Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellilere toplum tarafından takılan lakaplar…

Engelimizle yaşadığımız toplumda engeli olmayanların psikolojik baskıları da olmasa ne iyi olacaktır. Lakin maalesef kültür seviyesi buna müsait olmayan toplumda yaşamak insanın içini acıtıyor. İnsanları basit görürcesine söylenen söylemler, boş ver desinler desek de, içten içe içimizde bir burukluk meydana getirmektedir.

Geçenlerde arkadaşlar ile hep birlikte oturuyorduk. Hepimiz engelli olduğumuz için konu engellilere toplumun böylesine basit görerek, bu tür söylemlerin olmasından duyulan rahatsızlığa geldi… Bütün arkadaşlarım bunun ne kadar üzücü olduğunu dile getirdiler. Yani önemli değil desek de aslında bizi üzüyor böyle söylemler. Alıştık desek de insanı bunaltıyor bazen böyle tavırlar. Kimi açıktan söylese de kimi de arkamızdan söylemektedir. İşte bunun vermiş olduğu üzüntü çok zordur.

İşte bunu aşmanın en önemli yolu topluma kendimizi kabul ettirerek bu tür söylemlerden ve ayrımcılıktan en asgari etkilenmek gerekmektedir. Bunu başarabilen kaç kişi var bilmiyorum? Fakat bana göre oransal olarak çok az olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda büyük insanların bile ne kadar etkilendiği aşikârdır. Oysa bir de küçücük çocuklar engelinden dolayı adeta toplumun dışındalar. Arkadaşları bile olmuyor. Arkadaşları tarafından dışlanıyor. Buda yetmez gibi bir de dalga geçiliyor. Ya onların etkilendiği durumu hiç düşündük mü? Ya o küçücük beyinlerinin içindeki çalkantıların onların hayatlarını ne kadar farklılaştırdığını hiç düşündük mü?

İşte bizim toplumumuzda maalesef ki büyüklerimizin yaptıklarını örnek alan küçüklerde engelli olan çocukları dışlamaktadırlar, hoş olmayan söylemlerde bulunmaktadırlar… Oysa buna kimin hakkı var? Ama haksız yere insanları üzmekten hiç geri durmayan zihniyetin bu anlamsız ve yersiz tutumu anlaşılır gibi değildir. Zaten anlamaya çalışmakta, anlatmakta çok ama çok zordur.

Üye
    magnesia Avatarı

Son Giriş
    31.08-2010
    Saat
    10:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

haklısınız ama ne yapalım fazlada alıngan olmamak lazım.

Yasaklı Üye
    serkanabi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben böyle bir durumla karşılaşmadım tamamen işitme engelli olmama rağmen. bence bu biraz engellinin tutumuna bağlı bir konu, yani kısaca siz insanları sever ve saygı gösterirseniz onlarında aynı şekilde karşılık vereceğine inanıyorum, arada birkaç gerizekalı olursa onları burada tartışmaya bile değmez

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Değerli arkadaşım Haklı olmaktan, ya da alınganlığımdan yazmadım bu yazıyı...

Ortada insanları basit görürcesine tavırlarda bulunan kişilerin tutumlarını anlatmaya çalıştım.. Basit olan bizlermiyiz yoksa basit görenler mi?

Üye
    magnesia Avatarı

Son Giriş
    31.08-2010
    Saat
    10:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

basit görenler zaten basittir kaale almaya değmez önemli olan dilimiz döndüğümüzce haklılığımızı anlatmak alaycı tavır içinde olanlar her zaman olacaktır.

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

evet ya çok güzel isimlerimiz varken illa nedense bir lakap kullancaz. sadece bizler için engelimizle ayrıştırılarak yapılmıyor bu herkes için yapılyor nedense

cocuklukta sokakta sidikli sümüklü ile oyun arkadaşına sonra lakabı okul yıllarına külyutmaz, twity,keltoş yok inek gibi taşıyoruz.buraya kadar bişey yok çünkü bizde yapıyoruz.ama bize gelince engelle ilgili bir lakap olunca yaralanıyoruz. çünkü o bizim hassasımız.bana değil bir engelli arkadaşıma yapılsa bile kendime yapımış gibi üzülüyorum

çünkü engelim üzerine yorum, espiri kaldırılmayacak kadar özel bir konu dile alındığında bile karşı tarafa tedirginlik yaratan bir konu. engelim üzerinden önümde bir lakap takılmasına asla izin vermem

1-1.5 ay önce sürekli alışveiş yaptığım manavda sebze meyveye bakarken bi adam geldi. okuma seviyesi düşük görünüyordu.aslında tezgahlardakilerle okadar meşkuldüm ki adamı önce ben farketmedim .ta ki manavcı bayanın hey topal ne istiyon diyince irkilerek kadına öyle baktımışım ki kadın bu kez mahalledede iki topal var ya ismide bilmem ne diyerek bi güzel toparlayayım derken iyice toparladı saçmaladı. benim arkamdan nasıl hitap ediyor bilmiyorum ama önümde çok seviyeli bir müşteri gözüyle davranıyor.

Arkadaşlar önce kendimiz kendimize değer vermeliyiz ki sonra el bize versin.böylelikle bundan sonra biz için üzücü colak topal lakaplar yerine bayanlar için afet ,baylarımız içinde kazanova desinler

Üye
    ZEYNO_CAN Avatarı

Gerçek Adı
    Zeynepp (zeyno)
    Son Giriş
    10.12-2012
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu şekilde çevremizde ve hayatda ne kadar düşüncesiz patavatsız insan var görmüş oluyoruz. İnsanlar hiçmi düşünmez ki bazı lakapların ki kişilerin eksiklik yada rahatsızlıkları ile eglenmek lakap takmak ne kadar yobazca ve acımasızca bir davranıştır. Aramızda böyle insanlar olmasına üzülüyorum. Kötü bir durum.

Yasaklı Üye
    serkanabi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yaf arada olabilir böle dangalaklar tartışmaya değermi ki Bence o kişi kendini rezil etmiş dersini almış işte daha ne olsun dövelimmi

Üye
    ZEYNO_CAN Avatarı

Gerçek Adı
    Zeynepp (zeyno)
    Son Giriş
    10.12-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tartışmayıp göz yumarsak da çogalırlar zaten azımsanacak kadar az degilller.

Üye
    ceyrantirikçi Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    25.06-2017
    Saat
    14:42
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

az önce aldığım bir yanıttan dolayı bu konuda yorum yapmayacağım

Üye
    ZEYNO_CAN Avatarı

Gerçek Adı
    Zeynepp (zeyno)
    Son Giriş
    10.12-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda kırılacak bir yorummu aldın arkadaşım bizde bilelim üzüldüm şimdi

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ayyüzlü,

Olayı o kadar güzel tanımlamışsın. Vurguladığınız noktalar insanların yaptıklarıyla çok güzel örtüşüyor. Bu güzel anlatımın için çok teşekkür ederim.

----------

ZENO_CAN,

Sanada katılıyorum. sessiz kalmak yerine rahatsızlığımızı dile getrimek gerekir...

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ne demek eshatcım ne demek

insan kendi değerini biçer başkası değil o zaman iş bizde bitiyor.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Evet arkadşaım Ayyüzlü;
    Çok doğru söylüyorsun...

Biz kendimize gereken değeri ve önemi vererek, bizi değersizmiş gibi görenleride kendi değerleriyla başbaşa bırakmak gerekir. İnsana insan gibi değer vermeyene "DEĞER" sözcüğünü anlatmak sanırım çok anlamlı olmaz.

Biz kendimizi değerli görelim, değerimizi bilelim... Kimin ne söylediğinden çok bizim ne yaptığımının önemini de kavrayalım..

Üye
    Lilyum Avatarı

Son Giriş
    29.11-2014
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yüzüme karşı söylenmedi ama, arkamdan söyleniyor olabilir. Düşüncesizce konuşanlar oldu elbette ki. Karşılık verdiklerim oldu. Söylenenler için üzülmeye değmez. Kimsenin söylediği umurumda değil. Herkes önce kendine baksın.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon