Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 51 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ayhan Avatarı

Gerçek Adı
    Ayhan
    Son Giriş
    17.02-2016
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kocaman bir soru nasıl davranalım.en çok karşılaştığım sorulardan biri insanlarla dialoğa girdiğiniz zaman size hemen soruyorlar sizin için ne yapabilirim yada size nasıl hitap edelim.sakatmı?engellimi?özürlümü?
    ben soruyorum benim adım var adımla hitap edebilirsin diye o zaman şakınlıkla beraber haklısınız diyorlar.
    bana nasıl davransınlar,çok basit insan gibi hiç bir engelli arkadaşım her halde özel ilgi istemez veya özel davranış bir arkadaşın yazdıklarına katılıyorum.
    çocuklarla söyleşilere katılıyorum okullarda veya eğitim kamplarında çok doğal çok temiz sorular alıyorum sizin aşık olup olmadığınızdan tutunda yürüyüş şeklinize kadar çocukların sordukları acıtmıyor ama bir yetişkin karşınıza çıkıpta neden oldu nasıl oldu çok da yakışıklısın bula bula seni mi buldu gibi bir sürü saçmalık.
    ben ayhan olarak bana davranışların insan gibi olmasını isterim beni bakışlar rahatsız etmez zırvalıklar çileden çıkarır.
    :lol:

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

evet dimi ah ah pekte güzelmiş, pekte yakışıklıymış ben evde temizlik yaparken babannem hala der vah yavrumm bide ayağın söyle olmasaydı sanki o zaman ne olacaksa eskiden yaaa anne yaa bişey söyle şu babanneme der işi gücü bırakır oturup ağlardım, şimdi gülüp geçiyorum, kendi ailemin içinde hala boyle konuşanlar varken dışarıdan gelen tepkilere tepkisizleştim artık, duymak istemediğim şeyleri duymuyorum...
    yaa tabii bazen insanın ruh hali kötü oluyor o zaman zaten iyi bişeyde söylense sen onu yanlış anlıyorsun böyle zamanlara denk gelince pekte tepkisiz kalamıyorum..

Üye
    Baris Gurol Avatarı

Gerçek Adı
    Barıi
    Son Giriş
    24.11-2005
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim engelim fizyolojik oldugundan yani disardan pek anlasilmadigindan tuhaf bakislara ya da sorulara pek maruz kalmiyorum ama ben bir yolunu bulup yeni tanistigim kisilere mutlaka hastaligimdan bahsederim. Cunku bu hastalik turkiyede cok sIk goruluyor ve ne kadar cok insan duyarsa o kadar bilincli oluruz diye dusunuyorum ve elimden geleni yapiyorum. Hastaligimi kendi cevreme anlatiyorum ve bana soru sorulmasindan da cok hoslaniyorum. Ben insanlarin engellilere ilgili davranmasini isterim.

Ben engellilere nasil davraniyorum? Cocukken en sevdigim arkadaslarimdan birinin sol ayagi tam gelismemisti ve ben arkadasimi cok sevmeme, her zaman onunla vakit gecirmeme ragmen ne zaman onun ayagini gorsem (genelde ayaginda protez oldugundan gormezdim) bagira cagira yanindan kacardim, yaptigimin kotu birsey oldugunu bilmeme ragmen kendime engel olamazdim. Neyse ki arkadasim bunu hicbir zaman kotu karsilamadi. Simdi erkek arkadasimin elinde de benzer bir problem var ve ben bagira cagira kacmiyorum artik.. Ama cocukken niye boyle yaptigimi dusunuyorum da belki de sokaklarda gordugum dilenciler yuzunden, cok korkuyordum cunku onlardan ve onlarin da benzer bedensel problemleri vardi. Arkadasimi onlarla ozdeslestiriyordum sanirim.

