaydım lafı geçirdi bana

İsabetli karar almış anne doğurmakta

Ayrıca annen doğmamış çocuğuna don seçmedi
    Ama ilk yazında baya şart sunmuşsun sen Doğmamış çocuguna
    Aslında bana yukarıda cevap verirken anne karnında o merak ettiğin canlının ne düşündüğünü de kendi dilinden vermiş oldun O canlı buyudu buyudu kocaman bir kız oldu Yaşamı detaylı gördü, konuşmayı ogrendi ve cevabı verdi yukarıda gördüğün gibi
    Donunu kendi seçti yani

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bence ALLAH öyle olmasını istediyse doğmalı çocuğu aldırmak günah ALLAHIN verdiğini beğememek çok günah herkez kısmeti ile doğar gel yapma kardeşim senin parçan ne şartta ne şikilde olursa olsun doğmalı benim fikrim ALLAH yardımcın olsun....

Sayfa 14 / 23 İlkİlk ... 4101112131415161718 ... SonSon