Engellilerin daha cok sosyal hayat icinde olmasi gerekiyor kendilerini kabul ettirebilmeleri, normal olduklarini gosterebilmeleri icin.. Eger bir cocuk engellileri sadece dilencilerden ibaret saniyorsa ne olacak? belki buyudugunde de fikri degismeyecek. Muhtemelen yollarin bozuk olmasi, sehir hayatinin engellilere uygun olmadigini geciriyorsunuz icinizden ama kendimizi gostermezsek, sayica cok oldugumuzu belli etmezsek, duzgun yollar, rampalar, asansorlere ihtiyaci olan ne cok insan oldugunu gostermezsek hep azinlikta kalacagiz. Burada pek cok insan `kendimizi gosterelim, mucadele edelim, birlik olalim` vs diyor. Umarim disari cikmaktan cekinmiyor ve yapabildiginiz olcude kendi isinizi kendiniz yapiyorsunuzdur. Bir arkadasin yazisini okudum az once, koltuk degnekli oldugu icin sokaktaki cocuklar alay ediyormus onunla, keske o arkadas kadar herkes cesur olsa ve kendini gostermekten cekinmese..
    Son soz: Butun engellileri engelleriyle barisik olarak sosyal hayatin icinde gormek isterim ve diger insanlarin da bu durumda engellilerin normal bir insan oldugunu artik anlayabileceklerini saniyorum. Cunku birseyi ne kadar cok gorursek, o kadar benimseriz. Engellilerle ilgili NORMAL dusuncelere sahip insanlar da zaten engelli yakini, tanidigi, arkadasi olan kimseler.. Dusuncelerimi daha kisa olarak ifade edecek yetenekte olmadigim icin kusuruma bakmayin, sinemada, pastanede, bankada, sokakta gorusmek umuduyla,...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Diğer insanlara nasıl davranıyorlarsa öyle davranmalarını beklerim.
    Abartılı , meraklı davranışlardan, benzetmelerden ( bizim bilmemkimin bilmemnesi aynı senin gibiii! ) hoşlanmıyorum. Davranışlar eğitim , görgü ve kültür seviyesi ile orantılı oluyor tabii Özellikle densizlik yapanlarla muhatap olmayıp , hemen sınırı çizerim.

Geçen gün bilgisayarımdaki çocukluk fotoğrafıma bakıyorum , 2,5 yaşında ve engelsiz halim İşyerinden bir arkadaş gördü ve şaşırdı “ Yaaa işte ne oldum demiyecen , ne olacam diycen !! ” ( şimdi bu laf ne anlama geliyor? ) Hiç istifimi bozmayıp “ Haklısın , kimsenin yarına ne olacağı belli değil , allah korusun çocuklarınızı ” ve mosmorr oldu . Genelde bu tip durumlarla karşılaştığımda mutlaka verecek bir cevabım vardır . Hemen cevap veremediğim durumlarda ise aklımın bir köşesine not edip , günü geldiğinde ( ki mutlaka gelir ) dolaylı fakat anlaşılacak netlikte cevap veririm. Ama ne sinirlenirim ne de kafaya takıp üzülürüm.

“Eğer bir dış etken seni üzerse, Duyduğun acı o şeyin kendisinden değil, Senin ona verdiğin değerden geliyordur. Onu da her an ortadan kaldırma gücün vardır.”
    Marcus Aunelius

Üye
    Göz_yaşı Avatarı

Son Giriş
    18.09-2006
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    Kars
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya farklıyız bize normal davranmalarını bekleyemeğiz tabii ki
    mesela dışarda biri gördüğünde ya dikkatle bakıp ilgilenmemesini yada çok merak etti ise gelip sormasını tercih ederim
    iş icabı biri ile tanışıp, konuşduğumuzda ise önce iş gereği bir diyalog kurulmasını tercih ederim eğer iş bitip konu sohbete dönerse engellimden de bahsedilebilir tabii bu beni çok da üzmez
    Ve çocuklar ah çocuklar onlara ne kızılabiliyor nede herzaman gülünebiliyor
    .

Üye
    myratyilmaz Avatarı

Son Giriş
    24.08-2017
    Saat
    17:57
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir engelliyle karşılıştığımda zaman zaman ve kişiye bağlı olarak ondan rahatsızlık duyar, tiksinir, huzursuz olur ve uzaklaşma isteği duyarım. Çünkü sağlıklı insanların da zaman zman böyle düşündüklerini hissediyorum.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

hö??
    =) enteresan! zaman zaman duyduun bu rahatsizlik, tiksinti, huzursuzluk ve uzaklashma istei o kishinin engeliile alakali mi diil mi? pek anliamadim burasini...
    ve saalikli kishiler öle düshünüo die mi sen de öle düshünüosun, myratyilmaz?

Üye
    Meryem Avatarı

Son Giriş
    05.04-2016
    Saat
    11:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar,
    5 yıldır aynı işimde çalışmaya devam etmekteyim.Engelim sol kolumda olduğu için insanların engelimi farketmeleri zaman alabiliyor.5 yıl önce tanıdığım arkadaşım geçenlerde öğrenmiş benim kolumdaki kasılmanın engel olduğunu.Hala arkadaşlığımız devam ediyor.Aslında engelli olmak demek arkadaş grubunun tamamının engelli olması demek değildir.Kafa yapısı olarak bizler arada fark oluşturabilecek takıntılardan kurtulduğumuz zaman hayat daha yaşanır olacaktır.Biz engelliler acınılmayı beklemiyoruz kesinlikle.İnsan olmanın gereği İNSANCA MUAMELE tek ihtiyacımız olan..
    Hepimiz bu hayatın birer ferdiyiz.O halde acınılmaya,küçümsenmeye hatta hafife alınmaya hiç vaktimiz yok.Bunu birçok insan başarıyor benim çevremde..Minnettarım hepsine,
    İnsan olmanın ölçüsünde İNSANCA MUAMELE..Sevgilerimle

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: myratyilmaz
    Bir engelliyle karşılıştığımda zaman zaman ve kişiye bağlı olarak ondan rahatsızlık duyar, tiksinir, huzursuz olur ve uzaklaşma isteği duyarım. Çünkü sağlıklı insanların da zaman zman böyle düşündüklerini hissediyorum.
    Ben de anlamadım bu tiksinti kişinin şahsıyla ilgili mi oluyor yoksa, engeliyle ilgili mi :?:
    Engeliyle ilgiliyse, neden böyle hissettiğini düşündün mü :?:

Üye
    semra çetindağ Avatarı

Gerçek Adı
    Semra
    Son Giriş
    06.09-2012
    Saat
    00:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ençok şaırdığımda işitme cihazını gören bağırarak anlatmaya başlıyor hayret bişi ya zaten işitmeyi ayarlasın diye cihaz var ne bağırıyosun demi ,bide acımıyolarmı ,pekte gençsin sanki tüm engeller yaşlılarda şık durur rahtsız ediyo beni böle şeyler normal davransınlar normal insan gibi yeter....

Üye
    Ergin Avatarı

Gerçek Adı
    Ergin
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    Uzak Diyarlar..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Önceden cidden insanlarin bana bakışlarını yadırgıyordum ama..

"insan herşeye alışıyor"

Üye
    Asmina81 Avatarı

Gerçek Adı
    Asmina
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Buca
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Himmm bende bi cvp. vereyim dedim, 2-3 sene öncesine kadar hastalığım hakkında hiç kimseye bir açıklama yapmazdım bunun nedeni orta okulda dışlanmamdan kaynaklandı sanırım, sınıf arkadaşlarıma, öğretmenlerime bunu binlerce kes anlatmama rağmen bazıları anlamak istemiyorlar ve yanlış anlıyorlardı hatta bir keresinde orta okul yıllarımın ilk günlerinde 1 ay tek başıma oturtmuşlardı beni nedeni de bulaşıcı falan olabilirmiş :cry: tabiki bu onların cahilliğinden kaynaklanıyordu daha sonra her öğretmene bilgi mahiyetinde talasemi hk. yazılar götürerek onları bilinçlendirmeye çalışıyordum, şimdilerde ise bana bir şey sorulmamasına karşın tüm tanıdıklarıma her muhabbet esnasında talasemi konusunda bilgiler veriyorum Ya talasemi deyince dinlemeden hastalığımı hemen ön yargılı olmaları beni bazen cileden çıkartıyor, ve çevremde bir çok arkadaşım var ki hep acır bakışlardan yakınıyorlar yani bu çok zoruma gidiyyorrrr... Bana Hastasın diyeneleri boğasım gelior hehe

Üye
    Baris Gurol Avatarı

Gerçek Adı
    Barıi
    Son Giriş
    24.11-2005
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yaa imren allam senin bu yazdiklarini okudukca ben cileden cikiyom, bana hep iyi insanlar mi denk gelmis? nasil olmus ben anlamadim, cevremde cok fazla hastaligini gizleyen insan var ve de gorunumleri de oyle anormal tuhaf degil ama hastane ve hastalik konusunda konusmaktan hoslanmiyorlar iste,,, bana denk gelse senin muhatap oldugun bu insanlar napardim bilmiyorum valla ben de belki konusmamayi secerdim ama dogru haklisin, 'bulasici mi?' diye soruyorlar, ben de bir kahkaha atiyorum,,, sormak ayip degil ama bilmeden oyle seni bir ay yalniz basina oturtmalari yani benim de aklimdan cok fena seyler geciyor onlarla ilgili... bunlar pedagoji filan okumamis, ne bicim hocalarmis yav??
    car car konusalim thalasemi hakkinda, bak ne guzel oluyor..

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baris Gurol
    'bulasici mi?' diye soruyorlar
    Bence arada sinirlendiklerin çıkarsa "evet bulaşıcı, hatta bulaştı bile sanırım" diyebilirsin.

Üye
    sevinc Avatarı

Gerçek Adı
    SEVİNÇ
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba Bülent
    Bende bu başlığı neden görmemişim çok şaşırdım doğrusu ama yine de (geç kalmadığımı düşünüyorum) :lol:
    Bende çok karşılaşmışımdır sorularla ve bakışlarla.
    İlk engelimi tanımam İlköğretim okuluna yazılmaya gittiğim en mutlu günümde sayın müdürün bana bakışı ve siz kızınızı özel okula yazdırın ben onu bu okula diger öğrencilerin yanına kayıt edemem demesi olmuştu.
    Çocuk yaştaki o ağır psikolojiyi bir hayal edin ne kadar kötü bir başlangıç hayata degil mi.. ve sonuçta biz kazandık. Benim babamın sayesinde okulla kaydım yapıldı arkadaşlarım tarafından sevilen bir kişiydim ama içimdeki o sıkıntı yıllarca benimle beraberdi ama ben bunu aştım ve başarı olmaya kendimi hazırladım ama ben ailemin destekleriyle okulumu tamamladım şu anda açıköğretim'e devam ediyorum.
    Yıllar sonra ben ehliyet kursun'a yazıldım şansa bakın çünkü (duyar gibiyim hadi yaa dediğinizi) milli eğitimin gözetmen olarak atadığı müfettiş benim okul müdürüm çıktı.Ben arabaya bindim aaaa sen benim öğrencimsin hangi senelerde bitirdin dedi! bende hocam beni tanımadınızmı ben sizin özel okula gitmemi söylemiştiniz ama ben sizin okuldan mezun oldum.Ben yılmadım başarılarımı devam etirmeye çalışıyorum.açıköğetimde okuyorum
    Bence biz engelliler yaşama dört elle sarılmalıyız ve kendimizi topluma kazandırmalıyız diye düşünüyorum...
    İnsanlar bizleri gördükleri zaman ilk tepkileri aaa neyiniz var hastamısınız yardıma ihtiyacınız varmı diye sorarlar ama biz onlara açıklama yapmak durumun kalıyoruz ama artık toplumun içinde bizlerde olduğumuz için artık eskisi gibi gözlerle ben karşılaşmıyorum çünkü kendimizi benimsettiğimizi ve yeterli olmasada sesimizi duyurduğumuza inanıyorum eskisi gibi evlere kapanmıyoruz ben çevremde oldukça engelli arkadaşımı sosyal olarak görüyorum.
    Bence bizler kendi adımıza birşeyler yapmalıyız sosyal aktivetilere katılıp ve yeni şeyler öğrenip ufkumuzu genişletmeliyiz diye düşünüyorum

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon